czy samice-matki potrafia liczyc?

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Strefa
Posty: 91
Rejestracja: wt lip 25, 2006 2:08 pm

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: Strefa »

ostatnio temat dosc nietypowy przyszedl mi do glowy, mianowicie: czy zastanawialiscie sie kiedys czy matki szczurow potrafia liczyc swoje mlode? jak np. jakiegos nie ma w gniezdzie, brakuje paru maluchow to czy ona o tym wie? i czy wie ktorego brakuje? :drap: tak mnie to zastanawia bo jak widze czasem Wi kiedy trzymam na reku jej malucha to ona w ogole nie zwraca na to uwagi no chyba, ze jej go pokaze to wtedy wezmie go do pyska i zanosi do gniazda :) jak Wy uwazacie, moze macie jakies dowody na to, ze szczurze mamy wiedza ile maja mlodych i ktorego brakuje ? :)
chyba upadłam na głowe :D :P powaznie upadlam na glowe
Dory
Posty: 1268
Rejestracja: sob lut 04, 2006 3:38 pm

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: Dory »

Cóż, skoro ptasie matki wiedzą ile jajek jest w gnieździe, to myślę, że tak. Twoja szczurzyca Ci ufa, dlatego nie wyrywa młodych ;)
Grubasy zapraszają do galerii -> http://szczury.org/album_personal.php?user_id=2925
Ami (07.05.2006) ze mną od 12.06.2006
Caspuś (07.09.2006) ze mną od 11.10.2006
Docencik (ok. 06.01.2006) ze mną od 13.04.2006
Dziekaniątko (ok. 06.01.2006) ze mną od 13.04.2006
pesa
Posty: 132
Rejestracja: wt sie 22, 2006 11:08 am

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: pesa »

Strefa, ..ja jestem pewna że samice umieją liczyć ale na swój sposób ( nie jest to zapewne takie liczenie jak u nas: jeden,dwa,trzy..) wydaje mi się że one robią to instynktownie, rozpoznają swoje maleństwa i wiedzą kiedy jakiegoś brakuje..a to że Wi ma w du..szy że zajmujesz się Jej maleństwem- to wydaje mi się że powinnaś odbierać to jako komplement :roll:
"cannot find the comfort in this world"
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: Ewqa »

Mi się wydaje że liczyć to raczej nie potrafią. Jedne z najinteligentniejszych zwierząt-papugi umieją liczyć do 7. Szczurze mamusie musiałyby miec zdolność liczenia do około 15, więc raczej nie liczą. Ale maluchów szukają po węchu i po odgłosach. Małe kotki oddzielone od matki rozpaczliwie miałczą. Szczurki tez pewnie wydaja jakieś odgłosy tylko my większości ich nie słyszymy. Tutaj przypomnę film z discovery gdzie podsłuchiwano "gadające" 8 szczurków i odtwarzano to w pasmie słyszalnym dla ludzi, gwar w tej grupie był jak w przedszkolu. Piski, trzaski i inne odgłosy. Szczurki to strasznie gadatliwe zwierzątka.
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
Awatar użytkownika
Sileas
Posty: 456
Rejestracja: czw sie 10, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: Sileas »

[quote="Ewqa"]Tutaj przypomnę film z discovery gdzie podsłuchiwano "gadające" 8 szczurków i odtwarzano to w pasmie słyszalnym dla ludzi, gwar w tej grupie był jak w przedszkolu. Piski, trzaski i inne odgłosy. Szczurki to strasznie gadatliwe zwierzątka.[/quote]

Czy ten film dostępny jest gdzieś w internecie? Jestem ciekawa, jak to wszystko badali i jak wyszły im te efekty.

W takim przypadku chyba pozostaje współczuć szczurzym mamom. Wiemy jaka to męka jest z jednym dzieckiem nawet.. a co dopiero mają piętnastkę, wszystkimi sie opiekowac i pilnowac czy jakieś się nie zagubiły.. Umiejętnosc liczenia na pewno by się przydała - ale skoro i szczurzatka tak hałasują, to na pewno i bez tego sobie radzą doskonale :)
Za TM ['] : Silje (25.12.2006 - 25.01.2008), Iris (14.07.2006 - 02.09.2008), Wolke (14.07.2006 - 25.08.2008), Shivia (ok. 14.07.2006 - 18.09.2008)
Sean4
Posty: 83
Rejestracja: ndz paź 09, 2005 7:44 pm

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: Sean4 »

mysle ze to dziala na zasadzie "czegos mi brakuje". nie czuc zapachu, nie slychac glosu- sam nie wiem. ale szczurki to stadne zwierzeta i ich przezycie zalezy od dobrej orientacji w tym temacie. a algebra nie jest im do niczego potrzebna.
Strefa
Posty: 91
Rejestracja: wt lip 25, 2006 2:08 pm

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: Strefa »

hehe mysle podobnie :) Luna teraz ma male i Wi sie nimi nie interesuje choc jak piszcza to sprawdza co jest :) a Luna z kolei nie widzi w maluchach Wi nic specjalnego oprocz tego, ze nie wolno ich deptac bo wtedy piszcza takze matki swoje mlode rozpoznaja aczkolwiek na penwo maja jakis swoj sposob na rozpoznanie ile i kto jest w gniezdzie :) widze czasem, ze jak jakiegos nie ma bo go np. wyniosla miedzy moje poduszki a reszte miedzy koldry to czegos szuka, cos ja niepokoi i lazi i szuka i w koncu znajduje tego malucha i zanosi tam gdzie wszystkie :) tak na marginesie to ja zawsze mam stresa kiedy ona mi je do lozka wynosi i licze 15 razy zanim zamkna ja i maluchy w klatce zebym sie bron Boze na jakiegos nie polozyla :P ale kochane sa :) zdjecia maluchow w dziale oddam: oddam male szczurki do kochania link tutaj --> http://szczury.org/viewtopic.php?t=12733
chyba upadłam na głowe :D :P powaznie upadlam na glowe
BAGI
Posty: 103
Rejestracja: sob mar 26, 2005 2:05 am

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: BAGI »

Scuze samice potrafią liczyć do 12 (bądź 14, 16 w zależności od ilości sutków) prostą metodą- karmiąc małe wiedzą gdzie, ile i które sutki je bolą. Ale nie funkcjonuje to na zasadzie konkretnego liczenia. ;)
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: Ewqa »

[quote="BAGI"]samice potrafią liczyć do 12 ... prostą metodą- karmiąc małe wiedzą gdzie, ile i które sutki je bolą[/quote]

Skąd to wiesz? Po za tym sugerujesz że samiczki mają raz 12 a raz 16 sutków?
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
BAGI
Posty: 103
Rejestracja: sob mar 26, 2005 2:05 am

czy samice-matki potrafia liczyc?

Post autor: BAGI »

Właśnie nie mogę znaleźć tytuły z którego to wziąłem, bo chciałem przytoczyć. Ale to samo mówili nam na zajęciach.
A co do sutków, to generalnie mają po 12 jak wiadomo, ale zdarzają się od tego bardzo rzadko odchylenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”