Orzechy

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
morzeszek
Posty: 414
Rejestracja: śr maja 04, 2005 5:44 pm

orzeszki ziemne

Post autor: morzeszek »

napewno sie nie zgodze z tym że szczurki sklepowe mają leprze geny
a to wcale nie musi być alergia mogą to być jakieś pasorz/żytów (niewiedziałem jak sie pisze)
morfina ze mną od 19.IV.2005 (huski)
ixi ze mną od 19.V.2005 (albinoska)

zapraszam do mojej galeri
Fam
Posty: 824
Rejestracja: śr mar 23, 2005 7:51 am
Kontakt:

orzeszki ziemne

Post autor: Fam »

nie pasorzyty, czytaj posty, przeciez
[quote="Joanka"] Przypomniałam sobie, że orzeszki ziemne są silnym alergenem i zaczęłam je na próbę wybierać z karmy. Poprawilo jej się, więc od tej pory pracowicie przebieram każde ziarenko. [/quote]
polece w takiej sytuacji robienie wlasnej karmy, mozna kupic wiele nasionw skleoacha i pomieszac je w takich proporcjach jak na podelku od karmy w skoladzie pisze nic prostrzego
za tęczowym mostem: Karolcia
Joanka
Posty: 340
Rejestracja: pt maja 27, 2005 4:08 pm

orzeszki ziemne

Post autor: Joanka »

[quote="falka"]Orzeszki ziemne zawierają baaardzo dużo białka (inne orzechy więcej tłuszczu), więc pewnie białko uczula Florcię.[/quote]
Wcale niekoniecznie akurat białko. Na orzeszkach ziemnych rośnie taki gatunek pleśni, który wydziela bardzo silny alergen (niestety nie wiem jaki). Niebezpieczeństwo alergii na ten grzyb dotyczy też ludzi, dlatego nigdy nie wolno kupować fistaszków sprzedawanych luzem na wagę, bo można zejść z powodu szoku anafilaktycznego. Bezpieczniejsze są pakowane próżniowo, ale osoby skłonne do alergii powinny uważać.
No a w szczurzej karmie nie ma co liczyć na orzechy przechowywane w próżni, czy choćby bardzo suchych warunkach. Tym bardziej, że zawsze kupowałam jedzonko na wagę, bo widać co jest w środku.
Swoją drogą ja i mój pies zawsze te wybrane orzeszki zjadamy i nic nam nie jest. ;)

Flora uwielbia płatki owsiane, dlatego zawsze do nowej karmy dosypuję kilka garści. I jeszcze taką pszenicę na kutię, ale trudno ją kupić, chyba, że akurat zbliżają się święta. :) W ogóle Flora je wszystko i nigdy nie grymasi. To chyba pozostałość po trudnym dzieciństwie. Nie lubi tylko czekolady, ale to mnie akurat ani trochę nie martwi. :)
Some men like the fishing
And some men like fowling
And some men like to hear
The cannonballs are roaring
Me - I like sleeping
falka
Posty: 838
Rejestracja: pn paź 11, 2004 12:06 pm

orzeszki ziemne

Post autor: falka »

No to po prostu poszukaj czegoś bez orzeszków :D nie krępuj się, że to np. dla chomika... szczurkom nie robi różnicy, zawsze można coś dosypać :) i tak mało który zwierzak zajada wszystko, wiekszość zostawia jakieś składniki - Iset zostawia granulat, siemie lniane i owies :) ja mam taką pszenicę na kutię, mam zamiar zrobić gryzaki z niej :) takie upieczone w piekarniku ciasteczka :)
Fam
Posty: 824
Rejestracja: śr mar 23, 2005 7:51 am
Kontakt:

orzeszki ziemne

Post autor: Fam »

mecz w zoologu az ci herbal petsa przywiaza, ziola nie uczulaja
za tęczowym mostem: Karolcia
kitten
Posty: 387
Rejestracja: wt mar 29, 2005 12:48 pm

orzeszki ziemne

Post autor: kitten »

Ja bawiłam się w kopciuszka i wybrałam orzechy z karmy...
Fam
Posty: 824
Rejestracja: śr mar 23, 2005 7:51 am
Kontakt:

orzeszki ziemne

Post autor: Fam »

zazdroszcze cierpliwosci
za tęczowym mostem: Karolcia
kitten
Posty: 387
Rejestracja: wt mar 29, 2005 12:48 pm

orzeszki ziemne

Post autor: kitten »

Ciekawe jest to że tylko ten jeden raz taka cierpliwa byłam.
nenya
Posty: 84
Rejestracja: wt lis 01, 2005 1:28 pm
Kontakt:

Orzechy

Post autor: nenya »

Dzisiaj przedświątecznie zakupiłyśmy z moją rodizcielką dużo orzechów-więc małe dostały po jednym na głowe arachdowym i po jednym(rozłupanym wstępnie pańci zębami trzonowymi) laskowym.
I teraz pytanie-skorupka im nie zaszkodzi? Czy należy myc skorupke przed podaniem jej małym??
Korlis
Posty: 769
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 7:39 am

Orzechy

Post autor: Korlis »

Moje szczury bardzo lubia orzechy nerkowca i archidowe :alien:
Ale tak ogólnie to one lubia jeść kazdy rodzaj orzecha.
Ale i tak głównie to jedza u mnie ziarna,aby sie nie odzwyczaiły :roll:
:P
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Orzechy

Post autor: merch »

Ja uważam ,ze orzehy to kupa zabawy, wszystkie nie peknięte pistacjowe tez są ich. Co do alfatoksyn , to problem dotyczy głownie orzeszków ziemnych , co do innych to jak ktoś chce być pewny ze nie zaszkodzą to najlepiej kupować świeże na jesieni i samemu je suszyć i przechowywać- takie są najsmaczniejsze. Co do ilości , wydaje mie się ,ze jeśli daje sie włupinach to trudno o przedawkowanie zauważyłam ze moje rozłupuja część a reszte chowają po kątach na gorsze czasy. Ponieważ ja tez uwielbiam orzeszki wytwarza się miedzy nami równowaga dynamiczna :) . Najpierw one kradna orzeszki mi , a potem jak nie mam juz w domu orzeszków to wyciągam im orzeszki z ich kryjówek.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Mona i Kuba
Posty: 200
Rejestracja: sob cze 25, 2005 7:10 am
Lokalizacja: Poznań

Orzechy

Post autor: Mona i Kuba »

Orzeszki ziemne, tak jak i kukurydza czy nawet rodzynki mogą być niebezpieczne kiedy PLEśNIEJA. Trzeba bardzo uważać na takie produkty i stale kontrolować ich jakość. Wszystko rozbija się o aflatoksyny, które działają silnie karcenogennie i są wytworem grzyba, który właśnie powoduje pleśnienie tych produktów.

Ale orzechy mają też i swoje dobre strony - nie tylko te smakowe ;) Ziemne wpływaja korzystnie na układ nerwowy, włoskie na serce a laskowe zawierają mnóstwo wit.E. Poza tym zawsze ogonki mają z nimi tyle zabawy :)
Teraz z nami: Zoe, Layla i Koja
Obrazek
Aniolki [']: Abi, Nevi i Lila
Sandy7
Posty: 44
Rejestracja: wt wrz 23, 2008 6:26 pm

Re: Orzechy

Post autor: Sandy7 »

a moje malce uwielbiają migdały :) i fistaszki :) dynie i słonecznika moga rozłupywac cały dzień :D nie lubią za to rozłupywać orzechów włoskich ;) trochę więcej roboty i lenistwo wychodzi ;)
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Orzechy

Post autor: Izold »

Hm.Moje raz skosztowały pistacji (opłukanych oczywiście!) i pomeczyły sie troche ale zjadły chociaż nie polubiły pistacji tak jak fistaszków.A orzechy strasznie tuczą więc nie chce przesadzić,Wirus już teraz wygląda jak utuczony indyk na święta. :D
Awatar użytkownika
Akka
Posty: 1016
Rejestracja: sob sty 10, 2009 10:25 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Orzechy

Post autor: Akka »

u mnie królują jednak włoskie i to ich ulubiony przysmak. Teraz daje im całe w skorupkach i umieją sobie z nimi poradzić, ale póki nie dowiedziały się co jest w środku to nie ruszały.
Obrazek
Ze mną: ♥ Batasuma, Guernica, Negra, Blixa ♥
Odeszły: Dżuman, Karbonka, Harpi, Yerstina, Indali, Ramona, Hawana, Iskariot, Szpilka, Luna [*]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”