Sól i wapno dla gryzoni

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Rita

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: Rita »

Moja Rita często mi liże ręce. Słyszałam, że szczury liżą ręce, bo brakuje im soli. Dawałam mojej szczurzycy do jedzenia małe kostki soli, ale nie chciała ich jeść. Czy można dosypać zwykłej soli do suchej karmy szczurka :?:
Tangerine

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: Tangerine »

lepiej kup sól dla gryzoni - wiesza się to w klatce, a jak szczury mają potrzebę, to sobie lizną. do jedzenia bym ne sypała, bo sz. może "przedawkować", nie mogąc samemu sobie dozować potrzebnych ilości NaCl :) nie ukrywam, że moja sól wisi już pół roku, a one używają jej raczej tylko do komunikacji ze mną - jak zaczynają nią trzaskać to oznacza "hej! no daj coś dobrego" albo "i kiedy nas wypuścisz?" ;)
cr@sh

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: cr@sh »

Rita : moim zdaniem to nie chodzi o sól która znajduje się na twoich dłoniach poprostu szczur w ten sposób okazuję ci sympatię . Heheh poprostu przyjoł cię do stada :) . Przynajmniej jest takie oje zdanie a zamiast soli dla gryzoni proponował bym sucharka to bardziej spodoba się twojemu szczurasowi
neris

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: neris »

Ja sądzę, że szczurki liżą ręce, szczególnie kiedy jest gorąco i ręce się pocą bo zlizują sól.
Oczywiście, lizanie jest też okazywaniem sympatii, ale ja u swojego szczurka zauwazyłam dwa rodzaje lizania :P Jak chce pokazać, że mnie lubi to liże i leko podgryza, a w drugim przypadku przytrzymuje rękę łapkami i liże z taką zaciętością jakbym miała jej ją za chwilę zabrać :P
A dosypywanie soli do pokarmu to nie najlepszy pomysł. W tym wypadku całkowicie zgadzam się z Tangerine :)
cr@sh

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: cr@sh »

W pewnym sęsie zgadzam się z twoją wypowiedzią neris ale i tak sól jest niezdrowa tak samo jak dla człowieka i tak samo jak i dla zwierzęcia. Więc wszstko sprowadza się do jednego "mniej soli"
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: oliwi@ »

Sól jest niezdrowa i szkodliwa. Działa wysuszająco. Jest szkodliwa dla nerek i układu moczowego zarówno zwierząt jak i ludzi.
neris

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: neris »

Wydaje mi się, że sól jest potrzebna zarówno zwierzetom jak i ludziom ale w odpowiednich ilościach. Zbyt duża ilosc soli faktycznie jest szkodliwa.
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: Mycha »

Zgadzam się z Neris. Szczurek jak chce okazać sympatię to "podlizuje" i podgryza, a jak czuje sól która jest w... pocie to ją poprostu zlizuje.
Ostatnio zmieniony pt kwie 16, 2004 4:35 pm przez Mycha, łącznie zmieniany 1 raz.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: Ania »

Nie do konca zgadzam sie z wypowiedzia, ze 'gdyby sol miala mu zaszkodzic - to by jej nie lizal' - w koncu trutka na szczury ma jakies zastosowanie i zwierzeta czesto choruja po zatruciu roslinami, ktore zdaza nadgryzc.
To my, opiekuni jestesmy od tego, zeby zwierzaki uchroic.
Sol jest szkodliwa zarowno dla czlowieka jak i dla zwierzat. Nalezy wziac jednak pod uwage fakt, ze zla dieta skraca zycie i zwieksza ryzyko chorob tak samo u ludzi jak i u zwierzat. Zycie zwierzat jest o wiele, wiele krotsze - tak wiec przyspieszamy ryzyko smierci dosc sporo, zdrowie czlowieka i dzisiejsza medycyna tez znacznie przewyzszaja mozliwosci wyleczenia chorob ludzkich od szczurzych. Tak wiec - jakkolwiek - nie polecam.
Sol niszczy nerki i drogi moczowe, powoduje zatrzymywanie sie wody w organizmie - jak napisala oliwi@.

Mowa byla o soli kuchennej. Sol wydzielajaca sie z potem ma zupelnie inny sklad i jest zdecydowanie mniej szkodliwa dla szczurasa.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: Mycha »

W takmi razie dlaczego w sklepach zoologicznych jest sprzedawana sól dla gryzoni? Bo ja miałam na myśli właśnie taką zoologiczną sól. Pozatym nawet konie dostają sól :lol:
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: Ania »

Sol dla gryzonii jest sola wapienna, ma zupelnie inne wlasciwosci, miedzy innymi takie, ze jest 'mniej' slona :D

A co do konii - coz - nie do mnie to pytanie, to zupelnie nie moja dziedzina :) Poza tym, przeliczmy proporcje konia i szczura ;)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
izunia

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: izunia »

szczurki lubia sol choc nie wszystkie ale jest ona w malych ilosciach potrzebna dla organizmu dlatego Walter szczor mojego kolegi dostaje raz na jakis czas paluszki z sola (oczywiscie niewiele) i pomimo ze jest to sol nie zoologiczna to chyba to mu nie szkodzi a zaspokaja minimalne potrzeby i szczurek jest baaardzo zadowolony , a moze sie myle moze to nie jest dla niego zdrowe?
niemfa
Posty: 210
Rejestracja: czw maja 29, 2003 5:34 pm

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: niemfa »

No tak, sol kuchenna nie jest najlepszym pomyslem, na pewno lepsza bedzie sol ze sklepu dla zwierzat... Tylko ja mam inny problem, nigdy nie kupowalam memu szczurkowi soli, bo...nie moglam jej dostac w sklepie :(
Amantium Irae Amoris Integratio Est...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: krwiopij »

mam dwa pytania:
1. ile kocich chrupek powinnam dorzucic do normalej mieszanki dla gryzoni (na przyklad na litrowe wiaderko)?
2. skaven kategorycznie odmowil konsumpcji wapna dla gryzoni... postanowilam wiec pokombinowac troche i kupilam mu zielne jabluszkowe serduszko - wapno dla ptakow... o dziwo bardzo przypadlo mu do gustu... :) i tu mam pyatnie: bardzo sie takie wapno rozni od normalnego szczurzego? wlasciwie wolalabym, zeby skavenowi nie wyrosly w najblizszym czasie skrzydelka i dziubek... ;P
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

Sól i wapno dla gryzoni

Post autor: lajla »

wydaje mi sie ze nie rozni sie niczym
w kocu to wapno ... mysle ze moze ma dodane jakies skladniki albo w ogole. wiec mysle ze nie masz sie czym martwic:))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”