Samiec z zoologa.

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

wloczykijka
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 04, 2008 7:22 pm
Kontakt:

Samiec z zoologa.

Post autor: wloczykijka »

Witam,mój problem jest następujący:
Wzięłam tydzień temu samca z zoologa. Tak,wiem-źle zrobiłam,że tylko jednego,ale rodzice nie zgadzają się na kolegę.Myślę jednak,że np we wrześniu wezmę jakiegoś szczurka z Forum.Opiszę więc dokładnie moją sytuację: Od razu po przyjeźdźie wpuściłam go do klatki.Następnego dnia rano mówilam do niego i dałam na mu dłoni orzeszka-wziął.Kolejnego także dałam orzeszka i znowu wziął ,był dośc spokojny,ale też przestraszony trochę.Kolejnego próbowałam wyjąć z klatki- dziabnął w palucha.Pomyślałam,że dam mu na troche spokój i tego dnia już nic nie robiłam. Dopiero za jakieś 2 dni wzięłam go delikatnie na kolana i głaskałam- najpierw był przestraszony,potem coraz ciekawszy.Dziś próbowałam mu dać orzeszka ale on zamiast dziabnąć orzecha-chciał dziabnąć mój palec-może to przez to,że zapamietał,że chciała go wyjąć z klatki? Teraz nie wiem czy może wkładać rękę do klatki codziennie czy może wziąśc do wanny żeby zrozumiał że mu nic nie zrobię.Co radzilibyście?
Babli
Posty: 4604
Rejestracja: ndz kwie 27, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: Babli »

Ekspertem to ja nie jestem, ale coś tu powiem. Dobrze że decydujesz się dla niego na kolęgę. Moje małe szczurki, czasem dziabnęły żeby spróbować "jak to smakuje". Ze szczurkiem staraj się spędzać jak najwięcej czasu. I czy wybrałaś jakąś metodę oswajania??
Jeśli nie to są dwie bezstresowo i "na siłę". Może już to czytałaś ,ale jeśli nie to kilka tematów:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=8&t=8489
http://szczury.org/viewtopic.php?f=8&t=17012
W linku powyżej masz spis treści, i FAQ. Tam napewno coś znajdziesz ;)
wloczykijka
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 04, 2008 7:22 pm
Kontakt:

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: wloczykijka »

Dziękuje za rady.Więc najpierw próbowałam ,,bezstresowo" - tylko wsadzałam rękę z orzeszkami i nic nie robiłam.Potem chciałam go wyjąć z klatki- i to był chyba błąd.Aha- a jeśli mój szczur trochę jakby tak,,psika i kicha"to czy witamina C w płynie byłaby dobra?
Babli
Posty: 4604
Rejestracja: ndz kwie 27, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: Babli »

wloczykijko, proszę bardzo. Na chorobach się nie znam, ale piskanie? To chyba normalne, a kichanie to może być przyczyną stresu, ale dokładnie się nie znam więc temat tego typu powinien pomóc ;)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=18914< tutaj jakie leki są bezpieczne dla szczurów.
http://szczury.org/viewforum.php?f=11 < Tu spis treści
Awatar użytkownika
Buni@
Posty: 618
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 10:47 am

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: Buni@ »

Co do tego kichania...moja Bunia też po przyjeździe do domu co minute kichała.Dowiedziałam się, że to normalne, ponieważ szczurki jakby nie są jeszcze przyzwyczajone do nowych zapachów "domowych"...nie długo pewnie mu przejdzie.Druga opcja: być może jego klatka została umieszczona w "złym miejcu"...nie jestem ekspertem ale wyczytałam że klatka szczurka nie powiina stać:
- w przeciągu(mogą dostać kataru[przeziębienie])
- w kuchni lub blisko niej(wiele zapachów mogą jakby "zamącić" w małym nosku szczurka)
- przy kaloryferze(za gorąco)

Było tego więcej ale już nie pamiętam moze poczytaj w różnych postach/działach a na pewno coś znajdzie.Życzę udanego oswajania.

P.S. - Bunia jak i Sali też są "sklepowcami" ;) .
P.S.2 -Wytarmosz czy tam wymizaj go ode mnie i od moich dziewczynek(ale tylko wtedy kiedy będzie dosyć oswojony).
<*> Moje aniołki<*>
szczurki: Bunia, Sali, Gryzia, Rubi, Chloe; chomiki: Pipi, Emi
wloczykijka
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 04, 2008 7:22 pm
Kontakt:

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: wloczykijka »

Hm,więc dziś była pierwsza próba w wannie. Na razie 15 minut, był trochę przestraszony, pod koniec zgrzytał chyba zębami(czy to b.zły objaw?) -zzsiusiał się trochę i nie chciał wchodzić na dłonie ale to chyba normalne jak na pierwszy raz.Bedę go wprowadzać do wanny i zobacze czy coś z tego wyniknie :)
Babli
Posty: 4604
Rejestracja: ndz kwie 27, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: Babli »

wloczykijka pisze:Hm,więc dziś była pierwsza próba w wannie. Na razie 15 minut, był trochę przestraszony, pod koniec zgrzytał chyba zębami(czy to b.zły objaw?) -zzsiusiał się trochę i nie chciał wchodzić na dłonie ale to chyba normalne jak na pierwszy raz.Bedę go wprowadzać do wanny i zobacze czy coś z tego wyniknie :)
Czy ja wiem :)
OCIERANIE ZĄBKÓW O ZĄBKI (TOWARZYSZY TEMU CZĘSTO WYTRZESZCZ OCZEK) - nic mi się nie chce, dobrze mi

OCIERANIE ZĄBKÓW O ZĄBKI I SZYBKIE PRZY TYM ODDYCHANIE (BEZ WYTRZESZCZU) - coś mnie boli i właśnie poczułem ulgę, muszę się zrelaksować
Myślę że to dobrze tu temat ;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=10&t=2917&start=0
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: Nakasha »

Zgrzytanie zębami to oznaka stresu i niezadowolenia. Ale "tyrkotanie" ząbkami połączone z pulsowaniem gałek ocznych to oznaka ogromnego zadowolenia =).

W tym wypadku obstawiałabym raczej niezadowolenie. Szczurak na pewno jest zestresowany ;). Jeśli to taki z rodzaju bardziej ostrożnych i nerwowych, to potrzeba będzie duuużo cierpliwości, ciepła i oddania podczas oswajania, tak, by czuł się bezpiecznie =).

Poza tym na pewno jest mu smutno i czuje się samotny. Może pomyśl o zaadoptowaniu mu kolegi wcześniej?
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: zalbi »

Wsadź mu do klatki kawałek jakiegos Twojego ubrania.. ale musisz sie przygotowac, że zostanie zniszczone.. Ogon przyzwyczai sie do Twojego zapachu. a jak nie to, to noś go dużo na rękach albo pod koszulką.. zeby czuł sie z Tobą bezpiecznie..
wloczykijka
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 04, 2008 7:22 pm
Kontakt:

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: wloczykijka »

Hmm więc wracam do mojego tematu, niestety nie jest lepiej. Owszem,dałam mu kawałek mojego szlafroka, codziennie wieczorem wypuszczam go na łożko żeby się oswoił ze mną i z otoczeniem- na jakieś 10 min. Kiedy mam np nodze jakis smalokyk to podchodzi ,capie zębami i odchodzi ale jak na dloni-trudno.A co do brania na ręce=podczas pierwszych ,,wypadow' na lozko , byl raczej wystraszony to się go latwo bralo, siedzial spokojnie dopiero po ok 5 min chcial pochodzic.a teraz, jak juz sie przyzwyczail to co go nie chce ,,wziasc' na ręce zeby z nim pochodzic- to on tak szybko sie odwraca ze az cofam dlon :( a kolei dodam ze teraz jest paromiesiecznym szczurasem to najbardziej chce sie wyhasac a boje sie ze jak bedzie juz ,,dorosly' to nie bedzie sie w ogole dac oswoic(wiem ze to mozliwe, czyta to i owo,ale boje sie.po prostu.) . sa jednak plusy= jak podchodze do klatki zawsze tez podbiega , zasypia w rogu gdzie jest najblizej mnie,daje sie glaskac. a teraz to jakos tak sie szybko porusza,skacze, glowa giwa ze stracha łapie.
ps.- aha,sposob z wanna- nie daje, on tylko chodzi po wannie i szuka wyjscia, a jak chcialam go zlapac to sie wyrywa.
Awatar użytkownika
szpaczek
Posty: 877
Rejestracja: sob gru 09, 2006 10:43 pm
Lokalizacja: Sosnowiec rulezz:D

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: szpaczek »

hmm cos powiem że od poczatku zrobiłas ten błąd co ja że wpusciłas szczura od razu do klatki ,powinnas go wyjąć i zrobic "domek" z rak, mi osobiscie potem ciężko było szczurcie oswajac bo była j nadal taka troche jest ... ale moze u ciebie będzie inaczej
Awatar użytkownika
Filipw
Posty: 1020
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 6:57 pm
Lokalizacja: garwolin
Kontakt:

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: Filipw »

Nie wiem jeszcze czy ktoś ci powiedział że nigdy nie wolno mieszać tych 2 sposobów : na sile i bezstresowo

to ja jeszcze dodam link do Szczurzej wiki
http://wiki.szczury.org/Oswajanie O osowajaniu
http://wiki.szczury.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna Stronka głowna

PS. sorki za te dwa posty ale mi się komp zaciął i wysłał 2 razy jak by jakiś mod by był taki miły i by go usunął (mówię o tym pierwszym)

Usunięte. / mod. Lulu
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: pariscope »

Możesz spróbować jeszcze jednego sposobu: na dno wanny połóż ręcznik, wejdź do wanny razem ze szczurkiem i usiądź w jednym końcu wanny. Przygotuj wcześniej smakołyki, nawet niezdrowe jak dżem, który będzie Ci zlizywać z palców ( w końcu cel uświęca środki), czy inne jak jogurt, które większość szczurków lubi. Moja szczurcia uwielbiała oliwki, które nieczęsto jej dawałam, bo są słone.
Ja wspólne siedzenie w wannie odkryłam przez przypadek, gdy w czasie upałów chciałam zwierzaczka schłodzić :)
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
wloczykijka
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 04, 2008 7:22 pm
Kontakt:

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: wloczykijka »

Pariscope,dzięki za ten pomysł z ręcznikiem i smakolykami-wypróbuję na dniach i moze coś z tego wyniknie.
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Samiec z zoologa.

Post autor: zalbi »

Przypomniałam sobie jeszcze mój sposób, kiedy przyzwyczajałam do siebie mojego pierwszego szczura Tymona..

Jest sobie łóżko.. kładziesz się albo przodem do sciany, albo przodem do podłogi. Wygląda to tak, że ściana albo oparcie łózka i Ty, tworzycie jakby taki "płot" i szczur może chodzić tylko po powierzchni łózka między Tobą a tym oparciem.

Tymon był dośc strachliwy. To pomogło.

Ogon biega, biega za reką, jest przez Ciebie zaczepiany, ale delikatnie, żebyś zwróciła na siebie uwagę. Możesz zrobic też coś na kształt domku z dłoni, żeby w razie czego ogon miał się gdzie schować - to buduje zaufanie.
Gdy szczur chce wyjść, wdrapując się na Ciebie albo na oparcie - po prostu go sciagasz i dajesz z powrotem na miejsce. Ja tak robiłam bardzo często wieczorami, zanim szłam spać.

Ogon przy jakimś odgłosie chowa się między dłonie, albo wciska pod koszulkę, bo tam czuje sie bezpiecznie i przy okazji poznaje Twój zapach.

U mnie wyglądało to tak, że po tygodniu Tymon przychodził do mojej twarzy (gdy tak lezałam obok oparcia) na zawołanie lub na cmokanie. Potem z chęcią wychodził do mnie z klatki itd.
Wtedy nie wiedziałam jeszcze, ze szczury muszą być minimum dwa.

Próby mozesz skończyć wtedy, gdy ciur przyjdzie do Ciebie zawołany. Bardzo dobrym znakiem jest tez to, gdy ogon zaśnie przytulony do Ciebie leżąc pod Twoją koszulką lub między Twoimi dłoniami.


Myslę, że coś pomoże..
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”