[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
JaszczurkA

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: JaszczurkA »

Powody mogą być różne od pasożytów zewnętrznych przez alergie pokarmowe oraz powodowane czynnikami zewnętrznymi do chorób skóry ... mój szczur np. miał wszoły, szczur mojej koleżanki świerzb. Przejrzyj uważnie futerko i obejrzyj skóre. Najtrudniej jest ustalić na co szczur jest uczulony, szczególnie jeśli to alergia pokarmowa. Polega to na wyeliminowaniu z diety prawie wszystkiego i powolnym wprowadzaniu nowych składników + obserwowanie reakcji szczura.
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Mycha »

Najprostrzym sposobem na sprawdzenie czy zwierzak ma pchły jest oglądnięcie jego sierści. Pchły występują najczęsciej na grzbiecie i w okolicach głowy oraz na brzuchu. Dowodem na to że są pchły sa takie małe czarne kuleczki.

Na Twoim miejscu (czy znajdziesz u szczurcia pchły czy nie) udałabym się do sprawdzonego weta.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: oliwi@ »

Moim zdaniem nie należy panikować ... Oczywiście sprawdź czy szczuras nie ma przebarwień na skórze i czy ma zadbaną i czystą sierść.

Jeżeli wszystko ze skórą i sierścią jest w porządku to nie ma potrzeby lecieć do weta. Szczury uwielbiają sie drapać (czytałam to na jednej stronie i w książce) i robią to dosyć często.

Podczas zabawy ze mną mój szczur drapie się co kilka minut czasem nawet częściej a nie ma problemów z pasożytami ani z chorobami.
PALATINA

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: PALATINA »

Moja Myszka też ostatnio strasznie sie drapie.
Skórę ma ok, ale futerko jest jakieś mniej błyszczące... a moze tylko mi sie tak zdaje (?).
Jadnak z tym drapaniem, to kiepsko, bo drabie się duuuużoooo częściej niż wcześniej i to głównie w główkę między uszami i w pyszczek, rzadziej w szyjkę lub resztę ciała.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

matowe futerko jest bardzo czesto oznaka niedoboru witamin. Mozna to latwo sprawdzic - przez jakis czas podawaj mu vibovid w proporcjach 1/10 torebki na dzienna porcje wody. Jesli nie przestanie sie drapac a futerko nie zacznie lsnic - wtedy mozna zaczac podejrzewac alergie zoladkowa (szczury bardzo czesto reaguja negatywnie na bialko).
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
JaszczurkA

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: JaszczurkA »

Szczury uwielbiają sie drapać (czytałam to na jednej stronie i w książce) i robią to dosyć często.

Podczas zabawy ze mną mój szczur drapie się co kilka minut czasem nawet częściej a nie ma problemów z pasożytami ani z chorobami.
Oliwia, jesteś pewna? Widuję sporo szczurów i żaden nie drapie się tak często. Gdy mój samiec się tak drapał też na 1 rzut oka wyglądało, że od tak ... te wszoły były małe i trudne do zauważnia.
W ogóle mój szczur to było chodzące nieszczęście jak go kupiła:
miał wszoły, chroniczną biegunkę (jak się okazało za sprawą pierwotniakozy układu pokarmowego) i był przeziębiony (kaszel, załzawione oczy, chrumkająco-kumkające odgłosy). Bywały momenty, że myślałam, że już nie ma wyboru i pójdzie do gadów. W ogóle nie rósł. Wreszcie jednaj się go wyleczyło. Do dziś jest jednak dość mały jak na samca i ma niezbyt ładną sierść. Za to charakter ma rewelacyjny.
szczury bardzo czesto reaguja negatywnie na bialko
Tak, też czytałam, że szczury można łatwo przebiałkować, co objawia się swędzeniem skóry.
przez jakis czas podawaj mu vibovid
Mam pyt. czy podawałeś też witaminy dla gryzoni w kroplach? I co uważasz, za skuteczniejsze w kroplach czy vibovit? Podajesz tylko jak pojawią się jakieś niekorzystne objawy czy profilaktycznie też?
PALATINA

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: PALATINA »

Spróbuje vibovitu.
A czy są jakieś specjalne witaminki dla gryzoni?

Mam nadzieje, że Myszce przejdzie!
A moze takie futerko to oznaka starzenia, choć nie sądzę, żeby była już aż tak stara.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Jaszczurko: witaminy w plynie (kilka kropel na poidlo) podaje czasowo (przykladowo przez caly jeden miesiac - pozniej polroczna przerwa). Ogolnie decyduje o tym wyglad i zachowanie szczura - jesli jego siersc robi sie matowa a szczur apatyczny - zaczynam 'kuracje witaminowa'. Trzeba jednak uwazac na multiwitaminy pseudo dla gryzonii - ktore zawieraja witamine C, jest szkodliwa dla szczurow a witamine E same wytwarzaja. Takie witaminy podaje starszym szczurkom - od okolo 6tego miesiaca zycia.

'Vibowit Bobas' podaje mlodym szczurkom przy kazdej zmianie wody w poidle, jest zalecany dla szczurow od okolo 4tego tygodnia zycia do kilku miesiecy. Zawieraja mniejsza ilosc witamin niz krople, maja natomiast wiecej substancji energetycznych i odzywczych, sa lepiej przyswajalne przez organizm.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
sambina

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: sambina »

zczurcia sie drapie ale pchel nie ma... sprobuje Vibovit i jeszcze raz przejrze futerko. a do weta i tak pojde bo przeciez trzeba pbciac pazurki a sama tego zrobic nie umiem
cr@sh

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: cr@sh »

Sambina : Słuchaj dam ci dobrą radę niechodź ze szczuraskiem na obcinanie pazurków ponieważ szczur strasznie się będzie stresował . Dam ci dobrą radę gdy twój szczurek naprawdę cię już tak drapie to kup papier ścierny taki drobniutki i umieść na schodkach klatki szczur spacerując po tym będzie sobie ścierał pazurki sam. W środowisku naturalnym ma o tyle dobrze że tempi sobie pazurki o beton albo o coś innego a w hodowli trzeba mu pomóc).

Co do drapania to musisz przyjąć jeszcze jeden wariant jest lato i jest strasznie ciepło w takie upały nawet człowiek się drapie ponieważ włoski które są na ciele zaczynaja ocierać nagrzaną skóre to samo dzieje się z innymi zwierzętami. Oczywiście nieneguję wypowiedzi innych na temat tego że może to być spowodowane albo brakiem witamin albo alergią na jakiś pokarm. Ja jeszcze starał bym się zaobserwować czy szczur nie ma suchej
skóry ponieważ może to być również łupierz. A jeżeli zaobserwujesz inne zmiany np: coś w stylu łojotoku to wtedy zalecam wizytę u specjalisty
Awatar użytkownika
Mageda
Posty: 654
Rejestracja: sob mar 29, 2003 12:08 pm
Lokalizacja: Białystok/Zambrów

Strupki

Post autor: Mageda »

Moja mała szczurcia ma dosyć dużo, bo gdzieś tak z 1 cm średnicy rozsianych strupków, znajdują się one za lewą przednią łapką.
Szczurek nie ma ani łupiezu, ani uczulenia na sianko, ani żadnych zmian na skórze....
Te strupki są napewno od drapania się, gdyż znajdują się tylko w takiej większej gromadzie w jednym miejscu, ale jaka jest tego przyczyna.... ?
Zuzia i Filutka - w szczurzym raju ....
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Moj szczur ma to samo, przyczyn moze byc kilka
- insekty
- alergia
- pasozyt
Najbardziej prawdopodobna jest alergia, w tym celu nalezy wyeliminowac na jakis czas z diety szczurka WSZYSTKIE skladniki zawierajace w sobie proteiny (bialko). Sa to miedzy innymi: jaja kurze (bialko i zoltko), mieso, mleko, warzywa straczkowe (zielony groszek, fasola), zboza.
Ziarno samo w sobie (mimo, ze zawiera bialko) nieczesto powoduje alergie dlatego zaleca sie szczurzym-alergikom przejscie na diete jedynie zawierajaca ziarna.
Jesli chodzi o insekty - ciezko je zobaczyc golym okiem ale ich odchody mozna znalezc za uszami i w okolicach ogona szczura. Jesli nie jestes pewna, czy szczur jest czysty od pchel i wesz najlepiej zastosuj preparat (taniej wyjdzie u weta). Frontline odpowiednie do wagi szczura - najlepiej w spray`u, dobry (ale nienajtanszy) jest tez puder dla gryzonii firmy Beaphar o nazwie 'Ungeziefer Puder' - cena okolo 20 zl w wiekszych sklepach zoologicznych.
Co do pasozytow - w tym celu nalezy zaniesc odchody zwierzecia do sanepidu zwierzecego (kazdy weterynarz powinien znac lokalizacje) - ale to ewentualnosc, kiedy dieta i odpchlanie nie pomoze.

Na ranki i alergie bardzo dobrze dziala Manusan (w aptece 1/2 l okolo 20 zl lub u weta niewielka ilosc - cena umowna). Jest to plyn odkazajacy do chirurgicznego mycia rak. Zabija bakterie powodujace powolne gojenie, gronkowce (wirus) i grzyby. Polecam, moj zwierzak nie ma juz dzieki temu prawie wcale ranek.
Dobrze dziala tez (mozna stosowac razem) wapno musujace (ok. 2 zl w aptece). Bez rozpuszczania - dac szczurowi do lapy kawalek tabletki (na oko 1/4) i niech wcina. Jest lekiem antyhistaminowym czyli blokuje reakcje negatywne organizmu na 'alergeny'.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
Mageda
Posty: 654
Rejestracja: sob mar 29, 2003 12:08 pm
Lokalizacja: Białystok/Zambrów

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Mageda »

" Ziarno samo w sobie (mimo, ze zawiera bialko) nieczesto powoduje alergie dlatego zaleca sie szczurzym-alergikom przejscie na diete jedynie zawierajaca ziarna. "

Niestety u mnie to nie zda egzaminu, ponieważ ona wogóle nie wcina ziaren. Zje wszystko inne ale tylko nie to.

Zaczynam wykluczać niektóre potrawy z jej menu, wtedy powinnam dojść jesli to alergia na białko.
Zuzia i Filutka - w szczurzym raju ....
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Mageda - szczur jak i czlowiek, nigdy nie ruszy suchego chleba skoro ma pod dostatkiem inne prawdziwe pysznosci, prawda?

Zda egzamin, jesli szczur zglodnieje - zje wszystko. I nie martw sie, z glodu nie zdechnie ;)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
niemfa
Posty: 210
Rejestracja: czw maja 29, 2003 5:34 pm

Co zrobic by przestal sie drapac ?

Post autor: niemfa »

Poszłam ze szczurem do weta :) Lekarz symaptyczny był i w ogole :D a poszlam bo moj szczurek mial pomaranczowa skorke. Wet go obejrzal zdajl z futerka taki czerwony pipek "lupiez" i obejrzal go pod mikroskopem :) to byl tylko naskorek szczurka...ale dlaczego tego jest tak duzo? Wysmarowal mojgo szczura takim hmmm plynem i bialawym zabarwieniu..ami..amitofaza :) ale nie jestem pewna czy to tak sie nazywa :)) Szczurek mial sie po tym nie drapac..Racja nie drapal sie tam ale drapie sie teraz ciagle po mordce i za uszkami (tam jego skorka ma normalny kolor) i pelno ma tam strupkow :(( Czy sa jakies sposoby aby zalagodzic te swedzenie szczurka? Kontrole mam za 10 dni...A nie moge ciagle stac przy klatce szczurka i pilnowac by sie nie drapal to nierealne...
Amantium Irae Amoris Integratio Est...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”