Leczenie w domu.

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Segreen
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 27, 2009 4:08 pm

Leczenie w domu.

Post autor: Segreen »

Tagi: leczenie, kuracja, terapia, uzdrawianie, usuwanie, dolegliwości, domowe, domu, własne, samodzielne


Sorry jezeli taki temat juz byl. Ale potrzebuje szybkiej odpowiedzi.
Czy świerzb da sie leczyc jakos profilaktycznie w domu? Poniewaz w mojej okolicy nie ma szczurzego weta wiec nie wiem co robic ;/
Nie wiem tez czy to na 100% swierzb bo ma to samczyk i jedna samiczka .... Samiczka jest w klatce z druga 1,5msc ale ta jeszcze zadnych objawow nie ma ;/
Moze to przebialkowanie??
Awatar użytkownika
Ogoniasta
Posty: 2285
Rejestracja: wt lut 10, 2009 11:17 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Leczenie w domu .

Post autor: Ogoniasta »

Wstaw fotki, to może będzie można ocenić czy to faktycznie świerzb.
Skąd jesteś??
Ze mną:Mary,Serduszko,Brie,Odyseja i IliadaHS,Berta,Xavi
W sercu:Meggy,Pampuszek,Fibi,Rossa,Vilemo,Sasha,CelicaSR,Lexi,SeventhHeaven,Delicja,Izzie,Lily,Muffinka,FoxyLady,Brook,Brandy,
Shandy,Lucynka,Whisky,Bajka,Daisy,Morelka,Impala,Tessa,Tequila
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Leczenie w domu .

Post autor: smeg »

Świerzb leczy się iwermektyną, a ma ją każdy weterynarz, nawet "nieszczurzy". Ważne, żeby zważyć szczurka i dobrać dla niego odpowiednią dawkę. Byłam kiedyś z moją szczurzycą i jej świerzbem u weterynarza specjalizującego się w psach i kotach i sama musiałam podsunąć pani pomysł na podanie iwermektyny, ale lekarstwo okazało się skuteczne :) Dawkę trzeba powtórzyć 3 razy w odstępach 7-10 dni.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Leczenie w domu .

Post autor: smeg »

Świerzb wygląda mniej więcej tak:[ciach]
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Idusia
Posty: 160
Rejestracja: śr paź 21, 2009 1:01 pm

Re: Leczenie w domu .

Post autor: Idusia »

Przepraszam , że odejdę od tematu , ale mój szczurek ma kaszaka.Weterynarz powiedział,że jak będzie się powiększał to trzeba będzie go wyciąć.Dowiedziałam się , że szczury i inne gryzonie są bardzo wrażliwe na narkozę.Moja przyjaciółka miała świnkę morską , która miała podobną chorobę i po operacji zdechła.Strasznie boję się o Maksię.Weterynarz nie powiedzieł mi nic o leczeniu.Czy to się wogóle leczy?Może trzeba zastosować jakąś dietę?Proszę,doradźcie coś:(
Zaszczurzona o__O
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Leczenie w domu .

Post autor: Paul_Julian »

Kaszaki niestety trzeba wycinać, jesli nei wchłoną sie same ( a nie wiem czy to robią ). Jezeli szcurek jest w dobrym stanie ogólnym, a wet już robił narkozy-to nie ma sie czego bać , ryzyko jest niewielkie. Nawet jezeli ma 2 lata, a nie ma towarzyszących chorób -będzie ok. Oczywiscie , są przypadki, ze choroba jest utajona. jest to ryzyko, na które nie mamy wpływu.
Najwazniejsze to wybrac dobrego weta.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Leczenie w domu .

Post autor: zalbi »

Paul_Julian pisze: jesli nei wchłoną sie same ( a nie wiem czy to robią ).
u ludzi czasem znikają, nie wiem jak u szczurów..
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Awatar użytkownika
xyzzy
Posty: 129
Rejestracja: pt lut 12, 2010 6:16 pm

Re: Leczenie w domu .

Post autor: xyzzy »

Ja mam ostatnio problem z moim szczurasem. Jest seniorem, ma już około 2 lat, ostatnio trochę pokichuje, ale raczej mu to przechodzi. Za to strasznie się drapie i wypada mu futerko, strasznie mu się przerzedziło. Trochę boję się z nim lecieć do weta w taki mróz, zwłaszcza, że do jakiegoś sensownego muszę przejechać pół miasta, ale mam taki nietoksyczny środek przeciwgrzybiczny, który przepisał mi kiedyś wet dla szczura z takimi samymi objawami. Stosuję od 3 dni, jeżeli w ciągu najbliższych nie będzie żadnej poprawy, idę do weta. Zmieniłam też ściółkę. Co to jest? Grzybica, czy jakiś pasożyt? I da się to całkowicie wyleczyć?
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Leczenie w domu .

Post autor: Paul_Julian »

Zajrzyj w futerko i zobacz czy są strupki i jesli tak to jakiego koloru, czy przerzedzone miejsca są łysawe , czy raczej przystrzyżone i czy nie ma "lokatorów na gapę". Zobacz tez uszki czy nie ma takich drobnych "pypciów" (bo to może być wtedy świerzb).
Tu http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=8220 masz spis treści chorób, poszukaj grzybice, świerzb, wszy itd :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
xyzzy
Posty: 129
Rejestracja: pt lut 12, 2010 6:16 pm

Re: Leczenie w domu .

Post autor: xyzzy »

Ma łysawe placki, nie ma też raczej nic na uszkach ani ogonku, więc nie podejrzewam świeżbu. Teraz śpi jak suseł, więc dokładnie sprawdzę później i napiszę, co do strupków i lokatorów, ale jak spoglądałam na to kilka razy tak dość powierzchownie to niczego nie zauważyłam... ale drapie się na okrągło i futerko zaczyna wyglądać żałośnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Leczenie w domu .

Post autor: Paul_Julian »

Weż ją jednak najlepiej do weta. Zobaczy, osłucha, może to coś faktycznie co było w sciółce ...
Nie kąp jej w niczym -tak na wszelki wypadek mówię , bo czasem pomaga kąpiel w Nizoralu, ale wg mnie nie ma co kąpać niebrudnego szczura, tym bardziej staruszki i w zimie.

Być moze wet ją psiknie Ivermektyną , to działa tez na pasożyty wewnętrzne.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
xyzzy
Posty: 129
Rejestracja: pt lut 12, 2010 6:16 pm

Re: Leczenie w domu .

Post autor: xyzzy »

Brainiac to chłopiec. :) Używałam dotychczas cały czas żwirku dla kotów typu hilton, myślałam bardziej o podrażnieniach, bo on jest pylący, nioż o pasożytach. Dzisiaj kupiłam Pinio i już mu zmieniłam, zobaczę czy będzie jakaś poprawda. Wybiorę się jednak do weta. Dzięki za pomoc.
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Leczenie w domu .

Post autor: Paul_Julian »

To ja przepraszam pana seniora :) napisz , jak coś sie dowiesz :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Agaś
Posty: 17
Rejestracja: sob lut 13, 2010 6:49 pm

Re: Leczenie w domu .

Post autor: Agaś »

Słuchajcie. Dżej to moja pierwsza szczurka, więc też nie wiem zupełnie jakie zachowanie jest dla szczurka normalne (np. nie wiem czy to co ja nazywam kichaniem, jest nim w rzeczywistości). Przyjechała do mnie w zeszłą środę. Starałam się ją ochraniać od chłodu jak to tylko było możliwe. Jednak mam wrażenie, ze z dnia na dzień częściej "kicha" i ma jakby kaszelek, który wygląda trochę jakby miała czkawkę. Poza tym zachowuje się normalnie. Jest aktywna, biega, skacze. Sen ma spokojny. Nie ma żadnych wysięków z noska, itp. kichanie dopada ją raz na jakiś czas. głównie jak śpi i się przebudzi (zauważyłam to dzisiaj, kiedy przed 6 godzin siedziała na mnie). A to kaszlo/czkawkowe coś trwa kilkanaście sekund rzedziej niż kichanie.
Moglibyście mi coś poradzić? Nie chciałabym narażać jej po raz kolejny na mróz i stresująca podróż do weterynarza. Mogę jeszcze dodać, że za ściółkę ma Pinio, trociny i małą ilość sianka.
Awatar użytkownika
fram
Posty: 110
Rejestracja: śr lip 08, 2009 9:48 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Leczenie w domu .

Post autor: fram »

Na razie przede wszystkim wywal trociny i sianko bo mogą uczulać. Daj jej jakieś szmatki albo ręcznik papierowy i obserwuj. Nie ma wycieków porfiryny z noska albo z oczków? Pooglądaj ją dobrze bo może szybko się z niej wylizywać i jeśli małe ilosci to nie zauważysz. Podaj jej trochę vibowitu na palcu albo do poidła. Jak nie przejdzie szybko to do weta. Zresztą jak jest nowa ,to i tak warto jej zrobić "przegląd" u weta.
"Zginę w skrzydłach, przeżyję w praktycznych pazurkach..."

Ze mną FIFI
Za TM TOSIA [*] i MILA [*]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”