Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
klimejszyn
Posty: 8060
Rejestracja: sob sie 08, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: klimejszyn »

Karmel_Toffi96 pisze:Chciałabym zacząć robić 'własne mieszanki' dla moich ogonków i nie wiem w ogóle jak się za to zabrać...Jakie składniki...Pomożecie.?Bardzo Proszę... :) Nie chce przez cały podawać ogonkom karmy ze sklepu.. :(
w tym temacie jest wszystko. poczytaj od pierwszej strony.
bez szczurków...
ze mną 2 króliki, 3 szynszyle, 3 świnki morskie, 2 psy, kot, kogut.
za TM: 45 szczurzych duszyczek..
Karmel_Toffi96
Posty: 44
Rejestracja: wt sty 19, 2010 12:18 pm
Lokalizacja: Skawina

Re: Własna mieszanka

Post autor: Karmel_Toffi96 »

Tak się zaczęłam zastanawiać czy to ogonkom nie zaszkodzi, jak się będzie ciągle te własne mieszanki podawać..
I w jakiej ilości, żeby szczurki się nie przejadły .? ;o
________________________________
Pozdrawiam wszystkich miłośników tych pięknych, przeuroczych i mądrych stworzonek ! ;** <33

' Nie musisz niczego robić aby być kimś wartościowym.
Jesteś kimś wartościowym po prostu dlatego, że jesteś ' ;)
klimejszyn
Posty: 8060
Rejestracja: sob sie 08, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: klimejszyn »

Karmel_Toffi96 pisze:Tak się zaczęłam zastanawiać czy to ogonkom nie zaszkodzi, jak się będzie ciągle te własne mieszanki podawać..
ogonom podaje się nie tylko suche karmy.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t=15580&start=630 tutaj masz mnóstwo dań, które szczurom można podać.
Karmel_Toffi96 pisze:I w jakiej ilości, żeby szczurki się nie przejadły .? ;o
szczur zje tyle ile potrzebuje. możesz wrzucić trochę do miseczki i obserwować - jak zje wszystko to dasz więcej, jak zostanie to dasz mniej.
bez szczurków...
ze mną 2 króliki, 3 szynszyle, 3 świnki morskie, 2 psy, kot, kogut.
za TM: 45 szczurzych duszyczek..
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: Własna mieszanka

Post autor: lavena »

Karmel_Toffi96 pisze:Tak się zaczęłam zastanawiać czy to ogonkom nie zaszkodzi, jak się będzie ciągle te własne mieszanki podawać..
I w jakiej ilości, żeby szczurki się nie przejadły .? ;o
Jak zaczniesz czytać forum zamiast wpisywać się w każdy możliwy temat to wszystko stanie się dla Ciebie jasne ;)
Karmel_Toffi96
Posty: 44
Rejestracja: wt sty 19, 2010 12:18 pm
Lokalizacja: Skawina

Re: Własna mieszanka

Post autor: Karmel_Toffi96 »

Klimejszyn, dzięki za podanie strony ;)
Nooo, może trochę czasu powinnam spędzić nad przeszukiwaniem forum ;P
Ale ono jest strasznie duże i chyba zajęło by mi to 2 dni ;PP ^^
________________________________
Pozdrawiam wszystkich miłośników tych pięknych, przeuroczych i mądrych stworzonek ! ;** <33

' Nie musisz niczego robić aby być kimś wartościowym.
Jesteś kimś wartościowym po prostu dlatego, że jesteś ' ;)
Awatar użytkownika
shia.raena
Posty: 53
Rejestracja: śr lut 25, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Własna mieszanka

Post autor: shia.raena »

Ja robię własną karmę niemal od początku, proporcje zmieniają się delikatnie za każdym razem,tak jak niektóre skłądniki, ale mniej więcej wygląda to tak:
pszenica- 70dkg
żyto - 70dkg
owies - 20 dkg
len 20dkg
kukurydza - 1kg
słonecznik 25dkg
dynia - 20dkg
soja - 20dkg
proso - 10dkg
płatki owsiane - 20dkg
kasza pęczak - 20dkg
kasza gryczana - 20dkg
kasza jęczmienna - 20dkg
makaron- 60dkg
groch - 10dkg
ryż - 30dkg
jabłka suszone 30dkg
warzywa suszone - 40dkg
rodzynki- 30dkg
płatki kukurydziane - 35dkg
banany suszone - 20dkg
morele/śliwki suszone - 20dkg
granulat dla gryzoni na wagę - 70dkg

Ostatnio odkryłam całkiem tanie płatki śniadaniowe "błonnik" będace granulatem zbóż, dodałam go ostatnio i potwory są zachwycone. Wychodzi mi to około 10zł za kilo, czasem więcej, czasem mniej. Skład jest urozmaicony, szczury są zadowolone, ja mam zabawę i oszczędzam. Ponieważ robię tego tyle, to kilka kilo zawsze sprzedam znajomym dla ich gryzoni.
Awatar użytkownika
PanKajetan
Posty: 18
Rejestracja: sob lip 23, 2011 7:37 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: PanKajetan »

Na moją mieszankę dla szczurów składa się karma dla gryzoni kupowana na kilogramy - jest to karma jakieś polskie firmy, bodajże 'zenon' czy równie wyszukana nazwa :D Nabywam to w sklepie zoologicznym; mieszanka ta składa się z granulatu dla szczurów (takiej paszy jaką karmią na fermach czy w laboratoriach), pszenicy, słonecznika, prosa, kukurydzy, groszku czy innych suszonych strączkowych, śladowe ilości ryżu preparowanego i nasion-brązowych kulek, których nazwy nie znam; w każdym razie jest to karma stricte zbożowa, to znaczy trudno w niej szukać jakichkolwiek przysmaków czy dodatków spotykanych w droższych karmach - co jednak jest równoznaczne z tym, że nie znajdziemy w niej nic kolorowego, może oprócz suszonej marchewki.
Paszę tę mieszam z opakowaniem 'zwykłego' muesli (skład: płatki owsiane, płatki kukurydziane, chipsy bananowe, rodzynki, suszone jabłka, orzechy arachidowe [który to orzech trafi się jeden na opakowanie]); do tego dodaję trochę ryżu, kaszy i makaronu, zawsze w domowej mieszance pojawiało się też dodatkowe suszone jabłko, ale obecne szczurki zawsze zostawiają je w miseczce, jak i płatki owsiane czy pszenicę.
Posiadam obecnie coś około litra mieszanki, bo na razie badam i poznaję preferencje kulinarne nietoperków, więc bez sensu byłoby przygotowywać więcej czegoś, czego sporą część zostawiają.
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Rajuna »

Jadę jutro po zboża do mieszanki dla moich, od tygodnia suszę im warzywka i owoce (marchewki, jabłka, pomidory, cukinie, maliny i jeżyny - większość z lasu albo własnego ogrodu), kupiłam słonecznik (cały) i fistaszki w łupinach, ale dzisiaj przeglądając szafki w kuchni trochę się zawiodłam. Biorę jedną paczkę rodzynek - w składzie konserwanty. Biorę płatki kukurydziane - solone i słodzone. Biorę śliwki - konserwowane. Biorę żurawinę - słodzona. No kurde blade, co jest? >:( Uważajcie na wszystkie kupne rzeczy, czytajcie skład dokładnie. Jutro będę chyba po pół godziny każdego sprzedawcę męczyć skąd ziarno i jak uprawiane :P Bo te sztuczne nawozy też do kitu :/

Shia - dzięki za przykład, ja Twoją karmę widziałam u Hedere, w wersji szynszylowej ;) Dmuchany ryż i niełuskaną dynię bierzesz z jakiegoś placu czy da sie kupić w sklepie? Bo w Krakowie chyba żywcem nie ma! >:(
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Własna mieszanka

Post autor: alken »

ja bym fistaszków nie dawała bo są w nich zarodniki pleśni. to się wiąże ze sposobem w jaki orzechy ziemne są zbierane i transportowane i nie da się tego uniknąć. sławna alergia na o. ziemne to czesto alergia na pleśń.
rodzynki są w rossmanie "bio" suszone na słońcu. owoców niesłodzonych i niesiarkowanych niemalże nie można dostać, a co do zbóż które bedziesz kupować to pestycydów też nie unikniesz.
dynię niełuskaną też w rossmanach można dostać a poza tym na wagę np w realu albo w tesco powinna być.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Rajuna »

Ja jestem uczulona na pleść - dokładniej na penicylinę w niej zawartą, więc mogę na sobie przetestować ::) zboża kupiłam, na Kleparzu... rodzynki niesłodzone w rossmanie to cenna informacja, bo te paczkowane... no nie, fruktoza im wystarczy z cukrów ::) a dynię znalazłam niełuskaną :) Ale wiecie co jeszcze znalazłam? Konopie :D Nie indyjskie, nie te z THC, tylko ziarna konopii - i przypomniało mi się, że ciotka na wsi tym faktycznie karmiła zwierzaki. Ciekawe tylko, czy moje panny to polubią... ::)

W tej chwili w skład mieszanki wchodzą:
otręby pszenne, żytnie, owsiane
płatki owsiane
pszenica
owies
konopie
proso
słonecznik niełuskany
dynia niełuskana
orzechy laskowe w łupinach
fistaszki - nad którymi się zastanowię z racji tej pleśni... nie pachną nią ani nic...
kukurydza suszona (do robienia popcornu)
kasza gryczana nieprażona
chipsy bananowe
suszone maliny i jeżyny
suszone jabłka
suszona cukinia
suszone pomidory
suszona marchewka
soja
cieciorka
ryż
suchy makaron pszenny

Jeszcze nie zmieszałam, bo zastanawiam sie nad proporcjami... chyba zboża powinno być 3/6, owoców i warzyw 2/6 i tłustych (orzechów, słonecznika, dyni) 1/6?
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Własna mieszanka

Post autor: alken »

w orzeszkach to nie penicylina
Aflatoskyny (ang. aflatoxin) wytwarzane są przez rozmaite, choć nie wszystkie pleśnie. Stwierdzono np., że Aspargillus flavus, Aspargillus parasiticus, Aspragillus niger atakują często orzeszki arachidowe, wytwarzając potężnie rakotwórczą aflatoksynę.
jeśli już muszą być te arachidowe to moze lepiej łuskane, pleśń ma mniejsze możliwości rozwoju niż w skorupce

proporcje myślę że dobre, całość brzmi baaardzo smakowicie, wrzuć fotę jak zmieszasz wszystko :)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
zyberka
Posty: 1043
Rejestracja: pt sie 29, 2008 3:08 pm
Lokalizacja: wlkp.

Re: Własna mieszanka

Post autor: zyberka »

Ja już od roku karmię szczury własną mieszanką i pomimo, że samo mieszanie i przygotowywanie bywa dość upierdliwe (bo karma zawsze kończy się wtedy, gdy nie masz czasu na jej sporządzanie ;) ) to nie zamieniłabym karmy na kupną.
Skład:
aktualnie pszenżyto ale to jest uzależnione od tego co mi kumpela podrzuci ;)
płatki orkiszowe
płatki owsiane
płatki jęczmienne
płatki ryżowe
płatki kukurydziane
otręby pszenne
słonecznik łuskany i niełuskany
pestki dyni
siemię lniane
kukurydza
migdały
soczewica
wafle ryżowe
makaron
rodzynki
suszony banan (jabłka, marchewki i innych podobnych nie jadły ::) )
fitrings czyli chrupki z lucerny kupione w schlekerze, o takie Obrazek kosztują "aż" 3,99 ; skład jak najbardziej "bezpieczny"; szczury się o nie "zabijają" :P



I zdj karmy Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
sylwiaj
Posty: 1487
Rejestracja: pn paź 17, 2011 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Własna mieszanka

Post autor: sylwiaj »

ja moim dzisiaj kupiłam:
fistaszki - (nie solone wiadomo;))
groch
suszony ananas
suszone bananki
dynia oczywiście nie obrana - niech sie bawią
słonecznik nieobrany
płatki kukurydziane
płatki owsiane
suszone morelki
suszone jabłuszka

dziewuchy wręcz oszalały:D wszystkiego kupiłam po ok 100 g i wyszło mi w sumie ok 2,5 litra;)
u Aniołków:Krecik, Muszka, Czerniak, Gadzinka, Kluska, Pralka, Cola, Parówka, Twister

ze mną: Kamikaze, Klementynka, Emilka, Gnieciuch, Kornelcia
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: IHime »

Na suszone owoce trzeba uważać, często mają dodawane konserwanty i cukier.
Awatar użytkownika
albireo
Posty: 92
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 10:11 am

Re: Własna mieszanka

Post autor: albireo »

Tak, w tej chwili wiele jest chyba czymś nasączanych i na 100% jest w nich cukier. Ostatnio kupiłam żurawinę (dla siebie akurat, a nie dla szczurów) i była obrzydliwie słodka, a przecież powinna być zupełnie kwaśna.
Ogólnie jeśli owoce suszone są takie jakgdyby wilgotne i jędrne można założyć, że były czymś faszerowane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”