Dwie siostry i dziwne zachowania...

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kasiooo
Posty: 3
Rejestracja: śr lip 16, 2014 10:14 pm

Dwie siostry i dziwne zachowania...

Post autor: kasiooo »

Witam!
Jestem świeżo upieczoną mamą dwóch pięknych szczurzyczek, wzięłam je do siebie 13.07 więc maluchy są u mnie dopiero od 3 dni.
Gdy zobaczyłam że na facebooku dziewczyna ogłasza się ze odda maluchy bo nie chce żeby zjadły je węże, wiedziałam że musze przygarnąć dwa maluchy.

Gdy je odbierałam, wsadzałam do nowej klatki itd widziałam że są równej wielkości, są z jednego miotu.. Teraz się to zmienia i nie wiem co robic i czy cokolwiek robic... Iskra zaczęła dominować, zabierać Szarej jedzenie, bić ją, a ta potulnie oddaje jej wszystko i mimo tego że są u mnie dopiero od 3 dni widać że Szara jest duzo mniejsza i słabsza... Nie jest tak ruchliwa jak Iskra, najczęsciej leży lub śpi, mało się rusza, gdy Iskra do niej podchodzi prawie w ogóle nie reaguje.. Gdy wkładam do klatki marchewkę (zawsze więcej) Iskra zabiera się za jedzienie, Szara schodzi na dół, bierze kawałek i idzie do góry... Na to Iskra reaguje błyskawicznie, wskakuje do niej i jej to zabiera.. To samo jest z suchym czy z piciem... Szara zaczyna pić a ta ją odpycha...

Zaczynam się o szarą martwić, jest taka smutna, ciągle leży w kącie a Iskra przy niej wygląda jak by miała wytrzeszcz... Szara nawet jak chodzi to ma tak jak by pół przymknięte oczka..

Szara też czasem próbuje zabrać jej jedzonko, ale ta szybciutko się odwraca i nie pozwala jej na to...

No i przy tym są bójki... kotłują się po klatce popiskując lekko, nie reaguję bo chyba tak ma być, zabawa, ustalanie kto jest silniejszy... Krwi nie ma, "pióra" nie lecą...

Da się cos z tym zrobić? Nie moge patrzeć na takiego maluszka, Iskra przy niej rośnie jak na drożdzach a ta jak by stała w miejscu i ten smutek :( może jestem przewrażliwiona? POMOCY!
hekatomba
Posty: 82
Rejestracja: sob sty 04, 2014 3:49 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Dwie siostry i dziwne zachowania...

Post autor: hekatomba »

kasiooo, jak słusznie zauważyłaś, niegroźne bójki i kotłowania mogą być wynikiem zabawy, ustalania hierarchii lub różnicy charakterów (zdarza się, że jeden szczur jest nad wyraz spokojny, a drugiego wszędzie pełno). Niepokojące jednak wydają się pewne objawy, które opisujesz (osowiałość, nadmierna senność, przymrużone oczy), bo zwykle towarzyszą one problemom zdrowotnym. Zabierz małą do weterynarza - niech ją porządnie osłucha i sprawdzi, czy nie ma pasożytów (zewnętrznych i wewnętrznych). Wcześniej przewertuj listę polecanych lecznic w Twojej miejscowości, bo nie każdy weterynarz ma pojęcie o gryzoniach.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dwie siostry i dziwne zachowania...

Post autor: smeg »

Według mnie również powinnaś wybrać się do dobrego weterynarza od gryzoni, maluszki powinny być ruchliwe i żywe. Szczury dość późno pokazują, że coś im dolega, półprzymknięte oczka, ospałość to już objawy ciężkiej choroby.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
kasiooo
Posty: 3
Rejestracja: śr lip 16, 2014 10:14 pm

Re: Dwie siostry i dziwne zachowania...

Post autor: kasiooo »

Powiem tak... Ożywia się i biega jak szalona jak Iskra pójdzie spać albo jak wkładam łapke do klatki i udaje szczurka, ganiam ręką za nimi i się bawie... To samo jest jak zawitają na salony smakołyki.. Marchewka, jabłuszko, banan, mała się ożywia, Iskra ją stopuje, ta idzie na góre i tak leży biedna... wrzuciła bym zdjęcie maluszków ale nie umiem :((

wydaje mi się też że taki jej charakterek, mały leniuszek w niej drzemie, jest spokojna a Iskra to diabeł wcielony, lata skacze, biega jak szalona, na rękach nie wysiedzi 3 sekund.. Wczoraj wzięłam szarą na ręce, obwąchała mnie, zaczęła zwiedzać, weszła pod koszulke i tam najwygodniej... pozniej na kolanach leżała bardzo spokojnie, moglam ją smyrać itd..

Dzisiaj jak wsadzilam reke do klatki to się bawiły oby dwie, odskakują, biegają a teraz śpi jedna na drugiej..

Może jeszcze troche odczekać? Może to jej zachowanie jest spowodowane tym że Iskra ciągle jej wszystko zabiera?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dwie siostry i dziwne zachowania...

Post autor: smeg »

A mogłabyś nagrać filmik pokazujący to zachowanie słabszej szczurki? Nie ma np. lekko nastroszonego futerka, wycieków z noska lub oczek, nie wydaje odgłosów poza piskami przy zabawie z drugą?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
kasiooo
Posty: 3
Rejestracja: śr lip 16, 2014 10:14 pm

Re: Dwie siostry i dziwne zachowania...

Post autor: kasiooo »

Jasne, nagram cos jutro przed praktykami albo po. Futerko ma normalne, właściwie to puszek, przyklapniete, nosek czysty, oczka tak samo, podczas "bojek" tylko krótkie, ciche pii nic więcej, nie charczy jakos dziwnie, nie wydaje innych podejrzanych dźwięków... i dlatego to jest dla mnie dziwnie bo wygląda ok, tylko to ze jest mniejsza. Ale ta sennosc, może to przez pogodę, duszno strasznie.. moze profilaktycznie vibovit jej podać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”