[MARTWICA] Strup, krwiak po zastrzyku - objawy i leczenie

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
wikla
Posty: 12
Rejestracja: pn lis 03, 2008 12:52 pm
Lokalizacja: krk

dziwny krwiak...?

Post autor: wikla »

witam!
moja szczurzyca chorowała jakiś czas temu na świerzb i aktualnie jest w trakcie "wylizywania" się ze strupków. dostaje antybiotyk, a także jest smarowana maścią z witaminą A w celu latwiejszego odchodzenia strupków. jednak dziś zauważyłam u niej nad tylną łapą coś o podobnym wyglądzie do ludzkiego pieprzyka (znamienia), bądź krwiaka. ciężko mi stwierdzić co to jest, ponieważ Remi jest bardzo ruchliwa, a na tym "krwiaku" rosną włosy, w związku z czym mam słaby ogląd na to. czy to faktycznie może być jakiś krwiak, powstały np.w wyniku nadmiernego gryzienia jednego ze strupków? przez chwilę myslałam, że to po prostu duży strup, ale na moje oko, jest on zbyt wypukły, równomiernie okrągły i gładki, a na dodatek, jak już wspomnialam, rosną na nim wlosy, co w przypadku innych strupków się raczej nie zdarza.
wizytę u weterynarza, do którego zawszę chodzę, mam przewidzianą na przyszly tydzień ze względu, iż dr Gałganek wyjechala na tygodniowy urlop. nie wiem czy jest to sprawa podejrzana i wymaga skonsultowania się z jakimkolwiek wetem, czy nie wygląda to na nic poważniejszego, niecierpiącego zwłoki, tak, że moze to zaczekać to poniedziałku?
proszę o jak najszybszą pomoc!
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwny krwiak...?

Post autor: Paul_Julian »

Wpisz w szukajce "martwica".
To jest taka reakcja na nierożcienczony zastrzyk. Strupek odpadnie i bedzie łysy placuszek. Chyba kazdy szczur predzej czy pózniej to bedzie miał. Nastepnym razem poproś panią dr o rozcienczenie zastrzyku, bo "poprzednio była martwica".
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
wikla
Posty: 12
Rejestracja: pn lis 03, 2008 12:52 pm
Lokalizacja: krk

Re: dziwny krwiak...?

Post autor: wikla »

dziękuję bardzo :) jestem już spokojniejsza :)
a jeszcze jedno pytanie: smarować to też maścią czy lepiej zostawić w spokoju?
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: dziwny krwiak...?

Post autor: merch »

zostawic w spokoju, wentualnie obok strupa smarowac alantanem plus
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
wikla
Posty: 12
Rejestracja: pn lis 03, 2008 12:52 pm
Lokalizacja: krk

Re: dziwny krwiak...?

Post autor: wikla »

kurcze, tak przeglądałam trochę zdjęcia tej martwicy i musze powiedzieć, że w moim przypadku (no, przypadku Remi;)), że jest on nie czerwony czy lekko brązowawy, ale ciemno purpurowy...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwny krwiak...?

Post autor: Paul_Julian »

Moze być nawet brązowy , to po prostu zaschnieta krew. I własnie najpierw jest taki krwiak ( niemal czarna plama pod skóra ) , a potem przeradza się w strup. Miejce nad tylnią łapką albo karczek to częste miejsce zastrzyku. To sie moze pojawić jakies 2 tygodnie po zastrzyku.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
wikla
Posty: 12
Rejestracja: pn lis 03, 2008 12:52 pm
Lokalizacja: krk

Re: dziwny krwiak...?

Post autor: wikla »

Bardzo Wam dziękuję :):)
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: [MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: ol. »

Czy rzeczywiście normalne (albo choćby akceptowalne) jest, że dziura po martwicy pchnie zepsutym mięsem ?
Strup odpadł 4 dni temu, boki były suche, ze środka sączyła się przejrzysta ciecz - przemywałam rivanolem. Potem lekarz zalecił neomecynę (+ oczyszczanie wodą utlenioną). Wczoraj wieczorem wywąchałam zapaszek. Boki rany nadal są suche, ale od środka zachodzi taką białą błonką (ropą ?), przy oczyszczaniu daje się to zetrzeć, ale po jakiejś godzinie jest z powrotem. Lekarz twierdzi, że zestaw leków który mamy wystarczy, i żeby nie przejmować się zapachem. Ma rację ?
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: [MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: ol. »

jest jeszcze zdjęcie http://s889.photobucket.com/albums/ac94 ... g&newest=1

(proszę o połączenie)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: Paul_Julian »

Ten zapaszek to ropa i martwe tkanki. Więc całkiem zrozumiałe, ze wonieje brzydko. Mokry strup też czasem tak smierdzi. No i sama woda utleniona też dziwnie.
Wydaje mi sie , że rywanol lepiej wyciąga ropę niż woda utleniona. Nie wiem tylko, czy moze zostawiać tę białą błonkę , żeby to sie zaczęło powolutku zasklepiać ? Szczerze, to nie jestem przekonany czy to ropa. A najwazniejsze , zeby sie zaczęło goić :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: [MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: ol. »

to jeszcze tak: http://s889.photobucket.com/albums/ac94 ... g&newest=1 tutaj widać tę błonkę, ale to chyba nie jest tworzący się naskórek tylko materia ??? bardziej taki nalot;

też czytałam, że riwanol jest dla szczurów lepszy niż woda utlenina - ta druga ponoć za mocna ? - ale może dobrze, że mocna, może bardziej wysuszy ???
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: Paul_Julian »

Jak wysuszy za mocno to też bedzie niedobrze. Wiesz co, ja bym to zostawił, tak jak mówi Merch. Gdyby to była ropa, to by było spuchnięte, no i było by widać zółto-zieloną breję. Martwica to spora dziura ( u mojej tez była własnie tak głęboko do mięsa :( ) i to chyba po prostu zaczyna się tworzyć nowa tkanka. Ja bym to smarował juz Solcosyrolem :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: [MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: ol. »

tak, tylko jeśli tam są bakterie i zarosną to będzie powtórka z guli :-\
zmienię wodę utlenioną na riwanol (po wodzie Miś częściej sięga do rany, chyba go szczypie) i jeszcze jutro dam antybiotyk, a od poniedziałku tak jak radzisz :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: Paul_Julian »

Ja mam zawsze takie wrazenie, ze woda utleniona trochę paskudzi ranę i że bardziej ją rozmacza. Zauważysz co sie będzie działo przecież jak zarosnie, bo tam nie będzie wlosków :) A przynajmniej taką mam nadzieję, że jesli by zaroslo i coś sie tam miało zrobić , to spuchnie, i będzie przez skórę widac ropę spod spodu (jak w pryszczu ;) ) . Obserwuj po prostu co sie z tym dzieje.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: nausicaa »

a ja z kolei mam taki problem z Agutką: przez jakieś bitwy zrobiła jej się rana, z tym, że pod raną zaczęła gromadzić się ropa/płyn/coś innego. było w każdym razie czuć takie wybrzuszenie, płasnie, ale na dość dużej powierzchni skóry, na boku. byłam u weta, kazał przemywać rivanolem i dostaje antybiotyki (enro). to jej pomogło o tyle, że nie ma nastroszonego futerka i czuje się dobrze. ale za to pojawiła się gula pod skórą dość duża. antybiotyk narazie daję, z tym, że wyjeżdżam na 3 dni i boję się, że w trakciue ona sobie tą gulę rozdrapie albo stanie się coś, kiedy mnie nie będzie.
więc moje pytanie: czy to się samo zagoi czy iść z nią do weta, żeby jej to wycisnął? tylko kiedy wyjadę, nie wiem czy ktoś będzie mógł się tym dobrze zając (np czyszzcenie rany itp...).
nie do końca znam się na martwicach i nie wiem ile takie gule się utrzymują
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”