[ŚWIERZBOWIEC] krostki, strupki, drapanie cz. 1

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: merch »

Przyczyna większości chorób skóry u szczurków sa pasozyty - rodzaj krostek powoduje zwierzb . Trzeba iść do weta aby odrobaczył, najlepszym lekiem dla szczurków jest ivermektyna.
Trzeba podawać ja 1 raz w tygodni przez 3 kolejne tygodnie. Poza tym wyczyscij klatkę i wszystkie kąty w których bywaja szczurki
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
czarno-biała
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 07, 2007 4:15 pm

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: czarno-biała »

a co z uszami? ta mała jest ze sklepu zoologicznego. Myślicie, że inne jej coś zrobiły? i co z tym można zrobić?
Awatar użytkownika
Telimenka
Posty: 4993
Rejestracja: czw lut 01, 2007 2:37 pm
Lokalizacja: Poznań :)

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: Telimenka »

jesli ja pogryzly inne szczurki to juz nic ucho sie nie zregeneruje. w jakich warunkach byly trzymane szczury? duzo ich bylo razem? jesli nastapilo przetloczenie mogla pasc ofiara agresji. z zaczerwienieniami czym predzej do weta i przy okazji mozna zapytac o uszka.
W oczekiwaniu na dwa Nakotowe Bebetki :):) <3

[']..: Rudolf,Telimenka,Bazylek,Jogi,Kuha,Pupa,Ylah,Eliot,Capri,Ember,Ekler,Fizyk, Flos...
Awatar użytkownika
Elly
Posty: 1127
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 2:22 pm

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: Elly »

Z tego co piszesz, to mi tez wygląda to na swierzb. Najlepiej jakbys dala fotki szczura, ale i tak niech sie kolezanka z nim do weta wybierze jak najszybciej.
Moje stadkoEliza, Korek i Gina :D || Za Tęczowym Mostem: Pysia, Mary Jane, Dee Dee, Masza, Greta, Wujuś (Karmel)[']
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: Ania »

Podpiam się pod Elly. Świerzb. Charakterystyczne objawy.
Kierunek -> Wet -> zeskrobiny -> odpowiednie leczenie (najprawdopodobniej lekiem z rodziny ivermektyny)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
czarno-biała
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 07, 2007 4:15 pm

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: czarno-biała »

chciałam dać znać szybciej, ale zapomniałam.
Szczurka po wizycie u weterynarza. Stwierdzono, że uszy ma poszarpane w wyniku walki z innym szczurem/szczurami, natomiast w ogon sama się gryzie na tle nerwowym.
Wniosek - czy zna ktoś dobrego szczurzego psychologa?? ;)

Ale jest dobrze i to chyba najważniejsze
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: limba »

Jest lepiej? Tzn ze uszka sie goja, a krostki znikaja?
Widzialas te uszy? Mozesz je jakos dokladniej opisac, fotke wrzucic?
Szczur najczesciej z nerwow (natrectwo) wygryza badz wylizuje sobie siersc. Nie pamietam przypadku zeby gryzly sie w ogon, ale wiadomo kazdego dnia czlowiek dowiaduje sie czegos nowego.
Ale jakby sie dalo to zrob fotki i wrzuc.
A, czy kolezanka byla u weta znajacego sie na gryzoniach? Czy takiego glownie od pieskow i kotkow?
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
czarno-biała
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 07, 2007 4:15 pm

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: czarno-biała »

podobno weterynarz od małych zwierząt. A uszka się goją - prawde mówiąc ja sama też podejrzewałam że to od bójki (końcówki uszek (uszków?) jakby poszarpane, ze strupkami). A moja koleżanka mówiła, że widziała jak jej szczurka się po tym ogonie gryzie
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: limba »

Gryzc sie moze bo swedzi.
Nie mam prawa oczywiscie podwazac zdania weterynarza, ale ja bym mimo wszystko obserwowala i uszka i ogonek. Szczerze mowiac nadal mi to wyglada z opisu na swierzb. Nieleczony moze wlasnie prowadzic do poszarpanych koncowek (badz glebiej) uszu. Miejmy nadzieje ze diagnoza trafna.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: yss »

a jeśli szczurek ma [a potem nie ma] malutkie kreseczki pod kątem prostym do brzegu ucha? takie na grubość włosa? uszy nie są od tego poszarpane. bo moje czasem mają takie, a czasem nie, drapią się rzadko i nic nie ma na ogonie... bo znów zasiano we mnie wątpliwości względem mitycznego świerzbu tozowskich maluchów... ale chyba byłyby jakieś bardziej intensywne objawy, zwłaszcza po takim czasie? zgłupiałam. w sumie maluch drapie się najczęściej. ale też nie nazwałabym tego "często..." eh.
ten się nie myli, kto nic nie robi
czarno-biała
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 07, 2007 4:15 pm

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: czarno-biała »

a czy można łatwo rozpoznać świerzba? i chyba weterynarz nie pomyliłby świerzba z rankami po ugryzieniach...u nas w mieście nie ma żadnego specjalisty od gryzoni (gryzoniów?) więc nie ma szansy na konsultacje...
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: merch »

no cóż , czekaj i obserwuj , jak zmiany bedą sie zmniejszać a po ygodniu nie bedzie po nich sladu to ok, jeśli nie to pójdż z kartką o dawkowaniu ivermektyny u szczurów do weta i niech ci odrobaczy szczura- ivermektyna jest bezpieczna i skuteczna, osobiście uważam ,że jednorazowe odrobaczanie powinien przejść kazdy szczur z niepewnego miejsca.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
czarno-biała
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 07, 2007 4:15 pm

RE: obszarpane uszka i krostki na ogonie

Post autor: czarno-biała »

ok, dzięki
AnGi1993
Posty: 90
Rejestracja: wt mar 27, 2007 1:09 pm
Kontakt:

pomocy!!!! nie wiem co z szczurem

Post autor: AnGi1993 »

Dzisiaj kupiłam sobie szczurka białego z czerwonymi oczkami ma ok 3-4miesiące. problem jest taki że na uszach i ogonie ma takie coś co jest podobne do zaschniętej krwi. Dzisiaj byłam z nim u weta i powiedział że prawdopodobnie pogryzł się jakimś szczurem a ogon sobie pokaleczył trocinami. To jest mój pierwszy szczur ale nie gryzoń mam obecnie 2 chomiki jeszcze, miałam jeszcze myszoskoczka i... tylko to ale za to mnóstwo chomików w swoim życiu. oprócz gryzoni mam jeszcze szczur, 2 chomiki, żółw, papuga, pies, bojownik, 4 pająki, 2 danio, hehe sporo tego dobra proszę o pomoc
Obrazek
Obrazek
Tutaj są zdjęcia 2 trochę nie wyraźny ale jak się przyjrzy to trochę widać
Ostatnio zmieniony wt mar 27, 2007 2:02 pm przez AnGi1993, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbyś siedzieć cały czas w małym, zamkniętym pokoju?

Nie trzymaj żółwia w małym akwarium zapewnij mu jak największe, na jakie tylko możesz sobie pozwolić
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: pomocy!!!! nie wiem co z szczurem

Post autor: limba »

Natychmiast zmienic weta. To jest najprawdopodobniej bardzo zaawansowany swierzb.
szczur musi dostac zastrzyk przeciwpasozytom zawierajacy ivermektyne. Oczywiscie warto wziazc zeskrobiny tego swinstwa i to zbadac.

Skad jestes? W dzaile ponizej jest spis wetow polecanych, moze znajdziesz jakiegos ze swojego miasta.


Caly temat o swierzbie http://szczury.org/showthread.php?pid=15625
Ostatnio zmieniony wt mar 27, 2007 2:10 pm przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Zablokowany

Wróć do „Skóra i sierść”