Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Kameliowa »

Fakt, goja fajna rzecz.
Ja sprzedaję goję po 55zł kg, ale jest dość lekka, więc można powiedzmy z 100-150g dorzucić.
Ja mojemu daję od czasu do czasu i wcina równo. ewentualnie jest jeszcze inna opcja, goję można zaparzyć i dolewać do poidełka, to też jeszcze zmniejszy koszty.
Co do warzyw, pojawiła się już suszona mieszanka i też zaczęłam dorzucać i marchewka znika pierwsza :D

Ihime, o jakiej mówisz króliczej? Taki granulat jak pasza?

Zostało mi na sklepie trochę suszonego bobu, myślicie, że będzie się nadawał?
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: IHime »

Taki granulat bez zbóż. W mieszance Shunamite stosują, fanie obniża kaloryczność całości, chociaż mam obawy, czy moje paskudy będą to jeść.

Bób suszony surowy czy gotowany, młody czy dojrzały? Może powodować silne wzdęcia, gorszy jest ten surowy, ale w małych ilościach dawałam parowany i nic się nie działo. Pewnie można podmienić w ramach tej samej puli inne strączkowe w mieszance, np. część grochu.

A goję masz utrwalaną tlenkiem siarki czy nie?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: smeg »

IHime pisze:Taki granulat bez zbóż. W mieszance Shunamite stosują, fanie obniża kaloryczność całości, chociaż mam obawy, czy moje paskudy będą to jeść.
Ja właśnie do swojej obecnej mieszanki dodałam trochę króliczej karmy - starałam się wybrać taką, która ma najmniej włókna, ale i tak szczury te wszystkie granulki "z trawą" zostawiają. Dodam, że moje szczury nie są wybredne i jedzą wszystko, co im dam, ale te fragmenty traktują jak elementy ściółki :P
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Kameliowa »

Bób mam suszony.

Według wszelkich prawideł goję mam niesiarkowaną (brak informacji na opakowaniu, chociaż wszelkie inne dane są podane). Ale wiadomo, różnie z tym bywa. W każdym razie inne owoce suszone też mam niesiarkowane, więc i na goję liczę :)
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

Trochę zmodyfikowałam przepis, jako, że musiałam wywalić część produktów z kuchennej szafki - mole :-\ Paru rzeczy nie ma, nie mam czasu iść kupić, a skończył się gotowiec.
Pracuję nad tym, czego dorzucić zamiast krewetek, lub żeby zmniejszyć ich ilość, bo jednak one lekkie i sporo ich w tej karmie, a słonawe. Coś, co ma więcej niż 13% białka, a nie więcej niż 4% tłuszczu...

Białko 13,84%, tłuszcz 4,34%.

pszenica 500g
kukurydza 200g
gryka 200g
płatki owaiane 150g
proso 300g
słonecznik 50g
ostropest 200g
groch płatki 150g
krewetki 100g
sorgo czerwone 100g
jęczmień 100g
siemię lniane 25g

Do tego dorzucam trochę trójkącików Selective. I jestem zdziwiona, bo baby żrą, aż im się uszy trzęsą, a w misce nie zostaje ziarno na ziarnie (i nie, że głodne, to wszystko zjedzą, bo trójkąciki zostały, a bardzo je lubią :) ) Parę krewetek też zostało :o

I tu jest właśnie coś ciekawego, ziarno a ziarno, pszenica a pszenica... w Reggie Rat jest piękna, duża okrąglutka pszenica, a baby jej nie chcą. Tą z domowej mieszanki jedzą chętnie...
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: IHime »

Megi_82 pisze:Trochę zmodyfikowałam przepis, jako, że musiałam wywalić część produktów z kuchennej szafki - mole :-\ Paru rzeczy nie ma, nie mam czasu iść kupić, a skończył się gotowiec.
Pracuję nad tym, czego dorzucić zamiast krewetek, lub żeby zmniejszyć ich ilość, bo jednak one lekkie i sporo ich w tej karmie, a słonawe. Coś, co ma więcej niż 13% białka, a nie więcej niż 4% tłuszczu...
(...)
Otręby pszenne mają coś koło 16% białka i 4,6% tłuszczu (tylko to jest drobno-sypkie i moje dziołchy po prostu ignorują). Nie mam danych nt. innych otrębów, ale powinno być podobnie. Płatki mają już poniżej 10% białka, niezależnie od zboża.
Chrupki błonnikowe z Lidla mają 13,3% białka i 2,9% tłuszczu. I moje paszczaki dałyby się za to pokroić.
Potem jest jeszcze groch 24% białka i 1,6% tłuszczu, soczewica 25% i 3%.
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

O, dziękuję :) No właśnie otręby też baby uznały chyba za jakieś śmieci, więc nie dosypałam tym razem, ale soczewicę mogę dać (taka jak się kupuje, w kulkach, twarda?), i chrupki też dziś obejrzę :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

No powiem Ci, Ihime, że chrupasy z Lidla to hicior :D
Natomiast krewetki nie bardzo, choć myślałam, że będą się o nie biły...
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
kindzia99
Posty: 17
Rejestracja: ndz paź 19, 2014 8:12 pm

Wszystko z nią ok?

Post autor: kindzia99 »

Dziś zrobiłam swoją pierwszą własną karmę dla mojego szczurka. Dodalam do niej platki owsiane, ususzylam jablko, banana, ogorek, i gruszke, pestki slonecznika, kiełki, trochę kocich chrupek, i troszkę platek musli z suszoną żurawiną.
Czy szcur zje to bezpiecznie? Dodalam wszystko dobrze?

Połączone z istniejącym tematem /Malachit
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszystko z nią ok?

Post autor: noovaa »

Nie, szczur potrzebuje przede wszystkim ziarna, poza tym karma dla szczura powinna być maksymalnie różnorodna i powinna zawierać ok 15% białka i 4% tłuszczu.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Kadans
Posty: 45
Rejestracja: śr lis 19, 2014 5:37 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Kadans »

Mam zamiar nadobyć się nowych pupilków, i mam co do ich dietki. Mam dostęp do wszelakich kasz, ryżów i innych takich. Z najczęściej uwzględnionych tutaj są: groch(połówka i cały), groch karłowaty, siemię lniane, pestki dyni i słonecznika, otręby owsiane/górskie/błyskawiczne (nie mam pojęcia czym się różnią) :D warzywa suszone, marchewka w płatkach,.

Z tego coś da się zrobić? Kupuję w paczkach, takich po 500g. Pracuję na magazynie, więc widzę co i jak ( na 100% nie są przeterminowane 8) ).

Orzechy (brazylijskie, włoskie, pecan, piniowe) nadadzą się dla małych?

No i babka jajowata łupiny/nasiona. Ktoś próbował, czy ogoniaki interesują się tym? Właściwie, to nadaje się jako pokarm dla nich?
Diego<3
Posty: 586
Rejestracja: śr lut 25, 2015 10:07 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Własna mieszanka

Post autor: Diego<3 »

Ja też robię mieszankę, ale nie w rodzaju koktajlu!
1. Sypie na dół miski trochę szczurzej karmy.
2.Potem na nieco wyżej garstkę kociej - whisky's:)
3. Surowa marchewka ( plasterki) :D
4.Plasterek jabłka ( umytego)
5. Kawałek szynki, ale TYLKO KAWAŁEK!!!!!!!!!!!!!!!!!
6. Pokruszony i wysuszony na kaloryferze chlebek :p

Pozdrawiam!!! ;)
W szczurzym niebie: Hero (moja mała iskierka),Diego, Montana, Hana Shrek, Bob, Jack, Blake, Michael.
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Własna mieszanka

Post autor: Tofcia »

Zamierzam sama zrobić mieszanke po składzie jaki widzę w karmie. W końcu w zasadzie wystarczy przeczytać skład i wymieszać i tyle
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: IHime »

Tofcia pisze:Zamierzam sama zrobić mieszanke po składzie jaki widzę w karmie. W końcu w zasadzie wystarczy przeczytać skład i wymieszać i tyle
Jeszcze proporcje wszystkich składników są ważne.
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Własna mieszanka

Post autor: Tofcia »

Tak ale tak sobie myślę, że po karmie gotowej idzie ogarnąć temat co ile czego dodać.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”