[CZY NIE ZASZKODZI] Żołędzie i kasztany

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kpik
Posty: 64
Rejestracja: sob sty 08, 2005 8:57 am

[CZY NIE ZASZKODZI] Żołędzie i kasztany

Post autor: kpik »

a cos jeszcze można podawac z jesiennych specyfikow? ... suche licie do pogrzebania? ...jarzębina chyba też trująca?

czy szczurki też przezywają "przesilenia" związane ze zmianą por roku np na wiosne albo własnie jesien? i czy wtedy jakos dodac im wiecej witaminek? tych naturalnych?
nutka & ola
falka
Posty: 838
Rejestracja: pn paź 11, 2004 12:06 pm

[CZY NIE ZASZKODZI] Żołędzie i kasztany

Post autor: falka »

Jarzębina jest w jednej z mieszanek Herbal Pets, jedzą ja też ptaki, więc trująca nie jest. Trzeba jednak pamiętać, że owoce jarzębiny należy zbierać z czystych terenów, bo łatwo chłoną wszelkie "brudy".

"Są jadalne na surowo, ale smaczniejsze są po ugotowaniu na konfiturę."
"Cierpka i gorzkawa, ale ma wiele cukrów i witamin i jako ciekawostka zawiera alkohol do 3% owocu."

Myślę, że najlepiej oberwać z gałązek, można zamrozić lub ususzyć.

Suche liście - NIE. Chyba, że wiesz, które są trujące, a które nie. Szczurek na pewno ich spróbuje.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[CZY NIE ZASZKODZI] Żołędzie i kasztany

Post autor: merch »

Cele dawania żołedzi
1. atrakcja + ścieranie ząbków ( podobni ejak niełupane orzechy laskowe czy włoskie)
2. Błonnik ( zapobiega otyłości)
3 rózne takie ( tzw mikroelementy napewno zawierają ich wiecej niz cokolwiek z wyprodukowanej przez człowieka żywności )
PozdrM
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
kpik
Posty: 64
Rejestracja: sob sty 08, 2005 8:57 am

[CZY NIE ZASZKODZI] Żołędzie i kasztany

Post autor: kpik »

odkopie temat, ale wlasnie dalam moim panienkom zoledzie
sa tak zachwycone!
od razu wiedzialy co z tym zrobic
teraz lataja z nimi nie wiedzac gdzie lepiej je schowac :D
nutka & ola
Korlis
Posty: 769
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 7:39 am

[CZY NIE ZASZKODZI] Żołędzie i kasztany

Post autor: Korlis »

No żołędzie mozna podawać,ale kasztany to nie,nop chyba że te jadalne ze sklepu :wink:
:P
zabkaa:)
Posty: 88
Rejestracja: sob lis 12, 2005 8:42 pm

[CZY NIE ZASZKODZI] Żołędzie i kasztany

Post autor: zabkaa:) »

moja Świnka też mi podbierała kasztany i zjadała :D właściwie tylko podgryzała to co na wierzchu i zostawiała gdzieś za szafą ;) hihi
FanTomas
Posty: 44
Rejestracja: pn lut 27, 2006 5:47 pm

[CZY NIE ZASZKODZI] Żołędzie i kasztany

Post autor: FanTomas »

Hm... no wlasnie moja Kiara tez przed chwila znalazla kasztana i go normalnie zaczela jesc, a ze nie moglem zabrac bo sie schowala w ciemny kat to niestety jej go szybko nie zabralem. Ale po chwili. Mam nadzieje,ze jej nic nie bedzie. :| Tyle dobrze,ze sie nie skapnela,ze go juz nie ma :)
armaggio
Posty: 25
Rejestracja: śr sie 23, 2006 8:59 pm

Kasztany

Post autor: armaggio »

wiem, ze temat juz byl, wiec ewentualnie prosze o scalenie, ale moim zdaniem nie do konca wyczerpany.
w toku mojej edukacji mialam przedmiot farmakognozja - zastosowanie roslin i surowcow roslinnych. surowce pochodzace  kasztanowca zawieraja wiele substancji czynnych, ale dwie najbardziej nas interesujace to escyna i garbniki. Ta pierwsza wpływa (stosowana wewnetrznie i zewnetrznie) na uszczelnianie naczyn krwionosnych - a syntetyczna pochodna jest heparyna - w preparacie lioton 1000 np (teraz kazdy chyba wie o co chodzi), druga substancja dziala sciagajaco, czyli wewnetrznie zapierajaco - napar z kory debu pije sie przy biegunkach, a nasze babcie dodawaly go do kapieli, aby uzyskac ladny koloryt skory (jest tez gladsza) i wlosow (ostrzegam ze moga wystapic smugi jak przy kiepskim opalaczu). ja osobiscie obawialabym sie zaparc u szczurka, przy podawanu wiekszych ilosci. natomiast jeden do zabawy raz na jakis czas (w koncu mamy je tylko przez jakis czas w roku) nie powinien zaszkodzic. pozdrawiam!






-------------------
Jesli temat istnieje to mozna smialo go kontynuowac bez potrzeby zakladania nowego.
Polaczone.
limba mod.
Ostatnio zmieniony czw wrz 27, 2007 12:38 pm przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”