[klatka] wybór klatki

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
fllorem
Posty: 27
Rejestracja: wt mar 10, 2015 12:28 pm

Re: Którą klatkę kupić?

Post autor: fllorem »

olgapsiara pisze:Masz samce czy samice ?
Samce - pierwsza
samice - też ( mi się bardziej podoba) pierwsza, ale możliwe że będzie trzeba osiatkowac
Mam czwórkę samców i jedną samicę.
Trójka samców jest wykastrowana a jeden samiec jest zbyt mały na kastrację.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Którą klatkę kupić?

Post autor: smeg »

I trzymasz wszystkie szczury razem? Niewykastrowanego samca z samicą?

Obie te klatki mogą mieć zbyt duże odstępy między prętami, jeśli Twoja samiczka jest drobna albo jeśli będziesz w przyszłości chciała przygarnąć młode szczurki. Dorosłe samce nie powinny z nich wychodzić. Możesz zaryzykować (niektórzy na forum mają samice w Perfekcie i nie uciekają) i w razie potrzeby obłożyć klatkę siatką o drobniejszych oczkach, ale to dużo pracy, kłopot przy sprzątaniu i psucie estetyki klatki. Maksymalny rozmiar odstępów pomiędzy prętami dla samic i małych szczurków powinien wynosić 1,8 cm. Jeśli masz taki duży budżet, możesz też poszukać np. klatki Ferplast Furet XL.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
fllorem
Posty: 27
Rejestracja: wt mar 10, 2015 12:28 pm

Re: Którą klatkę kupić?

Post autor: fllorem »

smeg pisze:I trzymasz wszystkie szczury razem? Niewykastrowanego samca z samicą?

Obie te klatki mogą mieć zbyt duże odstępy między prętami, jeśli Twoja samiczka jest drobna albo jeśli będziesz w przyszłości chciała przygarnąć młode szczurki. Dorosłe samce nie powinny z nich wychodzić. Możesz zaryzykować (niektórzy na forum mają samice w Perfekcie i nie uciekają) i w razie potrzeby obłożyć klatkę siatką o drobniejszych oczkach, ale to dużo pracy, kłopot przy sprzątaniu i psucie estetyki klatki. Maksymalny rozmiar odstępów pomiędzy prętami dla samic i małych szczurków powinien wynosić 1,8 cm. Jeśli masz taki duży budżet, możesz też poszukać np. klatki Ferplast Furet XL.
Tak ale jest on zbyt młody aby zapłodnił.
Umówiłam się już z weterynarzem na kastrację.

No właśnie Ferplast Furet XL niekoniecznie mi podchodzi.
Chodzi mi o to aby była wysoka i miała płaskie podłogi.
Moja samiczka raczej nie jest drobna. ;)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Którą klatkę kupić?

Post autor: smeg »

Szczur może zapłodnić samicę już w wieku 5 tygodni. Jak najszybciej oddziel od siebie szczurki, bo będzie kolejna ciąża, a to może się znacząco odbić na zdrowiu samicy. Może samica + jeden kastrat i samczyk z dwoma pozostałymi, żeby nie siedziały samotnie?

Z tych dwóch klatek wybrałabym Perfecta ;) Będzie wygodniejszy do sprzątania i umożliwia łatwiejszy dostęp do wszystkich kątów klatki.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
fllorem
Posty: 27
Rejestracja: wt mar 10, 2015 12:28 pm

Re: Którą klatkę kupić?

Post autor: fllorem »

smeg pisze:Szczur może zapłodnić samicę już w wieku 5 tygodni. Jak najszybciej oddziel od siebie szczurki, bo będzie kolejna ciąża, a to może się znacząco odbić na zdrowiu samicy. Może samica + jeden kastrat i samczyk z dwoma pozostałymi, żeby nie siedziały samotnie?

Z tych dwóch klatek wybrałabym Perfecta ;) Będzie wygodniejszy do sprzątania i umożliwia łatwiejszy dostęp do wszystkich kątów klatki.
Dobry pomysł, dziękuję!
Tak, właśnie zamawiam klatkę Perfect. :D
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Fancy »

Hmm... co myślicie o takiej klatce?
http://www.skapiec.pl/site/cat/3234/comp/2450117#
Nadaje się dla ciurków czy lepiej nie kombinować i kupić prostokątną? ;)
Nie wiem też jak z tymi wymiarami... Nie potrafię sobie jakoś tego wyobrazić więc nie wiem, czy nie będzie na przykład za mała na dwa samce... (z możliwością ewentualnego rozrośnięcia się stadka kiedyś - żeby już nie kupować ciągle nowych klatek)
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: smeg »

Ta klatka jest bardzo duża, ma wymiary 141 x 100 x 86 cm (liczone pewnie po przekątnych), jest przeznaczona dla świnek morskich - można w niej trzymać nawet 15 szczurów (licząc objętość już nawet z tym obciętym rogiem). Niestety ma też duże odstępy między prętami - 2,2 cm, więc młode szczurki albo drobne samiczki będą z niej uciekać. Maksymalny odstęp pomiędzy prętami dla maluchów powinien wynosić do 1,8 cm.

Co prawda nie ma czegoś takiego, jak "zbyt duża klatka", ale jeśli planujesz mieć 2 szczury, nie ma sensu moim zdaniem kupować takiego kolosa. Lepiej zainwestować w nieco mniejszą klatkę, ale taką, która będzie miała lepszy dostęp do wnętrza (większe drzwiczki) i pręty lepszej jakości (malowane). Przejrzyj klatki: Ferplast Furet Plus (4-5 szczurów), Inter-zoo Frodo, Perfect (http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/kla ... tek/384165 - chociaż ona też ma dość duże odstępy między prętami, ale wiele osób z niej korzysta, dorosłe samce nie uciekną).
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Fancy »

Jak już doszłam do tego co to za wymiary to też zaczęłam się zastanawiać po co dwóm szczurkom aż taka duża klatka... Problem w tym, że akurat tę mogę odkupić od kogoś duuużo taniej, wszystkie inne które podałaś są niestety za drogie; mój limit to mniej więcej 150 zł, może trochę przekroczyć ale niewiele, a na allegro za taką cenę porządnych klatek się nie kupi, więc jak już ograniczyłabym się do czegoś w tym stylu
http://allegro.pl/klatka-70x40x80-wiewi ... 03360.html
Sama nie wiem co lepsze... Rozstaw kratek faktycznie jest trochę kiepski w tej ogromniastej.
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: olgapsiara »

Polecacie jakieś dobrej jakości w miarę tanie klatki ?
Takie na ok. 5 szczurów ?
( Nie, nie zmieniam klatki, tylko szukam jakąś na działkę, bo mam tam 58×38×72 ;) )

PS. Ale z kolei XL się bardzo trudno sprząta... ten tego... ::)
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: smeg »

Fancy, poszukaj więc na allegro tej klatki Inter-zoo Frodo, kosztuje niewiele ponad 150 zł, jest taką tańszą podróbką Furet Plusa ;) http://allegro.pl/klatka-frodo-78x48x80 ... 17035.html i tutaj recenzja: http://ogonkowo.pl/recenzja-klatki-inter-zoo-frodo/ . Jeśli masz dobrą okazję, możesz też odkupić tę świnkową klatkę i osiatkować ją siatką o drobniejszych oczkach, żeby szczury nie uciekały, ale to pogarsza nieco estetykę i utrudnia sprzątanie. Zastanów się też, czy będziesz miała gdzie ją postawić.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Fancy »

Dziękuję, Smeg, chyba faktycznie się skuszę na tę klatkę frodo, skoro mówisz że jest dobra ;) Chyba lepiej postawić czasem na jakość, nie tylko na wielkość - zwłaszcza że stadko póki co mam małe i nie zamierzam go powiększać (nie mam jeszcze doświadczenia ze szczuraskami, chociaż muszę przyznać że to miłość od pierwszego wejrzenia i kto wie czy nie adoptuję im jakiegoś maluszka za rok jak już będą odchowane ;p). Według kalkulatora pomieści się więcej szczurków niż dwa, więc jest dobrze ;)
Btw. taki lekki off-topic - ta klatka w recenzji jest strasznie, hmm... na moje oko zawalona ;) Taka ilość hamaczków, domków itp. wygląda świetnie, ale czy szczurki nie potrzebują trochę więcej przestrzeni? Pytam, żeby odpowiednio im urządzić nowe mieszkanko ;) Hamaczki moich bestii póki co nie interesują, za to latanie za papierową "piłką" napełnioną ziarenkami po caaałym dole już tak. Śpią i tak prawie wyłącznie w jednym miejscu, piętrowo - zawsze jeden na drugim - więc... potrzeba tyle tych sypialni? ;>
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: yss »

Szczur nie ptaszek, po pustej przestrzeni nie polata.
Ja u siebie staram się zostawiać pustą kuwetę dolną, do pobiegania, a resztę zapycham - szczury lubią ciasne miejsca do wciskania się. Hamaki, tunele, półki są po to, aby szczur się ładnie gniótł wg swoich upodobań i mógł wybierać sobie nocleg oraz drogę do niego. :)
Jeżeli nie lubisz częstego prania, polecam więcej półek, koszyków i plastikowych tuneli, mogą być jeden nad drugim upchane. Jeżeli lubisz pranie ;) to śmiało zawal klatkę puchatymi hamaczkami, szczury się ucieszą z obu rozwiązań.
Klatka dobra, tylko sprawdź, czy to ta z malutkimi drzwiczkami czy z drzwiczkami i klapą u góry - nadaje się do czegoś tylko ta z klapą, bo inaczej nawet miska dodana do klatki przed drzwi nie wchodzi a już wieszanie hamaków to pomyłka jakaś. Czy czegokolwiek. Albo wyjmowanie szczura, ręka wejdzie zwinięta w pięść, ale ze szczurem w garści już nie wyjdzie ;) trochę żartuję, ale warto się tym drzwiczkom przyjrzeć.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: yss »

sorry, chodziło o Frodo - Frodo ma chyba sensowne drzwi :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Fancy »

Ano nie polata, za to poskakać i porozciągać się może ;) Bardziej chodziło mi o to, bo jak widzę jak się moje całe wyciągają na tych kratkach to dziwnie by mi było nawieszać im półeczek co dwadzieścia centymetrów ;) Ale to może się tylko tak wydaje na zdjęciu zbyt zawalone, a w rzeczywistości mają miejsca wystarczająco. W powietrzu, tam gdzie i tak nic innego bym nie zrobiła, oczywiście nawieszam czego się da - w weekend uruchamiam maszynę do szycia i szukam starych polarów (yup - pranie moją pasją ;D), nakupuję koszyków i tak dalej.

Drzwiczki z Frodo mają 10.5 na 12.5 cm - szału nie ma :-\ Miałam nadzieję, że jak dorwę większą klatkę to i z większymi drzwiczkami i nie będę się musiała martwić łapaniem ciura jedną ręką, bo druga przez drzwi nie wejdzie ;/ Ma zdejmowaną górę, tyle dobrze, ale za każdym razem to rozmontowywać to też żadna frajda (zwłaszcza jak nawieszam czegoś na "suficie").
Z drugiej strony za taką cenę nie ma co wybrzydzać, nie?
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: smeg »

Góra jest otwierana jak klapa, nie zdejmowana - można tam zawiesić rzeczy przyczepione tylko do sufitu (np. sputnik, jakiś tunel) i otwierać klatkę razem z nimi. Albo zawiesić mebelki tuż pod sufitem, ale mocując je do ścianek klatki. Moja klatka ( https://lh6.googleusercontent.com/-vm9E ... C03460.JPG ) ma otwierane drzwi na całej jednej ścianie, a udało mi się ją dość gęsto urządzić tak, żeby bez problemu otwierać każdą z części drzwiczek ;)

Szczury lubią gęsto urządzone klatki, porozciągać się i pobiegać mogą na wybiegu poza nią ;) Co prawda uważam, że u mnie już jest dość gęste wyposażenie, klatka z recenzji to już zupełne mistrzostwo zagęszczania :D Spełnia to także aspekt poprawy bezpieczeństwa, bo szczur nie ma szansy spaść z samej góry na sam dół, zawsze po drodze wyląduje na jakiejś półce lub hamaku. http://szczury.org/viewtopic.php?f=165& ... start=3300 - tutaj możesz obejrzeć klatki innych użytkowników i poszukać inspiracji, polecam przeglądać od końca, bo początki tematu są sprzed wielu lat ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klatki”