Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli, cytrusów

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Joanka
Posty: 340
Rejestracja: pt maja 27, 2005 4:08 pm

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: Joanka »

W zeszłym roku zbierałam pestki arbuza, suszyłam i dodawałam do karmy. To prawie to samo, co pestki dyni, ta sama rodzina roślin. Oczywiście spytałam wcześniej weterynarza, czy mogę. Nie miał zastrzeżeń.
Co do pestek zawierajacych cyjanowodór: większość zwierząt instynktownie nie je niczego, co pachnie migdałami, ale jednak trzeba uważać. Czasem pozwalam Florze pobawić się pestką śliwki czy brzoskwini, żeby pościerała zęby, ale tylko przez chwilę, zanim zdoła dogryźć się do środka.
Some men like the fishing
And some men like fowling
And some men like to hear
The cannonballs are roaring
Me - I like sleeping
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: Nisia »

Dzieki Wild! A ja się od wczoraj zastanawiałam, czy moim małym mogę dać wydrylowane czereśnie, bo się tak czaiły... Ale nasza niewiedza spowodowała, że wolałyśmy nie ryzykowac i w efekcie maluchy nie dostały.
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: WildMoon »

[quote="Joanka"]Co do pestek zawierajacych cyjanowodór: większość zwierząt instynktownie nie je niczego, co pachnie migdałami, ale jednak trzeba uważać. [/quote]
Hmm.. ostatnio wlasnie zastanawialam sie nad instynktem naszych szczurow, kiedy moj narzeczony bawiac sie z nimi, draznil je podawajac im przez prety cos niezjadliwego (niestety, nie pamietam co to bylo :?). Szczury probowaly zlapac to przez prety lapkami, chwycic pyszczkiem, itd... I mowie do niego: Nie draznij ich. Przeciez widzisz, ze one nam ufaja i mysla, ze cokolwiek im damy bedzie dla nich bezpieczne... :|
Joanka, jesli pozwolisz, ze Cie poprawie - co pachnie gorzkimi migdalami ;)
Ja podaje szczurom za to orzechy i (slodkie) migdaly w skorupie, wtedy maja frajde chrupac :D
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
MaTa
Posty: 55
Rejestracja: śr maja 25, 2005 7:40 pm
Kontakt:

Owoce z pestkami

Post autor: MaTa »

Czy szczury moga jesc morelki bo wlasnie sobie jem i niewiem czy to im zaszkodzi =/ Mozna im dawac morele bez pestki ?
chudy8801
Posty: 5
Rejestracja: ndz cze 12, 2005 7:14 am

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: chudy8801 »

nie wiem czy i nie zaszkodzi ale raczej nie przecierz szczóry są wszystkożerne raczej mu nie powinno zaszkodzić
Meggy
Posty: 803
Rejestracja: śr paź 13, 2004 9:16 pm
Kontakt:

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: Meggy »

człowieku, zastanów się, co piszesz!!
to, że zwierzak jest "wszystkożerny" nie znaczy że może jeść wszystko bo jakby mógł, to trutki też by mu straszne nie były!

a co do morel, to same - bez pestek - nie powinny zaszkodzić (chyba że chemia z wierzchu, więc dokładnie umyć przed podaniem)
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: WildMoon »

Meggy ma racje.
Ja ze swojej strony napisze jeszcze raz: Nie podajemy szczurom pestek owocow pestkowych - wiem, fatalnie sie to czyta, ale nie potrafie napisac lepiej :roll:
Za to dobrze umyty miazsz tych owocow mozna podac, zawiera mnostwo witamin :)
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
Iwonka
Posty: 6
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:51 am

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: Iwonka »

Pare dni temu dalam moim szczuraskom czeresnie na probe czy beda jadly. Owszem. Wyjadly tyle rzeby akurat dostac sie do pestki i wyjesc jej zawartosc. ( pestka dostala im sie niechcaco i wiecej sie nie powtorzy - ale jak ja mam to powiedziec Zuzce?!)

A czy nie szkodza im pesteczki z truskawek, malin i porzeczek, agrestu?
Bo raczej trudno je wybierac.
Jestem wegetarianka bo kocham wszystkie zwierzeta!
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: nezu »

Masz szczescie, ze twojej szczurce miazsz pestki nie zaszkodzil...

A jesli chodzi o inne owoce to:
porzeczek nie polecam, i tak im nie smakuja, sa za kwasne. Co do pestek, prawdopodobnie szkodliwe nie sa, ale szczury jesli chodzi o kwasny smak sa dosc wybredne..;)

Agrest, nie wiem, nigdy nie dalam do wyprobowania moim paskudom. Nie slyszalam jednak zeby mial jakies szkodliwe skladniki. Jesli zle mowie, niech mnie ktos poprawi.

maliny to dobry pomysl. Ich pestki nie zaszkodza szczurkowi, poprostu sobie sa, w miazszu, nieszkodliwe, a kazdy wie jakie wlasciwosci maja maliny. Nie zaszkodza a moze i pomoga :), no i ogonkom smakuja...;)

truskawki, te z przydomowych ogrodkow czy dzialek, niepryskane, rosnace w sloncu, porzadnie wymyte to przynajmniej dla moich paskud prawdziwy przysmak. Nasionka im nie szkodza. Sa calkowicie nieszkodliwe.

Jesli ktos ma jeszcze dostep do poziomek to polecam tym bardziej :)
Prawie mi sie pozabijaly o nie...;). Chyba pasuje im aromat. Poza tym dojrzale poziomki sa nawet slodsze od truskawek. No i proporcjonalniejsze dla lapek ogonka. Nasiona poziomek tez nie sa szkodliwe. Poziomka i truskawka to ta sama rodzina.

A generalnie jesli juz msimy karmic nasze ogony owocami, bierzmy je w miare mozliwosci ze znanego zrodla, niepryskane. Pestycydy moglyby naszym szczurkom bardzo zaszkodzic a przeciez nie na truciu ich nam zalezy tylko na dobrze...:)

I jak wyzej, pestkowce pokroju czeresni, wisni, moreli, brzoskwini, sliwki to zly pomysl i nie nalezy karmic ich pestkami szczurow.
Miazszu tez lepiej unikac.
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: WildMoon »

Zgadzam sie ;) I polecam dobrze schlodzony koktajl - maslanke z truskawkami lub poziomkami :D Nie tylko dla nas, ale i dla naszych pociech. Moje szczury rzucily sie na miseczke i jak szalone zaczely chleptac a lapkami wylawiac wieksze kawalki owocow :lol:
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
Meggy
Posty: 803
Rejestracja: śr paź 13, 2004 9:16 pm
Kontakt:

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: Meggy »

[quote="nezu"]porzeczek nie polecam, i tak im nie smakuja, sa za kwasne[/quote]

a ja mam w domu pociechy swoje i lubego, czyli ogonów 4 i wszystkie zażerają się czarnymi porzeczkami od znajomem z działki :roll:
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: nezu »

Meggy to masz dziwne szczurki albo w Malborku panuje antyporzeczkowa atmosfera bo ani moje szczurki ani ogonki moich znajomych porzeczek sie nie tykaja..;)
Zadnych, bialych, czerwonych czy czarnych. A mam tego w ogrodzie pelno..;). Swieza dostawa na codzien.
Za to soczek z czarnej porzeczki i owszem, smakuje im :roll:
Awatar użytkownika
Paula_13
Posty: 378
Rejestracja: śr lis 24, 2004 10:06 pm
Lokalizacja: Świdnica

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: Paula_13 »

wyciągam stary temat, ponieważ znalazłam coś co może wam się (nie)spodobać. Nie powinno się podawać zwierzętom żadnych owoców pestkowych z pestkami. Należy usunąć pestki i wtedy dać(no chyba, że chodzi o dynię). W pestkach np. czereśni są szkodliwe soki, które naruszają przewód pokarmowy zwierzęcia.(człowiekowi nie zaszkodzi mała pestka, ale gdyby zjadł objętość odpowiednią to też rozchorowałby się). Pewna osoba na innym forum z fretkami to powiedziała. I wszyscy ją poparli.
Piszę to nie ldatego, że jestem pewna, ale właśnie po to, zeby się upewnić. I w żadnym wypadku nie wolno podawać awokado.Podam linki w celach informacyjnych:
http://www.fretki.org.pl/phpbb2/viewtopic.php?t=4124
Na zawsze w moim sercu:
Kasia, Wacuś, Crazy, Lazur, Lazur II, Riko, Messi
Joanka
Posty: 340
Rejestracja: pt maja 27, 2005 4:08 pm

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: Joanka »

Ale tu chodzi o owoce, których pestki zawieraja cyjanek (wiśnie, śliwki, brzoskwinie). Pestki truskawek są jadalne. :)
Some men like the fishing
And some men like fowling
And some men like to hear
The cannonballs are roaring
Me - I like sleeping
Dory
Posty: 1268
Rejestracja: sob lut 04, 2006 3:38 pm

Pestki wiśni, śliwek, czereśni, brzoskwini, moreli

Post autor: Dory »

Ale pestki jabłek chyba nie? Bo ja jem, bez łupinek, całkiem duzo. Jak kroję np. do ciasta, to sobie zostawiam na później. Chłopcy też dostają i nic im nie jest.
Grubasy zapraszają do galerii -> http://szczury.org/album_personal.php?user_id=2925
Ami (07.05.2006) ze mną od 12.06.2006
Caspuś (07.09.2006) ze mną od 11.10.2006
Docencik (ok. 06.01.2006) ze mną od 13.04.2006
Dziekaniątko (ok. 06.01.2006) ze mną od 13.04.2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”