Czy szczur zje "na zapas" nawet jak nie jest głodny?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
cokolwiek1235
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 12, 2016 5:56 pm

Czy szczur zje "na zapas" nawet jak nie jest głodny?

Post autor: cokolwiek1235 »

Od paru tygodni mam dwa młode szczurki (nie pamiętam ile dokładnie tygodni może 7-8). Dziwi mnie jak ogromne ilości potrafią zjeść :o jako miskę mają zakrętkę od dużej kawy - jest na tyle pojemna, że mieszczą się w niej 4 garście jedzenia. Dodatkowo mają wrzucane jakieś warzywo lub owoc. To jest naprawdę duża porcja a starcza im na jeden dzień ... O.o

Zauważyłam, że rywalizują ze sobą o jedzenie (zabieranie drugiemu z łapek, siadanie na misce by ten drugi nie dostał itp). Więc podejrzewam, że jedzą na zapas choć wcale nie są głodne - metoda zjem teraz, aby ten drugi nie wyjadł mi najlepszych kąsków później.

Czy to możliwe by jadły na takiej zasadzie? Czy w takiej sytuacji powinny mieć pełną miskę cały czas? Czy jak zjedzą wszystko to na noc dawać im coś jeszcze czy raczej powinny wytrzymać przez noc po takim obżarstwie?

PS
Kolby lub suchy chleb - liczyłam że starczą na dłużej jako dodatki do codziennej miski karmy - zostają pożarte w kilka godzin. Dawanie im jeść np. 2 razy dziennie w mniejszych porcjach odpada, bo nie ma mnie w domu praktycznie cały dzień.
cokolwiek1235
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 12, 2016 5:56 pm

Re: Czy szczur zje "na zapas" nawet jak nie jest głodny?

Post autor: cokolwiek1235 »

I jeszcze dopytam czy ta ilość jedzenia jaką opisuje faktycznie jest duża jak na dwa szczury czy to tylko mi się tak wydaje? Może im nawet brakuje pokarmu skoro zjadają wszystko?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czy szczur zje "na zapas" nawet jak nie jest głodny?

Post autor: Paul_Julian »

Dwie garscie najzupełniej wystarczą na 2 szczury, szczury często jedza na zapas. Taka nakrętka do kawy wystarczy na cały dzień na 3 szczurki :) Wystarczy jak dostaną jedzenie raz dziennie, a to że zjadły to trudno. Mam wrazenie, ze młodziaki mają żołądki bez dna.
I jak najbardziej wyrywanie sobie z łapek ( czesto na zasadzie " nie smakuje mi, ale zjem, zeby ten drugi nie zjadł") jest też normalne.
Normalne jest tez sikanie lub kupkanie obok jedzenia. To moze dziwne, ale to taka pierwotna wiadomosc dla innych szczurów, że "tutaj jest bezpiecznie, tutaj jest nietrujące jedzenie".

Ja swoim szczurom daję jedzenie wieczorem, po wybiegu, przed północą. I nastepnego dnia ok. 18 jest już pusto, ale nie dokarmiam, chyba ze jakies warzywa czy owoce.
Aha, i sprawdz czy one przypadkiem gdzies tego jedzenia nie bunkrują. Bo bardzo często tak jest, ze wcale nie jedzą, tylko gdzies bunkrują " na potem" ;D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
cokolwiek1235
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 12, 2016 5:56 pm

Re: Czy szczur zje "na zapas" nawet jak nie jest głodny?

Post autor: cokolwiek1235 »

Na razie mogą je bunkrować tylko w brzuchach, bo jestem na etapie zamawiania legowisk itp ;)

A co do apetytu to dziś sama się przekonałam, że nie głodują. Rano nie miałam czasu nasypać im jedzenia i na szybko wrzuciłam im jabłko do klatki - uznałam, że to musi wystarczyć dopóki nie wrócę. Po powrocie jabłko znalazłam nietknięte. Czyli, że są po prostu łakome i dlatego zjadają od razu. Bo głodny zje wszystko tym bardziej świeże jabłko ;)

Jak często dawać im kolby skoro znikają po kilku godzinach? Raz na tydzień w formie ciekawej odmiany?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czy szczur zje "na zapas" nawet jak nie jest głodny?

Post autor: Paul_Julian »

Raz na tydzien wystarczy. I tak, jak najbardziej szczury są łakomczuchami.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”