Skrzyp polny

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Śliwa
Posty: 890
Rejestracja: śr maja 04, 2005 7:05 am

Skrzyp polny

Post autor: Śliwa »

spotkałem sie z różnymi opiniami na temat skrzypu polnego........ zdaje się, że w tym serwisie kiedyś była o nim mowa... o tym, że szczurkom przypada do gustu...

czy ktoś mógłby to potwierdzić...lub też zaprzeczyć.........
Ostatnio zmieniony wt mar 21, 2006 8:01 pm przez Śliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

Skrzyp polny

Post autor: ESTI »

Moja Mikunia lubila go popijac, ale bez entuzjazmu. Dawalam jej do picia podczas czasu kiedy miala nowotwory.
Obrazek
kmamil
Posty: 106
Rejestracja: pn mar 13, 2006 1:41 pm

Skrzyp polny

Post autor: kmamil »

Nic nie wiem o skrzypie polnym, ale czy nazwa tematu nie za mało mówi o treści posta, wiem że to nie moja działka ale jak ktoś chciałby znaleść taki temat na forum to raczej by nie znalazł.

[ Komentarz dodany przez: ESTI: Wto Mar 21, 2006 8:01 pm ]
Zmienione, dzieki za zwrocenie uwagi. ;)
ESTI adm.
Śliwa
Posty: 890
Rejestracja: śr maja 04, 2005 7:05 am

Skrzyp polny

Post autor: Śliwa »

No tak, moje pytanie było za mało precyzyjne...nire chodzi o wyciąg ze skrzypu polnego lecz o ziele skrzypu polnego... czyli wysuszonie ziółko :lol:
kmamil
Posty: 106
Rejestracja: pn mar 13, 2006 1:41 pm

Skrzyp polny

Post autor: kmamil »

[quote="ESTI"]Zmienione, dzieki za zwrocenie uwagi. [/quote]

Cała przyjemność po mojej stronie ;) :)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

Skrzyp polny

Post autor: ESTI »

Śliwa, tu raczej malo kto daje do jedzenia ziele skrzypu polnego i ogolnie ziola, wiec nie wiem czy uzyskasz odpowiedz. :roll:
Obrazek
czukukkcza
Posty: 544
Rejestracja: czw sie 18, 2005 11:16 am

Skrzyp polny

Post autor: czukukkcza »

Świeże ziółko sama lubię jeść,jak będzie dostępny,to pewnie i chłopaki spróbują;)
Pabluś i Stachanek razem na Niebieskiej Łące...
turybiusz
Posty: 354
Rejestracja: wt lis 01, 2005 3:00 pm

Skrzyp polny

Post autor: turybiusz »

Co się tyczy skrzypu to coś luźno mi się kojarzyło, że łąki ze skrzypem chyba nie nadają się na pastwiska. Próbowałam znaleźć o tym coś więcej, ale jedyna książka na temat ziół jaką miałam pod ręką to "Deptane po drodze" Ireny Gumowskiej, nie wiem na ile to wiarygodne źródło, ale cytuję co tam wyczytałam:
"Trzeba jednak pamiętać, że po długim stosowaniu skrzypu występuje w organiźmie niedobór witaminy B1 z charakterystycznymi objawami, m.in. momentami zaniku pamięci.
Podawanie zwierzętom zbyt dużej ilości skrzypu w paszy może spowodować różne schorzenia. Co prawda, przypisuje się je zanieczyszczeniom skrzypu szlamem, bakteriami gnilnymi, grzybkami pasożytniczymi i innymi, bytującymi na tej roślinie."
To o skrzypie polnym, ale są też inne gatunki skrzypów, z których przynajmniej niektóre są trujące. Ja w każdym razie ze skrzypem bym nie ryzykowała.
W ogole podając do zjedzenia zioła lecznicze trzeba bardzo uważać, niektóre z nich zawierają bowiem substancje trujące, które np. nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego napar z rośliny może być nie szkodliwy, a sama roślina i owszem.
...
Miang
Posty: 27
Rejestracja: pn lis 08, 2004 4:20 pm
Lokalizacja: Łódź

Skrzyp polny

Post autor: Miang »

[quote="czukukkcza"]Świeże ziółko sama lubię jeść,jak będzie dostępny,to pewnie i chłopaki spróbują;)[/quote]

tak na surowo czy jakos to sie przyrzadza?
Awatar użytkownika
Oleczka
Posty: 1338
Rejestracja: wt lut 07, 2006 11:15 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Skrzyp polny

Post autor: Oleczka »

moja babcia chyba sobie naparem ze skrzypu wlosy plukala i miala wtedy silniejsze, blyszczace itp :P ale nie wiem co sie dzieje jak sie go je :/
Mój Sklep dla Gryzoni - Gryzoland
http://www.gryzoland.pl
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Skrzyp polny

Post autor: krwiopij »

[quote="turybiusz"]W ogole podając do zjedzenia zioła lecznicze trzeba bardzo uważać, niektóre z nich zawierają bowiem substancje trujące, które np. nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego napar z rośliny może być nie szkodliwy, a sama roślina i owszem.[/quote]
na ten temat juz turybiusz pisala... napar czy ekstrakt (sama lykam tabletki ze skrzypem) moga byc jak najbardziej ok, ale to jeszcze nie znaczy, ze sama roslina (swieza czy suszona) bedzie rownie zdrowa...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
czukukkcza
Posty: 544
Rejestracja: czw sie 18, 2005 11:16 am

Skrzyp polny

Post autor: czukukkcza »

[quote="Miang"]czukukkcza napisał/a:
Świeże ziółko sama lubię jeść,jak będzie dostępny,to pewnie i chłopaki spróbują;)


tak na surowo czy jakos to sie przyrzadza?[/quote]

jak najbardziej na surowo.
tym bardziej że skrzyp polny ma cykle.
jest więc skrzyp polny wiosenny[który pewnie jakoś teraz wypuszcza pędy] i skrzyp polny letni,którego,hm,'drzewka' widziałam nawet w październiku.
jak tylko zobaczę rosnącą gdzieś tą roślinkę,to najpierw jej słucham[tak fajnie 'skrzypi' jak się ją troche w palcach pogniecie :D ]a potem do ust ;)
nie powiem żeby to specjalne smaczne było,ale tą 'kurację' stosuję od ok. 12 roku życia i jak dotąd mi nie zaszkodziło ;)
staram się tylko żeby ten skrzyp nie był zerwany specjalnie blisko drogi...
Pabluś i Stachanek razem na Niebieskiej Łące...
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

Skrzyp polny

Post autor: Angua »

[quote="czukukkcza"]
jak najbardziej na surowo.
tym bardziej że skrzyp polny ma cykle.
jest więc skrzyp polny wiosenny[który pewnie jakoś teraz wypuszcza pędy] i skrzyp polny letni,którego,hm,'drzewka' widziałam nawet w październiku.
jak tylko zobaczę rosnącą gdzieś tą roślinkę,to najpierw jej słucham[tak fajnie 'skrzypi' jak się ją troche w palcach pogniecie :D ]a potem do ust ;)
nie powiem żeby to specjalne smaczne było,ale tą 'kurację' stosuję od ok. 12 roku życia i jak dotąd mi nie zaszkodziło ;)
staram się tylko żeby ten skrzyp nie był zerwany specjalnie blisko drogi...[/quote]

Nie wiem, czy mikroelementy zawarte w skrzypie sa przyswjalne w takiej formie. Zielarze zalecaja robienie wywarów z ususzonego ziela skrzypu, nawet do pol godziny na maym ogniu.
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
KaRa
Posty: 819
Rejestracja: pn gru 22, 2003 10:11 pm

Skrzyp polny

Post autor: KaRa »

Nie chcę zakłądać nowego tematu,a co z mleczem? moje samice gdy biorę na dwór często objadają się nim. Macie jakieś zdanie na ten temat? wiem,że króliki mogą jeść a szczury?
Obrazek
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Skrzyp polny

Post autor: Lulu »

Polecam >>SPIS TRESCI>KLIK<<, wystarczy tylko chciec i poszukac.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”