[OGON] złamanie, urwanie końcówki

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: krwiopij »

Jeśli pozbawiony skóry fragment ogonka nie krwawi - nic nie rób. Możesz to delikatnie przemyć rivanolem lub innym środkiem odkażającym, ale poza tym wszystko powinno zagoić się samo. Z czasem końcówka ogonka zeschnie, obumrze i zwyczajnie odpadnie. Wizyta u weterynarza będzie konieczna tylko wtedy, jeśli zauważysz w tych okolicach zaczerwienienie, obrzęk i bolesność - co na szczęście jest mało prawdopodobne.

Pamiętaj, żeby nigdy nie łapać szczurka za końcówkę ogona - bo właśnie w ten sposób się to kończy. Być może nie jest to uraz groźny dla życia, ale ogonek nigdy już nie odrośnie, a dla szczurka na pewno nie była to przyjemna przygoda. W wyjątkowych sytuacjach można chwytać szczura za nasadę ogona - ale też delikatnie i z wyczuciem.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Sophie
Posty: 43
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 11:12 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Sophie »

no szczura sobie to wylizała i teraz nie krwawi. ale te kosteczki wyglądają trochę przerażająco. no nic mam nadzieje, że sie wygoi. dzieki :)
za tęczowym mostkiem: Rubi ['], Mała ['], Inka ['], Paulina ['], Frania [']
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: krwiopij »

Tam raczej nie ma co się "paprać" ani boleć, więc powinno zagoić się bez żadnego problemu. :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Nakasha »

Można też iść do weterynarza i poprosić o amputację. ;)

Szczury to nie jaszczurki, a skóra zerwała się bo mała się wierciła, a Ty jej nie puściłaś... Na pewno było to dla niej bolesne i nieprzyjemne :/ nie wolno łapać ani trzymać szczurów za ogon, jedynie w wyjątkowych przypadkach za nasadę. Można nie tylko zerwać z ogona skórę, ale też można uszkodzić w taki sposób kręgosłup. :/ Jeśli szczurki są dzikie, możesz poczekać aż same wyjdą z klatki lub wywabić je smakołykiem...
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Sophie
Posty: 43
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 11:12 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Sophie »

taa no fajnie, jak wyszla jedna to cala noc pod regalem siedziala :/
a jak im daje kawałek jabłka np to je rozszarpują i nie jedzą tylko rozrywaja na strzepy. A nie sa jakieś głodne, bo zawsze mają w miseczce co jesc. Ja juz z nimi nie moge :(
za tęczowym mostkiem: Rubi ['], Mała ['], Inka ['], Paulina ['], Frania [']
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Paul_Julian »

A w jakim one są wieku ? I jak sie objawia "dzikośc" ? mają ADHD ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Sophie
Posty: 43
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 11:12 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Sophie »

Już ogonek się całkiem zagoił. One mają tak około kilku misięcy do pół roku. A dzikikość ich jest każdej troche inna. Frania, ta młodsza, np gryzie, ale nie bardzo mocno (ale za mocno na gryzienie z miłości), ale daje się brać na ręce, wychodzi, wącha mnie, szuka kontaktu, choć cały czas nie jest pewna.
A Paulina to już zupełnie inna bajka. Chowa się na mój widok, strasznie gryzie, a jak ją wyjęłam z klatki, żeby wymyć kuwete i wsadziłam do kartonu to po drodze na mnie nakupkala i obsikała całą drogę z klatki do kartonu (może z pół metra). W dodatku bardzo śmierdzi. Może wydziela to ze strachu. Próbowałam ją pogłaskać ale zrobiła koci grzbiet i tak strasznie kwiczała jakbym ją ze skóry obdzierała.
Już nie mam do nich siły, próbowałam je oswajać ale skończyło się na tym, że całą wanne zabrudziły odchodami a moją rękę pogryzły. W dodatku jedzenie muszę im do miseczki wrzucać na długiej drewnianej łyżce bo inaczej by mnie pogryzły.
za tęczowym mostkiem: Rubi ['], Mała ['], Inka ['], Paulina ['], Frania [']
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Paul_Julian »

Kurcze , może by je ociupinkę przegłodzić ? I do osobnych klatek , jak masz możliwość . Wtedy będą wiedzieć , ze Ty dajesz jedzonko i musza być grzeczne . Dodatkowo , byc moze jedna z nich jest bardziej agresywna , i dobrze wie , ze i tak obydwu dasz jedzenie , więc ona nie musi być grzeczna .
Paulina jest dodatkowo strasznie przestraszona , i na pewno gryzie ze strachu , i dlatego tez wrzeszczy . Moje sie tak drą , ale nie gryzą .
Pati kiedyś dziabała mocno i starałem sie ją przeglodzić , ale wymiękłem. No i w koncu stanęło na tym , ze ja jej nie ruszam , delikatnie odpycham , jak widzę , ze sie rzuca i nie tykam jej jak śpi . Jedzonko też wkładałem jak spi .
Najwazniejsze to się nie bać , bo wtedy wyczuwają , że sie boisz .
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Nakasha »

Ale po co męczyć zwierzę?... głodzenie poważnie osłabia organizm, a szczury mają bardzo szybki metabolizm i może się to skończyć tragicznie. Osłabione zwierzę wcale niekoniecznie zacznie lubić tego, kto daje mu jedzenie, może za to zacząć się silniej stresować i bać. Poza tym to jest sprawianie dla żywej istoty bezsensownego cierpienia...

Czasami zdarzają się szczurki, które nie lubią dotyku i trzeba to uszanować. ;) Stopniowo, z czasem, jeśli człowiek będzie do nich łagodny i cierpliwy, przyzwyczają się i prawdopodobnie przestaną gryźć ze strachu. Ale jak mają się oswajać, gdy opiekun łapie je za ogon, trzyma głównie zamknięte w klatce i jedzenie daje im na odległość?...
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Paul_Julian »

Absolutnie nie chodziło mi o jakieś długotrwałe głodzenie , ale przetrzymanie choćby jednego dnia na chlebku i wodzie . I tę radę znalazłem na którejś z zagranicznych stron . Nie miałem złych intencji. Niestety , nie jestem w stanie w tej chwili znaleśc żródła.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: Paul_Julian »

Znalazłem za to inną strone po angielsku , mam nadzieję , ze troche sie przyda :

http://www.ratballs.com/RatTails/Tails074.html
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: [OGON] podgryziona koncowka

Post autor: krwiopij »

Myślę, że nie tyle o samo głodzenie chodzi, co o "przymuszenie" szczura do szukania kontaktu z człowiekiem. Jest taki sposób, ale moim zdaniem powinien być stosowany jako ostateczność. Do mnie różne szczury trafiały i moim zdaniem spokojne, stopniowe oswajanie działa najlepiej. Postaw klatkę ze szczurami na biurku (czy gdzie indziej, gdzie spędzasz dużo czasu) i w ciągu dnia jak najczęściej mów do nich, głaszcz je, podkarmiaj je z łyżeczki jogurtem czy gerberkiem. Im częściej będą miały z Tobą kontakt, tym lepiej. Proces oswajania zawsze trochę trwa, ale jeśli będziesz cierpliwie nagradzać smakołykiem (tym jogurtem właśnie) nawet najmniejsze postępy (jak chociaż krok w Twoją stronę), na pewno szybko zauważysz poprawę. Podstawa to nie zniechęcać się i nie robić nic na siłę, bo łatwo nadużyć zaufania zwierzaka, a wtedy całą pracę trzeba będzie zaczynać od początku...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Danai
Posty: 75
Rejestracja: ndz wrz 23, 2007 5:13 pm
Lokalizacja: Katowicium :P
Kontakt:

Re: [OGON] z?amanie, urwanie koncowki

Post autor: Danai »

Ok, mam problem.

Ciura wlazła mi do szuflady (od tyłu!), otwierając ją straciłam równowagę, przekrzywiłam szufladę i przytrzasnęłam małej ogon. Thompson uciekła z wielkim piskiem, 2h później udało się ją znaleźć i złapać - wlazła do łóżka, pod kocyk. Ale ad rem: ogon nie jest spuchnięty, tylko ma zdarty naskórek po dwóch stronach - po ok 1,5cm z każdej strony. Znaczy się, ma różowe z odrobiną krwi, nie szare i ze szczecinką. Wet? Opatrunek? Dezynfekcja? Zostawić?
Awatar użytkownika
Danai
Posty: 75
Rejestracja: ndz wrz 23, 2007 5:13 pm
Lokalizacja: Katowicium :P
Kontakt:

Re: [OGON] z?amanie, urwanie koncowki

Post autor: Danai »

Edit: przesadziłam, otarcie ma ok 0,5 po jedneji 1 po drugiej.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OGON] z?amanie, urwanie koncowki

Post autor: Paul_Julian »

Dezynfekcja koniecznie i obserwacja. Moze być riwanol, to bardzo ładnie dezynfekuje (tylko żółte jest). Taki w żelu (Rivel) też bedzie ok.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”