Edek a dwaj nowi

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Gawendiusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:57 pm

Edek a dwaj nowi

Post autor: Gawendiusz »

Witajcie. Jak co niektórzy wiedzą, miałem zamiar przygarnąć szczurka dla Edka (rocznego szczura). Zdecydowałem jednak, że przygarną 2 młodziaki, bo klatka będzie całkiem spora. Ale pojawił się problem. Zauważyłem u Edka strupki na szyi, które co chwil zdrapuje i widać krew na białym futerku. I tu moje pytanie. Przygarnąć maluchy już teraz czy poczekać aż Edek się wykuruje? oczywiście pójdę z nim do weterynarza. Może towarzystwo innych szczurów mu jakoś pomorze, przyspieszy regeneracje. Z drugiej strony jeżeli to coś poważniejszego to może przeskoczyć na nowych współlokatorów. Edek jest wesoły jak zawsze, biega, szaleje ale też drapie się do krwi. Nie wiem o co chodzi. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: syntonia »

Jeśli to pasożyty to musisz poczekać z łączeniem póki się ich nie pozbędziesz. Strupki mogą też być spowodowane uczuleniem i wtedy trzeba znaleźć przyczynę alergii. Jakiej ściółki i karmy używasz? Szczury są często uczulone na trociny i sianko, może to też być nadmiar białka tzw. przebiałczenie. Istnieje jeszcze opcja, że szczurek ma za długie pazurki i się po prostu kaleczy. Wtedy trzeba je przyciąć. Strupki można przemywać rivanolem (ok. 2-3 zł w aptece) wtedy się szybciej zagoją.
Pierw musisz iść do weta ustalić przyczynę powstawania tych strupków.
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Gawendiusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:57 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: Gawendiusz »

No tak używam trocin. Ale używam ich od początku czyli od października i nic się nie działo. od niedawna ma te strupki. Może zmienie trociny na piasek albo jakiś granulat? Kupie też ten rivanol i będę go "czyścił"
Gecko
Posty: 101
Rejestracja: wt paź 13, 2009 8:06 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: Gecko »

Poczytaj na forum tematy o ściółkach. Trociny są niebezpieczne, chyba, że używa się drogich, bezpyłowych z drzew liściastych. Masz masę możliwości jeśli chodzi o podłoża. Żwirki drewniane, podłoże z kolb kukurydzy, naturalne podłoża JR Farm, ściółka bawełniana itd. itd. Poszukaj, poczytaj i zmień podłoże.

Szczura i tak na twoim miejscu zabrał bym na kontrole do weterynarza.
Xtreme
Posty: 38
Rejestracja: czw maja 27, 2010 8:56 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: Xtreme »

Miałem ten sam problem.
Jakiś miesiąc temu pojawiły się strupki,było ich sporo. Postanowiłem zmienić ściólke, ograniczyć białka i podać witaminy.
Po 2 tygodniach było ich mniej ale nadal były. Chciałem iść do weterynarza ale po kilku dniach, przed wizytą u weta nie znalazłem ani jednego strupka więc obeszło się bez weta, pózniej tylko rozmawiałem z weterynarzem i powiedział że prawdopodobnie była to alergia.
Gawendiusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:57 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: Gawendiusz »

Już kupiłem rivanol i go nasmarowałem 2 razy patyczkiem do uszu. Sciółke zmienie jak się przeprowadze do domu czyli w środe. I poniedziałek pójde po jakieś witaminki dla Edka.. Oby było dobrze.
Xtreme
Posty: 38
Rejestracja: czw maja 27, 2010 8:56 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: Xtreme »

Jeśli to nie pomoże to pamietaj idz do weta ;)
Awatar użytkownika
jordan
Posty: 2005
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 5:38 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: jordan »

a jak z karmą? czym karmisz ? moja miala dziadowskie zarcie i trociny i dostala swierzbu 4 wizyty u weta i przeszlo oczywiscie zmiana sciolki i zarcia od razu
Obrazek
Gawendiusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:57 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: Gawendiusz »

Jakiś czas temu miałem też dziadowskie żarcie ale zmieniłem i teraz karmie taką karmą
http://www.extrakarmy.pl/index.php?acti ... ails&id=36
W dużym, naprawde dobrym sklepie pani powiedziała, że jest to bardzo dobra karma. teraz własnie kombinuje ze ściółką.
Gawendiusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:57 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: Gawendiusz »

Jest dobrze. Musiała to być wina pazurków. Obciąłem my szpileczki z tylnych łapek, strupki kilka razy nasmarowałem rivanolem i większość strupków zniknęło. A trocin jeszcze nie wymieniłem.
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: StasiMalgosia »

boje się że problem nie jest rozwiązany...
fakt strupki się nie pojawią ale przyczyna czyli swędzenie nadal jest :( to że drapiąc się nie robi sobie ranek nie zmienia faktu że nadal się drapie
obstawiam dwie przyczyny
1.pasożyt = wizyta u weta
2.uczulenie = wymiana wszystkiego sciółki karmy i dodanie do klatki wapienka (plus wizyta u weta była by miło widziana)

my nie obcinamy pazurków wszystkie nasze mają szpileczki a żadna nie ma strupków a troche ciurów mamy
Obrazek
Gawendiusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:57 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: Gawendiusz »

Mam zamiar do weterynarza iść.
A jeżeli chodzi o drapanie to nie drapie się za często. Zobacze jeszcze jak będzie kiedy wymienie trociny na inną ściolke.
Awatar użytkownika
jordan
Posty: 2005
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 5:38 pm

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: jordan »

wet oprocz czegos na swierzb daje cos na swiad czyli sie nie drapia u mnie dopiero po 4wizytach wszystko zeszlo... kazda wizyta 1 na tydzien
Obrazek
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: yss »

spróbuj przez jakiś czas nie dawać produktów mlecznych i mięsnych.
może to być nadmiar białka.

wizyta u weta będzie o tyle fajna, że można pobrać zeskrobinę z tego miejsca i obejrzeć pod mikroskopem. :) i zaraz wiadomo, czy coś tam łazi, czy nie. samemu to co najwyżej eksperymenty.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Edek a dwaj nowi

Post autor: StasiMalgosia »

ooo yss o tym zapomniałem może to to ale wiesz wizyta u weta nie boli
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”