Potrzebuję pomocy, lub porady.

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Lord Szrel
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 04, 2010 3:53 pm
Lokalizacja: Wieruszów

Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: Lord Szrel »

Witam was wszystkich! Ostatnio kupiłem sobię szczurka (młody). Martwi mnie 1 rzecz, co jakieś 5-10 minut szczurek zaczyna ślinić sobię tylną łape i drapie się. Też czasami jakby kichał (nie wiem czy można nazwać to kichaniem, ale chyba kicha). Wygląda na zdrowego, ma oczy duże, świecące, bystre spojrzenie, dobrze się zachowuje (tzn. nie chowa się po kątach). Chciałbym wiedzieć czy jestem przewrażliwiony czy to coś poważnego. Co do apetytu to je i pije, więc nie wiem o co cho. Proszę o pomoc!
Ze mną: Lira ,Mika
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: IHime »

Szczury ze sklepu bardzo często są chore. Młody może być przeziębiony, a to dla szczurków dość niebezpieczne. Nieleczone przeziębienie może bardzo szybko przerodzić się w zapalenie płuc, co zagrozi życiu szczurka. Jeżeli masz go naprawdę krótko, to może kichaniem reagować na nowe zapachy albo może być uczulony na ściółkę, sianko, itp.
Czyli:
1. Wyrzuć z klatki trociny, sianko, wymyj klatkę i daj mu ręczniki papierowe. Obserwuj, czy przestanie kichać.
2. Jeśli nie przestanie, to gnaj do weta.
Wizyta u weta pewnie i tak Cię czeka, bo młody mógł przyciągnąć z zoologa jakieś pasożyty, świerzb, wszy czy inne paskudztwo i dlatego się drapie.

I jeszcze jedna ważna sprawa: szczury to zwierzęta stadne. Potrzebują towarzystwa co najmniej jeszcze jednego szczura tej samej płci. Z powodu częstych problemów ze zdrowiem szczurów ze sklepu, nie kupuje się ich, tylko adoptuje za darmo z Forum lub kupuje od hodowców zrzeszonych w SHSRP lub od użytkowniczki merch.
Awatar użytkownika
Lord Szrel
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 04, 2010 3:53 pm
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: Lord Szrel »

Dziękuje za rade, jutro udaję sie do weterynarza. Pozostaje kwestia drapania się. Jeszcze mam pytanie:
-Czy to normalne, jak szczur oddycha to tak mu strasznie brzuch rośnie?
Ze mną: Lira ,Mika
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: IHime »

Trudno powiedzieć, co masz na myśli mówiąc, że "brzuch mu rośnie". Może się po prostu bardzo denerwować albo może mieć jakieś problemy z oddychaniem. Długo go masz? Wydaje jakieś dźwięki przy oddychaniu?
Na stres pomaga szczurzy towarzysz. Dwa szczurki mniej się denerwują, łatwiej się oswajają.
Awatar użytkownika
Lord Szrel
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 04, 2010 3:53 pm
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: Lord Szrel »

,,Lirojek" nie wydaje dźwięków przy oddychaniu.
Zmieniłem mu ściólkę i z tym kichaniem jest tak samo, tzn. Ze czeka mnie jutro pujście do weterynarza.

Z drapaniem się też jest tak samo. Musze jeszcze pogadać z rodzicami o kolejnym szczurze.
Mógłby mi ktoś pomóc z doborem 2 szczura? (jak się rozdzice zgodzą) Chciałbym aby był biały w czarne łatki itp.
Ze mną: Lira ,Mika
Awatar użytkownika
Lord Szrel
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 04, 2010 3:53 pm
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: Lord Szrel »

PS: Szczura kupiłem dzisiaj
Ze mną: Lira ,Mika
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: Paul_Julian »

Białe w czarne łatki sa bardzo czesto do adopcji.
Obejrzyj dokladnie szczurka , uszki , grzbiet . Czy nie ma strupków i takich jakby "pypciów" na uszkach. To oznacza świerzb - jak wpiszesz w szukajkę , to zobaczysz na fotkach.
Szczurki generalnie sporo sie drapią , niekoniecznie z choroby. Coś je swędzi, chcą sie uczesac...
Ale kupny szczurek bardzo często ma choroby, więc warto i tak sie wybrac do weta.

Szczurki powinny być dwa. Tak naprawdę to rodzice nie zwrócą uwagi, ze są dwa czy jeden. A dwa chetniej sie oswajaja , bawią i mozna je fajnie obserwowac.
Trzeba je tylko dobrze połączyc , zeby sie nie gryzły - wszystko jest na forum. Równiez znajdziesz info jak przekonać rodziców do szczurka.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Lord Szrel
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 04, 2010 3:53 pm
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: Lord Szrel »

świerzbu nie ma, piękne uszka i bystre oczka. Piękne i inteligentne zwierze.
Ze mną: Lira ,Mika
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: Flaumel »

No to jeszcze towarzysz, najlepiej adoptowany.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lord Szrel
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 04, 2010 3:53 pm
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: Lord Szrel »

Dzisiaj rano patrze na Liroja i już nie kaszle tak często (o wiele rzadziej). Trociny mu nie szkodzą, też rzadziej się gryzie.
Czyli po prostu nowe zapachy poczuł i dlatego kaszlał.

Poczekam z nim tak z 2 tygodnie 1,5 tygodnia i zastanowie się nad partnerem dla mojego ogonka :)
Ze mną: Lira ,Mika
Awatar użytkownika
susurrement
Posty: 1957
Rejestracja: sob wrz 15, 2007 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebuję pomocy, lub porady.

Post autor: susurrement »

tu się nie ma nad czym zastanawiać..
ze mną 1+3 szczurze łobuziaki, 3 króliki, jeż, chomik i dwa piesy
za TM 47 kochanych aniołków i 2 króliki [*]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”