Bolesne gryzienie

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

T&A
Posty: 4
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 10:06 pm

Bolesne gryzienie

Post autor: T&A »

Witam wszystkich!
Mam z chłopakiem ogromny problem ze szczurem. Od kilku lat marzyliśmy o tym, żeby zaopiekować się właśnie tym zwierzątkiem. T. miał wcześniej już dwa szczurki, więc uznaliśmy, czemu nie, zawsze będzie wesoło z małym gryzoniem w domku. ;) Swoją drogą mieliśmy, co do niego wiele planów, że go wytresujemy, będziemy z nim podróżować itd. Cieszyliśmy się z niego z całych sił. Dyzio trafił do naszego domu w październiku jako ok. miesięczny, może trochę starszy szczurek. Włożyliśmy w jego oswojenie dużo energii i pracy, ale przede wszystkim po odpowiednim zabezpieczeniu pokoju mógł swobodnie po nim biegać. Spędzaliśmy z nim każdy wolny czas, ja nawet budowałam tory przeszkód i uczyliśmy go różnych sztuczek, żeby to nie było jakieś bierne bieganie ale rozrywka dla niego. Dyzio od początku miał to do siebie, że był wredny, lubił postawić na swoim, mało się iskał, prawie w ogóle nie lubił być głaskany, nie przychodził spać na kolanach.. raczej samotnik, dzikus.. No ale w każdym razie nigdy nie gryzł, ewentualnie czasem podgryzał, aż do ostatnich dni. Nie wiem, co się stało...ale bardzo się oboje martwimy.. przede wszystkim zaczęlo się od tego, że mocno się drapie.. jakby ze stresu, a po drugie bardzo mocno gryzie.. zawsze do krwi i wręcz wczepia się w skórę i trzeba go odrywać od ręki. Nie pomogła dominacja, bo cały się jeży i generalnie wtedy jedyne, co można zrobić to szybko włożyć go do klatki, żeby się uspokoił.. Jest to nie fajna sytuacja, bo za każdym razem nabieramy dystansu do niego, boimy się i on to wyczuwa.. Od jakiś 2 tyg. zaczęłam stosować metodę, że po prostu daje mu się troszkę podgryź i to pomagało, podgryzł uspokajał się i było dobrze, ale dwa dni temu znowu dosyć mocno mnie ugryzł, nawet w pierwszych chwilach po tak mocnym ugryzieniu, były myśli o uśpieniu.. Pani w Zoologicznym, powiedziała, że to samiec alfa i zawsze będzie dążył do dominacji.. a w ogóle jest taki agresywny że boimy się kupić drugiego szczurka, żeby nie zrobił mu krzywdy.. Co radzicie, pomocy!?
T&A
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bolesne gryzienie

Post autor: Malachit »

Z tego co piszecie wynika, że wasz szczur przechodzi bardzo burzliwy okres dojrzewania, buzują w nim hormony, dlatego tak się zachowuje. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku byłaby kastracja, dzięki której poziom hormonów się obniża i szczur się uspokaja (zapewne przeszkadza mu to w równym stopniu co wam, ale nie jest w stanie nic na to poradzić). Inną opcją jest przeczekać dojrzewanie, ale nie wiadomo, ile to potrwa.
Tutaj można poczytać o kastracji http://szczury.org/viewtopic.php?f=10&t=394&start=315
http://szczury.org/viewtopic.php?f=173& ... =kastracja
Nie radzę opierać się na radach sprzedawców ze sklepów zoologicznych, gdyż często nie posiadają wystarczająco dużej wiedzy odnośnie sprzedawanych zwierząt.
Pytaliście o rady, dlatego radzę też przygarnąć towarzysza dla swojego szczura, bo są to zwierzaki bardzo silnie stadne i naprawdę potrzebują towarzystwa swojego gatunku.
A jeśli naprawdę nie będziecie sobie w stanie z nim poradzić, to zamiast myśleć o uśpieniu zdrowego zwierzaka lepiej oddać go chociażby tutaj, przez forum.
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
ann.
Posty: 673
Rejestracja: pn gru 03, 2012 6:56 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bolesne gryzienie

Post autor: ann. »

Ja bym bardziej to powiązała z dojrzewaniem, buzują w nim hormony. Tu raczej nie chodzi o dominację... Kastracja mogłaby rozwiązać problem. Koniecznie potrzebny mu też jest kolega. (Btw. nie słuchaj pań w zoologicznych, one mają niewielką wiedzę)
Ale ja na samcach nie bardzo się znam, poczekaj na opinie kogoś bardziej kompetentnego. :)

Życzę powodzenia!
Psychopatka Korba, ciepła klucha Pianka, żywe srebro Dziurka, łysa Jagoda, maleńka Gumka i oszołom Śrubka
za TM Gumka i Mysza
(mamy też swój wątek:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40116)
T&A
Posty: 4
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 10:06 pm

Re: Bolesne gryzienie

Post autor: T&A »

Nie, uśpienie nie wchodzi w grę, napisałam to żeby Wam pokazać jak bardzo się tego wystraszyliśmy.
Dziękuje bardzo za rady! To nas bardzo uspokoiło.. może to śmieszne, ale my wręcz myśleliśmy , że zwariował.. bo inaczej nie umieliśmy sobie wytłumaczyć takiej diametralnej zmiany w zachowaniu.
Pozdrawiamy!! ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”