Towarzystwo dla agresora

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Fannmaris
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 22, 2014 12:07 pm

Towarzystwo dla agresora

Post autor: Fannmaris »

Witam wszystkich, nie za bardzo wiedziałam gdzie umiejscowić swój temat, ponieważ mój problem jest dość złożony. Głownie chodzi jednak o towarzystwo dla samotnego, dość agresywnego i niezbyt towarzyskiego samca.
Zacznę może od tego, że to mój pierwszy ogon i nie jestem pewna czy moja klatka jest wystarczająco duża, zeby pomieścić dwa osobniki. Wymiary klatki to 50 cm x28 cm x43,5 cm i ma dwa pięterka.
Drugim problemem jest agresja, która pojawiła sie w zachowaniu mojego szczura po ok. 3 miesiącach pobytu u mnie. Ciężko jest mi określić jego dokładny wiek, u mnie znajduje sie od 6 miesięcy a podczas przygarniecia mógł mieć z 2. Jest to samiec i wyraźnie można u niego zauważyć chęć dominacji. Nie jest zbyt towarzyski, cieżko jest mu usiedzieć w moich rękach, nie mówiąc nawet o poddawaniu sie jakiejkolwiek formie pieszczot z mojej strony (czasem daje sie głaskać siedząc w klatce). Wiem, ze może to wyglądać tak, ze szczurek sie mnie boi, ale oznak strachu u niego jednak nie widzę. Kiedyś bawiłam sie z nim w "zapasy" z moją ręka, był delikatny i widocznie zainteresowany zabawą, potem jednak pojawiła sie agresja. Zdarzyło sie kilka razy, ze bardzo mocno mnie przy tym ugryzł i przez pewien okres czasu nie dawał sie ani podnieść ani w większości przypadków dotknąć. Teraz sytuacja sie trochę opanowała, aczkolwiek wciąż gryzie wszystkich domowników poza mną i moim chłopakiem. Wystarczy, ze jakas nieproszona osoba usiądzie na łóżko (jego teren, nigdzie indziej nie może śmigać ze wzlegledu na liczne kable, ktore juz ponadgryzał) i od razu rzuca sie głownie na ręce i gryzie do krwi. Można wiec uznać, ze zwyczajnie broni swojego terytorium?
Nie wiem czy dobrze mi sie wydaje, ale od jakiegoś czasu zauważyłam u niego zwiększony popęd seksualny. Być może jestem w bledzie, ale wszystko wskazuje na to, ze wykazuje duża chęć kopulowania z moja ręka. Wystarczy tylko, ze mam położoną rękę dłonią do dołu na łóżku, a ogon wskakuje na nią, ściska pazurkami i liże/skrobie ząbkami "wspinając sie" trochę wyżej i czasem posikuje. Zdarza sie rownież, ze za bardzo zaangażuje sie w to co właśnie robi i łapie mocno zębami za moja skore.
Zaczęłam sie zastanawiać jak mogę wpłynąć na jego zachowanie i na myśl przyszła mi kastracja. Podobno zachowanie szczurów ulega lekkiej zmianie po takim zabiegu i mogą stać sie mniej agresywne.
Chciałabym zapewnić mu towarzystwo, żałuje ze od razu nie przygarnęłam dwóch osobników, jednak na uwadze miałam przetrzymywanie go w mniejszej klatce, która z pewnością byłaby po jakimś czasie ciasna. Boje sie, ze mój agresor nie zaakceptuje nowego lokatora i zrobi mu krzywdę. Nie mam możliwości trzymania ich w osobnych klatkach w razie braku sympati pomiędzy ta dwójka, a oddawanie małego i szukanie mu nowego właściciela wymaga dużego zachowuje i chciałabym rownież tego uniknąć. Drugim szczurkiem byłaby najprawdopodobniej młoda samiczka.
Sama nie wiem juz co o tym myślec i nie chciałabym działać w ciemno, dlatego zwracam sie do użytkowników z o wiele większym doświadczeniem przy szczurach o pomoc w tej sytuacji i podsuniecie jakiegoś pomysłu. Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi!

Przepraszam rownież za brak polskich znaków w niektórych wyrazach i ewentualne błędy, pisze z telefonu.
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Towarzystwo dla agresora

Post autor: yss »

To ja o klatce :)
Twoja jest za mała, niestety.
Oto klatka od której warto zacząć szukanie nowej:
http://allegro.pl/klatka-mega2-70x40x62 ... 39495.html

tu masz jeszcze używaną, małe drzwiczki niestety ale cena póki co nie zabija:
http://allegro.pl/klatka-dla-szynszyla- ... 23289.html

szczur to duże i ruchliwe, ciekawskie zwierzę. Gdyby ciebie zamknąć w małym pokoju - powiedzmy 2,5x1,5 metra, przypuszczam, że po otwarciu drzwi nie rzucałabyś się nikomu na szyję :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Fannmaris
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 22, 2014 12:07 pm

Re: Towarzystwo dla agresora

Post autor: Fannmaris »

Szczurek przez większa cześć dnia ma otwarte górne drzwiczki klatki i swobodna możliwość wyjścia na parapet, na którym bardzo lubi siedzieć i na łóżko. Zamknięty siedzi tylko podczas gdy nikogo nie ma w domu, wiec chyba tragedii nie ma :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Towarzystwo dla agresora

Post autor: smeg »

Ale przez resztę dnia i noc jednak siedzi w tej klatce? Niestety, nie nadaje sie oba nawet na jednego szczura, jest o wiele za mala. Żaden wymiar szczurzej klatki nie powinien być mniejszy, niz 40 cm, przy 28 cm szerokości dorosły samiec nie moze sie swobodnie obrócić razem z ogonem.

Co do zachowania - najlepszym rozwiązaniem bedzie kastracja. Z Teojego opisu wynika, ze szczur przechodzi typowa dla niektórych samców burze hormonalna, stad agresja. Po ok. 2-3 tygodniach od zabiegu powinien sie uspokoić. Przed kastracja nie próbowałabym na Twoim miejscu łączyć go z innym szczurem, zwłaszcza jeśli nie masz w tym doświadczenia. Musisz pamietać, ze nawet łagodne szczury na początku sie nie lubią i trzeba przez kilka dni, a czasem nawet tygodni, spotykać je ze sobą na neutralnym gruncie i trzymać osobno. I tak będziesz wiec potrzebowała dwóch klatek, mogą być za małe, bo to tylko na jakiś czas, możesz tez pożyczyć klatkę od kogoś z forum na czas łączenia.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”