Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
julek2000
Posty: 120
Rejestracja: pn mar 05, 2012 1:28 pm

Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: julek2000 »

Mam w jednej dużej klatce cztery szczurki (Julek, Bosman, Harnaś i bezimienny), jeden z nich (Bosman )jest bardzo agresywny w stosunku do pozostałych ma jeden rok i osiem miesięcy i raz został ojcem. Trzy tygodnie temu do stada dołączył bezimienny maluch, ale to bez znaczenia w tej sytuacji bo był taki już wcześniej. Gryzie i bije inne szczury z zasady, wszystko musi mieć pierwszy i musi mieć najwięcej wszystkiego. Innym szczurom zabiera żarcie i natrętne je iska i kaleczy. Bezimienny maluch już tydzień jest w separacji od innych bo Bosman zrobił mu dużą ranę przy tylnej łapce, którą zdezynfekowałam jodyną. Dzisiaj jak głaskałam Harnasia zobaczyłam również dużą ranę przy jajkach. Kiedy Bosman budzi się ze snu to inne szczury już się mocno stresują. Bosman wyrywa im pęczki sierści i atakuję, a potem przewraca na plecy i obsikuje. Kiedy dawałam im jogurt do miseczki to ugryzł mnie bardzo mocno w palec i szarpał. Nie wiem co mu odbiło, robi już tak od dwóch miesięcy. Tylko Julek jeszcze nie jest mocno pogryziony. :'( Co mam robić ???
Awatar użytkownika
Ogoniasta
Posty: 2285
Rejestracja: wt lut 10, 2009 11:17 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: Ogoniasta »

Wykastrować agresora...jeżeli to burze hormonalne, to powinno pomóc.
Ze mną:Mary,Serduszko,Brie,Odyseja i IliadaHS,Berta,Xavi
W sercu:Meggy,Pampuszek,Fibi,Rossa,Vilemo,Sasha,CelicaSR,Lexi,SeventhHeaven,Delicja,Izzie,Lily,Muffinka,FoxyLady,Brook,Brandy,
Shandy,Lucynka,Whisky,Bajka,Daisy,Morelka,Impala,Tessa,Tequila
Awatar użytkownika
MarMar
Posty: 70
Rejestracja: wt kwie 26, 2011 2:21 am

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: MarMar »

Ogoniasta burza hormonalna u prawie dwuletniego szczura? Ja bym obstawiała raczej jakąś chorobę, która ma wpływ na zachowanie, o czym już zresztą pisałam użytkowniczce julek2000

Jeśli boisz się, że zrobi komuś krzywdę - oddziel agresora. Skonsultuj się z dobrym wetem - może Bosmana coś boli i stąd ta agresja? Zastanowiłabym się również czy nie jest to jednak związane z nowym członkiem stada.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: noovaa »

W kwestii zdrowotnej, można zrobić RTG głowy - pokaże guzy.

W kwestii nowego członka stada. Można spróbować całkowicie oddzielić go od stada na 2-3 tygodnie i poczekać aż w stadzie ustalą hierarchię bez niego. Wtedy spróbować go połączyć, stosując się do porad z działu stadko.

Kastracja też nie zaszkodzi, ale w tym wieku szukałabym już narkozy wziewnej.

Kiedy zachowuje się nie dobrze, próbuj go dominować.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Ogoniasta
Posty: 2285
Rejestracja: wt lut 10, 2009 11:17 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: Ogoniasta »

[quote="MarMar"]Ogoniasta burza hormonalna u prawie dwuletniego szczura? quote]


Po pierwsze, o ile faktycznie tyle ma..po drugie, a dlaczego nie?? gospodarka hormonalna może zostać zaburzona w każdym wieku ;)
Ze mną:Mary,Serduszko,Brie,Odyseja i IliadaHS,Berta,Xavi
W sercu:Meggy,Pampuszek,Fibi,Rossa,Vilemo,Sasha,CelicaSR,Lexi,SeventhHeaven,Delicja,Izzie,Lily,Muffinka,FoxyLady,Brook,Brandy,
Shandy,Lucynka,Whisky,Bajka,Daisy,Morelka,Impala,Tessa,Tequila
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: Rajuna »

Wiesz co, podsunę Ci dziwną teorię.. weź dobrą lampę albo latarkę i obejrzyj agresorowi oczka - sprawdź czy nie zaszły bielmem, czy obie źrenice reagują na światło, czy są tego samego kształtu i rozmiaru. U mnie największa agresorka w stadzie jest niewidoma na jedno oczko i prawdopodobnie dlatego jest agresywna w stosunku do innych szczurów.
Druga sprawa, zorientuj się, czy te ataki nie następują zawsze np. w pobliżu miejsca, gdzie chowa jedzenie albo blisko miski, domku, etc.
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
julek2000
Posty: 120
Rejestracja: pn mar 05, 2012 1:28 pm

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: julek2000 »

Rajuna pod dobrą latarką wygląda u niego to tak jakby miał zeza.
Oddzieliłam go do oddzielnej klatki, ale ogólnie może ta agresja pochodzi stąd że Bosman ma problemy neurologiczne.
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: Rajuna »

A stwierdzono coś u niego? Skąd wiesz o tych problemach neurologicznych? Agresja może być wywołana jakimś uszkodzeniem mózgu, guzem, hormonami... wiele jest przyczyn.
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
julek2000
Posty: 120
Rejestracja: pn mar 05, 2012 1:28 pm

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: julek2000 »

Ma problemy z kręgosłupem po jednej z bójek.
Awatar użytkownika
sebasebaseba
Posty: 69
Rejestracja: ndz sty 15, 2012 11:17 pm
Lokalizacja: Gliwice

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: sebasebaseba »

Witam , mam podobny problem z jednym ze swoich szczurów , ale czy kastracja może wpłynąć negatywnie na zdrowie kastrowanego i czy mogą być jakieś powikłania po zabiegu ?
Ze Mną :
chwilowo brak
Odeszły :
Maciuś , Maluszek bez imienia , Oskarek , Maciuś Drugi , 8-letnia suczka KORA (18.10.2012) , Oskarek Drugi ze śmietnika , Hubert Węglarz "garażowiec" , Pan Ferdynand (żył 3 lata i 1 miesiąc)
Awatar użytkownika
julek2000
Posty: 120
Rejestracja: pn mar 05, 2012 1:28 pm

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: julek2000 »

Może i Was wszystkich zaskoczę, ale po czterech dniach samotności Bosman stał się bardzo grzeczny i wydaje się być szczęśliwy. Wypuściłam dzisiaj szczuraki z klatek i to te trzy szczury które były w jednej klatce Bosmana zdominowały Wpuściłam je do klatki po wymienieniu trotek, Bosman teraz jest uległy i się nie awanturuję, jest bardzo przyjazny i pcha się do miziania i prawie cały czas wisi na kratce.
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: Rajuna »

Może po prostu musiał trochę pobyć sam, czasem każdy tak ma, że go inni denerwują z byle powodu ;) Oby mu tak już zostało :)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
julek2000
Posty: 120
Rejestracja: pn mar 05, 2012 1:28 pm

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: julek2000 »

Mam nadzieję że to nie jest cisza przed burzą. :P
Awatar użytkownika
julek2000
Posty: 120
Rejestracja: pn mar 05, 2012 1:28 pm

Re: Agresja w stosunku do innych szczurów - PILNE

Post autor: julek2000 »

Wszystko w porządku, dzisiaj w nocy było słychać tylko drobne piski. Wcześniej potrafiły tłuc się w klatce całą noc. :D
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”