Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

pawelanime
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 4:03 pm

Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: pawelanime »

Witam.
Mam serię pytań odnośnie mojego prezentu na osiemnastkę. Znajoma w napływie czegoś tam (możliwe, że promili) postanowiła sprezentować mi coś żywego. Kupiła szczurka z terrarium. Pomysł może trochę zbyt odważny - na szczęście uwielbiam zwierzęta (mam papugi, akwarium, psa - wszystkie zadbane i bardzo szczęśliwe). Szczura dostałem wczoraj na imprezce, dzisiaj wróciłem do domu, przygotowałem mu miejsce, zapewniłem spokój i zaczynam PANIKOWAĆ. Na czytanie i kształcenie się raczej nie mam zbyt wiele czasu więc BARDZO proszę o jakiekolwiek podstawy które pozwolą mi przebrnąć przez te pierwsze dni z Mózgiem.
1. Co wrzucić na dno terrarium? Mam tekturę, trochę siana, ręczniki papierowe, z których zrobił legowisko, poidełko, wieczko z serem i kukurydzą.
2. Co dać mu do jedzenia? Muszę dotrwać do jutra na tym co mam w domu (płatki owsiane, wędliny, sery itp.).
3. Mózg jest młody i prawie cały łysy (i nawet bardzo mi się podoba) - chodzi po ramieniu, po ręce, w rękawie. Nie gryzie i 'na oko' jest w miarę oswojony. Czy brak sierści jest istotnym czynnikiem?
4. Samiec. Najchętniej bym go wykastrował u weterynarza. W sumie mnie to nie razi ale zawsze to estetyczniej. Nie znam pochodzenia zwierzaka więc nie mam zamiaru bawić się w rozmnażanie. Czy ten zabieg odbije się negatywnie na zdrowiu zwierzaka?
5. Wszelka pomoc mile widziana. Jestem totalnie zielony!
Chodzi mi o podstawy niezbędne na początek. Dalej już sam doczytam co i jak. Wierzę, że będzie to szczęśliwe stworzenie :)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: alken »

Na początek tak- będziesz musiał wymienić akwarium na klatkę, szczurów nie trzyma się w akwariach.
Jak będziesz kupował ściółke to najlepiej jakis granulat drewniany typu pinio, albo inny rodzaj ściółki trociny i siano odpadają.
Zanim kupisz mu karmę (zajrzyj do działu żywienie tam jest wątek o polecanych i niepolecanych) mogą być płatki owsiane, owoce, warzywa, makaron, ryż
ser i szynka odpadają, podobnie jak inne "ludzkie" jedzenie, słodycze, smażone i przyprawione.
brak sierści nie jest żadnym istotnym czynnikiem wpływającym na zachowanie czy opiekę nad szczurem.
co do kastracji to owszem możesz to zrobić, ale powody estetyczne nie sa najlepsze, a zabieg zawsze wiąże się z ryzykiem. wskazaniem do kastracji jest zwykle łupież bądź agresja, nie estetyka ;)

no i na koniec najważniejsze: szczury to zwierzęta stadne, więc twój szczurek potrzebuje kolegi. przejrzyj dział "zwierzaki" tam znajdziesz wiele szczurków do adopcji.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Vivon
Posty: 735
Rejestracja: czw paź 15, 2009 5:09 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: Vivon »

1. Zamień terrarium na klatkę, a do klatki daj żwirek np. cat's dream,pinio lub trociny (ale jakiejś dobrej firmy) i nie z drzew iglastych bo pylą i wywołują alergię.
2. Jeśli już to ser zółty w małych ilościach a z szynki to wogóle zrezygnuj ;) jakieś owoce i warzywa- marchewki, jabłka, banany, ogórki, pomidory. Może masz jogurt? Ale tylko naturalny. Trochę chleba też nie zaszkodzi.
3. Twój szczurek jest pewnie fuzzem, skoro nie ma sierści. To taka odmiana, nie musisz się niczym martwić. :)
4. Kastracja nie powinna się odbić na zdrowiu zwierzaka, jeżeli wykastrujesz go u dobrego, znającego się na szczurach weterynarza. Podaj skąd jesteś a my doradzimy Ci do jakiego weterynarza powinieneś się udać ;)
5. Najlepiej abyś zaadoptował Mózgowi kolegę, ponieważ szczury to zwierzęta stadne i muszą mieć towarzystwo. Zajrzyj do działu zwierzaki, tam jest wiele szczurów potrzebujących dobrych domków.

Mam nadzieję że troszkę pomogłam :)
Cheedarek [*]
kalusia2
Posty: 345
Rejestracja: pn sie 02, 2010 8:18 pm
Kontakt:

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: kalusia2 »

Vivon szczurom nie dajemy żółtego sera, a tym bardziej chleba!
Antek, Kapsel i Sznurek po drugiej stronie tęczy... (*) (*) (*)
Obrazek
http://marzycielskapoczta.pl/
ammy88 - jesteś nieoceniona!
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: lavena »

kalusia2 pisze: a tym bardziej chleba!
O a to pierwsze słyszę... a dlaczego chleba podawać nie wolno?
Przecież wiele osób podaje szczurom suchy chleb do ścierania zębów...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: Paul_Julian »

To chodzi o niesuchy chleb.
Z innego topiku :
Blanny pisze:Nie dawaj szczurowi chleba. Chleb pęcznieje w żołądku, a na dodatek kwaśnieje. Może od tego poważnie zachorować, może jej też utknąć napęczniały w gardle (mojemu utknął i było to mordęgą i dla mnie, i dla niego).
Jak chcesz jej dawać chleb, to TYLKO suchy, czerstwy. Jak dla konia.
Napewno taki "z przedwczoraj" będzie ok.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
kalusia2
Posty: 345
Rejestracja: pn sie 02, 2010 8:18 pm
Kontakt:

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: kalusia2 »

No tak suchy jak najbardziej :)
Antek, Kapsel i Sznurek po drugiej stronie tęczy... (*) (*) (*)
Obrazek
http://marzycielskapoczta.pl/
ammy88 - jesteś nieoceniona!
pawelanime
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 4:03 pm

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: pawelanime »

Obaj bardzo pomogliście :)
Dałem Mózgowi płatków, marchewki i jeżynę (mam na ogrodzie). Do jutra myślę, że wystarczy. Wparuję do sklepu, nakupuję tych niezbędnych rzeczy - tak jak piszecie - ściółkę, jakiś przysmak na dobry początek, karmę. Klatkę kupię za jakiś czas - też mi się tak wydawało, że szkło to nienajlepsze rozwiązanie :) .
Ser i chleb ograniczać - rozumiem, że chodzi o sól?
Mieszkam w okolicach Piły - z ewentualną kastracją też trochę poczekam ale najprawdopodobniej się na nią zdecyduję o ile znajdzie się jakiś dobry weterynarz (znam jednego - od papug - ma na tym punkcie hopla).
Szczurze towarzystwo hmmm... Póki co będzie z tym problem. Rodzice są przerażeni. Trochę mam napiętą sytuację w domu. Mam nadzieję, że z czasem się przekonają w mniejszym lub większym stopniu, że ich wiedza o szczurach to głównie stereotypy a wtedy po cichu przemycę Pinky'iego :P

Fuzz - chyba tak :) :D Straszny z niego brzydal - a mimo to już go uwielbiam :P
kalusia2
Posty: 345
Rejestracja: pn sie 02, 2010 8:18 pm
Kontakt:

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: kalusia2 »

o żadną sól chodż soli też nie wolno szczurom dawać. Ser żółty ma dużo tłuszczu max maleńki kawałeczek raz na miesiąc. A chleb - napisane wyżej. I powodzenia w hodowli - niedlugo mam nadzieje - szczurkow ;)
Antek, Kapsel i Sznurek po drugiej stronie tęczy... (*) (*) (*)
Obrazek
http://marzycielskapoczta.pl/
ammy88 - jesteś nieoceniona!
Sheeruun
Posty: 1880
Rejestracja: śr paź 01, 2008 8:46 pm
Lokalizacja: Suwałki

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: Sheeruun »

A i jeszcze coś - jak będziesz kupował klatkę, musi być ona odpowiednio duza. Porozglądaj się np. na allegro, tam często są używane klatki w śmiesznie niskich cenach ;)
http://www.fancy-rats.co.uk/information ... alculator/ - tutaj masz klatkowy kalkulator, zanim kupisz klatkę, przelicz na ile szczurów ona starcza ;)

Nie wiem czy ktoś wspominał, ale szczury to zwierzaki bardzo ruchliwe i potrzebują też codziennych, przynajmniej 2-3 godzinnych wybiegów po zabezpieczonym pokoju lub mieszkaniu.

Poradzisz sobie! ;)
Stworzenie bezszczurowe.

Byli ze mną: Japek, Siergiej, Matt, Vincent, Ciel, Gacek, Dorian, Hiroki, Kiwi, Kokos
Odeszli za TM: Aki, Aleksander, Sky, Artemis, Szuflad, Pendrive, Hiroki
Diabeł - gdzieś tam..
Izabela
Posty: 1175
Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:20 pm
Lokalizacja: Lublin

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: Izabela »

Do tego, co napisali inni dodam jeszcze, że szczur potrzebuje codziennych wybiegów w zbezpieczonym pomieszczeniu.


I zapytam z innej beczki - jakie masz papugi i czy latają luzem po mieszkaniu?
TM:GuciaFelaMelaJagaVaniBubaBlusiaBonitaKivaTolaTanitaKolaEstelkaKlarysaElwirkaEdgarRolfikJadziaEnyaKlemensJulaGeminia PelaGotikaFelisiaKarinaIrenkaInkaPolaPetraZiarkoSeloniaZuba;
Są:(AylaYlesia)Merch.Pole+KorinaStefekPajaMilkaTeaAshnaNitaDelaNaviKtosio
Izabela
Posty: 1175
Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:20 pm
Lokalizacja: Lublin

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: Izabela »

O, nie widziałam postu powyżej - tam też jest o wybiegach :)
TM:GuciaFelaMelaJagaVaniBubaBlusiaBonitaKivaTolaTanitaKolaEstelkaKlarysaElwirkaEdgarRolfikJadziaEnyaKlemensJulaGeminia PelaGotikaFelisiaKarinaIrenkaInkaPolaPetraZiarkoSeloniaZuba;
Są:(AylaYlesia)Merch.Pole+KorinaStefekPajaMilkaTeaAshnaNitaDelaNaviKtosio
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: alken »

Izabela się pyta o papugi pewnie z tego względu że szczur może zabić papugę.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Izabela
Posty: 1175
Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:20 pm
Lokalizacja: Lublin

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: Izabela »

alken pisze:Izabela się pyta o papugi pewnie z tego względu że szczur może zabić papugę.

Dokładnie dlatego
TM:GuciaFelaMelaJagaVaniBubaBlusiaBonitaKivaTolaTanitaKolaEstelkaKlarysaElwirkaEdgarRolfikJadziaEnyaKlemensJulaGeminia PelaGotikaFelisiaKarinaIrenkaInkaPolaPetraZiarkoSeloniaZuba;
Są:(AylaYlesia)Merch.Pole+KorinaStefekPajaMilkaTeaAshnaNitaDelaNaviKtosio
pawelanime
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 4:03 pm

Re: Niespodzianka/prezent - szczur w rodzinie. Zero wiedzy.

Post autor: pawelanime »

Jeszcze raz dzięki :) Co do szczurków - zdecydowanie co najwyżej dwa. Rozmnażanie zwierząt mnie nieco przerasta - wolę nie brać na siebie tej odpowiedzialności :P
Dwie papugi faliste - latają luzem po moim pokoju - tym samym gdzie jest teraz Mózg. Pies nie ma tam wstępu.
Papugi są nieszkodliwe - śmiecą, wrzeszczą, są lekko przygłupie i płochliwe - jednym słowem świetne. Mają swoje placyki zabaw (wysoko - tam żaden nielot się nie dostanie) i ukochany parapet z widokiem na ulicę, na którym spędzają prawie całe swoje życie :P
Wybiegi oczywiście mu zapewnię - nie jestem zwolennikiem trzymania zwierząt w ciasnych klatkach.
Jeszcze jedno. Szczury są agresywne wobec innych zwierzaków? Konkretnie mniejszych papug...
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”