Przyprawy

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Przyprawy

Post autor: Mycha »

Wiajcie...
Chciałabym w tym poście wszystkich przestrzec... ostatnio stała się rzecz straszna- mojej "koleżanki" szczoor- Ciepek umarł :cry:
Ona również uwarzała, że szczoorkom można dawać wszystko bo są wszystkożerne... ale...
Szczurek też dostawał rzeczy przyprawiane!
Dusił się... dużo pił... męczył się
Widać było ze cierpiał
Zmainy w jego zdrowiu nadeszły drastycznie. Wet odrazu zapytał czy dawła mu cos przyprawionego...
Teraz jej drugi (podobnie się do Ciapka zachowuje) nie bedzie karmiony juz wszystkim, tylko tym co jest szczurkowe. Była to swojego rodzaju nauczka dla niej- choć ostrzegałam...
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Przyprawy

Post autor: Ania »

Takich rzeczy jest duzo - i ich wlasnie podawac nie wolno. W jakiejkolwiek formie.
Zadne jedzenie dla szczura podane z JAKIMIKOLWIEK przyprawami nie jest dla zwierzaka najzdrowsze.
Chcialabym tez zaznaczyc, ze sol jest ogromnie szkodliwa dla jakichkolwiek zwierzat (jakby nie patrzec - nawet dla ludzi nie jest zalecana). Gotowane ziemniaki - chociaz nam wydaje sie, ze sa bez przyppraw, czy makaron - jesli sa gotowane w osolonej wodzie - nie sa najlepszym pozywieniem dla zwierzat. Nie wspominajac tu o pieprzu, vegecie, curry i innych ostrych przyprawach.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Przyprawy

Post autor: Mycha »

Poprostu podawała jedzenie "ludzkie" czyli resztki z obiadów (ziemniaki, mięso pieczone czy zupy).
Współczuję tum szczoorkom :cry:
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Yo!Asia

Przyprawy

Post autor: Yo!Asia »

[quote="Ania"] Takich rzeczy jest duzo - i ich wlasnie podawac nie wolno. W jakiejkolwiek formie.
Zadne jedzenie dla szczura podane z JAKIMIKOLWIEK przyprawami nie jest dla zwierzaka najzdrowsze.
Chcialabym tez zaznaczyc, ze sol jest ogromnie szkodliwa dla jakichkolwiek zwierzat (jakby nie patrzec - nawet dla ludzi nie jest zalecana). Gotowane ziemniaki - chociaz nam wydaje sie, ze sa bez przyppraw, czy makaron - jesli sa gotowane w osolonej wodzie - nie sa najlepszym pozywieniem dla zwierzat. Nie wspominajac tu o pieprzu, vegecie, curry i innych ostrych przyprawach. [/quote]
Właśnie. Wszędzie pisze, że sól szkodzi, a są do kupienia solne lizawki dla gryzoni.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Przyprawy

Post autor: Ania »

Yo!Asia:
Sól dla gryzonii nie ma takiego samego składu chemicznego jak nasza kuchenna, ma więcej mikroelementów, jest jakby "mniej" słona. Tak samo jak zdrowa jest dla człowieka sól morska (sól jodowa, taką też się produkuje) a sól kamienna właściwie tylko szkodzi.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

Przyprawy

Post autor: Angua »

[quote="Ania"] Takich rzeczy jest duzo - i ich wlasnie podawac nie wolno. W jakiejkolwiek formie.
Zadne jedzenie dla szczura podane z JAKIMIKOLWIEK przyprawami nie jest dla zwierzaka najzdrowsze. [/quote]
To samo dotyczy wędlin - tez zawierają mnóstwo soli i konserwantów. Zresztą sól jest tez w pieczywie, w serach, ale moje szczury dostają codziennie suchy chlebek i dwa-trzy razy w tygodniu biały ser, od święta kawałeczek żółtego serka czy trochę makaronu - taka ilość ludzkiego jedzenia im ie powinna zaszkodzić
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
szybcia

Przyprawy

Post autor: szybcia »

ja czasem, ale to baaardzooo czasem, jak robie popcorn, to daje kawalek nusce ;] (mlodej sie jeszcze nie trafilo ;) ewentualnie jak zapomne to biore z dnia miseczki jakis taki niewyprysniety, oblizuje dokladnie z poprzylepianej soli;] i sobie gryzie;] nuska ubostwia popcorn ;]
Monia

Przyprawy

Post autor: Monia »

tez mam problem z "kolezanka" ktora jest wielka "milosniczka zwierzat" a nie chce jej sie posprzatac w klatce daje kilku tygodniowej szczurci SMAZONE KOTLETY!!!

KREW MNIE ZALEWA JAK O TYM POMYSLE!!!!! juz wogole jej nie odwiedzam bo kiedy jej mowie ze tak nie wolno ona stwierdza ze sie nie znam i ma wieksze doswiadczenie ode mnie z gryzoniami!! to prawda ze dluzej ode mnie ma kontakt z gryzoniami- szynszyle chomiki, swinki, koszatniczki.. ale szcurka ma dopiero od niedawna i jest pena ze jest wszystko zerny.

no szlag czlowieka trafia na takie argumenty
bobi i hagala
Posty: 23
Rejestracja: ndz maja 07, 2006 7:48 pm

Przyprawy

Post autor: bobi i hagala »

zastanawialem sie wlasnie nad podawaniem szczurkom czasem lekko osolonych rzeczy takich jak makaron czy ryz. gotujac dla siebie tez nie uzywam duzo soli, wiec czy jakbym podal maluchom od czasu do czasu przeplukany, ugotowany i lekko osolony ryz to chyba by sie im nic nie stalo? no w kazdym razie przeciez sol tez jest potrzebna w organizmie (oczywiscie w umiarkowanych ilosciach)
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przyprawy

Post autor: Lulu »

ibobi, a nie latwiej gotowac bez soli?
my tak robimy ;) pozniej tylko solimy na talerzu...
bobi i hagala
Posty: 23
Rejestracja: ndz maja 07, 2006 7:48 pm

Przyprawy

Post autor: bobi i hagala »

w sumie tez prawda i aktualnie moja dziewczyna tak robi, albo gotuje zupelnie oddzielnie dla szczuraskow (przez co zreszta zrobily sie strasznie wybredne ;)). po prostu zastanawialem sie czy zta sola to nie jest przesada, bo tak jak pisalem wczesniej wydaje mi sie ze w bardzo niewielkich ilosciach to chyba nie byloby szkodliwe i wlasciwie to pytanie wywodzi sie z czystej ciekawosci :)
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przyprawy

Post autor: Lulu »

Zapewne jest jakas granica do ktorej sol jest zdrowa dla szczura, ale ja jej nie znam ;)

Wazne by nie dac sie zwariowac. My nigdy celowo naszym szczurom nie dajemy rzeczy przyprawionych. Gotujemy bez soli, bo dosc czesto dostaja cos gotowanego: czy to ziemniaczak, miesko, bob, kasza, ryz, makaron. I boje sie, ze taka ilosc soli to mogloby byc za duzo. Ale jak juz ukradna ze stolu cos przyprawionego to trudno ;) dajem im zjesc, bo nie zdarza sie to czesto (pilnujemy stolu :twisted: ).

A jestem ciekawa czy ktos wie jaka jest 'bezpieczna' ilosc soli? :drap:
Niech sie podzieli ta wiedza ;)
marchewa
Posty: 1272
Rejestracja: śr lis 02, 2005 1:05 pm
Kontakt:

Przyprawy

Post autor: marchewa »

LuLu nie zawsze się da gotować bez soli, u mnie gotowane jest dla całej rodzinki i raczej nie dam rady, ale i też nie chcę zmuszać ich do przyprawiania sobie żarcia na talerzu, bo w imię czego? ;)
Dla ogonów zawsze można coś osobno upichcić :)
I wish I was a punk rocker with flowers in my hair, In 77 and 69 revolution was in the air
I was born too late to a world that doesn’t care, I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Awatar użytkownika
xTVRx
Posty: 81
Rejestracja: ndz gru 10, 2006 11:18 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Ziele angielskie. Pozwala? czy zabrania??

Post autor: xTVRx »

Witam!

Wyłowiłem z zupy trzy kulki ziela angielskiego, położyłem na talerzyku... po chwili zauważyłem, że panienki zjadły dwie z nich... Pozwalać czy zabraniać?

ziele angielskie @ wikipedia

Kod: Zaznacz cały

pieprz angielski, pieprz pachnący, piment, pieprz goździkowy, nowe korzenie) - owoce korzennika lekarskiego (drzewa pimentowego, Pimenta dioica), służące jako przyprawa.

Niedojrzałe jeszcze owoce zrywa się i suszy. Mają czerwono-brunatną barwę, chropowiatą powierzchnię, kształt małych, milimetrowych kuleczek, smak pieprzu a zapach goździków. Zapach pochodzi od olejku pimentowego, którego głównym składnikiem jest taka sama substancja, jaką zawiera olejek goździkowy - eugenol. W zielu angielskim oprócz olejku znajdują się: żywica, garbniki, cukier, kwas jabłkowy i kwas gallusowy.

Za najlepsze uważa się gatunki sprowadzane z Jamajki, Barbadosu i Kuby.

Ziela angielskiego używa się w kuchni przy sporządzaniu wędlin, marynat, konserw, zup itd.
/edit - dokładniejszy tytuł.
Ostatnio zmieniony czw gru 21, 2006 1:28 am przez xTVRx, łącznie zmieniany 1 raz.
Michał a.k.a. xTVRx
Piercing, Dreadlocks & Bamboo Jewellery - since 1998
www.xtvrx.com | www.wikipedia.modyfikacje-ciala.pl
Awatar użytkownika
Marcysia.
Posty: 229
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 3:26 pm
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Ziele angielskie. Pozwalać czy zabraniać?

Post autor: Marcysia. »

takie z zupy to chyba nie bardzo, a takie zwykłe, suche nie ugotowane jeszcze to może prędzej ;)
Oddane :( Binia (*), Igła, Hikari, Łazanka, Ithuriel, Atos, Portos, Aramis
Za Tęczowym Mostkiem:
Mrówka i Abba
(*)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”