Dwie szczurki - nie rozumiem ich zachowania

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

tfujkermit
Posty: 17
Rejestracja: sob mar 08, 2008 9:51 pm

Dwie szczurki - nie rozumiem ich zachowania

Post autor: tfujkermit »

Moje dwie szczurki (1 i 2 miesięczne) mam od 3 dni. Jednak bardzo trudno mi zrozumieć ich zachowanie, mam obawy czy dobrze je interpretuję. Młodsza Gratka prycha, więc podaję jej vibovit i obserwuję ją, czy nie ma wycieków i innych objawów, ale jak narazie wygląda na to, że wszystko ok. Gratka często biega po klatce, wspina się i daje mi się bez problemu wziąć na ręce. Natomiast starsza Prima jest płochliwa, najczęściej zakopuje się i śpi. Nie biega tak dużo jak Gratka. Wczoraj wieczorem zajadały się razem, biegały tu i tam po klatce. W nocy gdy spałam, słyszałam że coś tam robią, biegają, chrupią. Dziś od rana nic, tylko spanie. Prima bardzo dużo śpi, nie wiem czy to smutek? Czy może choroba? Gratka prycha ale jest aktywna, a Prima nie prycha, ale po prostu najczęściej śpi, albo wstaje na trochę, a potem znowu idzie spać. Wiem, głupi zrobiłam błąd... bo mam je z zoologa. Nigdy nie wchodziłam na forum, stąd też nie wiedziałam, jak to jest z ogonkami z zoologa. Ale je mam, i zależy mi na ich dobru, więc pomóżcie...
tfujkermit
Posty: 17
Rejestracja: sob mar 08, 2008 9:51 pm

Re: Dwie szczurki - nie rozumiem ich zachowania

Post autor: tfujkermit »

Aha i jeszcze jedno, czy to jest normalne, że szczurka jak idzie spać to tak się zwija w kłębek, że kładzie się na głowie? Bo właśnie Prima tak zasypia, a Gratka się kładzie na niej.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dwie szczurki - nie rozumiem ich zachowania

Post autor: smeg »

Taka pozycja do snu jest normalna. Normalne jest również to, że szczury dużo śpią w dzień - to zwierzęta nocne :) Prima albo się jeszcze oswoi, albo po prostu taki już ma charakter i musisz ją zaakceptować ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
tfujkermit
Posty: 17
Rejestracja: sob mar 08, 2008 9:51 pm

Re: Dwie szczurki - nie rozumiem ich zachowania

Post autor: tfujkermit »

Po prostu martwiłam się, czy to nie są oznaki choroby. Dziękuję Ci za odpowiedź, a mam jeszcze w takim razie pytanie. Czy jest sposób na to, by szczuraskom zmienić choć trochę plan dnia i nocy? :P Żeby więcej spały w nocy a mniej w dzień? Jak szczuraski śpią w dzień to jak na razie nie mam sposobu żeby je zawołać, rozbudzić. Fakt, mam je krótko więc nie są oswojone. Ale z ciekawości pytam.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dwie szczurki - nie rozumiem ich zachowania

Post autor: smeg »

Spróbuj bawić się z nimi rano lub wieczorem, nie w ciągu dnia, kiedy są najbardziej rozespane. Trzeba też zadbać o to, żeby się nie nudziły, bo np. moje zaszywały się na wybiegach gdzieś za szafą, kiedy znudziło im się bieganie, a ja nie zapewniłam im odpowiedniej porcji rozrywki ;) Da się trochę przestawić ich rytm, ale niezupełnie, poza tym to niezgodne z ich naturą, więc nic na siłę :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Dwie szczurki - nie rozumiem ich zachowania

Post autor: Izold »

albo po prostu obserwuj kiedy mają ochotę na harce- wiszenie na prętach, kukanie przez pręty na właściciela (u mnie dochodzi zrzucanie żarcia mi na głowę, tak dla odmiany...), wtedy widać że nie śpią, i do snu się im nie śpieszy. myślę że 2-3 godziny na dzień w zupełności wystarczy byś spokojnie spała w nocy. ;)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”