Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
paczekpaczek
Posty: 68
Rejestracja: wt paź 25, 2011 4:10 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: paczekpaczek »

hej, czy można dać ogonkom do przekąszenia surówki żydowskiej?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Paul_Julian »

Jak nie jest kwaśne/tłuste/mocno przyprawione, to pewnie tak, byle nie na co dzień :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Idekk
Posty: 243
Rejestracja: pn sty 31, 2011 7:25 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Idekk »

surówka żydowska z teg co kojarzę jest dość ostra, przynajmniej ta kupna, więc bym odradzała
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Paul_Julian »

Ja tylko znalazłem taki przepis http://www.smaczny.pl/forum/topic/7933- ... -zydowska/ i oprócz majonezu wygląda dośc niewinnie.Ale skoro jest ostra, to na pewno nie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Idekk
Posty: 243
Rejestracja: pn sty 31, 2011 7:25 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Idekk »

dość dawno nie jadłam, ale jak już się zdarzało, to kupowałam, a nie robiłam. i mi się kojarzy właśnie z takim dość ostrym smakiem, bardzo wyrazistym. ale wiadomo, że jak ktoś robi własnoręcznie, to może smakować zupełnie inaczej
Awatar użytkownika
paczekpaczek
Posty: 68
Rejestracja: wt paź 25, 2011 4:10 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: paczekpaczek »

delikatna mialam, ostrej/mocno przyprawionej bym oczywiscie w zyciu nie podala. zaserwowalam im troszeczke i powyjadaly sobie jablka i selera ;) gotowane z zupy tez lubia, ale chcialam im raz na jakis czas dostarczyc witaminek, a ze akurat byla surowka...
a jak Wasze doswiadczenia z tego typu wlasnie dodatkami do drugiego dania? Moje ogony pałaszuja bez opamietania brokuly czy kalafior, ale mam je od niedawna, wiec caly czas eksperymentujemy :-)
Jak wasze sie odnosza np. do szpinaku czy burakow? Mozna im dawac, niewielkie ilosci? (wiadomo, ze jedno i drugie raczej nieprzyprawione czosnkiem ;) )
treehouse
Posty: 406
Rejestracja: wt paź 18, 2011 11:56 pm
Lokalizacja: USA

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: treehouse »

Podczytuję posty i zazdroszczę, że Wasze szczurki nie są wybredne. Czy to normalne, ze mój szczurek nie znosi:
marchewki w żadnej postaci, odmawia pomidorów, sałaty, kapusty, cykorii, kalafiora itp. itd
żadnych owoców, które próbowałam dawać, czyli- jabłko, gruszka, banan, mango, truskawka, jagody, jerzyny, maliny, śliwki, papaja. Krótko- nie chce jeść owoców wcale!
Nie chce żadnych gerberków, ani owocowowych, ani papki dla dzieci z miesem, żadnych papek w ogóle!

Co je z warzyw:
ogórek, ale musi być ze skórą, bez skóry nie tknie (wyparzam i szoruję skórkę na maxa), każdą ilość natki pietruszki, ale tylko łodyżki, brokułę, ale tylko części twarde, zielona paprykę, ale musi mieć na nią dzień- czasem znika z miseczki za chwilę, czasem leży nietknięta. I to wszystko.

Co je innego:
Pestki słonecznika, ale tylko ołupane, ziarna wszelkiej maści, czasem orzeszek- każdy, ugotowany ziemniak, ale tylko wtedy, kiedy jest ugotowany razem z rybą (w sensie w tej samej wodzie), jajko, ale nie podaję w duzych ilościach- raz na tydzień. Uwaga- ona nie znosi sera żadnego, białego, żółtego, wędzonego, żadnego, zero.

Standardowo karmę dla szczurków też je.

Staram się robić mieszanki, np. awokado z małą ilością ryby, ale zadko daje się oszukać. Generalnie, to ona jadłaby tylko rybę i rybę i z cała pewnością rybę!

Coś z nia nie tak? Czy zwyczajnie, posmakowała i chce tylko to, co jej zdaniem dla niej najlepsze?
Awatar użytkownika
albireo
Posty: 92
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 10:11 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: albireo »

Moim zdaniem jeśli je normalą karmę nie ma się co przejmować.
Moje ostatnie odkrycie - zupa porowo-ziemniaczana z rybą:
http://www.kwestiasmaku.com/ryby_i_owoc ... zepis.html
Ponieważ przyprawia się ją na końcu (i jest ogólnie bardzo łagodna) można spokojnie dawać szczurom.
Zupa jest pyszna (naprawdę polecam), szczury dostały odrobię i naprawdę dawno nie widziałam takiego zachwytu na pyskach.
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: pariscope »

Treehouse - nie poddawaj się. Podejmuj na nowo próby podawania owoców i warzyw, czy to surowych, czy gotowanych. W naturze szczurki nigdy nie zjadają dużo nowych pokarmów. Najpierw tylko próbują ociupinkę, by sprawdzić, czy im nie zaszkodzi, dopiero jak się przekonają że wszystko jest O.K., to zaczynają ucztować :) Moje też początkowo nie wszystko jadły, ale z wiekiem zmieniły im się upodobania, jednak marchewki też nie lubią, buraczka tak sobie, a ziemniaka i brokuły wprost uwielbiają.
No i towarzystwo drugiego szczura też dobrze wpływa na apetyt ;D
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
treehouse
Posty: 406
Rejestracja: wt paź 18, 2011 11:56 pm
Lokalizacja: USA

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: treehouse »

@albireo i pariscope,
Dzięki za odzew :) Jestem znacznie spokojniejsza, choć nie ukrywam, że brak mi już pomysłów i produktów dostępnych, zeby jej urozmaicać dietę. Cieszy mnie jednak, że jej sierść pomimo "wybrednictwa" pięknie się błyszczy, jest delikatna i jedwabista, dziewczyna rośnie i jest bardzo radosna (chyba az za bardzo, bryka, że aż demoluje klatkę :) Ponadto Dulka nie wykazuje braków w jadłospisie, znaczy nie zjada swoich kupek :) Koleżankę bedzie miała wkrótce, jak tylko ozdrowieje na maksa, nadal jest na antybiotykach.

Jeszcze mam pytanie. Tutaj weterynarze rekomenduja sól dla gryzoni (taki solny krążek do lizania). Dulka nie jest nim zainteresowana, raz pomacała i raczej unika. Wyjać z klatki, czy pozostawić? Nie wiem jak długo to moze wisieć, w sklepie mówiono, że nawet kilka miesiecy, ale nie wiem czy ufać sklepowym zapewnieniom.
Awatar użytkownika
albireo
Posty: 92
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 10:11 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: albireo »

Zostaw na razie, to się nie psuje. To ma niby uzupełnić niedobory mikroelementów. Jesli szczur ich nie ma, nie ma też potrzeby tego lizać. Ale się nie zepsuje - ja bym usunęła, gdyby okazało się, że jest już nieźle zasusiane.
Może za jakiś czas będzie miała ochotę?

Ogólnie wydaje mi się, że szczury mogą sobie trochę uzupełniać mikroelementy zlizując z nas pot. Mój Gruby wylizuje każdego, kto go weźmie na ręce - robi to bo nas lubi, ale myślę, że trochę soli też mu się przy okazji trafia.
Awatar użytkownika
Robik
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 11, 2011 2:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Robik »

a to normalne, że szczurek nie chce jeść jabłka? Podawałem obrane i nie chcą jeść. Jest gdzieś jakiś jadłospis szczurów czyli co mogą jeść, a czego nie wolno im podawać. Poproszę o link, bo nigdzie nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
albireo
Posty: 92
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 10:11 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: albireo »

Jest tu spis treści - tam znajdziesz większość porad:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t=7929

Szczury, jak ludzie, lubią różne rzeczy. Moje też nie zachwycają się jabłkiem. Od biedy zjedzą, ale bez zachwytu (ogólnie, jeśli już to wygryzają je ze skóry - nie wiem dlaczego). Nie przejmuj się tym, i szukaj dalej - na pewno odkryjesz co jest ich przysmakiem.
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: pariscope »

Rzeczywiście, moje Panny też wygryzają zawsze środek z ogórka, z jabłka, z winogrona, skórki zostawiają, a przecież od dziecka słyszę, że skórki trzeba zjadać :D Z kolei jak jedzą granaty, to zostawiają pesteczki.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Awatar użytkownika
Robik
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 11, 2011 2:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Robik »

Dzięki, już trochę się dowiedziałem. Mój szczurek uwielbia jogurty i czasem mu trochę dam na paluszku, to chyba mu nie zaszkodzi?
Teraz będę kupował mu zioła herbal pets, bo wyczytałem, że szczurki je uwielbiają. Można im dać czasem kawałek gotowanej piersi z kurczaka?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”