[klatka] wybór klatki

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: yss »

Wildheart: no wiesz, zawsze może się zdarzyć opiekunowi że ma potąd roboty, albo musi wyjechać na 3 dni a rodzina szczurów nie wypuści, albo ktoś nocuje w pokoju kto się boi - też przez weekend... różne bywa i raczej takie historie trzeba brać pod uwagę a nie standard codzienny tzn wybieg wieczorny do północy ;)
No i wiesz, przybyło sensownych klatek za bardzo sensowne pieniądze, kiedyś nie było aż tyle takich, albo były mniejsze ale droższe od tych dużych, naprawdę! Czyli i tak na tym wygrywamy i my i szczury.
Powinno się dbać o długość klatki i szerokość, wysokość to już miły dodatek; chodzi o to, żeby szczur mógł się swobodnie poruszać w poziomie, tak samo jak my wolimy obszerny pokój niż ciasny ale wysoki, nawet gdybyśmy mieli w nim antresolę, prawda?

Za to powiększanie stad i minimum jest chyba dość płynne, w końcu co za różnica czy w klatce o powierzchni kuwety 100x55 żyją trzy czy sześć szczurów - pomieszczą się spokojnie, chodzi raczej o takie minimum socjalne dla dwóch - to, że są tylko dwa, nie oznacza, że powinny chodzić w kółko bez innych opcji :) A duży szczur w klatce o podstawie 60x35 będzie chodził w kółko, bo sam ma długości np 27 cm nie licząc ogona - jaka to dla niego frajda?
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: smeg »

Owszem, duże klatki są fajne, jeśli kogoś stać i ma gdzie je postawić :) Sama mam Royala, a stado ledwo 7-szczurowe. Ale pisanie, że klatka 80x48x60 jest za mała na 3 szczury to już trochę przesada - a ostatnio często napotykam takie posty. Albo polecanie Fureta XL jako doskonałą klatkę dla dwóch szczurów. Nie popadajmy w skrajności ;) Podstawa 60x35 cm jest rzeczywiście za mała, ale jako odpowiednie "minimum socjalne" dla 2-3 szczurów polecane są klatki 70x40x60 cm, a podstawę 70x40 cm uważam już za całkiem sensowną powierzchnię ;) Poza tym należy zaznaczyć, że chodzi o poprawnie urządzoną klatkę - z półkami, hamakami, domkami itp. Jeśli ktoś zamierza zaoferować szczurom do chodzenia samą kuwetę, to rzeczywiście powinna być ona o wiele większa.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: smeg »

Może nie uściśliłam w poprzednim poście sedna mojej wypowiedzi - uważam, że nie należy pisać, że ktoś, kto nie ma gdzie postawić np. klatki metr na metr, nie powinien mieć szczurów, bo "przecież to minimum" ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: yss »

smeg, no to się zgadzamy, taką samą powierzchnię polecam jako minimum, ale pamiętam, że jak zaczynałam na forum to klatka 60x36x55 była uważana za sensowne minimum dla dwóch szczurasów :) a nawet taka 55x32 ::) potem zaczęło się rozwijać formatowo i niedługo brak osobnego pokoju dla szczurów będzie powodem do bana na forum :D
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Hexxe
Posty: 126
Rejestracja: sob maja 03, 2014 7:45 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Hexxe »

yss pisze:potem zaczęło się rozwijać formatowo i niedługo brak osobnego pokoju dla szczurów będzie powodem do bana na forum :D
Ale się uśmiałam :D

Dzięki Wam za odpowiedzi :) Klatkę jak najbardziej będą miały wyposażoną (lubuję się w szyciu) i na pewno nie będą biegać w samej kuwecie ;). Zresztą jak są w klatce to korzystają i tak zazwyczaj tylko z trzech miejsc(spanko, jedzonko, picie). Energię wyładowują harcując po pokoju i wywalając wszystko z półek.
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: gosja1 »

Ja wyraziłam tylko swoje odczucia :) Na pewno jest tutaj więcej osób, które ma liczne stadka i lepiej potrafi doradzić.
W momencie gdy pisałam tamtą odpowiedź, spojrzałam na mojego Kubusia, który wspinał się po klatce i jak rozpłaszczył swoje 700 gramowe ciałko na prętach, to razem z ogonem zajmował 3/4 wysokości klatki (mającej 65 cm, a opiniowałam klatkę 60 cm). A wspinać się i skakać wciąż lubi, dlatego w takim wypadku chętniej szłabym w wysokość klatki. Zwłaszcza, że jak żył jeszcze jego brat, to obaj podskakiwali w tę i z powrotem, a połowa ich życia toczyła się na klatce, na którą też się wspinali, tyle, że z zewnątrz. A gdy byli maluchami, to wspinaczki były ulubionym zajęciem.
Wybór klatki jest na pewno wypadkową tego, jakie szczury mają charaktery, jakie możemy zapewnić im wybiegi i jak potrafimy urządzić klatkę. Bo to prawda, że można mieć największą wolierę, ale jak zostawi się ją niemal pustą, to powierzchnia użytkowa dla szczura jest marna ;)
Ja miałam dwa razy po dwa szczury w klatce 70x40x65 i to były dorodne samce, których w nic mniejszego bym nie włożyła. Gdyby to były drobne samiczki, to i owszem, nawet trzy mogłyby naprawdę wygodnie żyć.
Inna sprawa, że moi chłopcy uwielbiali zawsze spędzać czas w klatce, więc być może przez to myślę inaczej o wymiarach ;). Co innego, gdy szczury wolą wybiegi, a klatka służy jako sypialnia.
Dlatego na pewno nie należy mojej poprzedniej wiadomości odczytywać jakoś kategorycznie :) Akurat ja mam takie doświadczenie, że zawsze trafiam na gigantów, do tego skocznych... :P
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: yss »

dlatego jeśli ktoś bierze młodziaki, może spokojnie kupić klatkę mniejszą (albo wypożyczyć), taką nawet 60x36, a po 3 miesiącach przyjdzie pora na zastanowienie się nad klatką docelową, wtedy już zwykle wiemy czy szczury mogą łazić prawie luzem, czy np często nie ma nas w domu a one rozrabiają i muszą mieć przestrzeń klatkową dużą.... takie tam.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
pandowata
Posty: 16
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 4:39 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: pandowata »

Czy klatka o takich wymiarach:
wysokość- 58cm
długość- 61cm.
szerokość- 41cm
Dobra jest na dwa dorosłe samce?
Tyson, Barboch ♥

[*] Sid, Axl
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: yss »

trochę mikra, miałam w takiej dwa samce ale one ważyły tyle co mucha, lżejszy jakieś 270 g chyba (samice ważyły mi po 400 - 450 g) i klatka była ciągle otwarta.
polecam raczej takie 70x40x60 i większe, poczaj się na allegro, czasem jest posucha a czasem taki wysyp klatek że tylko wybierać, tylko trzeba pilnować tematu :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Hexxe
Posty: 126
Rejestracja: sob maja 03, 2014 7:45 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Hexxe »

gosja1 pisze: Ja miałam dwa razy po dwa szczury w klatce 70x40x65 i to były dorodne samce, których w nic mniejszego bym nie włożyła. Gdyby to były drobne samiczki, to i owszem, nawet trzy mogłyby naprawdę wygodnie żyć.
Inna sprawa, że moi chłopcy uwielbiali zawsze spędzać czas w klatce, więc być może przez to myślę inaczej o wymiarach ;). Co innego, gdy szczury wolą wybiegi, a klatka służy jako sypialnia.
Dlatego na pewno nie należy mojej poprzedniej wiadomości odczytywać jakoś kategorycznie :) Akurat ja mam takie doświadczenie, że zawsze trafiam na gigantów, do tego skocznych... :P
Ja na pewno nie odczytałam jej w sposób negatywny.
Mój jeden dumboszczak jest naprawdę dorodnym samcem niemniej nie ma przyjemności ze wspinaczki. Ma swój ulubiony koszyk i tylko do niego się wspina reszta go nie obchodzi. Ale jest też coraz starszy. Mam teraz dość wysoką klatkę około 80, dlatego wolałabym przejść z wysokości na długość, ale z kolei też nie zabierać do końca przyjemności ze wspinaczki temu młodszemu.Tak żeby i wilk był syty i owca cała. Tak czy inaczej za klatkę już zapłaciłam i dzisiaj miała zostać wysłana :) Może dojdzie jutro!
Awatar użytkownika
malwa5
Posty: 12
Rejestracja: pn sty 13, 2014 8:37 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: malwa5 »

Która lepsza?
Trójpoziomowa: http://superpreis.pl/klatki-pyko/Willa- ... -3-pietra2
Setka 100x54x100 http://www.zdrowyzwierzak.pl/product-po ... atowa.html

Dla 3 dziewczyn, dwie młodziutkie: Czarna i Biała- ok 0,5roku, Szara +1,5roku, Czarna i Szara są raczej małe (poprzednia współlokatorka Szarej ważyła ok. 450 i była od niej tak o 1/4 większa). Stadka raczej nie planuję powiększać.
Obecnie żyją sobie w 70x40x95, druga klatka ma być na czas kiedy dzieciarnia wraca ze mną na dłuższe weekendy i wakacje do domu i raczej rzadko jest wypuszczana (pies w domu).

Moje przemyślenia:
Setka
+ bardziej mi się podoba-większe pole do popisu w aranżacji wnętrza, większa powierzchnia podłogi "w jednym kawałku", większa objętościowo
- dużo sikania na półki, albo z metra w dół, pewnie się trudno się gruntownie sprząta bez rozmontowania umeblowania i rozłożenia
Piętrowa
+chyba lepsza dla starzejącej się Szarej, sikanie na każdym poziomie (niby w setce mogłabym pomyśleć o dodatkowej półkokuwecie na całą szerokość i długość gdzieś po środku klatki), mniejsza po złożeniu i zajmie mniej miejsca stojąc
- obawiam się, że dałby radę się przecisnąć i większe zużycie ściółki (ale chyba rzadziej można by wymieniać) i w zasadzie wymiana nie możliwa dla kogoś kto nie chce brać szczura do ręki
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: smeg »

Ta pierwsza, trójpoziomowa, może mieć zbyt duże odstępy między prętami, zwłaszcza jeśli masz drobne samiczki. Będą z niej wychodzić.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: yss »

malwa: też obstawiam setkę, możesz tam zrobić nawet dwie bardzo szerokie półki, prawie na całą szerokość, plus pomosty do wchodzenia. Mogą być z paneli podłogowych, one się łączą :) Wtedy odpada też sikanie z wysoka. Dwa hamaki, domek i masz wyposażenie :) aż tak dużo tego wyciągania do porządków nie ma, a do zabawy możesz wrzucać jakieś pudełka kartonowe, pogniecione papiery z czymś smacznym w środku, szczury potną, wyrzucisz i tyle ;)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Barakuda
Posty: 290
Rejestracja: ndz lut 09, 2014 1:51 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: Barakuda »

malwa5 pisze:Która lepsza?
Trójpoziomowa: http://superpreis.pl/klatki-pyko/Willa- ... -3-pietra2
Setka 100x54x100 http://www.zdrowyzwierzak.pl/product-po ... atowa.html

Dla 3 dziewczyn, dwie młodziutkie: Czarna i Biała- ok 0,5roku, Szara +1,5roku, Czarna i Szara są raczej małe (poprzednia współlokatorka Szarej ważyła ok. 450 i była od niej tak o 1/4 większa). Stadka raczej nie planuję powiększać.
Obecnie żyją sobie w 70x40x95, druga klatka ma być na czas kiedy dzieciarnia wraca ze mną na dłuższe weekendy i wakacje do domu i raczej rzadko jest wypuszczana (pies w domu).

Moje przemyślenia:
Setka
+ bardziej mi się podoba-większe pole do popisu w aranżacji wnętrza, większa powierzchnia podłogi "w jednym kawałku", większa objętościowo
- dużo sikania na półki, albo z metra w dół, pewnie się trudno się gruntownie sprząta bez rozmontowania umeblowania i rozłożenia
Piętrowa
+chyba lepsza dla starzejącej się Szarej, sikanie na każdym poziomie (niby w setce mogłabym pomyśleć o dodatkowej półkokuwecie na całą szerokość i długość gdzieś po środku klatki), mniejsza po złożeniu i zajmie mniej miejsca stojąc
- obawiam się, że dałby radę się przecisnąć i większe zużycie ściółki (ale chyba rzadziej można by wymieniać) i w zasadzie wymiana nie możliwa dla kogoś kto nie chce brać szczura do ręki
Ja mam dokładnie taką setkę i mam w niej 5 szczurów. Jestem z niej mega zadowolona i moje ogony chyba też. Więcej przestrzeni do zagospodarowania i łatwiejszy dostęp w każdy kąt klatki. Polecam!
Z nami: Lulu, Oliwka, Dexter i sostry Sól i Pieprz ur. 24.03.2014r. :)
Szczurowisko Barakudy http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=44003
Awatar użytkownika
malwa5
Posty: 12
Rejestracja: pn sty 13, 2014 8:37 pm

Re: [klatka] wybór klatki

Post autor: malwa5 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :) Klatka kupiona, nie spodziewałam się, że jest aż tak ogromna, sama się w niej mieszczę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klatki”