Problem z młodym szczurkiem

Archiwalne adopcje (udane i nieudane) i archiwalne narodziny

Moderator: Junior Moderator

tearsinheaven
Posty: 6
Rejestracja: sob cze 18, 2011 10:38 am

Problem z młodym szczurkiem

Post autor: tearsinheaven »

Witam,
nasza szczurzyca urodziła 13 czerwca więc mamy teraz 12 maluszków w domu, ale pojawił się problem. Jeden z nich jest znacznie mniejszy od pozostałych ( mniej więcej połowa innego - normalnego maluszka) choć szczurzyca zajmuje sie nim tak jak pozostałymi ( "myje" , karmi ). Szczurek wygląda tak jakby był młodszy od innych ( jak np z późniejszego miotu). Szczurek pomimo swojej różnicy od rodzeństwa śpi z nimi, porusza sie. Załaczam zdjęcie, szczurek, o którym mowa został zaznaczony czerwoną pętelką. Jakość nie rzuca na kolana ze wzgl na to, że szczurzyca nie pozwalała wsadzić mi aparatu do klatki . Mam nadzieję, że ktoś mi coś doradzi, powie. Bardzo się o niego martwimy . Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: noovaa »

Już poprawiłam zdjęcie :). Umieszczaj miniaturki.

Szczurka można spróbować dokarmiać mlekiem dla kociąt, ale jeśli przeżył te kilka dni i jeśli jesteś pewna, że ma mleko w brzuszku, to nie wiem czy jest sens. Mleko w brzuszkach widać ... jest to biała plama w kształcie półksiężyca :).
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
tearsinheaven
Posty: 6
Rejestracja: sob cze 18, 2011 10:38 am

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: tearsinheaven »

Mały został właśnie nakarmiony przez szczurzycę chodź i tak wygląda na bardzo chudziutkiego... Jak na mój gust widac mu żeberka :'(
tearsinheaven
Posty: 6
Rejestracja: sob cze 18, 2011 10:38 am

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: tearsinheaven »

Moze warto go właśnie czymś dokarmić.. Tylko czym konkretnie, gdzie to dostane i jak...
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: pariscope »

Mleko dla kociąt pewnie dostaniesz u weta, lub w sklepie zoologicznym. Nie wiem gdzie jeszcze. A podawać maluchowi możesz po kropelce do zlizywania z palca, albo pipetą, którą kupisz w każdej aptece.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Awatar użytkownika
atomówka
Posty: 383
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 1:38 am
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: atomówka »

W lepiej zaopatrzonych sklepach zoologicznych znajdziesz też buteleczki do dokarmiania maluchów. To takie butelki ze smoczkiem, tylko mniejsze. Z doświadczenia wiem, że to dobry wynalazek, tylko właśnie nie wszędzie jest.
Manila & Filomena & Tula & Tasmania
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: noovaa »

Ja mleko dla kociąt zamówiłam w zooplusie, ale to maluszek i jeśli go dokarmiać to trzeba już teraz a nie za tydzień jak paczka przyjdzie.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: ol. »

obawiam się, że to może nie być tylko kwestia niedożywienia, skoro jest karmiony, szczurek wygląda jakby miał poważny problem z metabolizmem :-[

tylko jak pomóc ??? też nic innego oprócz próby dokarmiania, jak podpwiadają dziewczyny, nie widzę

trzymam kciuki za maluszka
Awatar użytkownika
Magamaga
Starszy Moderator na urlopie
Posty: 2996
Rejestracja: sob paź 06, 2007 7:22 am
Lokalizacja: Gdynia

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: Magamaga »

Mleko dla kociat firmy Whiskas widziałam w większych marketach w stylu Tesco, Real i np. w Rossmanach.
Nie karmiłam szczurka maleńkiego, ale niedołężnego, ciężko chorego - robiłam to strzykawką do pysia po kropelce.
Krwiopij polecała zawsze do karmienia mieszankę
karmic je mieszanka zageszczonego mleka, glukozy (do kupienia w spozywczym za jakies 3 zlote) i zoltka jajka (bardzo odzywcze! niezbedne!),
Obrazek
Ze mną: kotka Luna i kocurek Borys

Za TM- Tuptuś [*] Fiona [*] Milejka [*] Batman [*] Mania [*] Lolek [*] Zefir [*] Bobek [*] Zawsze będę pamiętać....[/size]
xxx
Posty: 823
Rejestracja: sob lut 11, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: xxx »

co do dokarmiania mlekiem dla małych kotów- mam pewne wątpliwości :/ jeśli maluch jest tak mały, to jasne jest, że na tym etapie, przy tak licznym miocie- rzadziej pije( starsze go wyprą) dwa- jeśli jest tak mały tzn że prawdopodobnie w pewnym momencie swojego życia przegrał wyścig do sutka, pytanie czy dlatego, że urodził się słaby, czy dlatego, że ot zwykły pech ... czy też może jadł jak reszta, ale gorzej przyswajał...tak czy inaczej melko dla kotów zaburzy mu pracę przewodu pokarmowego :/ a być może już ma tu problem :/

sprawdziła bym ile samica ma czynnych sutków, zostawiła co drugie karmienie te najsłabsze tak by jeszcze jeden sutek zostal dla tego maluszka, sprawdziła czy pije...maluszki nie karmione w tym czasie muszą mieć ciepło( karmienie to też czas na ogrzewanie maluszków- dała bym więc im termofor lub butelkę z ciepłą wodą)taki maluch ma pewnie mniejszy zołądek więc jeśli będzie już opity, można dostawić do matki te odseparowane

czasem niestety malutkie szczury mają wrodzone wady serca i pewne problemy z innymi organami, o ile uda się im dorosnąć do czasu gdy jedzą stały pokarm- można podjąć próbę leczenia

dokarmianie sztucznym pokarmem zawsze powinno być ostatecznością, mleko szczurzycy ma unikalny skład i zawsze dla malucha jest najlepsze
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: smeg »

Z tego co wiem Whiskas jest mlekiem dla dorosłych kotów, nie dla kociąt i nie powinno się go używać do odkarmiania osesków. Swoje kociaki odkarmiałam kiedyś mlekiem kupionym u weterynarza, takim w puszce do rozrabiania, specjalnie przystosowanym dla nowonarodzonych kotków. Myślę, że dla szczurów też by się nadało. Może być też takie dla niemowląt, najlepiej 1 lub 2, czyli dla jak najmłodszych.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
KITEgirl
Posty: 1524
Rejestracja: pn cze 07, 2010 7:04 pm
Numer GG: 491855
Kontakt:

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: KITEgirl »

tearsinheaven sprawdź dokładnie czy w brzuszku malucha widać mleczko, taka biała plama w kształcie księżyca. jeśli jest słabiej karmiony to możesz go sama dostawiać częściej do matki, może rodzeństwo mu uniemożliwia najedzenie się?
tearsinheaven
Posty: 6
Rejestracja: sob cze 18, 2011 10:38 am

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: tearsinheaven »

Za dokładnie tego nie widac ale ma białą plamkę na brzuszku . Zresztą sama widziałam jak jadł. Niestety dopiero jak niektórzy z jego rodzeństwa sie juz opili mleczkiem i odeszli wiec sporo sie nie najadł, bo szczurzyca pare minut pozniej poszła z gniazda, ale zawsze coś. Poobserwuję, czy zacznie choć trochę się zmieniać.. Jeśli nie, biorę sie za dokarmianie lub oduswanie pozostałych tłuścioszków od mamy, aby ten mógł się napić.. :)
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: ol. »

wiesz, wydaje mi się, że tu już nie bardzo jest na co czekać, maluszek już teraz ma ogromne tyły...
najlepiej już teraz zacznij podsuwać go mamie - w pierwszej fazie karmienia, kiedy mleka jest najwięcej a szczurzyca chętna do karmienia (tłuścioszki dojedzą później ;) )
Awatar użytkownika
KITEgirl
Posty: 1524
Rejestracja: pn cze 07, 2010 7:04 pm
Numer GG: 491855
Kontakt:

Re: Problem z młodym szczurkiem

Post autor: KITEgirl »

właśnie tak, możesz go wymieniać z innymi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Adopcji i Narodzin”