Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Własna mieszanka

Post autor: noovaa »

Jeśli patrząc na gotowca jesteś w stanie jednoznacznie określić ile, czego, żeby było 15% białka i 4% tłuszczu .. to tak, możesz tak zrobić. Jeśli nie, należy to wyliczyć ;)
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Własna mieszanka

Post autor: Tofcia »

Znaczy myślę, że jest to wykonalne tylko muszę kupić nowa karmę bo tej połowy już nie mam. Jest to pracochłonne ale myslę, że to sie opłaci i wyjdzie na korzyść.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Własna mieszanka

Post autor: noovaa »

Jak chcesz liczyć ziarenka, to powiem Ci że łatwiej będzie sprawdzić wartość poszczególnych ziaren i obliczyć wartość karmy samodzielnie :P
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Własna mieszanka

Post autor: Tofcia »

noovaa pisze:Jak chcesz liczyć ziarenka, to powiem Ci że łatwiej będzie sprawdzić wartość poszczególnych ziaren i obliczyć wartość karmy samodzielnie :P
;D hehe własnie zamierzałam liczyć ziarenka haha. dzięki za poradę ::) ;D
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

Składnik Masa
Pszenica 200
Kukurydza 200
Aktualizuję skład mieszanki :) (Białko ok. 13%, tłuszcz ok. 4,5%)

Gryka 200g
Płatki owsiane 100g
Proso 150g
Słonecznik 25g
Ostropest 100g
Groch prasowany 100g
Sorgo 100g
Jęczmień 100g
Owies 100g
Len 12,5g
Ryż brązowy 50g
Chrupki Lidl 50g
Pęczak jęczmienny 50g
Karob 50g
Soja 50g

Do tego dorzucam jako dodatek Selective i JR Farm Welness oraz zioła.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Mei-Yin
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:01 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Mei-Yin »

Witam.
Jestem nowa, w ogóle nie obeznana w forach, więc przepraszam, jak napisałam w złym temacie :)
Tak za kilka miesięcy planuję adopcję kilku szczurków. Miałam kiedyś jednego (tak, wiem że są stadne, ale w wieku 12 lat tego nie wiedziałam, właściwie to był prezent o którym się dowiedziałam w dniu zakupu...), karmiłam go własną mieszanką zgodnie z wskazówkami z internetu. Ale, minęło od tego już dobre kilka lat, moja zdolność do knocenia wszystkiego stała się proporcjonalnie odwrotna do chęci dbania o szczegóły. Nie mam już takiej fantazji i lekkości, nie spałabym po nocach, gdybym nie była pewna, że dobrze karmię szczurki.
Do rzeczy - chcę tworzyć własną mieszankę. Często spotykam sprzeczne informacje, przez co zupełnie zgłupiałam. Do gotowych mieszanek straciłam zaufanie, kiedy koleżanka opowiedziała mi o tym, jak w karmie kiedyś znalazła larwy (dodam, że panicznie boję się zwierząt mniejszych niż długość mojego paznokcia i to że nie znoszę zapachu (i smaku) mięsa, wolałabym wychować szczurki na "wegetarianów", z ewentualnymi rybami (one mnie aż tak nie "przerażają" :)), no i trochę się o tym naczytałam. Oczywiście, jak uznam, że to dla mnie za trudne, kupię jakąś gotówkę, ale wolałabym mieć tą "satysfakcję" :).
Chciałabym się dowiedzieć, jakie składniki mają być "podstawą" (codziennie podawane), a jakie ważnymi dodatkami, no i, na czym najbardziej zależy, jak dobrać ilość, żeby nie utuczyć szczurków. Mile widziane przykładowe "przepisy" :)

Jakieś tam pojęcie mam, ale jak wspomniałam, tyle się naczytałam, że zgłupiałam.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Mei-Yin
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:01 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Mei-Yin »

*proporcjonalna, nie proporcjonalnie odwrotna.
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: cane »

Przede wszystkim - te robaczki to były [jeśli mnie pamięć nie myli] mole... Potrafią się france zagnieździć w prawie wszystkim, a wytępienie tego to koszmar - kiedyś przez pół roku walczyłam z takimi, które przyniosłam w MĄCE!

Z przykrością stwierdzam, że nawet w domowej karmie można toto nagle odkryć :(
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Megi_82 »

Mei-Yin, jeden post nad Twoim jest przepis na domową, pełnowartościową mieszankę, prawidłowo zbilansowaną :) Można do niej jeszcze dorzucić trochę suszonych krewetek albo czegoś :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
Duana
Posty: 121
Rejestracja: sob maja 02, 2015 8:16 am

Re: Własna mieszanka

Post autor: Duana »

IHime zainspirowana Twoją mieszanką skompletowałam swoją ;)

Podstawa na 5 kg:
(jęczmień płatki) 250 gr
(jęczmień gnieciony) 250 gr
(kukurydza gnieciona) 1000 gr
(kukurydza dmuchana) 250 gr
(pszenica) 500 gr
(pszenica płatki) 250 gr
(groch żółty) 400 gr
(groch zielony płatki) 350 gr
(gryka) 250 gr
(sorgo dari) 1000 gr
(proso żółte) 200 gr
(proso dmuchane) 50 gr
(siemię lniane) 100 gr
(nasiona ostropestu) 100 gr
(słonecznik) 25 gr
(płatki kokosa) 25 gr

Do tego jako dodatki:
krewetki słodkowodne (100 gr), suszona dynia, suszony korzeń pietruszki, suszony burak, suszona cukinia (wszystkie suszki po 50 gr).

Plus do codziennego "mokrego" (najczęściej porcja mojego smoothie z drugiego śniadania) zamierzam dodawać witaminowy suplement, jak już skonsultuję z naszą wetką co i w jakiej dawce.
Szczury zza Odry: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=46541 czyli poznajcie moje niemieckie stadko!
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: IHime »

Ostatnią partię ok. 1 kg karmy bazowej pomieszałam z liofilizowanymi porzeczkami i kiwi (kupiłam dla siebie, ale było tak kwaśne, że nie dałam rady). Myślałam, że myszom też nie podpasuje, ale zniknęło. W poprzedniej wersji były jagody goji, ogonom bardzo smakowały. Dałam też trochę chrupek błonnikowych.
Dzieciaki nie lubią tylko gryki, wciskają z niechęcią na samym końcu, ale jej nie wyrzucę z mieszanki, bo ładnie uzupełnia minerały. Widziałam ostatnio w sklepie dziki ryż, więc może następnym razem wrzucę zamiast połowy gryki.
Baza:
Kukurydza żółta extra 250g
Sorgo (czarne, czerwone, dari) 200g
Pszenica extra 150g
Jęczmień obłuszony 100g
Groch (żółty, zielony, soja; płatki lub cały)150g
Gryka 50g
Proso żółte 50g
Słonecznik (w łupinach; dynia, paski kokosa) 10g
Krokosz (len, siemię lniane) 20g
Ostropest plamisty 20g
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Własna mieszanka

Post autor: Tofcia »

Jak wyliczacie zawartość tłuszczu ???
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Własna mieszanka

Post autor: Malachit »

Tofcia sprawdzając wartości odżywcze każdego składnika (zawartość białka, węglowodanów, tłuszczy, tak jak jest np. na opakowaniach produktów spożywczych) sumując i dzieląc przez liczbę kilogramów gotowej mieszanki ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Własna mieszanka

Post autor: yss »

IHime, a może dmuchana gryka wchodziłaby łatwiej niż zwykła?
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Własna mieszanka

Post autor: Tofcia »

Malachit dzieki za podpowiedz
a jak cenowo wychodzi ta własna mieszanka?
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”