Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
NanaNeko
Posty: 24
Rejestracja: wt sie 23, 2011 7:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: NanaNeko »

Nana ma około 2 miesięcy, kupiłam ją w sklepie zoologicznym ale musiałam... Facet przyniósł ją do sklepu tydzień przed tym jak ją kupiłam, Pani w sklepie z płaczem mi opowiadała w jakim była stanie, pogryziona, chudziutka i śmiertelnie przerażona. Teraz je tylko suchą karmę i nic więcej nie dostaje...
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: aneczkaa »

Takie kupki u szczurków pojawiają się też ze stresu, mi to nie wygląda na biegunkę posałatową ;) Nowe miejsce, musi się przyzwyczaić i zaaklimatyzować. A i potrzebuje również koleżanki, bo szczurki to zwierzęta stadne :) Zaadoptuj z forum, pełno ogonków szuka nowych domków :)
NanaNeko
Posty: 24
Rejestracja: wt sie 23, 2011 7:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: NanaNeko »

już znalazłam piękną koleżanką dla Nany właśnie na forum. :D dziękuje wszystkim za pomoc. :D
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: noovaa »

Wszyscy wiemy, że szczurkom soli podawać się nie powinno najlepiej w ogóle.
Większość z nas też wie, że kawałek suchego chlebka, nawet dość często nie szkodzi szczurkom i pomaga w ścieraniu ząbków ( przynajmniej ja tak tutaj czytałam ).

Tutaj coś, co mi troszkę zmieniło obraz chleba : http://www.sfora.pl/Tak-zabija-chleb-Te ... szy-a35543
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Milka-sensei
Posty: 265
Rejestracja: pt lip 29, 2011 1:16 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Milka-sensei »

sól w małych ilościach jest potrzebna organizmowi aby utrzymać prawidłową homeostazę. nadmiar oczywiście szkodzi szczurom jak i ludziom. Chleba moim maluchom nie podaję, bo nawet dla ludzi jest nie zdrowy :P poza tym pęcznieje w żołądku.
Awatar użytkownika
mini
Posty: 1825
Rejestracja: czw mar 10, 2011 11:09 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: mini »

Jeśli jest dobra karma to i odpowiednia ilość soli jest szczurom dostarczana. Nie ma co praktykować podawania jej szczurom osobno. ;)

Wysuszony chleb także pęcznieje?
Jak ja lubię się śmiać.. to takie ciekawe doświadczenie.
->Nasze Śliczne Paskudy:*<-
->Mini pociechy<-
valhalla
Posty: 2245
Rejestracja: pt gru 10, 2010 11:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: valhalla »

Jedyną gwarancją jest chleb domowy, te z piekarni to niestety różne świństwa mogą mieć.
Rozpieszczury: pomknęły wszystkie...
Za Tęczowym Mostem: Gluś, Frodo, Pan Lizawka, Czmyś, Trzpiotek, Człapek, Szkodnik, Ryjek, Herman, Mlekołak, Adolf, Węgielek, Marquand, Ulli i Klusek [*]
Awatar użytkownika
Milka-sensei
Posty: 265
Rejestracja: pt lip 29, 2011 1:16 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Milka-sensei »

tak, wysuszony chleb także pęcznieje :) dlatego m.in. nie wolno karmić chlebem (także tym wysuszonym) ptaków. czy ja wiem czy chleb domowy jest lepszy? no na pewno pod względem polepszaczy - o ile sami ich nie dodajemy ;) moje szczurki ścierają ząbki na suchym pokarmie, oraz na wapienku :) od czasu do czasu dostają gałązki owocowych drzewek :)
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Sky »

Ja raz na jakiś czas podaje ciurom wysuszoną kromkę lub kawałek, raczej dla smaku (bo chyba każdy szczur lubi). Na szczęście mam pewność, że bez żadnych ulepszaczy, bo pochodzi z tradycyjnej piekarni, gdzie pracuje rodziciel.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
valhalla
Posty: 2245
Rejestracja: pt gru 10, 2010 11:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: valhalla »

Sky pisze:Ja raz na jakiś czas podaje ciurom wysuszoną kromkę lub kawałek, raczej dla smaku (bo chyba każdy szczur lubi). Na szczęście mam pewność, że bez żadnych ulepszaczy, bo pochodzi z tradycyjnej piekarni, gdzie pracuje rodziciel.
Zazdroszczę, nie znam takiej piekarni w mojej okolicy, mogę liczyć tylko na męża albo teścia, że mi chleb domowy upieką ;)

Suchego chleba nie dawałam od dawna, czasem zdarzało mi się. To jedyne, o co Czmyś walczy z Frodem i czego nie da sobie zabrać :P
Rozpieszczury: pomknęły wszystkie...
Za Tęczowym Mostem: Gluś, Frodo, Pan Lizawka, Czmyś, Trzpiotek, Człapek, Szkodnik, Ryjek, Herman, Mlekołak, Adolf, Węgielek, Marquand, Ulli i Klusek [*]
Awatar użytkownika
Puddi
Posty: 11
Rejestracja: sob wrz 03, 2011 8:46 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Puddi »

Bardzo chciałabym urozmaicić mojej małej Coonie jedzonko. Dziś dałam jej kawałek śliwki [BEZ PESTKI!], jabłuszka..ale ona tego nie rusza. Starsza zje wszystko, marchewki, rzadko daje ogórka, ale je... polubi kiedyś, czy po prostu te owoce nie przypadły jej do gustu?
Obrazek
Puddi Puddi, Coonie Coonie i Boo Boo - moje trzy ciurki <3
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

Różnie bywa... moje np. wczoraj dostały sałatkę z sałaty, selera, papryki i pomidora, świeżutką i chrupiącą... i nie tknęły, póki sałata nie rozmiękła ::) Tak samo zieleninkę z ogrodu - świeża be, zwiędnięta cacy. Z owocami próbuj po kolei, czasem po kolka razy - w końcu szczur dojdzie do tego co lubi, a czego nie :P
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Paul_Julian »

Może po prostu nie ma ochoty, lub nie jest glodna. No i Coonie jest chyba u Ciebie od niedawna, to sklepowiec, więc może po prostu nie wie, ze to jest smaczne :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
renata1009
Posty: 384
Rejestracja: czw lut 01, 2007 1:45 am
Lokalizacja: Ozorków

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: renata1009 »

valhalla pisze:jedyną gwarancją jest chleb domowy, te z piekarni to niestety różne świństwa mogą mieć.
Mogą ale nie muszą :)
Tak się składa, że mój TŻ niegdyś pracował w piekarni i też doskonale wie z czego robią chleb w innych okolicznych.
Ta z którą miał do czynienia ma typowo naturalne składniki i nie boję się tego podawać. Źle natomiast ma się sprawa z bułką, sypią tam sporo ulepszaczy - podobnież z bułką to reguła. Niestety nie każdy ma możliwość takiej inwigilacji, ale z reguły pieczywo z malutkich piekarni jest naturalne, w wielkich bywa różne (dla ciekawostki, w jednej u nas dodają smalec, ciekawe ile wegetarian codziennie zjada ten chleb skoro transportowany jest do okolicznych miast).
Domowy można też zrobić i ususzyć albo zamrozić.
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

Zamiast chleba można im też zrobić taki placek z wody i mąki - można dodać jajek, jogurtu, mąki kukurydzianej albo żytniej zamiast przennej, albo w różnych proporcjach, można dodać drożdży (woda, mąka, drożdże i odrobinka tłuszczu i mamy ciasto na pizze ;)), rodzynek, orzechów, pestek słonecznika albo dyni - słowem, eksperymentować :P Wiemy co jest w środku, a taki wysuszony placek/chlebek ściera zabki równie dobrze, jak suszony chleb.

Co do samego suszenia - lekko uchylony piekarnik, włączony termoobieg z wiatrakiem (moj piekarnik ma taką opcję ::)) i temperatura ponizej 100 stopni - poł godzinki i mamy chleb twardy jak skała :D
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”