Różne szczurze zachowania

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
bufetova
Posty: 6
Rejestracja: pn mar 21, 2016 2:42 pm

Różne szczurze zachowania

Post autor: bufetova »

Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na forum i drugie z rzędu posiadanie szczurków :D Nie jestem laikiem w temacie tych zwierząt ale niektóre z obecnych zachowań moich szczurów są dla mnie niezrozumiałe. Forum przekopane, ale jeżeli odpowiedzi na moje pytania są już zawarte w innych postach to z góry przepraszam.

Jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch szczurzych braci. Bracia jak to się często zdarza różni od siebie. Jeden odważny, bardziej otwarty, od początku mniej bojaźliwy. Drugi natomiast jak ja go nazywam to "myśliciel". Trochę wycofany, ciekawski jak brat jednak o wiele bardziej ostrożny,mam wrażenie że nie do końca oswojony (dodam że szczurki mam niewiele ponad miesiąc).
Mój problem polega na tym, że mimo stosowania wszelkich "reguł" oswajania (szczurki oswajane były metodą wyczytaną na tym forum, NIE tą na siłę bo w ich przypadku nie było to tak potrzebne), poświęcania im czasu, i nawet prób nauczenia ich przychodzenia na określony sygnał, mam wrażenie że szczurki są dzikie. Boją się szybszych ruchów, rozsuwania zasłon, nawet gdy poduszka spadnie na podłogę one nerwowo podskakują, szczególnie ostrożniejszy z braci. Pewniejszy siebie szuka kontaktu z człowiekiem na wybiegu, wchodzi na mnie, natomiast drugi nie podchodzi prawie wcale. Jeden i drugi brany na ręce szuka ucieczki, czesanie szczoteczką do zębow czy głaskanie ich nie wchodzi w gre, wolą biegać więc nie są chyba typami pieszczochów. Oprócz tego spokojniejszy z braci wydaje mi się często przestraszony i szukający ucieczki. Nie wiem za bardzo czy to po prostu takie typy szczurów czy gdzieś popełniłam błąd? Co zrobić żeby szczurki zaakceptowały mnie i swoje otocznie, czuły się bezpiecznie?

Zapytam jeszcze o sprawę typowo pielęgnajcyjną, czy szczurki o ciemniejszej maści mają przy puszczku, koło noska takie przerzedzone miejsca?

Z góry dziękuję!
Rrruda
Posty: 28
Rejestracja: pn mar 14, 2016 9:00 am
Lokalizacja: Gdańsk ♥

Re: Różne szczurze zachowania

Post autor: Rrruda »

bufetova pisze:Witam wszystkich!
Jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch szczurzych braci. Bracia jak to się często zdarza różni od siebie. Jeden odważny, bardziej otwarty, od początku mniej bojaźliwy. Drugi natomiast jak ja go nazywam to "myśliciel". Trochę wycofany, ciekawski jak brat jednak o wiele bardziej ostrożny.
To samo u mnie! Malutki nie potafi przychodzić do ręki ale jak go wezmę na łóżko, to przychdzi do dłoni i liże ją, tak jakby mnie akceptował. Drugi natomiast prycha, jest bardzo spięty i nie do głaskania. Nie mam pojęcia co jest grane. raz jak duży ugryzł mój chłopak położył go na plecy i trzymał tak aż uspokoiło mu się serduszko. Od tego czasu jest bardziej spokojny ale nadal zdystansowany. Jak się schowa nam między nogami i próbujemy go głaskać to nie ucieka, ale cały się spina i z przerażeniem patrzy na dłoń jakby tylko czekał aż skończysz go miziać... Jak nie przysypiają między nogami albo pod pachami to biegają jak głupie, u mnie też żadne szczoteczki nie wchodzą w grę. Jestem ciekawa jak to rozwiązać, będę obserwowała temat. ::)
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”