[KICHANIE] temat główny

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Paul_Julian »

Cyklotomia pisze, ze nie zarazisz. http://szczury.org/viewtopic.php?p=715605#p715605

Przejrzyj posty w górę i postaraj sie znalesc powody kichania :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
sasza&masza
Posty: 1270
Rejestracja: czw sie 19, 2010 4:20 pm
Numer GG: 9176574
Lokalizacja: Lublin

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: sasza&masza »

To ja ci powiem że moja Sasza kicha od 27sierpnia!! :-\ Wykluczyłysmy z wet alergeny wszystkie możliwe, no i przeziębienie .
Charczy tez, i grzebie sobie w uchu(wet sie smieje ze moze jak shrek świeczke z ucha wyciągnie :D )
Dostawała enrobiolox, dostawała borgal, potem witaminy na wzmocnienie i echinacee, i flegamine i lakcid, przez ten prawie miesiąc.
I dalej kicha ? i co ja mam zrobic, moze taka jej przypadlosc..
Dog&cat: Vega i Zuza
Ratz: Arkadia Melania Nayeli Malibu Aniołki[*]
Awatar użytkownika
Olcia5550
Posty: 127
Rejestracja: pn kwie 19, 2010 9:03 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Olcia5550 »

sasza&masza pisze:To ja ci powiem że moja Sasza kicha od 27sierpnia!! :-\ Wykluczyłysmy z wet alergeny wszystkie możliwe, no i przeziębienie .
Charczy tez, i grzebie sobie w uchu(wet sie smieje ze moze jak shrek świeczke z ucha wyciągnie :D )
Dostawała enrobiolox, dostawała borgal, potem witaminy na wzmocnienie i echinacee, i flegamine i lakcid, przez ten prawie miesiąc.
I dalej kicha ? i co ja mam zrobic, moze taka jej przypadlosc..
Mój szczuras kichał przez 3 tygodnie i też grzebał w uchu, chwila przerwy i teraz znowu to samo
2 myszory pysia i Misia oraz Fender
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Paul_Julian »

Skoro charczy , to moze enro+doxy , jak przy myko.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
sasza&masza
Posty: 1270
Rejestracja: czw sie 19, 2010 4:20 pm
Numer GG: 9176574
Lokalizacja: Lublin

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: sasza&masza »

Było podejrzenie myko, lecz wet powiedział, ze tymi lekami jakby jej rozwoj zostal zatrzymany. Były 2 dni przerwy ze nie prychała i znowu zaczeła. A w polowie października 2 nowe ogony przychodzą takze musi być zdrowiutka;)
Dog&cat: Vega i Zuza
Ratz: Arkadia Melania Nayeli Malibu Aniołki[*]
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: hildowa »

Witam. Moja Hilda od pierwszego zastrzyku na kichanie i kaszel (pisalam o tym wyzej) miala sie duzo lepiej. Czasem tylko prychala. Jednak po tygodniu zaczela znowu smarkac, chrumkac i w ciagu 2 dni zrobila sie calkowicie apatyczna, do tego najezona, no i swiszczala caly czas. Wiec wizyta u wetki. Hilda dostala antybiotyk+ witaminki w zastrzyku i pomoglo- przestala byc taka najezona i wrocila jej koordynacja ruchow (wczesniej miala problemy z poruszaniem, od razu powiem, ze urazy mechaniczne nie wchodza w gre). Nastepnego dnia na konsultacji wetka powiedziala, ze przestudiowala cala literature (to ich pierwszy szczur, chociaz babka zna sie na gryzoniach:) ) i ma podejrzenie myko. I postawila nas przed decyzja: Enroxil w zastrzyku czy w tabletce. Wybralam tabletke, bo mala jest mala, a i tak ma juz dwie ogromne dziury po igle (btw. te ich najmniejsze igly sa okropnie grube, mnie ciarki przechodza jak na nie patrze, brr ). Tylko, ze tabletka 15mg jest za zwierzaka, ktory wazy 3 kg. Hilda ma 87g! Wiec rozdrobnilam ta bardzo mala tableteczke i podzielilam na 30 czesci (dawka na ok. 100g wagi). Ma dostawac dawke 1 raz dziennie. Dzisiaj podalam jej 3 dawke i mala zostala z moim chlopakiem, wiec nie wiem czy jej sie polepszylo, ale wczoraj po 2 dawkach nie bylo rewelacji. CaŁy czas spi, chociaz kiedy sie ja obudzi wychodzi z legowiska. Poza klatka szuka cieplego kacika i zasypia. Wczoraj wieczorem zaczela znowu chrumkac. Nie wiem czy przy podawaniu leku w tabletce rezultaty sa widoczne dopiero po jakims czasie, czy moze dawki sa za male? Moze powinnam isc z nia po zastrzyk, albo zwiekszyc dawke. Sama juz nie wiem..
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: IHime »

Hildowa, moje baby dostawały enrofloksacynę+doksycyklinę, jedna w zastrzykach, druga dopyszcznie, chociaż można obie tylko dopyszcznie. Jeżeli zdecydujesz się na zastrzyki, to pamiętaj poprosić weta o ich rozcieńczenie solą fizjologiczną co najmniej 1:1. Dobrym sposobem dawkowania leków jest rozpuszczenie pastylki w strzykawce i odmierzanie potrzebnej ilości "kresek".
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: hildowa »

Dzwonilam do wetki czy moge ewentualnie dawac jej to co 12 godzin jesli nie ma poprawy, ale ma akurat operacje:) Zadzwonie znowu o 10. Mam czasem uczucie, ze biedna kobiete gnebie, ale mam wrazenie, ze Hildek wcale nie jest w lepszym stanie. :(
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: hildowa »

Poszperalam i pisze, ze mozna dawac Enroxil 5mg do 11 mg na kilogram 2 razy dziennie. My mamy Enroxil 15mg, czyli jak podzielilam tabletke na 30 dzialek wyszlo mi akurat 5 mg na kilogram (dobrze licze? poprawcie mnie jesli sie myle, juz mi te dawki same skacza przed oczami). Wetka powiedziala, ze pisalo 24 godzinne dzialanie, ale nie bylo wzmianki o szczurach, wiec jesli nie ma poprawy moge zwiekszyc dawke? Czy ktos z was juz podawal Enroxil takiej kruszynce ponizej 100 g? Wrrr... szkoda, ze do Polski tak daleko. U nas sie znaja na szczurach :)
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: IHime »

hildowa pisze:Poszperalam i pisze, ze mozna dawac Enroxil 5mg do 11 mg na kilogram 2 razy dziennie. My mamy Enroxil 15mg, czyli jak podzielilam tabletke na 30 dzialek wyszlo mi akurat 5 mg na kilogram (dobrze licze? poprawcie mnie jesli sie myle, juz mi te dawki same skacza przed oczami). Wetka powiedziala, ze pisalo 24 godzinne dzialanie, ale nie bylo wzmianki o szczurach, wiec jesli nie ma poprawy moge zwiekszyc dawke? Czy ktos z was juz podawal Enroxil takiej kruszynce ponizej 100 g? Wrrr... szkoda, ze do Polski tak daleko. U nas sie znaja na szczurach :)
Tak, podzielone jest dobrze.
Ile ma ta Twoja szczurka, że taka maleńka jest? Coś mi się kojarzy, że bardzo młodym szczurom nie podaje się enrofloksacyny w ogóle.
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: hildowa »

Ma okolo 3 miesiecy. Byla troche grubsza, ale ostatnio schudla (w zwiazku z choroba zapewne). Wydaje mi sie, ze malym nie podaje sie zestawu enroxil + doksycyklina. ::)
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: IHime »

Pozwolę sobie zacytować za ratguide.
"The use of fluoroquinolones has not been recommended for initial treatment in pregnant and nursing does, or rats under 4 months due to the risks of cartilage abnormalities (Egerbacher et al., 2000), however, in cases where other antibiotics are not helping, or if the infection is deemed severe, the benefit of using fluoroquinolones (alone or in combination with other compatible antimicrobials) may in fact outweigh the risks. "
Czyli samej enrofloksacyny, antybiotyku z grupy fluorochinolonów, nie stosuje się u szczurów poniżej 4 miesiąca życia, ponieważ mogą zaburzać rozwój tkanki chrzęstnej, chyba że korzyści przeważają ryzyko.
Poszperaj na forum, gdzieś tu był temat o antybiotykach odpowiednich dla maluszków i młodych szczurów.
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: hildowa »

Rozmawialam z wetka i powiedziala, zeby na razie dawac jej to, mozna 2 razy dziennie. Jesli nie pomoze przejdziemy na zastrzyki. I mam wrazenie, ze po wczorajszej wieczornej dawce jest lepiej. Chrumka dalej, ale nie non stop, no i zrobila sie bardziej ruchliwa. Kicha troche nadal, ale ogolnie wyglada zdrowiej. Problem jest w tym, ze wetka powiedziala, ze dla gryzoni tutaj nie ma zbyt duzego wyboru lekarstw. A mala byla w takim stanie, ze zdecydowanie korzysci byly wieksze niz ryzyko..
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: merch »

dla malego szczurka bezpieczniejsza jest tylozyna w zastrzykach i gentamycyna w inhalacji - dajesz ampulke gentamcyny do misczki z goraca woda i lyzka soli iwonickiej stawiasz to przy malej klatce i przykrywasz calosc grubym recznikiem
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: hildowa »

W tabeli lekow jest napisana granica wieku dla Enroxilu 3 miesiace. Akurat ma 3. Wiem, ze jest zagrozenie, ale mimo wszystko zaufam wetce.
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”