Pytania ogólnie o szczurach

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Krolik
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 03, 2012 9:07 pm

Re: Co i jak o szczurach.

Post autor: Krolik »

Padaja do was jeszcze dwa pytania:
1. Jak częste są wizyty u weterynarza z szczurami?
2. Czy przegryzą wolierę z metalowej siatki 0,5 x 0,5 oczka
Awatar użytkownika
Jay-Jay
Posty: 548
Rejestracja: ndz lis 06, 2011 8:20 pm
Numer GG: 7336498
Lokalizacja: 100 km od Szczecina
Kontakt:

Re: Co i jak o szczurach.

Post autor: Jay-Jay »

zależy jakiej siatka jest grubości
a jak często nie wiem, zależy czy jest okres przeziębień czy nie i inne takie niech nasi fachowcy się wypowiedzą bo ja nie mam jeszcze praktyki
Obrazek
Krolik
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 03, 2012 9:07 pm

Re: Co i jak o szczurach.

Post autor: Krolik »

Powiem że siatka nie jest jakiejś super grubości, jest to bardziej taka siatka na woliery dla ptaków.
Awatar użytkownika
terkiszon
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 14, 2012 11:15 pm
Numer GG: 400677
Lokalizacja: Warszawa

Szczurze podstawy

Post autor: terkiszon »

Cześć, jestem tu nowy i moje pojęcie o szczurach jest znikome.

Zastanawiam się nad zakupem szczura. Domyślam się, że najlepiej będzie kupić dwa żeby się nie nudziły i żeby to były samiczki, bo nie chce małych szczurków.
1. Więc od podstaw, jak z karmą? Miałem kiedyś chomika, babka w sklepie zoologicznym mi dała złą karmę i w przeciągu paru dni zdechł. Szczur ma chyba mocny żołądek, bo widziałem, że niektórzy karmią je przekąskami dla psów, więc chyba nie muszę się tak o te karmę martwić?
2. Jaką duża ma być klatka, a może akwarium? Co powinno być w klatce? Domyślam się, że kołowrotek się dla szczura nie nadaje, no to jakie dla niego zabawki? Jak duże domki, dwa osobne dla dwóch szczurów czy jeden duży? Mam jakąś starą klatkę po wyżej wymienionych chomikach i akwarium po rybkach. Obie na oko 50cmx30cm
3. Gdzie szczura kupić, w jakim wieku powinien być i z jakimi kosztami mam się liczyć przy zakupie? Chyba najlepiej by było kupić je z jakiś prywatnych hodowli/adopcji?
4. Jakie są koszta miesięczne utrzymania takich dwóch szczurów? Jakie zrobić im rozrywki?
5. Poproszę o jakieś dawajcie jakieś porady, ciekawostki, wszystko co powinienem wiedzieć jako przyszły właściciel dwóch samiczek.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Szczurze podstawy

Post autor: akzi »

najlepsze porady i ciekawostki znajdziesz na forum poczytaj
nie kupuj a adoptuj jestes z wawy mamy maluchy do rozdania za darmo :) patrz tu => http://szczury.org/viewtopic.php?f=161&t=38151
szczury stadne są silnie muszą być dwa minimum tej samej płci.
klatka musi być duża, żadne akwarium, akwarium jest dla gadów płazów i rybek, szczury lubią się wspinać
karma musi byc dobra szczury to nie świnie że dasz im wszytsko i na dobre im to wyjdzie ;)
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurze podstawy

Post autor: Paul_Julian »

Na początek to zapraszam Cię do przejrzenia jeszcze innych dzialów :) Bo to sie tak nie da odpowiedzieć jednym zdaniem :D
Zaraz pod tym dzialem są dzialy o karmieniu, o klatkach, itd. wszystko ladnie opisane :)

Najlepiej zacznij od tego tematu http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=15893&p=252213

Czytaj koniecznie przyczepiane tematy :) Tam sa wazne rzeczy.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nancy1989
Posty: 298
Rejestracja: wt cze 12, 2012 8:21 am

Re: Szczurze podstawy

Post autor: nancy1989 »

Wato też pamiętać, że żaden z wymiarów klatki nie może być mniejszy niż 40cm (poszukaj czegoś takiego jak szczurzy kalkulator i sprawdź czy klatka o takich wymiarach jakie znajdziesz pasuje dla dwóch szczurków).
Poczytaj o karmieniu szczurów- zaopatrz się w dobrą karmę nie taka polecaną przez Panią ze sklepu, tylko wybierz coś z polecanych na forum :)
Poczytaj o ściółkach - z doświadczenia wiem, że trociny i sianko mogą uczulać zarówno szczura jak i właściciela polecam granulaty - można kupić duże ekonomiczne paczki w sklepach internetowych, lub mniejsze w zoologu.
Płeć do wybór indywidualny - ja mam chłopców. Poczytaj o cechach charakterystycznych dla chłopców i dziewczynek i pamiętaj ,że charakterem osobowość to cecha indywidualna tak więc jeden z moich chłopców jest bardziej dziewczyński :)
Jak już będziesz wiedział podstawy i adopcja szczurków będzie się zbliżała poczytać warto wątek pierwsza pomoc - by wiedzieć co robić jak szczurek np. kicha. Warto też mieć chociaż podstawowe leki - jak np. szczury się pogryzą/skaleczą coś do dezynfekowania ranek, witaminy jak zaczną kichać itd.
jeśli koszty Cię przerażą to się nie zrażaj są rzeczy, na których można zaoszczędzić - klatkę kupić używaną na tablicy, gumtree ,allegro czy też na forum :). Wyposażenie klatki można zrobić samemu - hamaczek można zrobić z kawałka materiału, półki z koszyczków,które w marketach kosztują parę zł , da się też z nich robić domki (zobacz np. na dział o zabawkach robionych samodzielnie). Wystarczy troszkę chęci i wyobraźni. Ja na ściółce oszczędzam kupując ekonomiczne opakowania i na tym,że moje szczury załatwiają się do kuwety (przynajmniej w większości :P), na karmię oszczędzam kupując karmę dobrą i drogą i łącząc ją z garmą labofeed (można o niej poczytać na forum i kupić z innymi osobami na spółę).
rzeczy dotyczących szczurów, które trzeba i które warto wiedzieć jest naprawdę wiele -dlatego nie zdołam tu wszystkiego opisać a nawet zasygnalizować, zwłaszcza, że sama jestem początkująca i szczury mam od 5msc.
Jak już poczytasz co trzeba na forum i będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości śmiało pytaj na forum lub także do mnie na prv :) chętnie doradzę :)
Moje ogoniaste: JUVEK, JJ i RUFUS <-- nasz wątek
Szczurki na straganie - nasz bazarek --> KLIK
Awatar użytkownika
Eve
Posty: 2256
Rejestracja: wt lis 16, 2010 11:15 pm
Lokalizacja: Legnica

Re: Szczurze podstawy

Post autor: Eve »

Świetne jest to że najpierw chcesz znaleźć wiedzę a dopiero później zabierasz się za przygarnięcie zwierząt. Wielu robi odwrotnie i potem wychodzą różne dramaty:)
Taka postawa wzbudza od razu przyjazne nastawienie u "starszych bywalców" więc pytaj, pytaj i czytaj ;)
I adoptuj !
Wyżej masz wiele porad ale gdyby jeszcze coś .. - to śmiało ! :)
Łapki malutkie ale wyobraźnia ogromna..
Moje miziaki: Futra z Charakterem
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=33133

Hamaczki dla każdej paczki :P
http://szczury.org/viewtopic.php?f=149&t=38219
Awatar użytkownika
nancy1989
Posty: 298
Rejestracja: wt cze 12, 2012 8:21 am

Re: Szczurze podstawy

Post autor: nancy1989 »

widzę,że w moim poście jest błąd, kichanie nie wymaga oczywiście pierwszej pomocy ;) chodziło mi o krztuszenie się.
Moje ogoniaste: JUVEK, JJ i RUFUS <-- nasz wątek
Szczurki na straganie - nasz bazarek --> KLIK
Awatar użytkownika
Arau
Posty: 1326
Rejestracja: wt cze 12, 2012 5:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurze podstawy

Post autor: Arau »

W duuużym, telegraficznym skrócie:

1. Więc od podstaw, jak z karmą? Miałem kiedyś chomika, babka w sklepie zoologicznym mi dała złą karmę i w przeciągu paru dni zdechł. Szczur ma chyba mocny żołądek, bo widziałem, że niektórzy karmią je przekąskami dla psów, więc chyba nie muszę się tak o te karmę martwić?

Szczury są wbrew pozorom bardzo delikatne. Potrzebują odpowiedniej karmy suchej, dostępnej cały czas, a oprócz tego, urozmaiconej diety składającej się z owoców, warzyw mięsa (niekoniecznie).
Temat dotyczący karm polecanych - pierwsze posty mogą być mylące, ponieważ są już stare, czytaj od końca :)
Lista co dajemy a czego nie dajemy szczurom, poza suchą karmą

2. Jaką duża ma być klatka, a może akwarium? Co powinno być w klatce? Domyślam się, że kołowrotek się dla szczura nie nadaje, no to jakie dla niego zabawki? Jak duże domki, dwa osobne dla dwóch szczurów czy jeden duży? Mam jakąś starą klatkę po wyżej wymienionych chomikach i akwarium po rybkach. Obie na oko 50cmx30cm

Zapomnij o akwarium. Po pierwsze akwarium ma złą cyrkulację powietrza, co może powodować poważne problemy z płucami. Po drugie, te wymiary są za małe. Żaden wymiar nie może być mniejszy niż 40 cm. Przyjęło się, że optymalna klatka dla dwóch szczurów to taka o wymiarach 70x40x60. Nie musi być droga, często można trafić okazje, także tutaj, na forum.

Kalkulator - na ile szczurów nadaje się klatka
Klatkowe wybory użytkowników
Dział z ogłoszeniami klatek

3. Gdzie szczura kupić, w jakim wieku powinien być i z jakimi kosztami mam się liczyć przy zakupie? Chyba najlepiej by było kupić je z jakiś prywatnych hodowli/adopcji?

Nie kupujemy szczurów w sklepach zoologicznych ani z pseudohodowli.
Hodowla zrzeszona najpewniej nie sprzeda Ci szczura, jeśli wcześniej nie miałaś z nimi doświadczenia... Poza tym, zapisy na mioty zaczynają się na długo przed zapłodnieniem i zazwyczaj lista jest pełna po tygodniu ;)
Ale szczura można (a nawet trzeba) zaadoptować. Jest mnóstwo bid, które szukają domu i są to szczury bardzo różne, od maluchów z wpadek, do schorowanych staruszków. Adoptować można nawet z drugiego końca polski, transport się jakoś znajdzie :)
Co do wieku, jest najmniej istotny... Ja chciałam maluszka, a skończyłam z dwoma półrocznymi chłopakami i jestem nimi zachwycona i absolutnie w nich zakochana :) Polecam Ci wziąć od razu parę - będą oswojone ze sobą, odpadnie Ci stres przy łączeniu.

Dział adopcyjny na forum
Temat o transporcie szczurków do adopcji

4. Jakie są koszta miesięczne utrzymania takich dwóch szczurów? Jakie zrobić im rozrywki?

Niech pomyślę... Na dwa samce miesięcznie raczej nie przekraczam 30 zł. Nie wliczam jedzenia poza suchą karmą, bo dostają to co i tak mam w lodówce dla siebie. Oczywiście trzeba mieć odłożony fundusz "na w razie czego", zwierze zawsze może zachorować, może okazać się konieczna kastracja, zdarzy się jakiś wypadek.
Na początku trzeba oczywiście wydać więcej na klatkę, jej wyposażenie, hamaczki, półki, miseczki, poidła...
Co do rozrywek - najczęściej wystarczy po prostu być :) Człowiek to najlepsza interaktywna zabawka dla szczura :P

5. Poproszę o jakieś dawajcie jakieś porady, ciekawostki, wszystko co powinienem wiedzieć jako przyszły właściciel dwóch samiczek.

Poczytaj forum, a wszystkiego się dowiesz :)
Obrazek
Zaraza, Szuriken, Kaszmir
[klik!]



Za tęczowym mostem...
Alucard, Belzebub, Zenek, Bazyl, Edgar, Arrow, Krecik, Afera, Wichura. Tęsknię za Wami...
Awatar użytkownika
ann.
Posty: 673
Rejestracja: pn gru 03, 2012 6:56 pm
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie do doświadczonych szczuromaniaków o hodowlę.

Post autor: ann. »

Cześć wszystkim, jestem Anka. ;)

(jeśli jestem w złym dziale, coś źle piszę - przepraszam. Pierwszy raz piszę na forum. Proszę o wyrozumiałość)

Od kilku miesięcy jestem tylko czytelnikiem (Wasze doświadczenie - kopalnie wiedzy!), dziś mam pytanie, ponieważ wezbrały we mnie wątpliwości.

Zacznę.
We wrześniu kupiłam szczurkę, w sklepie zoo. Wiem, wiem. Wtedy nie byłam świadoma, że nakręcam ten chory biznes. Dopiero kiedy zaczęłam czytać forum zrozumiałam swój błąd, ale co się stało to się nieodstanie. Zwierz i tak kochany. :)
Otóż dla mojej Korby postanowiłam dokupić koleżankę, wiadomo z jakich przyczyn nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Znalazłam hodowlę we Wrocławiu tirarira, na stronie jest niby zarejestrowana. Pani kobitka miała dużą wiedzę, wyszukiwała mi stworzona jakiego sobie wymarzyłam, całowała maleństwa, dokładnie wiedziała datę urodzenia każdego. Ogólnie miałam pozytywne wrażenia. Za małą zapłaciłam 60zł. Ale szczurów miała caaaałą masę, ogrom.
I teraz - czy ja czasem nie dałam się nabić w bambuko? Znaczy, zadowolona jestem z małej, jest kochana, ale czy ta hodowla jest aby na pewno hodowlą? Naczytałam się na forum i mam masę wątpliwości teraz.
Nie chciałabym dawać komuś w kieszeń kasy za masową produkcję. Wstawiłabym linka do strony tej 'hodowli', ale nie wiem, czy mi wolno. Chciałabym też powiększyć stadko w najbliższym czasie.

Co o tym sądzicie?
Znacie sie na tym dużo lepiej ode mnie. Ja zaczynam swoją przygodę z Parszywkami.

Pozdrawiam!
Psychopatka Korba, ciepła klucha Pianka, żywe srebro Dziurka, łysa Jagoda, maleńka Gumka i oszołom Śrubka
za TM Gumka i Mysza
(mamy też swój wątek:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40116)
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie do doświadczonych szczuromaniaków o hodowlę.

Post autor: madziastan »

Niestety, kupiłaś szczura z pseudeohodowli... każda hodowla powinna być zrzeszona w Stowarzyszeniu Hodowców Szczurów Rasowych. Wśród aktywnych hodowlii w Polsce to : Anahata Rattery, Emerald Moon, SunRat's, Wuwuniarnia.
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Awatar użytkownika
ann.
Posty: 673
Rejestracja: pn gru 03, 2012 6:56 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie do doświadczonych szczuromaniaków o hodowlę.

Post autor: ann. »

kurcze, no. Głupiutka ja, naiwna.
Miałam nadzieję na inną odpowiedź...
Nic, pozostaje mi czyhać na jakąś adopcję bezdomnego stwora. Już w kupno Parszywka nie będę się bawić, potem mam tylko kaca moralnego. buf. >:(
Psychopatka Korba, ciepła klucha Pianka, żywe srebro Dziurka, łysa Jagoda, maleńka Gumka i oszołom Śrubka
za TM Gumka i Mysza
(mamy też swój wątek:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40116)
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie do doświadczonych szczuromaniaków o hodowlę.

Post autor: madziastan »

Ja zawsze pozostaję przy tym że adoptuję biedaków z forum :) W takim razie śmiało nabieraj wiedzę i rozmawiaj z nami :)
Jaką klatkę masz? Czym karmisz?
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Awatar użytkownika
ann.
Posty: 673
Rejestracja: pn gru 03, 2012 6:56 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie do doświadczonych szczuromaniaków o hodowlę.

Post autor: ann. »

Klatkę póki co mam w sam raz na dwie panienki, ale jestem w trakcie szukania jakiejś większej. Najlepiej używki, ale w ogłoszeniach znajduję jakieś małe. Czatuję. I liczę, że może mikołaj przyniesie jakiś fundusz, to może zbankrutuję na nówce :D
Mam to szczęście, że Parszywki mogą biegać po pokoju, nie mają co zniszczyć. W dzień i tak śpią, wieczorem buszują, więc mam nadzieję, że przez czas poszukiwań klatki przebywanie w mniejszej nie będzie im tak doskwierać. ;)

Kupuję karmę, kurcze... Jaka to była firma? Zapomniałam. Pamiętam, że ładnie pachnie, jest w niej dużo różności (kosztuje 17zł/kg), jak pójdę kupić następnym razem, to zapytam. Skleroza nie boli. :D
Poza tym wiadomo, owocki, warzywka, kiełki, ziemniaczki, sucharki, ryż, makaron... Mam tendencję do uszczęśliwiania ich jedzeniem, ale staram się nad sobą panować :D Czasem, jak się chcemy popisać przed znajomymi, to za ser żółty pokazujemy, że potrafimy zrobić obrót :D

Trochę się czaiłam z postem tu, myślałam, że mnie troszkę zjecie, że kupiłam w zoo i w pseudo. Mega pozytywne zaskoczenie, chyba zostanę na dłużej tu. :)
Psychopatka Korba, ciepła klucha Pianka, żywe srebro Dziurka, łysa Jagoda, maleńka Gumka i oszołom Śrubka
za TM Gumka i Mysza
(mamy też swój wątek:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40116)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”