[ŁAPKI] złamanie

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Nie wiem co jest z tylna prawa lapka ;(

Post autor: noovaa »

Możesz posmarować jakimś altacetem.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Nie wiem co jest z tylna prawa lapka ;(

Post autor: Paul_Julian »

Można dać kompres z roztworem octowym , bodajze lyzka octu na łyżkę wody.
Ta łapka nie wygląda dobrze, szczególnie podwinięte paluszki.

Usuń siano, zamiast tego daj żwirek dla kotów i papierowe ręczniczki. Z siana i większości trocin najczęsciej są alergie (może zejśc na płuca) i pasozyty.
Szczurki weź obydwa do weta , niech oba porządnie oslucha , obejrzy futerko i ustali czy oba są tej samej płci. No i oczywiście żeby obejrzał tę biedną łapkę .
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: [ŁAPKI] złamanie

Post autor: gosja1 »

Nie wiem, gdzie napisać, ale nie chcę też robić kolejnego tematu.
Dzisiaj otworzyłam klatkę i szczury same wyszły. Nie przyglądałam co robią.. Wyszłam z pokoju i dopiero jak wróciłam zauważyłam, że Boguś wyraźnie kuleje. Nie wiem, co mogło mu się stać i kiedy. Wczoraj jeszcze był w porządku, więc pewnie uszkodził się w klatce. Wzięłam go na ręce, był spokojny, pozwolił sobie obejrzeć łapkę. Nie było nic podejrzanego, oprócz tego że jest zupełnie podkulona i nie "rozkłada" paluszków. Pozwoliłam mu poleżeć w jego ulubionym miejscu w spokoju i po ok. 1-1,5 h znowu zaczęłam oglądać łapkę. Zaczął popiskiwać, ale generalnie nie bronił się (a potrafi być naprawdę wredny i gryźć, jeśli nie ma ochoty na dotykanie). Zrobiłam mu okład z rumianku (tylko to mi przyszło do głowy). Nadal podkula łapkę, nie używa jej, ale zachowuje się poza tym normalnie, np. prosi o smakołyki, nie chowa się (oprócz tego że siedzi w jednym miejscu, ale w jego wypadku to nie jest raczej dziwne... zazwyczaj spędza czas w tym miejscu). Generalnie wydaje mi się, że to nie jest jakieś poważne, nic się z tą łapką nie dzieje odkąd ją oglądałam ostatni raz, ale nie wiem, co zrobić. Może okłady z czegoś? Chyba, że rumianek jest ok.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [ŁAPKI] złamanie

Post autor: nausicaa »

ja to zwykle zostawiam i samo przechodzi za 2-3dni. szczególnie, że nie ma opuchlizny. niektóre szczury mogą też mieć wrażliwsze kości i stawy (albo być ryzykantami i skakać z dziwnych wysokości:P) i takie kontuzje mogą się pojawiać częściej. możesz robić okłady, ale nie wiem czy to pomoże, ale też nie zaszkodzi.jeśli by to trwało dłużej, to możesz iść do weta.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: [ŁAPKI] złamanie

Post autor: gosja1 »

Ja się zmartwiłam, bo szczury mam od wzdlędnie niedawna, a ten wyjątkowo dobrze sobie radził ze skakaniem :). Drugi jest jak torpeda i zawsze robi głupie rzeczy, spada i prędzej po nim bym się spodziewała kontuzji. No, a że nie miałam wcześniej takiej sytuacji, więc wolałam się upewnić, czy jest duży powód do zmartwień.
Widzę jednak, że pomimo nieużywania łapki dzisiaj zachowuje się jeszcze normalniej (teraz np. zwija sobie narzutę na fotelu), a i też próbuje się tą łapką drapać i jak idzie, to czasem na niej staje, ale szybko ją podkula. Wczoraj w ogóle jej nie używał. Jestem dobrej myśli. Dziękuję za odpowiedź :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: [ŁAPKI] złamanie

Post autor: noovaa »

Jeśli masz, daj go na kilka dni do małej/ niskiej klatki żeby nie musiał jej używać. Szybciej dojdzie do siebie.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: [ŁAPKI] złamanie

Post autor: gosja1 »

Zrobiłam przemeblowanie w ich klatce i właściwie nie musi się wspinać, ani skakać :) Bez problemu może sobie dojść do wody i jedzenia :) już jestem spokojna, bo jest coraz lepiej z tą łapką. Nie będę panikować następnym razem.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
-szczuromaniaczka-
Posty: 23
Rejestracja: sob sie 28, 2010 12:58 pm
Lokalizacja: Marki / Warszawa

Tylna łapka - złamanie ? dziwna sprawa..

Post autor: -szczuromaniaczka- »

Asha dzisiaj po wybiegu zaczęła kuleć. W ogóle nie staje na lewą tylną łapkę, trzyma ją w górze podwiniętą.
Jutro idziemy do weta. Ale niepokoi mnie to, że jak dotykałam tej łapki , żeby sprawdzić gdzie ją boli , to się nie ruszyła, siedział spokojnie i mogłam dowolnie tą łapą poruszać. Natomiast jak dla porównania podniosłam drugą , i każdą po kolei , to już się wyrywała. Może ona jej w ogóle nie czuje ? To możliwe ? Co jej się mogło stać ?
Ze mną: Raya i Asha
Moje aniołki :Kaja..[*]i Buba[*] ;(
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Tylna łapka - złamanie ? dziwna sprawa..

Post autor: Paul_Julian »

Może szczurka wie, że chcesz jej pomóc ? Jakby była złamana, to byłaby bardzo opuchnięta, sina i to widac od razu. Mogła np. źle skoczyć , albo stąpnąć i po prostu nadwyręzyć. Jesli lapka spuchnie można posmarować np. altacetem . Moim się to czasem zdarzało i własciwie nie wiadomo dlaczego.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
tinanka
Posty: 133
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 11:37 am
Lokalizacja: Berlin

Re: Tylna łapka - złamanie ? dziwna sprawa..

Post autor: tinanka »

Jak mówi Paul_Julian, mogła źle skoczyć i tyle. Moja Zuzula też się dawała dotykać w miejscu zwichnięcia.
Najwazniejsze to przenieść ją do klatki bez pięterek przez kilka dni i można podawać pokarmy bogate w wapń, na zdrowe kości. Po jakimś czasie powinno samo przejść. Nie ma sensu usztywniać łapki, dodatkowy stres dla szczurka, a i tak sobie rozgryzie nawet najmisterniejszy opatrunek. ;) . Ja bym nie podawała też leków przeciw bólowych za dużo, bo szczur może łapki nie czuć i zacząć ją nadwyrężać.
Wet może ci dać metacam/meloxidyl, przeciwbólowe, przeciwzapalne.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Tylna łapka - złamanie ? dziwna sprawa..

Post autor: noovaa »

W moim domu były już 2 złamania. Przy obu był pisk, ból, panika i rozpacz ... Oba szczurki miały bardzo opuchnięte łapki i od razu było widać że to złamanie. Wtedy podawało się metakam raz dziennie przez 2 dni .... łapki same się zrosły, bez usztywniania i większej ingerencji.

Kiedy nie widać żeby szczura mocno bolało, lek przeciwbólowy jest bez sensu. Tak jak pisano wyżej, szczur wtedy tylko będzie łapę nadwyrężał. Przy urazach łap ważne jest, by szczura dać do klatki chorobowej: jednopiętrowa, niska klatka, bez półek ... taka by szczur nie wspinał się, nie miał gdzie skakać ani skąd spaść. Wtedy łapka będzie odpoczywać i szybko się zagoi.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
magdalena90
Posty: 41
Rejestracja: śr cze 15, 2011 4:19 pm

Re: Bardzo boląca łapka.

Post autor: magdalena90 »

Witam, dosłownie przed chwilą zauważyłam że moja Miśka kuleje. Biega z podwiniętą prawą przednią łapką i jak się ją tylko chwyci to piszczy. Myślę że mogla się do tego przyczynić Balbina bo cały dzień na nią włazi, zaczyna się a młoda piszczy. Czy powinnam je trzymać na razie osobno?
Awatar użytkownika
tinanka
Posty: 133
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 11:37 am
Lokalizacja: Berlin

Re: Bardzo boląca łapka.

Post autor: tinanka »

Zobacz czy łapka nie jest spuchnięta, czy nie ma jakiegoś złamania widocznego, miejsca czerwonego itp, jeśli nie to ja bym dalej trzymała razem, tylko usunęła na tydzień półeczki z klatki, obserwowała i tyle. Nie ma co szczurka stresować, a rozdzielenie może to spowodować, skoro mieszkają razem i się nie kłócą za bardzo to będzie dobrze. Możesz podawać pokarmy bogate w wapń przez jakiś czas i tyle.
Awatar użytkownika
Gadom
Posty: 388
Rejestracja: sob sie 06, 2011 9:44 pm
Lokalizacja: Piechowice
Kontakt:

Stłuczenie? Zwichniecie? Złamanie?

Post autor: Gadom »

Mam taki problem ze jeden z moich szczurów wychodząc z klatki jakoś nie fortunie wychodził ze chyba łapka mu miedzy szczebelki drzwiczek weszła bo nagle usłyszałem stukot drzwiczek o klatkę, patrzę szczur kuleje. Biorę go patrz a on łapka podwinięta, i lekko sina, odłożyłem go na łóżko poszedł pod koc leżeć, za chwile jeszcze raz sprawdziłem i juz napuchnięta, biedak leżał wystraszony pod kocem z 1h, później błysk w oku wrócił zeskoczył z łóżka poszedł do klatki cos zjeść napić sie i dalej sobie leżeć. Rozmawiałem o tym z Paul_Julianem lecz wtedy zdjęć nie miałem. Obecnie to wygląda tak :
ObrazekObrazekObrazek

I teraz nie wiem co mu jest? Zachowuje się ogólnie normalnie oprócz tego ze kuleje, nie mam żadnej klatki małej jako chorobówki, mógłbym go wsadzić na noc do transportera ale nie chce go od brata odzielac. Szczur je pije, nawet co jakiś czas łazi po klatce i sie wspina a to najgorsze;/ I teraz pytanie poczekać czy opuchlizna zejdzie jak nie to weterynarz?
ze mną :Dexter
za TM : Max I [*],Max II [*][/i],Wielki Wojownik Sheldon, Wojownik cichy bohater Dexter[*] ;([/i]
Awatar użytkownika
Gadom
Posty: 388
Rejestracja: sob sie 06, 2011 9:44 pm
Lokalizacja: Piechowice
Kontakt:

Re: Stłuczenie? Zwichniecie? Złamanie?

Post autor: Gadom »

Dodam jeszcze bo nie dopisałem ze nieraz próbuje stawać na ta łapkę ale zazwyczaj ma ja podwinięta.
ze mną :Dexter
za TM : Max I [*],Max II [*][/i],Wielki Wojownik Sheldon, Wojownik cichy bohater Dexter[*] ;([/i]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”