karma antyodorowa?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
pantera5126
Posty: 8
Rejestracja: ndz maja 08, 2011 3:24 pm

karma antyodorowa?

Post autor: pantera5126 »

widziałam w sklepie zoologicznym coś dziwnego - karmę antyodorową dla szczurków. podobno eliminuje smrodek, który szczurki wytwarzają. Czy takie coś naprawdę działa?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: karma antyodorowa?

Post autor: Paul_Julian »

Znalazłem takie info :
ANTI ODOUR COMPLEX to unikalne rozwiązanie stosowane przez firmę Vitakraft, polegające na wzbogacaniu karm podstawowych z serii MENU o ekstrakt z Yucci

Jak wiadomo, ekstrakt z Yucci ma działanie antybakteryjne, co pośrednio umożliwia ograniczenie emisji toksycznych gazów pochodzących z odchodów zwierząt. Yucca wpływa na zmniejszenie przykrego zapachu powodowanego przez nadmierne ilości amoniaku w odchodach i pozwala obniżyć wysoki poziomu stężenia innych nieorganicznych związków chemicznych w powietrzu. Dzięki takim działaniom możemy polepszać zdrowie i samopoczucie nie tylko zwierząt ale także ich właścicieli.
http://www.rynekzoologiczny.pl/pg/pl/pu ... kraft.html

Z innego forum ( o świnkach, ale co tam):
Niektóre droższe karmy, np. Cavia Complete i Vitakraft Vita Special Vario mają dodatek wyciągu z jukki, która ma zmniejszać przykry zapach odchodów. Ja swoje świnki karmię stale CC, na zmianę z podobnymi karmami, i zauważyłam, że po CC i podobnych granulatach bobki są dłuższe, większe, o lepszej konsystencji i słabszym zapachu. Jest to zasługa niewątpliwie dużej ilości błonnika i najprawdopodobniej tego dodatku jukki. Świnki karmione mieszankami ze zbożem mają bobki ciemne, małe i lekko "woniejące". Niewielką zmianę konsystencji i zapachu zauważa się też latem, kiedy świnki jedzą mało suchego granulatu, a więcej zieleniny.
W teorii powinno działać. czy działa ? nie mam pojecia, chyba najlepiej samemu sprawdzic.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: karma antyodorowa?

Post autor: IHime »

Beaphar Rat Care+ też ma dodatek Yucci, ale nie wiem, czy działa, bo moje ogoniaste są na tej karmie od samego początku. Na mój nos nie śmierdzą jakoś straszliwie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: karma antyodorowa?

Post autor: Paul_Julian »

Extravital tez ma dodatek Yucci. Myślę, że częściowo może to być chwyt marketingowy. Ja nie sprawdzę, bo mam niezyt nosa :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Maguda
Posty: 74
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: karma antyodorowa?

Post autor: Maguda »

Ja miałam coś takiego dla dziewczyn z Vitakraftu i ani nie było jakoś super chętnie zjadane, ani mój nos nie zarejestrował zmniejszenia poziomu smrodku...
Moje szczurzyska: Mydża czyli El Grubasso i Wkrętka zwana Pyrtusiem ;)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=30095
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: karma antyodorowa?

Post autor: gosja1 »

Moim zdaniem to trochę pomaga. Juka jest w Rat & Mouse Pro. miałam chwilowy problem ze smrodkiem szczurzej kupy :P i kupiłam ten pokarm. na początku go skubały i faktycznie szybko były zmiany, ale to mogło być też spowodowane zmianą ze starego pokarmu, od którego prawdopodobnie pojawił się ten problem. Niestety szczury doszły do wniosku w końcu, że jadać tego pokarmu nie będą, więc niestety badań dokładnych nie przeprowadziłam do końca :p
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: karma antyodorowa?

Post autor: tahtimittari »

Beaphar Rat Care+ szamają obecnie moje istotki, a doznania zapachowe, jakie przychodzi mi odczuwać w domu nie różnią się niczym od tych, jakie były, kiedy jadły one VL :)
Taki chwyt marketingowy, jak to PJ pisze zapewne.
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: karma antyodorowa?

Post autor: Kameliowa »

Mam wrażenie, że to ściema lekka. Kupy kupami, ale smrodek bardziej jest od ściuśków i tak.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: karma antyodorowa?

Post autor: gosja1 »

Kameliowa, niekoniecznie siuśki, serio. Bywa tak, że szczury walą bobki śmierdzące do tego stopnia, że nie da się wejść do pokoju (poważnie, a ja mam słaby węch). Ja coś moim dawałam, co powodowało niemożność wytrzymania nie tylko w pobliżu klatki, ale w promieniu kilku metrów :P, ale nie mogłam początkowo się zorientować, które jedzonko to może być, więc kupiłam też karmę antyodorową i szybko im wróciło do normy, ale jak już wyżej wspomniałam szybko przestały interesować się Rat&Mouse Pro, więc nie badałam tego długo :P. Może przy okazji pomogło odstawienie Rat Complete, które typowałam jako przyczynę. Nie wiem.
Jeśli czyjeś szczury nie mają takich przypadłości to w sumie nie wiadomo w czym taka karma miałaby im pomóc. A nuż coś tam regulują u niektórych, a u innych nie.. ale to tak samo, jak z ziołami - jednej osobie pomoże, a dziesięć powie, ze to bzdura.
Niestety mój jeden szczur szybko zaczyna śmierdząco bobkować... Ale zamiast szukać takiej karmy chyba wolę dawać im do picia rumianek (ponoć też pozytywnie wpływa na zapachy).
Choć akurat np. gdy jedzą Xtravital to nie ma żadnych takich problemów.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: karma antyodorowa?

Post autor: Kameliowa »

Ja nie zauważyłam smierdzących kup. Ewentualnie po mięsnych karmach (puszkach) czy coś. Ale to też nie jest żarcie na co dzień.
Ja mam trochę przytepiony węch przez fajki, ale nawet niepaląca rodzina nie mówiła nic.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: karma antyodorowa?

Post autor: gosja1 »

No nie mówię, że to jest standard taka śmierdząca kupa. Myślę nawet, że większość osób nie obserwuje czegoś takiego u swoich szczurów. Po prostu u kogoś może akurat być większy problem i może się okazać, że takie karmy bardziej pomagają. Mój jeden ogonek może zjeść WSZYSTKO bez żadnych smrodliwych efektów, a drugi byle co nietypowego i jest masakra. Nietypowe to np. gruszka, czy ziemniak :p
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”