[UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Tili
Posty: 1251
Rejestracja: czw sty 28, 2010 10:55 am
Lokalizacja: Gdynia/Sosnowiec

Re: Rzadkie bobki - obżarstwo?

Post autor: Tili »

Ja moim ograniczylam 'ludzkie" zarcie, bo tez mialy przez jakis czas kupki-smierdziuchy. Suche maja zawsze, ale nie wyjadaja wszystkiego i odrazu. Mozliwe, ze to z przejedzenia, bo na kazdym opakowaniu z karma jest podane dawkowanie, a szczur wiadomo zje wszystko i dopoki bedzie co jesc. Moze tez to jest spowodowane tym, ze masz kilka szczorkow. Ja zauwazylam niedawno, ze dopoki byl jeden szczur to jadl kiedy chcial, ale w momencie pojawienia sie drugiego zaczal doslownie rzucac sie na jedzenie i uciekac z nim do domku. Moze Twoje szczurki jedza bez umiaru w obawie, ze dla nich zabraknie. Sprobowalabym ograniczyc im troszke jedzonka.
Awatar użytkownika
isia28
Posty: 317
Rejestracja: sob sty 31, 2009 5:34 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rzadkie bobki - obżarstwo?

Post autor: isia28 »

musisz sie przyjrzec co dajesz jesc i ile. ja mialam straszny problem z ciaglym jedzeniem i niestety tyciem szczurkow. zjadaly wszystko, ile bym nie dala to moment i nie bylo. jak ktoras zjadla szybciej to jeszcze zabierala innej. wkoncu zaczelam ograniczac. karmy i suchego chleba maja do woli ale inne produkty ( warzywa , owoce, produkty gotowane itp) daje doslownie tyle zeby mogly zjesc na raz . nie daje do miseczek bo wtedy nie odejda dopoki dna nie zobacza. czesciej im cos dawalam ale w mniejszych ilosciach.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
RudaPaskuda
Posty: 10
Rejestracja: wt kwie 06, 2010 12:02 pm
Lokalizacja: Chojnice/Olsztyn

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: RudaPaskuda »

hej. Mam straszny problem ze swoim szczuraskiem. Herman ma niecały rok, jest niesamowicie pogodnym szczurkiem, a poza świerzbem (którego złapał będąc jeszcze w zoologicznym) nic mu nigdy nie dolegało.
Niestety kilka tygodni temu Herman zachorował- pojawiła się biegunka, wychłodzenie organizmu i związany z tym wszystkim zły humor. Zaczęłam eksperymentować z dietą, ograniczyłam mu dostęp do warzyw, podawałam mu głównie suchą karmę (granulat i nasiona) i suchy chleb. Po kilku dniach poszłam do weterynarza (zaznaczam od razu- dobrego weterynarza, polecanego zresztą kilkakrotnie w dziale Weterynarze). Doktor stwierdził, że najwyrazniej ma jakieś problemy z wchłanianiem, polecił wyeliminowanie nasion (tak więc w tej chwili Herman dostaje jedynie 2 rodzaje granulatu, suchy chlebek, płatki owsiane, gotowaną marchewkę i ziemniaka) oraz podał antybiotyk i środek przeciwzapalny. Ten sam środek podawalam mu doustnie przez nastepnych kilka dni. Niestety, oprócz zmiany zachowania (przestał być osowiały) -nic sie nie poprawiło. Wróciłam do Veta. Herman dostał coś na pasożyty, a lekarz dodatkowo stwierdził, że być może problem leży w wątrobie, więc przepisał tabletki osłaniające wątrobe. Po niemal tygodniu podawania nic się nie zmieniło. Przy kolejnej wizycie Hermi dostał jakaś brązową pastę (typowego srakostopa) wymieszaną z 2 antybiotykami. Ta pasta niezależnie od przyczyny powinna pomóc, chociaż na czas podawania. Niestety podaję ją od 5 dni, nadal bez rezultatu.
Kupa jest zupełnie rzadka (typowa "7" w skali Bristolskiej), cale szczęście bez krwi, okropnie smierdzi i pojawia się na tyle często, że Herman nawet juz nie widzi sensu mycia ogonka. Czynniki stresowe odpadają. Herman bryka,normalnie je i ogółem czuje się dobrze, więc problemy z trzustką też można wykluczyć.

Jakieś pomysły?..
Błagam, naprawdę, nie wiem już co robić...
Fiodor, Julian, Witold, Herman - na zawsze w serduszku
Awatar użytkownika
Arve
Posty: 343
Rejestracja: wt lut 02, 2010 2:42 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: Arve »

trudno mi się jest wypowiadać w tej kwestii - jedyne co mi przychodzi na myśl to albo jakieś zakażenie bakteryjne, albo problemy z trawieniem - a tu zapewne trzustka. Skoro obecny wet sobie nie radzi poszłabym do innego wraz z całą historią choroby i listą leków jakie Herman dostawał...
Girls: Gallifrey Charmerie & Charlotte, Gallifrey Black Rose & Black Angel
[*]Sky, [*]Bess i [/color][/b][*]Graphi[/color][/b] - merchowe czapeczniki
[*]Cleo - jedyna w swoim rodzaju pani ambasador szczurzego raju[/color]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: Paul_Julian »

Popieram Arve. Mozesz mu spróbowac jeszce podać odrobinę zwykłego ludzkiego węgla - może pomoze chociaz na dzień , zeby pójsc do weta . Biegunka jest grozna, bo odwadnia organizm , a sam stan chorobowy trwa już dośc długo.
Jak bedziesz iśc do weta , weż próbkę kupy - bedzie mozna od razu zrobić badanie pod mikroskopem.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: merch »

wegla, jesli problem jst dziwny to raczej nie podawaj

Natomiast oproc zpojscia do weta po raz kolejny , mozesz podawac lakcid , najlepiej jak najdluzej, moze t kupy beda chociaz mniej smierdzace i troche sie ureguluja.

Z tgo co piszsz problem jest przewlekly, czyli jako taki trzeba go leczyc , ale to moze zrobic tylko wet , ktory zwierzaka zbada , obejrzy i będzie mogl poobserwowac rowniez po probie leczenia.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
RudaPaskuda
Posty: 10
Rejestracja: wt kwie 06, 2010 12:02 pm
Lokalizacja: Chojnice/Olsztyn

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: RudaPaskuda »

Podałam mu połówkę węgla i na razie jest ok, co mnie niezmiernie ucieszyło (mam nadzieję, że sasiedzi nie słyszeli, jak biegam po domu i wrzeszczę w kółko, że 'Herman zrobił twardą kupę!';)) , chociaż zdaję sobie sprawę, że tak czy owak jutro rano znowu będę miała szczura utytłanego w brązowej mazi;)

Zmiana weta nie miała by sensu: Olsztyńscy weterynarze szczury leczą albo 'na oko'- przyzwyczajeni raczej do szczepienia i odrobaczania kotków i piesków, albo od wejścia nie podejmują się leczenia, żeby nie popsuć i odsyłają 20km za Olsztyn-do fachowca, który moim weterynarzem już jest. I stąd ta moja desperacja.
Ale o weterynarzach temat już jest, więc nie będę robić bałaganu;)

Dzięki wielkie za odpowiedzi, trzymajcie kciuki za obszczypaną dupkę Hermanika:)
Fiodor, Julian, Witold, Herman - na zawsze w serduszku
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: Paul_Julian »

Może zadziała i jutro będzie ładna kupka. Szczur mógł się też stresować całą tą atmosferą i wtedy też ma biegunkę . Może ta połówka to trochę za duzo , więc obserwuj czy przypadkiem go teraz nie zatka >_<
Postaraj sie ograniczyć gerberki i miękkie jedzonko, no i tak jak mówi Merch, podaj lakcid.
Trzymamy kciuki!
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
treecool
Posty: 19
Rejestracja: pn maja 10, 2010 9:14 pm

Rzadka kupka

Post autor: treecool »

Witam. Mam szczurkę od trzech dni. Pierwszy dzień zostawiłem ją w klatce, aby się odstresowała, potem zacząłem oswajać ją z moją ręką wkładając ją do klatki i delikatnie głaszcząc szczurkę. Na początku nie robiła kupek na rękach, była bardzo zestresowana, ale było coraz lepiej. Teraz staje się bardzo ciekawska, ale bardzo szybko się płoszy i ucieka. Dałem jej dzisiaj do zjedzenia mały kawałeczek gotowanego ziemniaka. Bardzo szybko go zjadła. Ok godziny później wziąłem ją na ręce, i zrobiła po chwili bardzo rzadką kupkę na mój sweter :P Co oznacza taka rzadka kupa? Czy lepiej nie dawać jej ziemniaków?
Awatar użytkownika
Astry
Posty: 529
Rejestracja: śr lut 24, 2010 7:52 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Rzadka kupka

Post autor: Astry »

Prawy górny róg: opcja szukaj
Szczur musi mieć towarzystwo
Ze mną: już żaden szczurek... :(
Oraz piesek Czika, tymczas Antoś, tymczas kotek Oczko :)
Za TM [*]: Schizia, Tequila, Ciapek, Nina, Sepsa, Kokaina, Heroina, Emi, Sonic, Juna, Filiżanka, Jacky
I dwa skoki Kleopatra i Nefretete [*]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rzadka kupka

Post autor: Paul_Julian »

Taka rzadka kupa zw kilka dni po przyjezdzie do domu (lub wizycie u weta ) to wynik stresu.
Poszukaj tematu : biegunka i poczytaj koniecznie. Dobrze by było, gdyby malucha obejrzał wet , czy nie jest chora , skoro jest nowa . Jak ze sklepu to moze mieć swierzb . No i musi sprawdzić płec, bo czesto sprzedawcy się nie znają .
I obowiązkowo poczytaj o adopcji szczurka. Nie kupujemy ze sklepu ani allegro. A szczurek musi miec towarzystwo tej samej płci.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
wesola
Posty: 262
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: Yorktown Heights, NY USA

Re: Rzadka kupka

Post autor: wesola »

Hej,
1. Nie martw się ziemniakiem - ziemniaki nie powodują rozstroju żołądka u szczurków.
2. Obserwuj maleństwo, bo szczuraski często z powodu stresu dostają biegunki i jak to trwa dłużej to mogą się odwodnic.
Jeśli przez kilka godzin biegunka nie przejdzie, to skontaktuj się z wetem.
3. Z wetem warto skontaktowac się tak czay inaczej, żeby zbadał (a) czy szczurek nie ma jakichś problemów, o których nie wiesz.
4. Szczurek powinien miec towarzystwo tej samej płci, więc jak tylko rozwiążesz problem biegunki, zacznij na forum rozglądac się za adopcją towarzystwa dla Twojego maleństwa. Szczurków nie kupujemy w zoologu, tylko od sprawdzonego hodowcy, ewentualnie adoptujemy ratując w ten sposób jakąś bieduliszkę.
5. No i faktycznie opcja szukaj jest bardzo przydatna, bo bez sensu 100 razy pytac o cos, co na forum zostało już wielokrotnie poruszane i dogłębnie wyjasnione.
6. Powodzenia w tej nowej przyjazni i proszę nie zniechęcaj się tym, że niektórzy na forum są nieprzyjemni, albo nie będą chcieli odpowiedziec na Twoje pytania, tylko będą Cię opieprzac za wszystko. Człowiek ma prawo nie wiedziec i ma prawo pytac:) Dobrze, jeśli chce pogłębiac swoją wiedzę i korzystac z rad bardziej doswiadczonych. Tak, że nie zniechęcaj się, bo oprócz opierniczu od czasu do czasu, na pewno znajdziesz tu kopalnię wiedzy na temat szczurków.
Z nami: Velma, Daphne, Jannette Jr., Midnight, Galileo, Secret, Astrid, Swiftstick
Po drugiej stronie: Jannette...
Człowiek zrównoważony ma szczury na obu ramionach
treecool
Posty: 19
Rejestracja: pn maja 10, 2010 9:14 pm

Re: Rzadka kupka

Post autor: treecool »

Dziękuję wesoła :) problem rzadkości był tylko jednokrotny jak się okazało :) teraz napewno nie kupie drugiej szczurki, ponieważ klatka którą mam jest za mała na dwa zwierzątka ;/ staram się ją jak najczęściej brać na ręcę i oswoić, aby chociaż po częsci zrekompensować jej brak towarzyszki. Napewno za jakiś czas gdy kupie większą klatkę dorobie się również drugiej szczurki :)
A tak dla ciekawości gdy wczoraj założyłem jej własnej roboty hamaczek to odrazu zaczęła w nim, spać (ale tylko gdy jest bezwzględna cisza ;/ ). gdy tylko coś lekko stuknie to bardzo szybko zbiega na sam dół klatki, i tam już w rogu śpi.. Nie mam pojęcia jak mogę ją odstresować i ile ten proces może trwać.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rzadka kupka

Post autor: Paul_Julian »

Co do klatki to poszukaj w dziale :
http://szczury.org/viewforum.php?f=5 , szczególnie "wyszperane na allegro".

NIe kupuj w sklepie zoologicznych , bo jest 2x drozej.

Co do odstresowania szczurki. Musi sie powoli przyzwyczaić do dzwieków. Moje boją sie nawet jak otworzę butelke z piciem , albo czasem jak nacisnę guzik aparatu. W pokoju u mnie jest zawsze cicho i spokojnie, to dlatego.
To, że ucieka niekoniecznie musi oznaczać sie przestraszyła. Po prostu działa instykt , a dopiero potem szczurek sie zastanawia co to było. A w klatce czy kapturze/pod bluzą jest fajnie i bezpiecznie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Edzio
Posty: 11
Rejestracja: pn maja 24, 2010 5:01 pm

Re: Rzadka kupka

Post autor: Edzio »

Nieznam się na tym zabardzo może jej dajesz mleko,a potem jakieś owoce???/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”