łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
sznurek_mrowek
Posty: 22
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:02 pm

łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: sznurek_mrowek »

Witam serdecznie.
Wiele się już dowiedziałam przeglądając to forum za co dziękuję wszystkim, którzy piszą mądre rady.
Pomimo wielu interesujących wątków mam wciąż problem.
Mam szczurkę od listopada 2009 r. cudowna dziewczyna (łagodna, dobrze wychowana, zwinna - same zalety poza gryzieniem kabli ;)) Postanowiłam znaleść jej koleżankę coby się nie nudziła jak gdzieś wieczorami wychodziny a ona zostaje. Nie chciałam jednak szczurka ze sklepu bo się bałam, że może jakąś zarazę przynieść i Kryśkę zarazić. Szukałam młodej szczurki z hodowli prywatnej (bez rezultatów). W końcu wzięliśmy od kogoś szczurkę, która ma już prawie rok (więc jest w wieku Kryśki z tym, że jest od niej 2 razy większa)> Nowa szczurka była przez poprzedniego właściciela mało wyciągana z klatki i przez to jej hobby stało się jedzenie. Nowa szczurka jest również mało oswojona (nie była brana na ręce - tylko puszczana po podłodze) stąd raczej stroni od ludzi tzn. podchodzi zaciekawiona, ale jak chce się ją dotknąć to ucieka (daje się natomiast głaskać w klatce i to jej sprawia wyrażną przyjemność). To że jest mało oswojona nie jest dla mnie dużym problemem bo wiem, że w czasem uda mi się ją do siebie przekonać i się oswoi. Problem widzę natomiast w tym, że nowa szczurka bardzo się rzuca na jedzenie (pomimo że jedzenia jej nie brakuje, to jak się jej coś daje, to rzuca się na to bez opamiętania gryząc przy tym - nie do krwi, ale dość mocno). Po długim nakreśleniu sytuacji mam pytanie: Czy w przypadku tak agresywnego traktowania kwestii jedzenia połączenie z drugą samicą w tym samym wieku lecz o wiele mniejszą jest bezpieczne dla tej mniejszej. Dziewczyny się póki co nie spotkały jeszcze bo staram się narazie poznać tą nową i ją do siebie przyzwyczaić. Kryśla się bardzo interesuje klatką stojącą w niedostępnym dla niej miejscu i stała się bardzo nadpobudliwa odkąd czuje nowy zapach w domu wiec myślę, że nie może się doczekać nowej koleżanki, tylko czy ta koleżanka nie stanowi dla niej zagrożenia. Nie wiem czy nie powinnam oddać nowej szczurki starym właścicielom i poszukać jakiejś młodszej samicy. Bardzo proszę o radę co mam zrobić.
Będę bardzo wdzięczna jak ktoś coś odpisze. :)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: alken »

wiek nie ma wiekszego znaczenia, oczywiscie latwiej polaczyc dwa dzieciaczki niz dwa dorosle szczury ale przy odpowiednim laczeniu wszystko jest mozliwe, nie czesto zdarzaja sie szczury ktore wybieraja samotnosc. poczytaj watek o laczeniu przyklejony u gory strony - szczegolnie pierwszy post.
co do rzucania sie na jedzenie- nie mozna przewidziec czy szczur bedzie rownie gwaltowny przy spotkaniu z innym szczurem, nie ma to nic do rzeczy, po prostu szczura ma fisia na punkcie zarcia ;)
przy laczeniu samic z reguly przez pierwsze godziny spedzone razem w klatce nie daje sie jedzenia bo to o jedzenie najczesciej wybuchaja klotnie.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
sznurek_mrowek
Posty: 22
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:02 pm

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: sznurek_mrowek »

eh. a czy jak już się zdecyduję je połączyć i w klatce pod kontrolą będą się zachowywały ok to czy mogę je zostawić w tej jednej klatce wychodząc to pracy i zaufać, że się nie zjedzą nawzjem. :-\
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: alken »

jesli nie bedzie jakis wielkich walk to tak, mozesz je zostawic. ale raczej nie licz ze Ci sie uda w jeden dzien tego dokonac ;)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
WildHeart
Posty: 1184
Rejestracja: pt cze 18, 2010 11:59 am
Numer GG: 5104941
Lokalizacja: WPR
Kontakt:

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: WildHeart »

musisz poobserwowac zachowanie szczurzyc, jezeli beda razem spaly, iskaly sie, nie beda przejawialy agresji to mozesz spokojnie. czasem mimo takich zachowan zdarzaja sie klotnie, ale zwykle sa nie grozne i prowadza tylko do ustalenia kto w tym zwiazku rzadzi :) po za tym na poczatek ja bym proponowala duzo spotkan na neutralnym terenie bo jezeli obie szczurzyce sa w podobnym wieku i od poczatku byly same to moze byc gorzej z laczeniem, moze byc wiecej agresji na poczatku. to jednak nie jest wyznacznik bo wszystko zalezy od szczurkow, ja pierwsze laczenie strasznie przezylam bo laczylam szczurzyce 7 miesiecy z mala kluska, bylo piskow co nie miara ale wiecej paniki niz czegos powaznego :) znasz swoja szczurzyce mysle ze zobaczysz po niej co mysli o drugiej :)
sznurek_mrowek
Posty: 22
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:02 pm

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: sznurek_mrowek »

a powiedzcie jeszcze proszę czy jak póki co bawię się raz z jedną raz z drugą to czy powinnam myć ręce czy dać im się za moim pośrednictwem zapoznać ze swoim zapachem. jeszcze ok 3 dni chciałabym się poprzyglądać nowej szczurce.
no i dziękuję za wszystkie rady.
Awatar użytkownika
WildHeart
Posty: 1184
Rejestracja: pt cze 18, 2010 11:59 am
Numer GG: 5104941
Lokalizacja: WPR
Kontakt:

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: WildHeart »

to bez znaczenia one i tak sie czuja jak stoja w jednym pokoju :)
sznurek_mrowek
Posty: 22
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:02 pm

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: sznurek_mrowek »

No i pierwsze dwa dni łączenia za nami. Pierwszego dnia spotkanie dziewczyn trwało ok 20 min i cały czas jedynie się obwąchiwały. Kolejnego dnia spędziły ze sobą trochę więcej czasu bo ok. 1 h na neutralnym gruncie Krysia (którą mamy od roku) zaczęła gwałcić nową (rozumiem, że to ustalanie hierarchii), ale mimo wszystko było ok. w sensie ani jednego pisku do momentu... w pewnym momencie Krysia trochę za mocno przytrzymała Emi i ta się wkurzyła i ją delikatnie dziabnęła. chwilę na siebie pofukały a potem wyraźnie się siebie bały (tzn kuliły uszy i patrzyły na siebie w zły sposób). po 5 min. zamknęliśmy je w osobnych klatkach. Mam pytanie... czy powinno się dać im pofukać na siebie a może nawet pogryść czy raczej je rozdzielać w sytuacji konfliktowej? NIe chcę żeby się zraziły do siebie, ale nie chcę również nie dać im pogadać we własnym języku. może ktoś coś doradzi... :)
Awatar użytkownika
WildHeart
Posty: 1184
Rejestracja: pt cze 18, 2010 11:59 am
Numer GG: 5104941
Lokalizacja: WPR
Kontakt:

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: WildHeart »

musisz dac im sie troche 'pobic' bo szczury ustalaja hierarchie poprzez przewracanie sie nawzajem na plecy, ale rozdziel je jak zauwazysz ze gryza sie do krwi i wyrywaja furto
sznurek_mrowek
Posty: 22
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:02 pm

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: sznurek_mrowek »

ok. dziękuję.
sznurek_mrowek
Posty: 22
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:02 pm

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: sznurek_mrowek »

eh. czy one już cały czas będę zamiennie na wyścigi (która więcej i która bardziej śmierdząco) obsikiwać wszystko? mam nadzieję, że to im minie. Kryśka zawsze puszczała kropelki moczu, ale były one bezwonne a teraz jak się we dwie spoktały to leją litrami i śmierdzi to okrutnie. grrrrr. :o
Awatar użytkownika
WildHeart
Posty: 1184
Rejestracja: pt cze 18, 2010 11:59 am
Numer GG: 5104941
Lokalizacja: WPR
Kontakt:

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: WildHeart »

to tez potrwa az sie uloza.potem tylko alfa bedzie szczochac
sznurek_mrowek
Posty: 22
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:02 pm

Re: łączenie samic w tym samym wieku (1 rok)

Post autor: sznurek_mrowek »

mmmm. to pocieszające.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”