Vibovit i inne preparaty witaminowe

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
pin3ska
Posty: 3006
Rejestracja: sob maja 10, 2008 4:26 pm

Re: vibovit a samce

Post autor: pin3ska »

Mi sie wydaje, ze smak pomaranczowy vibovitu nie ma wiele wspolnego z pomaranczami... ale dla pewnosci mozesz dawac waniliowy :)
Bazarek: szczurkowe rzeczy, ciuszki, biżuteria, książki... Zapraszam :)

“...Widzi pan, perfumy powinny być jak wymierzony policzek, żeby nie zastanawiać się godzinami czy one pachną, czy nie. "(Coco Chanel)
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: vibovit a samce

Post autor: tamiska »

kompletnie nie ma nic wspolnego z pomaranczami. To sztucznie wygenerowany smak.
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: vibovit a samce

Post autor: Cyklotymia »

Sztucznie czy nie sztucznie wyprodukowany, ale d-limonen jest za to odpowiedzialny. Jeśli jest w vibovicie, to odradzam. I jest nie tylko w cytrusach - w mango też :P

Znalazłam, że jest to "dodatek smakowy i aromatyczny do żywności w przemyśle spożywczym", czyli widocznie może być też syntetyczny. Czyli - może być w tym vibovitku. Trzeba sprawdzić.

Więcej o d-limonenie i szczurkach tutaj: http://www.rmca.org/Articles/oj.htm mogę też poszukać jakichś abstraktów z prac naukowych jak będę miała czas, myślę że na pubmedzie by się coś znalazło, ale to chyba aż takie wgłębianie się w temat nie jest niezbędne.
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: vibovit a samce

Post autor: tamiska »

Cos wiem na ten temat, bo sama ekstrahowalam ;) Limonen jest to naturalny zwiazek, ale nie slyszalam aby mial zly wplyw na szczury czy inne zwierzeta. Max jego stezenie znajduje sie w skorkach owocow cytrusowych, a nie w samych owocach.
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: vibovit a samce

Post autor: lavena »

tamiska pisze:Limonen jest to naturalny zwiazek, ale nie slyszalam aby mial zly wplyw na szczury czy inne zwierzeta..
Przeczytaj ten link który podała Cyklotymia.

W Wiki też jest o tym informacja :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Limonen
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: vibovit a samce

Post autor: Cyklotymia »

Co do szkodliwości d-limonenu to przeszukałam NCBI i oto linki:

http://tpx.sagepub.com/cgi/content/full/35/4/533 (praca naukowa o nowotworach nerek u szczurzych samców)

i na toxnecie coś o nim:
http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/s ... +5989-27-5

("In making its overall evaluation of the carcinogenicity to humans of d-limonene, the Working Group concluded that d-limonene produces renal tubular tumors in male rats by a non-DNA reactive alpha-2u-globulin associated response")
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: vibovit a samce

Post autor: tamiska »

Acha nie doczytalam, ze to d- limonen, a to zmienia dosc sporo postac rzeczy, poniewaz ten sam zwiazek o zmienionej konfiguracji w jednej postaci moze byc calkiem nieszkodliwy a w drugiej trujacy.

Moim zdaniem nie powinnismy dac sie zwariowac, bo takim tropem to nic nie jest zdrowe z tego co jemy :)

Najlepiej poczytac na vibovicie, sama nie posiadam , ale jestem ciekawa :)
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: vibovit a samce

Post autor: lavena »

tamiska pisze:Acha nie doczytalam, ze to d- limonen, a to zmienia dosc sporo postac rzeczy, poniewaz ten sam zwiazek o zmienionej konfiguracji w jednej postaci moze byc calkiem nieszkodliwy a w drugiej trujacy.
Moim zdaniem nie powinnismy dac sie zwariowac, bo takim tropem to nic nie jest zdrowe z tego co jemy :)
I to właśnie o d-limonenie jest mowa w artykule - http://www.rmca.org/Articles/oj.htm

Pewnie, że nie dajmy się zwariować, ale skoro są konkretne badania że ten związek ma takie a nie inne działanie na szczurzych chłopaczków to nie ma co ryzykować. Chociaż moim zdanie to raczej nie on jest odpowiedzialny za smak wiboitu. Ale mogę się mylić bo do dokładnego składu w necie dojść nie mogę. Jak ktoś ma opakowanie to niech przeczyta co jest w środku. ;)
Awatar użytkownika
arrisum
Posty: 342
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 8:15 am
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: vibovit a samce

Post autor: arrisum »

ja nieszczęsna mam (najwyżej sama wypije ;D)

skład:
glukoza, wit C, niacyna aromat pomarańczowy (aromat naturalny), wit E, kwas pantotenowy, wit b2, wit b6, wit b1, wit a, wit d, wit b12
Goin' under - rats are in the cellar
goin' under - skin is turnin' yella

Obrazek
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: vibovit a samce

Post autor: tamiska »

Ten naturalny aromat pomaranczowy to moze byc d- limonen. Ja mialam pomaranczowy i dawalam, chlopaki maja dwa lata ponad i nic, ale wszystko zalezy od ilosci dostarczonej organizmowi i od indywidualnych predyspozycji.
Awatar użytkownika
pin3ska
Posty: 3006
Rejestracja: sob maja 10, 2008 4:26 pm

Re: vibovit a samce

Post autor: pin3ska »

arrisum pisze:ja nieszczęsna mam (najwyżej sama wypije ;D)

skład:
glukoza, wit C, niacyna aromat pomarańczowy (aromat naturalny), wit E, kwas pantotenowy, wit b2, wit b6, wit b1, wit a, wit d, wit b12
pij, pij.. na zdrowie, napewno tobie nie zaszkodzi :P a chlopakom kup waniliowy :)
Bazarek: szczurkowe rzeczy, ciuszki, biżuteria, książki... Zapraszam :)

“...Widzi pan, perfumy powinny być jak wymierzony policzek, żeby nie zastanawiać się godzinami czy one pachną, czy nie. "(Coco Chanel)
Awatar użytkownika
kamila88
Posty: 23
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 7:23 pm
Lokalizacja: New Jersey, Usa

jak podac vibovit

Post autor: kamila88 »

A wiec drodzy koledzy i kolezanki jak moge podac moim szczuraskom vibovit? kupilam im w proszku witaminki bo chyba sie przeziebil moj pupil i wymieszalam ten proszek w jedzonku gerbera dla niego ale niestety moj szczurasek odrazu wyczul ze jest cos nie tak i nie zjadl tego jedzonka. nie wiem w jaki sposob moge podac te witaminki.... nie chce odrazu leciec do lekarza z nim skoro moge sprobowac najpierw witaminkami go podleczyc.
Tili
Posty: 1251
Rejestracja: czw sty 28, 2010 10:55 am
Lokalizacja: Gdynia/Sosnowiec

Re: jak podac vibovit

Post autor: Tili »

Naucz sie korzystanie z wyszukiwarki to raz, a dwa ja podawalam w wodzie. Nie dawalam takie ilosci, zeby byla strasznie wyczuwalna, wiec sie szczury nawet nie zorientowaly, no chyba, ze im smakowalo.
Awatar użytkownika
Astry
Posty: 529
Rejestracja: śr lut 24, 2010 7:52 am
Lokalizacja: Poznań

Re: jak podac vibovit

Post autor: Astry »

1/8 jednej "porcji" na jednego szczura, podawać w wodzie
Ze mną: już żaden szczurek... :(
Oraz piesek Czika, tymczas Antoś, tymczas kotek Oczko :)
Za TM [*]: Schizia, Tequila, Ciapek, Nina, Sepsa, Kokaina, Heroina, Emi, Sonic, Juna, Filiżanka, Jacky
I dwa skoki Kleopatra i Nefretete [*]
Awatar użytkownika
isia28
Posty: 317
Rejestracja: sob sty 31, 2009 5:34 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: jak podac vibovit

Post autor: isia28 »

jak taka odrobinke wymieszasz z jagurtem to nie wyczuja. mozesz nawet dawac z palca wtedy bedzie bardziej zainteresowany
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”