Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

aliani pisze:Tutaj jest napisane, że owoce cytrusowe są rakotwórcze ze względu na skórkę. Powiedzcie mi proszę, czy to odnosi się także do ludzi? Czy tutaj chodzi głównie o to, że są pryskane, czy po prostu mają jakieś składniki, które źle oddziałują na szczury? I czy np. jeśli zjem grejfruta, który jest podobno dosyć zdrowy (oczywiście nie w połączeniu z lekami), to wyjdzie mi to na dobre, bo witaminy, czy na złe, bo toksyny? Paranoja z tym jedzeniem... ???
Nie jesteśmy dietetykami, więc nie jesteśmy kompetentni, żeby Ci mówić takie rzeczy :P Wiemy, że naukowcy napisali w jakimś opracowaniu, że olejki eteryczne z cytrusów mają działanie rakotwórcze na samce szczurów. Albo coś w ten deseń. Pamiętaj, że szczur to nie człowiek i inne substancje są dla nas trujące, inne dla nich (patrz: czekolada, kawa, alkohol) tak samo jak różne dawki mają różne działanie.
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
aliani
Posty: 15
Rejestracja: wt sie 31, 2010 9:53 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: aliani »

Wiemy, że naukowcy napisali w jakimś opracowaniu, że olejki eteryczne z cytrusów mają działanie rakotwórcze na samce szczurów.
To z grejfrutem, to było takie mało istotne pytanie :P Chodziło mi właśnie o taką informację, jak w cytacie, bo się doszukać nie mogłam, dla kogo są rakotwórcze i dlaczego. A w dobie dzisiejszej polityki żywnościowej, boję się cokolwiek uznawać za zdrowe.
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

Jeśli znasz angielski, to zazwyczaj wystarczy wpisać w google "rats" i nazwę owocu/warzywa/innego produktu spożywczego, którego szukasz i wyskoczą Ci wyniki eksperymentów... taki już los szczura laboratoryjnego, że się na nim testuje wszystko :/ ale dzięki temu możemy uniknąć karmienia naszych pupili niezdrowymi dla nich rzeczami.
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: pariscope »

Ja, niestety, nie znam angielskiego, ale tego sposobu używam po polsku. Też działa, choć z pewnością wyników mam znacznie mniej :( Czasami trzeba na to poświęcić trochę czasu, ale w końcu się znajdzie odpowiedź na prawie każde pytanie.

Może warto by utworzyć specjalny wątek z linkami do ciekawych artykułów znalezionych w ten sposób. Oczywiście po odsianiu wyników mało istotnych, lub zbyt przegadanych, albo też napisanych pokrętnie i niezrozumiale. Co wy na to?
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Psychoszczur
Posty: 16
Rejestracja: śr lut 29, 2012 6:56 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Psychoszczur »

czy szczurki mogą jeść kokos?
Awatar użytkownika
Milka-sensei
Posty: 265
Rejestracja: pt lip 29, 2011 1:16 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Milka-sensei »

mogą :D moje go uwielbiają :)
Psychoszczur
Posty: 16
Rejestracja: śr lut 29, 2012 6:56 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Psychoszczur »

a gotowany/suszony bub?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Paul_Julian »

Jesli już to bób. Nie podajemy, ponieważ to jest strączkowe - działa podobnie jak groch, fasola czy kukurydza. Pęczy i moze po wodować wzdęcie. Można podać 1-2 nasionka (oczywiscie ugotowane) , ale nie za często.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
tuśka
Posty: 287
Rejestracja: sob mar 13, 2010 8:05 pm
Lokalizacja: Giżycko

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: tuśka »

a ja znowu zapytam się o liczi bo wtedy nie uzyskałam odpowiedzi ::)
można dać czy nie ? podobno ma dużo wit. C, więcej niż cytryna i dlatego nie powinno się tego dawać. ale spotkałam się też z taką odpowiedzią że organizm przyswoi jej tyle ile trzeba a resztę usunie. i w takim przypadku dać można.
jak to jest w końcu ? bo jeśli ma tak dużo wit. C to w czasie przeziębień raz na jakiś czas dobrze by było dać liczi tak zapobiegawczo ;)
Obrazek
za TM: Lusia Becia Alfa Pinki Szara
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

W cytrusach nie chodzi o witaminę C, tylko o jakieś olejki eteryczne ;) z witaminami chodzi oto, że jeśli podamy pokarm bogaty w wit. C, to nawet jeśli będzie jej bardzo dużo, to organizm ją wydali. Jeśli podamy w tabletkach - można przesadzić (za duża dawka na raz, co prawda witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, a nie w tłuszczu, więc nie odkłada się tak łatwo, ale przy dużej jednorazowej dawce nerki nie wyrabiają). I tak, liczi można, moje je uwielbiają :) A jak dasz im całe, to będą mieć zabawę z rozpakowywaniem :D
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
thevill
Posty: 36
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 1:01 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: thevill »

widziałem w innym temacie ze szczurki jednego z uzytkownikoe bardzo lubia andruty więc od razu poczestowałem i swojego Iwana która w pare sekund pochlona go i szukal jeszcze. Tu pojawia sie moje pytanie jak czesto i w jakich ilosciach moge dawac te andruty i kawalki jablka? (dwa ulubione posiłki szczurka)
jablka oczywiscie umyte i obrane :p
Obrazek
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

jabłka - w sumie bez ograniczeń, szczurek i tak nie zje więcej, niz potrzebuje, predzej zaniesie do spiżarni ;) a andruty - zobacz na opakowaniu skład. Jeśli jest mąka i woda, bez dodatków, to też nie musisz się martwić ilością - jeśli jest cukier, sól albo jakieś E-coś, to niewiele, jako przysmak ;)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
thevill
Posty: 36
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 1:01 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: thevill »

niestety sa cukry, jutro w sklepie poszukam bez dodatków a jablko juz wlasnie podalem i wcina. Pewnie jest wdzieczny za Twoja wypowiedz, bo dzieki Tobie dostal kolejne dzis :P (bo myslalem wczesniej ze za duzo nie mozna)
Obrazek
Awatar użytkownika
thevill
Posty: 36
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 1:01 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: thevill »

Jeszcze może co do suchej bułki, bardzo dobrze ususzonej to bez ograniczen także może jeść jak jabłko? dzis dostał okolo 1/4 bulki, narazie zjadł z tego połowe. Mogę smiało podawać więcej w razie czego? dzięki za odp. z góry
Wiem że bułka służy przede wszystkim do ścierania zębów tak jak wapienko, ale wapienka nie rusza od 3 dni więc dałem bułke która mu smakuje :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Milka-sensei
Posty: 265
Rejestracja: pt lip 29, 2011 1:16 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Milka-sensei »

ja pieczywo podaję rzadko... ze względu na mnóstwo spulchniaczy i innych polepszaczy przedłużających termin przydatności do spożycia. lepiej podać gałązki jabłoni według mnie (tylko umyte ;)).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”