Szczurcia przysypuje młode ściółką. PILNE!!

Archiwalne adopcje (udane i nieudane) i archiwalne narodziny

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
Rzepiszka
Posty: 25
Rejestracja: sob cze 11, 2011 12:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Szczurcia przysypuje młode ściółką. PILNE!!

Post autor: Rzepiszka »

Witam.
Mam pytanie odnośnie zachowania szczurzycy wobec swoich młodych, a sytuacja przedstawia się następująco.
Wczoraj moja szczurcia urodziła 12 maluszków, karmiła je, myła, leżała przy nich i było wszystko w porządku do dzisiejszego wieczoru.
Od pół godziny zaczęła je zasypywać ściółką, miseczkami z jedzeniem, szmatkami, tworząc ogromny kopiec na nich. Mam wrażenie, że maluszki nie mają czym oddychać. Matka nie interesuje się nimi, jest skupiona na sobie i przebywa w innej części klatki, a maluszki pozostawione są same sobie.
Co mam w takiej sytuacji robić, czy je odkopać i przenieść , czy je pozostawić??
I w razie gdyby się okazało, że je odrzuciła, jak postępować w wychowaniu takich maluszków.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję. Naprawdę bardzo się niepokoję.
Ze mną: Tosia, Candy, Willy, Sora i Yumi :-)
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Szczurcia przysypuje młode ściółką. PILNE!!

Post autor: Nakasha »

To całkowicie normalne. ;) Matka zrobiła gniazdo. Spokojnie, maluszki mają czym oddychać i nic im nie będzie. ;)

Samica nie spędza z oseskami 24 h/na dobę. Niektóre w ogóle zaglądają do nich tylko na czas karmienia. ;) Jeśli maluchy mają mleko w brzuszkach, to wszystko jest w porządku.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Rzepiszka
Posty: 25
Rejestracja: sob cze 11, 2011 12:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurcia przysypuje młode ściółką. PILNE!!

Post autor: Rzepiszka »

Faktycznie to przysypywanie ściółką nie jest powodem do zamartwiania się, teraz mam prawdziwy problem ze szczurzą mamą. :(
Z 12 maleństw pozostały mi 6, przedwczoraj znalazłam 2 martwe szczurki, wczoraj kolejne 2 zostały pożarte przez szczurzą mamę i dzisiaj następne 2 zjadła szczurcia. Nie mam pojęcia co może być przyczyną, rozumiem, że 2 czy 3 maluchy mogły być chore, ale aż 6?? Na pewno nie zjada ich z głodu, jedzenia ma pod dostatkiem. Myślę, że przyczyną nie jest także branie maluchów przeze mnie na ręce, bo mamcia sama mi je przynosi w pyszczku. Zauważyłam też, że obchodzi się z nimi bardzo niedelikatnie, depcze je, wtedy one głośno piszczą, a ona w ogóle nie reaguje. W stosunku do mnie również jej zachowanie jest co najmniej dziwne, raz przychodzi do mnie na ręce i się w nie wtula, pełna ufności i tego samego dnia potrafi mnie pogryźć do krwi, jakby była upełnie innym szczurkiem niż parę godzin wcześniej. Przyznaję, że całkowicie nie wiem co myśleć i robić. :(
Ze mną: Tosia, Candy, Willy, Sora i Yumi :-)
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Szczurcia przysypuje młode ściółką. PILNE!!

Post autor: Nakasha »

Być może matka ma za mało mleka, albo mleko jest słabej jakości... Czasami samice redukują miot, jeśli nie są w stanie go wykarmić... a czy ona nie ma stanu zapalnego gruczołów sutkowych?
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Rzepiszka
Posty: 25
Rejestracja: sob cze 11, 2011 12:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurcia przysypuje młode ściółką. PILNE!!

Post autor: Rzepiszka »

Nie zauważyłam u niej żadnych nieprawidłowości w wyglądzie, a i po porodzie dosyć szybko wróciła do formy i aktywności.
Ze mną: Tosia, Candy, Willy, Sora i Yumi :-)
Awatar użytkownika
Rzepiszka
Posty: 25
Rejestracja: sob cze 11, 2011 12:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurcia przysypuje młode ściółką. PILNE!!

Post autor: Rzepiszka »

P.S. Jest szczurkiem fuzz, więc jakiekolwiek zewnętrzne problemy ze zdrowiem byłyby bardziej widoczne.
Ze mną: Tosia, Candy, Willy, Sora i Yumi :-)
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Szczurcia przysypuje młode ściółką. PILNE!!

Post autor: Nakasha »

Czasami fuzzice mają problemy z wykarmieniem miotu, szczególnie te za młode lub za stare.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Adopcji i Narodzin”