INSTRUKCJA OBSŁUGI FORUM DLA NOWYCH UŻYTKOWNIKÓW

Jesteś nowy(a)? Przywitaj się z innymi użytkownikami.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Agata
Posty: 1786
Rejestracja: pn lis 24, 2003 4:01 pm
Lokalizacja: Katowice

INSTRUKCJA OBSŁUGI FORUM DLA NOWYCH UŻYTKOWNIKÓW

Post autor: Agata »

ZAMIAST POWITANIA: INSTRUKCJA OBSŁUGI FORUM DLA NOWYCH UŻYTKOWNIKÓW.
Czyli: „Czuj się jak u siebie w domu, ale nie zapomnij wytrzeć butów...”
Kolejny poradnik dla laików, wersja druga poprawiona.

WSTĘP
Witaj serdecznie Nowy Użytkowniku! Cieszymy się, że dołączyłeś do naszego forum. Rozgość się i czuj się jak u siebie w domu, ale nie zapomnij wytrzeć butów... ;)

Ten poradnik stworzony został z myślą o Tobie – nowo przybyły Forumowiczu. Zawarte w nim porady i uwagi ułatwią Twój start na forum, a jak wiadomo najtrudniejszy pierwszy krok

Miłej lektury!


1. LEKTURY OBOWIĄZKOWE
Arcyważny punkt poradnika. Co prawda ze znajomości treści tych lektur nie ma kartkówek, ale żadne nieprzygotowania Ci nie przysługują, a są wręcz karane.

Podstawowa lektura obowiązkowa to oczywiście REGULAMIN FORUM. Jego nieznajomość nie upoważnia do nieprzestrzegania go. Karą za łamanie regulaminu są ostrzeżenia widoczne w profilu użytkownika. Należy pamiętać, że trzecie ostrzeżenie oznacza automatyczną banicję użytkownika.

Chociaż tak na dobrą sprawę podstawową lekturą obowiązkowa jest regulamin, to dla kompletnych laików (zarówno formowych jak i szczurzych) polecam lekturę [ wiki : Szczurzo_-_Forumowy_Słownik] ] - SZCZURZO – FORUMOWEGO SŁOWNIKA, żeby zrozumieć o czym jest mowa w danym temacie.


2. CHCIAŁBYM ZAPYTAĆ O...
Duża część forumowiczów zarejestrowała się na forum w poszukiwaniu jakiejś konkretnej informacji lub chcąc zadać jakieś pytanie. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ba! taka w końcu jest rola forum, ALE…

Chcąc uzyskać odpowiedź na jakieś pytanie nie zaczynaj od założenia nowego tematu!

INSTRUKCJA SZUKANIA ODPOWIEDZI NA FORUM
I. WYSZUKIWARKA
Poszukiwania podpowiedzi na swoje pytanie ZAWSZE zaczynamy od Obrazek WYSZUKIWARKI. Jeżeli na forum było już poruszane interesujące Cię zagadnienie, to gwarantuję, że za jej pomocą odnajdziesz odpowiedni temat, tudzież post.

OBSŁUGA WYSZUKIWARKI
W polu szukaj słów kluczowych wpisujemy słowo-klucz związane z naszym problemem, np. jeżeli interesuje nas, jaka jest najlepsza ściółka dla szczura wpisujemy „ściółka”, jeżeli naszym problemem jest kapiące poidełko wpisujemy „poidełko” itd.
Zawsze próbujemy wpisywać kilka różnych kombinacji szukanych fraz, w celu uzyskania większej liczby wyników: „żwirek”, „ściółka”, „polecany żwirek”, „polecana ściółka” itd.

Po wpisaniu frazy ustawiamy czy chcemy, żeby wyniki zostały wyświetlone jako posty, czy tematy i na końcu klikamy szukaj.


II. SPISY TREŚCI
Praktycznie w każdym dziale forum umieszczony jest spis treści tematów, które były już poruszane, w celu zapobiegania ich dublowaniu. Spisy te mają pogrupowane tematycznie odnośniki do danych tematów, są czytelne i proste w obsłudze.

- SPIS TREŚCI – O SZCZURACH
- SPIS TREŚCI – OSWAJANIE
- SPIS TREŚCI – KARMIENIE
- SPIS TREŚCI – ŚCIÓŁKA, KLATKA I AKCESORIA
- SPIS TREŚCI – HIGIENA
- SPIS TREŚCI – STADKO

III. SZCZURZA WIKI
Znajdująca się pod tym linkiem: [ wiki : http://wiki.szczury.org/Strona_główna ] SZCZURZA WIKI jest integralna częścią forum. Jej obsługa jest identyczna jak obsługa tej „zwykłej” Wikipedii, więc nie będę jej szczegółowo opisywać, bo sądzę, że każdy chociaż raz z niej korzystał. ;)
W polu szukaj wpisujemy frazę do wyszukania, po czym klikamy szukaj.


Jeżeli wykonałeś polecenia opisane w powyższych trzech punktach, ale mimo wszystko NIE UZYSKAŁEŚ odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, możesz założyć nowy temat.


ZASADY ZAKŁADANIA NOWYCH TEMATÓW
I. Wykonałeś INSTRUKCJĘ powyżej.

II. Temat zakładamy w odpowiednim dziale. Jeżeli chcesz zapytać o kwestię jedzenia, to nie zakładaj tematu w Ściółce, klatce i akcesoriach, podobnie nie pytaj o zdrowie w Karmieniu. W przeciwnym razie temat zostanie przesunięty do odpowiedniego działu przez jednego z moderatorów.

III. Nazwa tematu musi być czytelna. Tytuł Mam pytanie... kompletnie nic nie mówi, w przeciwieństwie do Ile pokarmu dziennie potrzebuje dorosły szczur?. W ten sposób ułatwiamy innym osobom wyszukanie naszego tematu i w efekcie – odpowiedź na pytanie.

IV. Piszemy poprawnie, staramy się unikać błędów ortograficznych i literówek, stawiamy kropki oraz przecinki, nie nadużywamy emotikonek i wykrzykników, NIE KRZYCZYMY. Szanuj innych forumowiczów i język polski.
Jeżeli zostanie nam zwrócona uwaga, że piszemy z błędami, to nie usprawiedliwiamy się Swoim „dys-” – przed wysłaniem posta możemy wkleić go do Worda, autokorekta zaznaczy niektóre błędy, podobną funkcję mają niektóre przeglądarki internetowe.

V. Jesteśmy cierpliwi. Nie zawsze od razu uzyskamy odpowiedź na pytanie.

Tematy niespełniające powyższych wymagań najczęściej są zamykane, następnie usuwane, a autor tematu zostaje upomniany przez moderatora.


3. SŁOWO KOŃCOWE
Właściwie to już wszystko, co chciałbym przekazać nowo przybyłym. W swoim poradniku starałam się przybliżyć Ci panujące na forum zasady i obyczaje. Pamiętaj, że rejestrując się na forum jednocześnie zobowiązujesz się do ich przestrzegania.

Jeżeli mimo lektury tego poradnika masz jakieś pytania lub coś jest Ci niejasne, czegoś nie rozumiesz - możesz śmiało zwrócić się do któregoś z MODERATORÓW lub zadać pytanie użytkownikom na Shoutbox’ie (minichacie na górze strony głównej forum).

Forumowicze tylko w pozoru wyglądają groźnie. Ale nie gryzą... połykają w całości. ;)Porady, sugestie, opinie i komentarze przyjmowane są przez PW.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 02, 2007 1:45 pm przez Agata, łącznie zmieniany 1 raz.
(...) szczurki nie znają dobrych manier. Ale chłopcy powinni.
Moje kapturowe szczęście: Dziunia[']; Koko['] i Kiki[']
Kokosanki: Nika['], Lala['] i Mila

Awatar użytkownika
Agata
Posty: 1786
Rejestracja: pn lis 24, 2003 4:01 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: INSTRUKCJA OBSŁUGI FORUM DLA NOWYCH UŻYTKOWNIKÓW

Post autor: Agata »

Poprawiłam i uaktualniłam Instrukcję. To co teraz widzicie to wersja druga poprawiona. :)

Zapraszam wszystkich nowych użytkowników (i tych z większym stażem również ;)) do zapoznania się z treścią instrukcji.
(...) szczurki nie znają dobrych manier. Ale chłopcy powinni.
Moje kapturowe szczęście: Dziunia[']; Koko['] i Kiki[']
Kokosanki: Nika['], Lala['] i Mila

Zablokowany

Wróć do „Podaj Łapę”