[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

To moze byc lupiez op kapieli - znaczy to tyle - ze woda nie byla odpowiednia dla skory szczura, nastepnym razem rozpusc lyzke stolowa octu w 10 l wody inaczej zaszkodzisz zwierzakowi. Mozesz tymczasowo natluscic skore szczura olejem spozywczym w miejscach, w ktorych luszczy mu sie skora - ozprowadz sobie kropelke oleju lub oliwy na opuszkach palcow i wmasuj w odpowiednie partie ciala. Olej i oliwa to produkty spozywcze, po polizaniu przez szczura nie dzieje sie nic zlego - przeciwnie - plyn ma wsobie wiele witamin.
Pozdrawiam
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Yrsa

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Yrsa »

Ale ona się drapała i miała to Coś na futerku zanim ją wykąpałam. A poza tym nie łuszczy się jej skóra, ale ma to coś na końcówkach włosków. Ciężko mi stwierdzić czy to jest coś takiego jak łupież bo specjalnie sie nie strzepuje. Raczej przypomina to cebulkę włosa ale na końcu. Nigdy się z tym nie spotkałam. równie dobrze to może być końcówka włosa bez barwnika i pod światło wygląda biało, ale raczej jest przezroczyste. Nie wiem czyu ma to coś wspólnego z tym że ona sie drapie.

Nie jest osowiała, wrecz przeciwnie. Tryska energią. Acha... i miała koło noska czerwony nalot, ale szybko zniknął. Troszkę tak jakby zasuszona krewka. Potem już sie nie pojawił. To na pewno dlatego ze pierwszy raz pływała i mogła przeżyc pewien szok na początku.

Z tym olejem to spróbuję. Sprubuę też zmienic ściółkę. Muszę pzrecież znależć przyczynę. Nie chce by mi się zwierzak na śmierc zdrapał. :wink:
Tangerine

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Tangerine »

kilka przyczyn swędzenia:

alergia - to raz (moja szczurka miała kiedyś alegrię na ściółkę, ale u niej objawiało się to zaczerwienionym noskiem i wydzieliną z oczu, drapała się dość mało) - w razie czego zmień ściółkę na ligninę (fajne norki z tego robią!! ;) ), ogranicz mięsko i nabiał - szczury często bywają uczulone na takie rzeczy. jednak alergia nie wydaje mi się najpardziej prawdopodobną przyczyną kłopotów

świerzb - to dwa - też możliwe. być może mała przywlekła coś ze sklepu/hodowli - tam zdarza się to często. moja ś.p. szczurka strasznie się drapała, aż w końcu się wykończyła :cry: ale sierść miała co najwyżej matową, nie wyglądało to tak, jak opisujesz. w razie czego obejrzyj jej łapki (zwłaszcza między palcami), ogon (zwłaszcza nasadę) i uszy - wszystko powinno być ładne, gładkie i różowe, jeśli zauważysz, że skóra jest chropowata, szorstka, trochę się łuszcząca - to jest to sygnał alarmujący!! świerzb rozpoznany i dobrze leczony jest niegroźny, ale jak masz kiepskiego weta (jak w moim przypadku) to... :cry: świerzb podobno może przerzucać się na organy wewnętrzne (informacja od weta, więc nie wiem, czy do końca wierzyć), a wtedy to juz kaputt. ale na świerzb też mi to nie wygląda.

pchełki. szczur koleżanki miał to paskudztwo i jego sierść wyglądała dokładnie tak, jak opisywałaś. taka jakby... zbielała lub rozdwojona końcówka, przy tym sierść trochę szorstka, a po pewnym czasie staje się zmatowiała, przerzedzona i rozczochrana (ale to nie tak od razu). w sklepach mają tego plagę, zwłaszcza w dużych. też się dziwiłam: "Aga, jak on ma pchły, skoro nic nie widzę!". zobaczyłam dopiero, jak szczur rozpłaszczył się na białym ręczniku na jej kolanach, a ona zaczęła go czesać szczoteczką do zębów (co sprawiało mu niekłamaną przyjemność :lol: ) pchełek wystarczy kilka, żeby uprzykrzyć szczurkowi życie :( radzę małą wyczesać ("iskając" niewiele zdziałasz) na pchełki są różne kropelki, np frontline, (jak co to kup dla najmniejszych piesków lub kotków - są chyba jakieś takie "junior" czy "puppy" i najmniejszą możliwą dawkę raz na jakis czas na kark zaaplikuj) - są skuteczne i bezpieczne.

a od kiedy tak się drapie?? i czy ma strupki na skórze??

obserwuj ją uważnie i pisz, jak co ;)

pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Biale kuleczki na koncach futerka (jesli sie faktycznie nie strzepuja i trudno je zdjac) moga byc jajeczkami pasozytow, najlatwiej to sprawdzic chwytajac znalezione biale 'cos' miedzy dwa kciuki i scisnac, jesli uslyszysz cokolwiek (jakies pykniecie :) ) To wlasnie zniszczylas jajo pasozyta.

Krotka charakterystyka:

pchly - kolor brazowawy, raczej podluzny, przy wiekszych osobnikach mozna odroznic dwa czlony (odchody pchel mozna znalezc najczesciej nad ogonem, na skorze za uszami i bardzo czesto pod paszka zwierzaka- duzo malych czarnych plamek latwo strzepujacych sie).

Obejrzyj dokladnie swojego zwierzaka, pasozyty skorne nie sa latwe do zauwazenia - ale ich jaja i odchody to pewnosc, ze sa na skorze Twojego szczura.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Yrsa

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Yrsa »

Wczoraj dokładnie obejrzałam skórkę szczuraska i nic nie znalazłam... To coś na futerku to nie jajeczka. Właściwie wydaje mi się ze to po prostu refleks świetlny. Jej futerko ostatnio jaśnieje. Im Misao jest większa tym jaśniejsze staje się jej czarne futerko. obecnie jest koloru ciemnoszarego. Może to efekt "wybielania sie " szczuraska... Dalej sie drapie ale mniej... kupię jej sianko i zobaczę czy to może uczulenie. na razie nie ma strupków i nie chce doprowadzić do tego żeby ich sobie narobiła...
boÂżena futoma

drapie si?

Post autor: boÂżena futoma »

Mam szczurzycę od 5 dni. zauważyłam sie nieustannie sie drapie. poza tym jej futerko na grzbiecie inaczej 'pachnie' niz reszta ciała, a naet śmierdzi. zastanawiam sie czy to nie jest jakaś grzybica....wloski na grzbiecie nie mają połysku, są matowe i tak jakby mokre. nie wiem czy z takim problemem w ogóle isc do weterynarza.... :) (kupilam ja w pierwszym lepszym sklepie zoologicznym)
Yrsa

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Yrsa »

Idź z nia do weta... to może byc uczulenie... mogą tez byc jakies insekty... Poczytaj dokładnie forum w dziale "objawy". Tam juz było troszkę na ten temat. Ewentualnie przejrzyj dział "archiwum" na naszej stronie internetowej http://www.szczury.prv.pl
boÂżena futoma

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: boÂżena futoma »

insekty raczej nie bo nie ma jaj na sierści, ranek na skorze tez nie ma....ale uczulenie...mam nadzieje ze nie chociaz nie wiem czy to jest powszechne u szczurów :krolik:
Tangerine

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Tangerine »

No, to już urok tych "pierwszych lepszych" zoologicznych. Często zdarza sie, że zwierzaki coś stamtąd przywloką. Koniecznie weterynarz!! Wszelkiego typu alergie u szczurów są dość częstymi przypadłościami. Może to być właśnie uczulenie, może być świerzb. Pchełki raczej nie, ale uwaga!! (to tak na przyszłość) - pcheł wcale na pierwszy rzut oka nie widać!!
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Droga Bozeno, to moze byc najzwyklejsze uczulenie (po co faszerowac zwierzaka lekami, skoro mozna inaczej). Po pierwsze: zmien sciolke, sa rozne rodzaje wirow ja osobiscie polecam siano lub lignine). Lignine dostac mozesz w aptece, dosc czesto trzeba zmieniac, ale w ten sposob sprawdzisz, czy szczurek nie byl uczulony na scioolke poprzednia, nie od razu przestanie sie drapac - na efekt trzeba poczekac okolo 24 godzin wzwyz.
Jesli to nie oaze sie przyczyna - wyeliminuj z diety szczura bialko - ziarna zborz, jajka, ser, mieso, brokuly, kukurydz, groszek, karm np przez kilka dni jedynie chlebem zwyklym i suchym, pszennym czy chrupkami pszennymi, slonecznikiem - sprawdz efekty.
Droga prob i bledow dojdziesz w koncu do tego, dlaczego Twoje zwierze sie drapie. Alergia jest bardzo czesto spotykana u szczurow.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
sambina

drapie sie!

Post autor: sambina »

moja szcurcia ostatnio strasznie sie drapie. nie wiem co to moze byc... czt to mozliwe ze ma pchly???? przeciez nie bytla w takim miejcsu gdzieby sie mogla zarazic nimi. a moze ma alergie?? :cry: :cry: :cry:
kamilwojdylo

Mój szczurek ma strupki

Post autor: kamilwojdylo »

Mój szczurek ma strupki na całym ciele i ciągle się drapie nie ma pcheł co robić?
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

napisz troche wiecej, bo po samych strupkach niewiele wiecej mozna powiedziec. To najprawdopodobniej alergia.

Jakiej szczurek jest plci (zauwazylam, ze samce o wiele czesciej drapia sie niz samice), czym karmisz, jaka ma sciolke, w jakim jest wieku, czy kapiesz szczura - jesli tak, to jak, jak czesto, kiedy ostatnio, kiedy pierwszy raz zauwazyles strupki?.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
moni
Posty: 881
Rejestracja: sob maja 17, 2003 6:09 pm

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: moni »

Możliwe, że szczur ma grzybice. Moja też się strasznie drapała i pojawiały się strupki. Weterynarz obejrzał, stwierdził, że to grzybica i przepisał FUNGIDERM do smarowania i po tygodniu po strupkach nie było śladu. Podobno zdarza się dosyć często. Ale to oczywiście tylko przypuszczenie.
Figa i Julka u mnie

Pestuś, Ziutuś, Kofi i Lafi biegają razem za Tęczowym Mostem w Krainie Wielkich Dropsów
Agis

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Agis »

Czy oglądałaś jego skórkę?Szczurek, który się drapie nie musi mieć pcheł.To może być jakaś choroba skóry.Mój miał taką niedawno.Skórkę miał w brązowe plamy i pełno takiego czerwonawego proszku w sierści.Weterynarka nasmarowała go taką maścią i kazała mi go dwa razy wykąpać w "NIZORALU" (to taki leczniczy szampon dla ludzi). Przeszło mu.
Jeśli skórka twojego szczuraska nie jest taka, jaka być powinna (różowa) to jest to choroba skóry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”