[PASOZYTY] temat glowny

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Nisia »

Strzela? Jaja wszy (gnidy) mają kształt białych lub szarych "kropelek" przyklejonych do włosa. Bardzo ciężko się zdejmują. Przejrzyj futerko i sprawdź, czy nie ma takich małych robaków łażacych po skórze. Jeśli to na włosach wyglada tak jak opisałam - to na pewno wszy i idź do weta (im szybciej tym lepiej - zanim nowe pokolenie robactwa się wylęgnie). Jeśli dorosłych owadów nie ma to dobrze.
Podczas kuracji wyczesuj szczura (polecam taki grzebień "higieniczny" - do kupienia w aptece; na ten grzebień nakłada sie trochę waty, aby dokładniej czesać). Uważaj, aby go nie podrapać. O udanej kuracji świadczy brak żywych owadów i suche gnidy (nie strzelają podczas naciskania na nich paznokciami).
Acha, wszy się łatwo leczy i nie ma nawrotów - o ile znowu nie przyniesiesz wszy do domu. Najłatwiej przynieść je z trocinami lub siankiem.
Kuba
Posty: 12
Rejestracja: ndz lip 24, 2005 10:43 am

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Kuba »

dziekuje za udielona odpowiedz, szczurzyczke probowalem przegladac i znalezc weszki ale takowych nie znalazlem ale co do opisu tych jajek wszy to trafny wkrotce sie wybiore to weterynarza zeby cos dal na te robale
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Nisia »

Może byc cos w płynie, czym można nasączyć tę watkę i wtedy przeczesywać - będzie to najefektywniejsze. Ale spytaj weta o potencjalną szkodliwość dla szczura, albo chociaż po jakim czasie od zabiegu można go umyć.
Wydaje mi się, ze skoro owadów nie ma szczurek powinien się mniej drapać, bo drapanie związane jest z ugryzieniami wszy. A skoro szczurek już je sobie wytrzepał (bądź zjadł)...
Kuba
Posty: 12
Rejestracja: ndz lip 24, 2005 10:43 am

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Kuba »

drapie sie juz ostatnio mniej ale po drapaniu cos jakby zjada zpomiedze pazurkow
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Nisia »

A to to normalne. Higiena wymaga wyczyszczenia łapek po drapaniu ;) Każdy szczur tak robi.
Kuba
Posty: 12
Rejestracja: ndz lip 24, 2005 10:43 am

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Kuba »

no ale nadal pozostaja te jaja czy co to tam jest i nie chce zeby sie to wyklulo ;/
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Nisia »

Jaj sobie szczur nie zdrapie, bo się za mocno trzymają. Trzeba jak naszybciej je wytruć odpowiednim specyfikiem. Wszy wykluwają sie po kilku dniach, więc polecam pośpiech.
Acha, martwe, suche gnidy słabiej sie trzymają włosów i łatwo się je wyczesuje - sypią się jak łupież.
Tak na pociechę. Wetka powiedziała mi, że wszy szczurów nie przenoszą się na ludzi ;)
cytrynka
Posty: 7
Rejestracja: pn maja 23, 2005 4:30 pm

pasozyty ;/

Post autor: cytrynka »

eh qrde juz teraz wiem czemu moj Fredo sie tak drapie ;/ zczailam u niego kolo oczek takie czerwone kropki wygladaja jak jakies pasozyty i wogole na ogonie ma jakby lupiez ;/ musze z tym isc do veta czy sa moze jakies domowe srodki zeby sie tego pozbyc ?
Meggy
Posty: 803
Rejestracja: śr paź 13, 2004 9:16 pm
Kontakt:

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Meggy »

nie ma "domowych sposobów" na to, musisz iść do weta, żeby zbadał dokładnie co to jest i przepisał odpowiedni do tego środek. Im szybciej tym lepiej dla szczurka, bo pasożyty im dłużej są tym trudniej je wyleczyć.
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: ESTI »

Tak jak pisze Meggy, nie zwlekaj bo to nic przyjemnego dla szczuraska, być żywicielem dla obcych lokatorów.
Masz jakiegoś sprawdzonego weta?
Obrazek
olaihekate
Posty: 97
Rejestracja: sob sie 20, 2005 7:49 am

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: olaihekate »

Nie należy pod żadnym wypadkiem czekać ,arz szczurowi samo przejdzie czy leczyć go samemu. Na Twoim miejscu poszłabym odrazu do weta, gdyz z pasozytami nie ma żartów. Im dłuzej się czeka tym stan zwierzątka sie pogarsza
A ja i tak Cię kocham...malutka:*
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Nakasha »

Dobrze też poprosić go o maść do smarowania skóry (np. łagodzącą, czy przyspieszającą gojenie), albo roztwór do przemywania i to stosować w domu. Pomaga, pod warunkiem, że zwierzę jest, że tak powiem, wyleczone od wewnątrz.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
knautia
Posty: 372
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 4:33 pm

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: knautia »

[quote="Nakasha"] Pomaga, pod warunkiem, że zwierzę jest, że tak powiem, wyleczone od wewnątrz.[/quote]
słyszałam, że są jakies zastrzyki... moze wiecie jakie?
no i jak rozpoznac co to za pasozyty, kiedy niczego nie widć na skórze, oprócz podrażnień spowodowanych drapaniem i gryzieniem?
byłam juz u weterynarza, ale powiedział, że nic nie widzi :roll: ...
ja też nie widzę, ale chyba jednak cos jest na rzeczy , bo dziewczyny sie drapią, a jedna dość mocnogryzie też ogonek...
moze pobrc jekąś zeskrobine ze skóry?
no i ile to moze kosztowac takie badnie? czy długo trzeba czekac na wyniki?
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: limba »

moje dostawały w zastrzyku bodajże Baymec (??? albo źle zapamietałam) (invermektyna) (firmy bayer)...
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[PASOZYTY] temat glowny

Post autor: Nakasha »

Może to alergia. Np., na ściółkę. W takim wypadku trzeba zmienić podłoże na specjalne przeznaczone dla zwierząt alergicznych [żadnych trocin, czy czegoś w tym rodzaju!).

A może przebiałczenie? Wtedy trzeba zmienić dietę.

Może szczur dorasta, ma łojotok, skóra go swędzi i drapie się. Można wykąpać, albo właśnie przemywać specjalnym preparatem, który oczyszcza skórę. Do nabycia u weta :)

Ivomectrim, inna nazwa Vermectryna, to bardzo silny lek, na tyle silny, że nie powinien być stosowany często. B. dobrze działa przeciw pasożytom, ale może na razie zaczekać z tym? Są inne dobre maści, czy środki do rozpylania na skórę, które można zastosować. Czasem trzeba na weterynarza "naciskać", bo oni mają tendencję do olewania problemu.

Co do badania "zeskrobin" ze skóry - to chyba na razie nie jest konieczne :D
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”