dobre dania wegetariańskie

Tylko tu pogadasz na różne tematy (prawie bez ograniczeń)!

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: alken »

Landrynka pisze:
alken pisze:ja wczoraj jadłam makaron z brokułem, czosnkiem i lazurem. proste i dobre :)
ja jem z brokułami i fetą ;D
też dobre. ja robię też sałatkę, potrzebny jest jogurt bałkański lub grecki- w każdym razie gęsty, do niego się dodaje czosnku i przypraw w zależności jak kto lubi, miesza się to z brokułem gotowanym i fetą i już. można jeść z ryżem czy makaronem, albo samą.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: unipaks »

Zrobiłam paprykę faszerowaną i za radą alken wrzucam tutaj
Cebulkę zeszkloną z pieczarkami niezbyt grubo posiekanymi ( na szybko , żeby soku nie puściły ) połączyłam z podgotowaną przez 3 min.i dobrze odciśniętą soją – drobnym granulatem , dodałam sporo czosnku , chili , trochę soli i ziół prowansalskich oraz przyprawy marokańskiej ( rodzinka wybrzydza na "gorzkawy" smak soi :P ) , dorzuciłam dużo natki bo lubimy . Do części farszu dodałam podgotowany dziki ryż ( może być też brązowy albo i zwykły) , żeby przełamać specyficzny smak soi – dla marudnej części rodzinki . Napełniłam tym papryki ; skrawki po drążeniu otworów wykorzystałam do zrobienia sosu. Jeśli komuś tak jak naszej córce przeszkadza gorzkawy smak soi w sosie , może płyn powstały podczas duszenia ( pieczenia ) papryki odlać i dopiero zrobić sobie sosik .
W innej wersji dawałam przyprawę chińską 5 smaków i też było dobre. Sprawdza się też z tymiankiem. :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: alken »

dzięx ;D (ale u siebie w temacie pisałaś że to z soczewicą :P)
ja tam jestem fanką granulatu, żadnego gorzkiego nie czuję. ale jadam go w postaci sosu bolognese do spaghetti. więc może można ten farsz do papryki spreparować z dodatkiem koncentratu...może to zagłusza? (albo nie zagłusza tylko ja nie czuję ;) )
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: unipaks »

aa, pomyliłam się bo właśnie jutro będzie soczewica , a konkretnie to jej dwa lub trzy rodzaje i ryż dziki ( bo mom! :D ), a do tego warzywka z patelni : marchew , trochę selera ale niedużo , cebula , papryczka , cukinia - z koperkiem i czosneczkiem :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: alken »

a ja będę robić ratatouille :D jak wyjdzie dobre to wrzucę ;)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: alken »

i jadłam ratatuję ;D
proporcje na dwie osoby:
1/2 bakłażana
1/2 cukinii
1/2 papryki żółtej (lub innej, ale ta wygląda fajnie kolorystycznie)
1 i 1/2 pomidora
1 cebula
przyprawy: sól, pieprz, tymianek, cząber, rozmaryn, szałwia, czosnek
oliwa z oliwek

cebulę pokroić w krążki, podsmażyć na oliwie, dodać pokrojonego w kostkę bakłażana. chwile poddusić, dodać paprykę i cukinię (ja paprykę kroję w kostkę a cukinię w plastry), chwilę poddusić, na końcu dodać pomidora. warzywa można obrać ze skóry ale ja wolę ze skórką. dodać przyprawy, dusić aż będzie odpowiednio miękkie, na końcu wcisnąć czosnek.
ja jadłam z kaszą orkiszową, a można także z innymi kaszami, makaronem, ryżem.
jeśli bakłażan jest stary i gorzki to posolić go i skropić sokiem z cytryn przed duszeniem.

Obrazek
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
zocha
Posty: 2191
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 11:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: zocha »

To i ja coś dorzucę :) może komuś posmakuje
Coś szybkiego i dobrego. Gdy komuś się nie chce stać długo w kuchni lub nie ma czasu to danie jest w sam raz. Robi się bardzo szybko.
Pomysł na danie z innych przepisów na cukinię z netu

Cukinia z makaronem
porcja na dwie osoby
1 średnia cukinia starta na tarce (ja dałam 1,5 bo zostało mi jeszcze 1/2 cukinii to trzeba było wykorzystać)
1 por (skroiłam białą i jasnozieloną część)
2 ząbki czosnku
przyprawy (co kto lubi) ja dałam sól, pieprz i kminek (ostatnio dodaje go prawie do wszystkiego :) )
makaron
olej

Pokrojonego pora podsmażyć na oleju/oliwie jak kto woli, gdy zrobi się miękki i szklisty dodać drobno pokrojony, rozgnieciony lub przeciśnięty czosnek, chwilkę podsmażyć. Następnie dodać cukinię, przyprawy, zwiększyć trochę "ogień" i smażyć do czasu aż cukinia będzie miękka i większość wody wyparuje. Zajęło mi to może 5-10 minut.
My jedliśmy z makaronem. I o dziwo smakowało mojemu chłopakowi, który nie przepada za takimi "wynalazkami" i woli kotlet na obiad :) .Wcześniej robiłam bez pora ale z cebulą, było dobre, ale jak dla mnie trochę za mdłe, czegoś mi brakowało. W tej wersji smakuję mi bardziej. Porcja dla dwóch osób, ale jak dla mnie mogło być ciut więcej bo czułam niedosyt :) , może dlatego, że jakoś mało makaronu mi się ugotowało. Mój chłopak się najadł. To tyle uwag.
Smacznego!
w sercu: Norman, PJ, Młody, Zenek, Adżi, Noname, Plastek, Biały

Moje kochane urwisy...
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Kameliowa »

Zboczenie zawodowe kazało mi wrzucić to; kuchnia arabska rlz ;)

Alu kofta (kulki warzywne w sosie pomidorowym) - składniki

Kulki warzywne:
5 ziemniaków
1/2 kalafiora
100 g mąki z ciecierzycy (można kupić w ośrodku krysznaitów) lub pszennej
3 łyżki posiekanej świeżej kolendry
sól
pieprz
garam masala (mieszanka kolendry
czarnego pieprzu
kminku
goździków
cynamonu i kardamonu)
olej do smażenia.
Sos:
1 kg posiekanych pomidorów bez skórki (mogą być z puszki)
łyżka ghee
łyżeczka tartego świeżego imbiru
łyżeczka kurkumy
łyżeczka mielonego kuminu
sól
pieprz
chilli
mały jogurt.


Ziemniaki i kalafiora podgotować na półtwardo. Zetrzeć warzywa na tarce z dużymi oczkami, wymieszać z resztą składników, wyrabiać dwie minuty, formować kulki. Smażyć kulki na gorącym oleju, podawać z ciepłym sosem.
Do gorącego ghee dodać imbir i chilli. Jak zapachnie, dodać resztę przypraw, chwilę smażyć, mieszając. ' Dodać pomidory, dusić na małym ogniu pod przykryciem, czasami mieszać, ma powstać gęsty sos. ' Sos przetrzeć przez sito. ' Dodać do sosu jogurt i podawać na ciepło. Z takim sosem można też podać usmażone kostki sera panir.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
zocha
Posty: 2191
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 11:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: zocha »

Kotleciki z tofu
małe opakowanie tofu (170g) miałam takie z przyprawami (czosnek, seler) ale może być naturalne
cebula, drobno poszatkowana
kilka sztuk(gałązek) dymki lub szczypiorek
zarodki pszenne
otręby owsiane (dałam około 50 g zarodków i otrębów razem)
sos sojowy
pieprz, sól, papryka ostra (co kto lubi)
olej
ewentualnie sezam do panierowania

Cebulkę zeszklić na odrobinie oleju. Tofu rozgnieść, dodać pokrojoną dymkę, zarodki pszenne, otręby owsiane, troszkę sosu sojowego, cebulkę i przyprawy. Wszystko wymieszać, zagnieść dłonią i uformować małe kotleciki. Obtoczyć w sezamie, lekko przyciskając żeby się przykleił i smażyć na oleju kilka minut z każdej strony, aż będą rumiane.

Wyszło mi 8 małych kotlecików.
w sercu: Norman, PJ, Młody, Zenek, Adżi, Noname, Plastek, Biały

Moje kochane urwisy...
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: alken »

Kameliowa, a co do ghee to po prostu rozpuscic maslo czy wyciagasz jeszcze potem te syfy co plywaja na wierzchu?
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
zocha
Posty: 2191
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 11:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: zocha »

Reginette z sosem z suszonych pomidorów
Składniki:
300g makaronu „reginette” lub spaghetti,
30g suchych pomidorów,
4 łyżki oliwy (oleju),
6 łyżek „przecieru pomidorowego” lub zwykły koncentrat pomidorowy (tu wg mnie należy zmniejszyć ilość łyżek do 2-ch i resztę rozcieńczyć wodą, ewentualnie osłodzić troszkę cukrem, ponieważ polski koncentrat jest bardzo kwaśny lub przecier zastąpić sokiem pomidorowym),
2 łyżki suszonej pietruszki lub pęczek świeżej,
2-3 ząbki czosnku,
szczypta ostrej papryczki,
sól,
pieprz,

Wykonanie:
Makaron gotujemy w osolonej wodzie, pomidory myjemy pod bieżącą wodą i kroimy na bardzo drobne kawałki, czosnek przeciskamy przez praskę lub miksujemy wszystko razem w blenderze.
Na dużą patelnię wlewamy 4 łyżki oliwy (oleju), 6 łyżek „przecieru pomidorowego” (lub koncentratu jak pisałam przy składnikach) pokrojone suche pomidory oraz przeciśnięty czosnek, ostrą papryczkę, sól ( ja nie soliłam, bo pomidory były wystarczająco słone) oraz pieprz do smaku, podsmażamy wszystko prze 5min i często mieszamy.
Dodajemy ugotowany makaron, chwile podgrzewamy i ściągamy patelnię z gazu i po kilku minutach (3-5) dodajemy pietruszkę, znowu mieszamy i nakładamy na talerze

Przepis z tej strony
w sercu: Norman, PJ, Młody, Zenek, Adżi, Noname, Plastek, Biały

Moje kochane urwisy...
Awatar użytkownika
Marcysia.
Posty: 229
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 3:26 pm
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Marcysia. »

czemu ja jestem taka ślepa i dopiero teraz zauważyłam ten wątek? O.o
nie przeczytałam jeszcze każdej strony tak dokłądnie, ale w najbliższym czasie pewnie mi się uda ^^


Placki z cukinii
-kilka młodych cukinii (3-4)
-pół szklanki mąki przennej lub z ciecierzycy
-3 jajka
-3 ząbki czosnku
-pieprz, sól, inne przyprawy

ja zazwyczaj dodaje jeszcze troszke szypiorku albo cebuli, bączków ^^'
cukinie ściera się na tarce, takiej troszke grubszej, trzeba odstawic na jakies 10-15 min, i odcisnąć sok. do tego dodać mąkę, jaja, czosnek, przyprawy, i na rozgrzany tłuszcz nakładać łyżką takie kotleciki, i z obu stron to ^^'

i jeszcze my precious:
Makaron z brokułami:
-brokuł (albo opakowanie mrożonych)
-śmietana
-makaron, najlepiej nie nitki ;)
-czosnek
-przyprawy

na odrobinę rozgrzanego tłuszczu wrzucam pokrojonego brokuła, i czasami mieszając duszę. jak juz spokojnie da się do przebić jakąs łyżką, ale bez przesady, zeby nie byl rozgotowany, czyli po ok 15 min trzeba go jeszcze rozdrobnic, do tego dodaję czosnek, który lubię, wiec wychodzi mi ok 4-5 ząbków, i przyprawy, czyli sól, pieprz, oregano, majeranek, co kto lubi, i zalewam śmietaną, ok 1 kubek, czasami dwa. ma wyjść jak sos, zeby nei bylo za bardzo lejące. i w tym czasie co sie to wszystko robi, najlepiej przygotowac makaron. jak brokuły ze śmietaną się chwilkę pogotują, dorzucic odpowiednią ilość makaronu ugotowanego do gara, jak kto lubi, mniej czy więcej sosu, zamieszac, i pysznośći!
Oddane :( Binia (*), Igła, Hikari, Łazanka, Ithuriel, Atos, Portos, Aramis
Za Tęczowym Mostkiem:
Mrówka i Abba
(*)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: alken »

Tofu Curry :)
Obrazek

proporcje dla jednej osoby:
1/2 kostki tofu
1/4 puszki mleka kokosowego
jakieś warzywo, albo i nie, na zdjęciu jest odrobina kapusty, moze byc tez cebula, cukinia
przyprawy: czerwona badź zielona pasta curry, pieprz, sól

w wersji bez warzyw podsmażam tofu w garnku az zrobi się chrupiące i zalewam mlekiem kokosowym, dodaję przyprawy, ilość według gustu, mleko kokosowe bardzo łagodzi smak więc curry można dodac sporo. chwile podgotowuję i gotowe. w wersji z warzywami najpierw dusi się je do miękkości, potem dorzuca podsmażone wcześniej tofu i zalewa mlekiem. czas przygotowania zalezy od warzyw, kapustę na przykład długo się dusi, bez warzyw to ok 10 minut.
najlepsze z ryżem (zwykłym jasminowym brązowym basmati, każdy dobry)

słodkości:

Ślimaki kannebular
Obrazek

50 g drożdży
4szkl mąki
2/3 szkl cukru
1 szkl mleka sojowego
1/4 szkl oleju

nadzienie: cynamon + cukier + zmiażdżone orzechy włoskie i/lub laskowe + olej

na zdjęciu jest ilość upieczona z połowy składników.
w miseczce rozpuszczamy w ciepłej wodzie drożdże z łyżeczką cukru, czeamy aż zaczną pracować.
mieszamy składniki, zagniatamy ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok godzinę.
wałkujemy mniej więcej w kwadrat, smarujemy nadzieniem, zawijamy, kroimy na plasterki ok 1,5-2 cm grubosci
pieczemy 25 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
KITEgirl
Posty: 1524
Rejestracja: pn cze 07, 2010 7:04 pm
Numer GG: 491855
Kontakt:

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: KITEgirl »

ja mam fajny przepis. nie byłam wege ale po obejrzeniu filmu w którym wytrzymałam 22 minuty, chyba zostanę :)
nie podam proporcji bo zawsze robimy 'na oko'. gotujemy makaron, pieczarki w plasterkach smażymy na cebulce, doprawiamy czym tam uważamy za stosowne, mieszamy z tartym żółtym serem i taką breję do blachy i pieczemy w piekarniku jakieś 15 min na 150'. nawet nie wiedziałam że to wegetariańskie ;) ale pyszne i uwielbiam!
Awatar użytkownika
KITEgirl
Posty: 1524
Rejestracja: pn cze 07, 2010 7:04 pm
Numer GG: 491855
Kontakt:

Re: dobre dania wegetariańskie

Post autor: KITEgirl »

dodam że najlepiej makaron 'świderki' albo podobny. ser musi być w środku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”