Szczur weganinem?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)

Czy wg Ciebie szczur może być weganinem?

Czas głosowania minął wt gru 30, 2003 4:20 am

tak, może być.
12
24%
nie, nie może być.
27
53%
pomidor.
12
24%
 
Liczba głosów: 51

Awatar użytkownika
xTVRx
Posty: 81
Rejestracja: ndz gru 10, 2006 11:18 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Szczur weganinem?

Post autor: xTVRx »

Witam!

Przeczytałem już tematy dot. wegetarianizmu u szczurów, nie było tam jednak nic konkretnego nt. weganizmu... Od dziewięciu lat jestem wegetarianinem, od kilku miesięcy weganinem. Moje szczurki od tych prawie 10 lat są lakto-ovo-vege, teraz zastanawiam się nad zmianą ich diety na wegańską. Szczury aktualnie dostają różnorodne nasiona w postaci suchej, gotowanej lub skiełkowanej; makarony białe i ciemne; różnego rodzaju kasze, pieczywo czerstwe; świeże i gotowane owoce oraz warzywa; kolby; suplementy witaminowe... z odzwierzęcych pokarmów dostają ser biały, jogurt oraz jajka. Teraz pytanie, co sądzicie o zmianie diety na wegańską?
Nie chcę aby dyskusja ta stała się placem boju o to, czy weganizm jest słuszny czy nie. Taką obrałem drogę i nie ukrywam, że męczącym dla mnie jest fakt kupowania odzwierzęcych produktów dla moich ośmiu panienek. Proszę o (w miarę) rzeczowe wypowiedzi oraz linki.

Let's rat...
Michał a.k.a. xTVRx
Piercing, Dreadlocks & Bamboo Jewellery - since 1998
www.xtvrx.com | www.wikipedia.modyfikacje-ciala.pl
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: Szczur weganinem?

Post autor: yss »

hmmm ja sama jestem wegetarianką i powiem ci, że twoje zachowanie jest dla mnie niestety egoistyczne... moja mama znała kiedyś ludzi, którzy przerobili kota na wege. dawali mu wyłącznie kasze i jarzyny.
szczur jest wszystkożerny - i odmawianie mu należnego mięsnego pożywienia to jakiś lekki sadyzm...
ja np kupuję kawał mięsa, kroję na drobne kawałki, pakuję małe porcje w folię aluminiową i zamrażam - co jakiś czas wystarczy rozmrozić i ugotować. nie ma z tym wiele zachodu. można nabyć [bądź wyłudzić darmową próbkę :)] dobrego jedzenia kociego - np royal canin. dodatek mięsny jest w gerberkach. nabiał w sumie trudniej podawać, jeśli się go nie je, ale na ryneczkach sprzedają jajka na sztuki, a w wielu spożywczakach jest twaróg na wagę - kupienie czegoś dobrego dla szczuraków co zawiera mięso nie jest wcale skomplikowane.

jestem przeciwna narzucaniu zwierzaczkom [czy ludziom] własnych wyborów, choćby najbardziej słusznych. czy jeśli zostaniesz morsem, będziesz też szczura wrzucać do lodowatej wody? :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
xTVRx
Posty: 81
Rejestracja: ndz gru 10, 2006 11:18 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

RE: Szczur weganinem?

Post autor: xTVRx »

Jeśli ktoś dostaje tylko kasze i jeżyny, to nie jest to dobre, zarówno dla człowieka, szczura, kota czy innego zwierzaka. Tu się zgodzę. Każdemu potrzebna jest dobrze zbilansowana dieta.

Moje szczurasy nie są zainteresowane suchymi karmami z mięsem, kiedyś spróbowałem z ciekawości im podać - powąchały i tyle....

Wg mnie kupowanie czegoś mięsnego dla szczurów, podczas gdy osobiście jest się veg* jest skomplikowane.. po to się zostaje veg* aby nie dokładać się do cierpienia zwierząt, czyż nie? Ehh, schodzimy już na ideologiczną sferę...

Przykład z morsem wg mnie nietrafiony, bycie lub nie bycie morsem nie oznacza cierpienia hodowlanych animalsów.
Michał a.k.a. xTVRx
Piercing, Dreadlocks & Bamboo Jewellery - since 1998
www.xtvrx.com | www.wikipedia.modyfikacje-ciala.pl
Awatar użytkownika
Ania26
Posty: 405
Rejestracja: pt sie 05, 2005 4:17 am
Lokalizacja: Warszawa

RE: Szczur weganinem?

Post autor: Ania26 »

No dobra, z mięsem Cię rozumiem, ale dlaczego kupienie im czasem jogurtu naturalnego czy twarogu stanowi taki problem?
Moje smrodziuszki: Ezri, Odo, Vic
Merry['], Łaciatka['], Pysia['], Mała['], Megi['], Oksanka [']
Awatar użytkownika
xTVRx
Posty: 81
Rejestracja: ndz gru 10, 2006 11:18 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

RE: Szczur weganinem?

Post autor: xTVRx »

[quote="Ania26"]
No dobra, z mięsem Cię rozumiem, ale dlaczego kupienie im czasem jogurtu naturalnego czy twarogu stanowi taki problem?
[/quote]
Dlatego, że animalsy hodowane dla mleka również cierpią --> ciasne boksy, choroby, hormony, rokroczna sztuczna inseminacja, szybkie oddzielanie cielaków aby uzyskać większą mleczność, etc. więcej przeczytasz na google.pl --> mleko krowa peta
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=mle ... Google&lr=
Michał a.k.a. xTVRx
Piercing, Dreadlocks & Bamboo Jewellery - since 1998
www.xtvrx.com | www.wikipedia.modyfikacje-ciala.pl
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: Szczur weganinem?

Post autor: Lulu »

Ja zgodze sie z yss.


[quote="xTVRx"]
Wg mnie kupowanie czegoś mięsnego dla szczurów, podczas gdy osobiście jest się veg* jest skomplikowane.. po to się zostaje veg* aby nie dokładać się do cierpienia zwierząt, czyż nie? Ehh, schodzimy już na ideologiczną sferę...[/quote]

Jezeli jest skomplikowane to po co brac szczury? Swinki morskie sa np roslinozerne, nikt nie kaze przygarniac zwierzecia, ktore potrzebuje miesa w diecie.
Awatar użytkownika
Ania26
Posty: 405
Rejestracja: pt sie 05, 2005 4:17 am
Lokalizacja: Warszawa

RE: Szczur weganinem?

Post autor: Ania26 »

Po co bierzesz do domu zwierzę, którego nie możesz nakarmić?

Idź na rynek i kup mleko od kogoś ze wsi, z małego gospodarstwa i sam im zrób jogurt i twaróg.
Moje smrodziuszki: Ezri, Odo, Vic
Merry['], Łaciatka['], Pysia['], Mała['], Megi['], Oksanka [']
Awatar użytkownika
xTVRx
Posty: 81
Rejestracja: ndz gru 10, 2006 11:18 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

RE: Szczur weganinem?

Post autor: xTVRx »

Lulu: lubie szczury za to jakimi są zwierzeŧami, za inteligencję, pomysłowośc etc.. a świnki morskie... ładne są i tyle.

Ania26: Mogę nakarmić, tyle że jest to dla mnie mało etyczne. Twój pomysł, Ania26, jest bardzo dobry, mam gdzieś przepis na samorobny jogurt. Podobnie z jajkami mogę postąpić.. tyle że jest to tylko 'mniejsze zło', rozwiązanie tymczasowe.
Michał a.k.a. xTVRx
Piercing, Dreadlocks & Bamboo Jewellery - since 1998
www.xtvrx.com | www.wikipedia.modyfikacje-ciala.pl
Awatar użytkownika
Telimenka
Posty: 4993
Rejestracja: czw lut 01, 2007 2:37 pm
Lokalizacja: Poznań :)

RE: Szczur weganinem?

Post autor: Telimenka »

no przykro mi ale decydując sie na Szczura decydujesz sie na niego w calosci a nie na poszczegolne tylko jego cechy...inteligencja itp..nie mozna Szczura przerabiac na wega bo to nie w jego naturze
W oczekiwaniu na dwa Nakotowe Bebetki :):) <3

[']..: Rudolf,Telimenka,Bazylek,Jogi,Kuha,Pupa,Ylah,Eliot,Capri,Ember,Ekler,Fizyk, Flos...
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

RE: Szczur weganinem?

Post autor: Ewqa »

Oni mają rację, po co wziąłeś szczura?
Jestem wegetarianką od 6 lat, mam kota i nie próbuję namówić go na wegetarianizm bo to mięsożerca. Oczywiście czasami zdarzają się wyjątki, ale nie tym razem.
To co mogę zrobić to wybieram dla kota karmy przy których produkcji wiem że firma nie męczyła niepotrzebnie zwierząt.
A szczury tej karmy w ogóle nie chcą jeść. Już nie żyjąca Luna za kocia karmę oddała by wszystko, a teraźniejsze nie chcą jeść. Chętnie zjadają natomiast gotowane mięso.
Trudno, biorąc wszystkożerne zwierzę muszę zapewnić mu odpowiednie jedzenie.
Oczywiście zawsze można karmić granulatem sojowym, ale takiego świństwa sam nie chciałbyś jeść. Milka (szczurek z lab.) karmiona poprzednio tym po prostu rzuciła się na zwykłe ziarno, którym pozostałe szczury gardzą.
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

RE: Szczur weganinem?

Post autor: krwiopij »

Ja powiem tak - gdybym miała całkowitą pewność, że wegetariańska/wegańska dieta będzie dla mojego szczura całkowicie wystarczająca i zdrowa, zdecydowałabym się na nią. Niestety nikt jeszcze nie opracował takiej diety dla szczura. Nie podejmę więc takiego ryzyka i nie zrezygnuję z podawania moim ogonom produktów pochodzenia zwierzęcego. Sama jestem semiwegetarianką od 8 lat (semi- bo czasem jem ryby), ale ze skomponowaniem własnej diety sobie radzę - ze szczurzą raczej nie dałabym rady i nie chcę ryzykować.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Pituophis
Posty: 221
Rejestracja: pn lis 21, 2005 8:49 pm

RE: Szczur weganinem?

Post autor: Pituophis »

Kwestię etyczną wegetarianizmu związaną z cierpieniem zwierząt na wielkich fermach rozumiem doskonale i popieram, pomimo że wegetarianinem nie jestem.Natomiast zupełnie nie rozumiem, co ma wybór własnej diety do gustów i potrzeb szczura. Zapewne jakoś przeżyją, zmałem szczury, które jadły wyłącznie owies, bo tylko to dostawały i też "jakoś żyły", o takie coś ci chodzi? Zwierzę to zwierzę, nie dokonuje wyborów etycznych tylko je czego mu potrzeba.
[/quote]
Może rozwiązaniem byłaby np. hodowla karaczanów albo mączników? Takich jakie daje się pająkom czy jaszczurkom. Mógłbyś sam je hodować we właściwych warunkach, a szczury miałyby cenne białko i pyszne kąski. Moje owady bardzo lubią.
gabberkicker
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 08, 2007 3:50 pm

RE: Szczur weganinem?

Post autor: gabberkicker »

ja mam kilka sprzecznych mysli na ten temat. ja tam nie jem miesa i tez jakos zyje HAHA.... dokonalam wyboru etycznego, ale mysle ze gabber nie musi. jestem za zarciem od malych rolnikow. co do miesa jednak dalej nie jestem do konca pewna, wolowiny na wolnosci szczur by sobie nie upolowal, ani nie ugotowal jajka HAHA.
wlasnie dlatego tez zastanawiam sie nad tymi robalami, jak Gabber tanczy po pokoju to tez przeciez moze jakies wciagnac.mysle ze nie ma co przesadzac szczury zjedza wszystko, co beda chcialy i sie po drodze nawinie. my mozemy zdecydowac o tym, co damy im do zjedzenia i
czy beda zdrowe. jak ja pije alko i pale szlugi to nie znaczy, ze one tez musza, prawda?
zebra
Posty: 274
Rejestracja: śr paź 11, 2006 3:45 pm

RE: Szczur weganinem?

Post autor: zebra »

Jestem wegetarianką. Jeśli chodzi o karmienie szczurów - moim zdaniem nie jest to jednoznaczna sytuacja z jedynym słusznym rozwiązaniem. Z "własną" czwórką albinosów taki problem po prostu nie istnieje, bo - wierzcie lub nie - one po prostu kompletnie ignorują mięso, nawet w gerberku. Wąchają i odchodzą. Tak chyba już mają i nikt ich tego nie uczył.
Raz mama, będąc u mnie z wizytą, dała do powąchania któremus ze szczurów kawałeczek gotowanego kurczaka. Został olany. W takiej sytuacji nie będę ich zmuszać do jedzenia czegoś, czego jeść nie chcą. Tu się zgadzamy ideologicznie.
Natomiast ( z bólem) kupuję gerberki dla karmiących samic z interwencji, bo widzę i wiem, że one w swojej sytuacji tego naprawdę potrzebują.
Podsumowując: są przypadki, gdzie nie ma ścisłego podziału na słuszne i niesłuszne. Wybór zależy od nas.

Jeśli chodzi o weganizm, sama staram się podążać w tym kierunku, zdając sobie doskonale sprawę z faktów, o jakich wspomina xTVRx. Staram się kupować w sprawdzonych sklepach, supermarkety w miarę możności omijam. Ale kwestia ścisłej diety wegańskiej u szczurów jest dla mnie sprawą otwartą i dyskusyjną.
Zonia[*] Shadow[*] I will always love you...

with me: Salsa Samba Azucar Neya Billy Ella Sarah Dakota Georgia!
mus_musculus
Posty: 45
Rejestracja: sob lut 10, 2007 11:09 pm

RE: Szczur weganinem?

Post autor: mus_musculus »

Moje szczury dostają mięso sporadycznie, bardziej je ciagnie do kiełbasy ;/ i tak wolą z tego wszystkiego jogurt ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”