Ranny ogon pomocy!!!

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Alicjaaa
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 16, 2017 5:52 pm

Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Alicjaaa »

Hej, mam ogromny problem. Kilka dni temu moi rodzice przypadkiem przycięli mojemu szczurkowi ogon drzwiami od szafy. Rana jest paskudna, po środku ogona, taka przerwa jakby na jakieś 2 mm, zakrwawiona, koło rany na ogonie jakby takie zgrubienie, wydaje mi się że to opuchlizna, a taże myślę że może to trochę ropieć. Jak tylko szczurek dotknie ogonkiem o cokolwiek od razu piszczy, bardzo ją to boli, ciągle próbuje to wylizać, chyba też to podgryza a wtedy strasznie piszczy i podskakuje, aż mnie serce od tego boli. Co mam robić????? W mieście jest weterynarz ale raczej on się na szczurach nie zna...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Paul_Julian »

Przede wszystkim bez paniki. Przemywaj tę rankę riwanolem, albo octeniseptem. A jesli nie masz - to zwykłą wodą ew. wodą utlenioną ( i kup riwanol we wtorek).

Jesli ranka ropieje to przede wszystkim zrób bardzo ciepły kompres , a potem oczyszczaj rankę tak jak pisze tutaj : http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=43293 I tak mozesz zrobić ciepły kompres i oczyscić rankę, na wszelki wypadek.
Być moze ogonek się złamał, ale musi sie wygoić sam, bo szczurkom nie zakłada się gipsu.

Tutaj http://szczury.org/viewforum.php?f=13 masz liste polecanych wetów, ale nawet nieszczurzy wet powinien sobie poradzić.

No i wazna rzecz - czy ten ogonek jest ciepły ? Jesli tak - to dobrze, ale jesli nie, to byc moze będzie konieczna amputacja. Ale nie martw się, szczurki bez ogonów sobie bardzo dobrze radzą, tylko trzeba dbac o to, zeby nie było im za zimno lub za ciepło.

I koniecznie zmień ściółkę na ręczniczki papierowe albo polarki, żeby było czysto.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Tofcia »

Dodać chce jeszcze potrzebny jest zastrzyk przeciwzapalny. Do miejscowo stosuj solcoseryl. Nie zaszkodzi a może bardzo pomóc.Bardzo możliwe, że ten pierścień to początki martwicy.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Alicjaaa
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 16, 2017 5:52 pm

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Alicjaaa »

Dzięki za podpowiedzi, na pewno się zastosuję do nich. Oby szczurek szybko wyzdrowiał.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Paul_Julian »

Jak masz możliwość, to daj zdjęcie jak to wygląda.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Tofcia »

Faktycznie dobrze by było jakbys pokazała ten ogon w jakim stanie on jest.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Alicjaaa
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 16, 2017 5:52 pm

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Alicjaaa »

http://static.pokazywarka.pl/x/b/u/699b ... 5_orig.jpg
Proszę, tu jest link do zdjęcia ogonka.
Alicjaaa
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 16, 2017 5:52 pm

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Alicjaaa »

Z tego co zauważyłam, to ogonek powinien być ciepły.
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Tofcia »

Wygląda na to, że bez wizyty u weta się nie obejdzie. Ogonek jest bardzo uszkodzony po tym co widać
Czy ta kość jest na wierzchu? Posmaruj to balsamem Avilin do kupienia w aptece bez recepty.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Alicjaaa
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 16, 2017 5:52 pm

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Alicjaaa »

Myślę, że kość nie jest na wierzchu, ale na pewno z samego rana we wtorek wybiorę się z nią to weta. Teraz liczy się tylko to, żeby za bardzo nie cierpiała. Na chwilę obecną jest spokojnie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Paul_Julian »

O rety, pisałaś, ze to 2 mm, a to sporo więcej o_O
Moze sie też skonczyć na tym, że ogonek obumrze, a szczurka go odgryzie, ale lepiej, zeby wet to zrobił, jesli bedzie taka potrzeba.

Avilin bedzie bardzo dobry (inna nazwa to balsam Szostakowskiego). Jesli reszta ogonka jest ciepła to dobrze i całkiem mozliwe, że zagoi sie bez dużych problemów.
Na wszelki wypadek - nie podawaj jej żadnych leków przeciwbólowych. Czyśc rankę 3 x dziennie, a jutro jesli jest czynna jakas apteka to kup Avilin. Jesli nie bedą mieli , to moze byc np. maść Activon ( lub coś innego na bazie miodu Manuka)

Jesli masz szałwię ( w torebkach, czy listkach) , to mozesz zrobić mocny napar i potem zrobić letni okład na ranę.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Tofcia »

Oby to ciemniejsze to nie były początki martwicy :-\ Informuj co powiedział wet gryzoniowy.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Alicjaaa
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 16, 2017 5:52 pm

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Alicjaaa »

Mam nadzieję, że nie.. raczej krew zaschnięta... jutro rano będę u weta, to dam znać..
Alicjaaa
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 16, 2017 5:52 pm

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Alicjaaa »

Wet spryskał czymś srebrnym, dał jakąś maść w strzykawce i kazał smarować 3x dziennie po wcześniejszym spryskaniu oceniseptem. I czekać na poprawę. No i jeżeli takowa nie nastąpi to będzie trzeba amputować lub samo odpadnie. Czekamy. Macie jakis sposób na kołnierz dla szczurka? Wet mówił żeby coś wykombinować, ale nie wiem czy jest sens bo ona na pewno łatwo to by zdjęła..
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Ranny ogon pomocy!!!

Post autor: Tofcia »

Alicjaaa pisze:Wet spryskał czymś srebrnym, dał jakąś maść w strzykawce i kazał smarować 3x dziennie po wcześniejszym spryskaniu oceniseptem. I czekać na poprawę. No i jeżeli takowa nie nastąpi to będzie trzeba amputować lub samo odpadnie. Czekamy. Macie jakis sposób na kołnierz dla szczurka? Wet mówił żeby coś wykombinować, ale nie wiem czy jest sens bo ona na pewno łatwo to by zdjęła..
Srebrem koloidalnym. A masz może napisane co to za maść?
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”