dobre dania wegetariańskie

Tylko tu pogadasz na różne tematy (prawie bez ograniczeń)!

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
lenalove
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 31, 2006 10:07 pm

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: lenalove »

o matko 500 g--> 63zł? to nieźle! to ja może sobie chwastów nazbieram :P na glony mnie nie stać...
moje aniołeczki: Natka ['], Miszel [']- zawsze w moim serduchu
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

ale chyba tych glonów tak dużo się nie daje...
arkuszy nori
ok 40 dag ugotowanego brazowego ryzu,
zielony szczypiorek, przykrojony wzdluz,
marchewka, surowa, albo podgotowana na parze, pokrojona w slupki,
biala rzodkiewka, obrana i pokrojona w slupki,
avokado, obrane i pokrojone wzdluz,
2-3 lyzki octu ryzowego slodkiego (mirin), albo
2-3 lyzki zwyklego octu ryzowego i lyzka jakiegos slodziku (np syrop ryzowy)
moze byc rowniez japonski chrzan (wasabi)
sliwki umeboshi

dla mnie takie przepisy to abstrakcja:D
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: yss »

livonia, lenalove: u mnie w zdrowej żywności paczka 35 g [suszone, lekkie - paczka ma wielkość zeszytu a5, grubego na 5 cm] kosztuje 16 zł a wystarcza na 2 - 4 miesiące stosowania, zależnie od tego, ile dajemy do potraw. do zupy - takiej ok. 1,5 litra - daję jakieś 7 cm glona wakame. pokruszonego, one potem bardzo pęcznieją, chyba dziesięciokrotnie się zwiększają :) i robią się lekko chrupiące, jak gotowany por. ja je uwielbiam, ale moi znajomi uważają, że zbytnio 'zarybia' potrawę i dają mniej... co kto lubi.
widziałam też paczki za 10 - 11 zł, z 10 g, ale to całkiem sporo, naprawdę. mają dużo żelaza, warto sobie sprawić z tego względu. niedobór żelaza poznaje się wtedy po ogromnej chęci na glony :)

livonia: arkusz nori, to duża płachta sprasowanych glonów nori :) śliwki umeboshi to zasadotwórcza [czyli baaardzo korzystna] przyprawa. :> ale to, co podałaś, to faktycznie przepisy dla zamożnych...

lenalove: mi osobiście najbardziej smakuje zielona soczewica. przypadkiem najtańsza :) odrobinę kojarzy mi się w smaku z pieczonym kurczakiem... ma w sobie jakieś echo. szczególnie zrobiona wg mojego przepisu.

polecam jako przyprawę zasadotwórczą miso jęczmienne - może zastępować sól. zawiera sól morską. [słoik 250 ml kosztuje 30 zł, ale wystarcza na pół roku albo na rok] słyszałam, że dobrze wpływa na florę bakteryjną jelit. koleżanka mi kupiła, jak miałam prawie-zapalenie-płuc i jadłam antybiotyki....

CENY: ceny bywają duże, ale to, co podaję, jak glony czy miso, kupuje się bardzo rzadko - nie kupujcie wszystkiego naraz, tylko stopniowo uzbierajcie sobie zawartość spiżarni. :) i pamiętajcie o ziarnach - np sezam, siemię lniane, ja takie rzeczy do zup i innych sosów dodaję.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Ania26
Posty: 405
Rejestracja: pt sie 05, 2005 4:17 am
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Ania26 »

To polecam: dobre, tanie, szybkie i zdrowe. Przepis mojej kolezanki wegetarianki:
- opakowanie szpinaku mrożonego (najlepiej Hortex)
- 2-3 ząbki czosnku
- pieprz, sól, ewentualnie bazylia i lubczyk
- makaton muszelki, świderki lub kolanka
Szpinak smażymy z czosnkiem, dodajemy przyprawy, osobno gotujemy makaron i w 15 minut pyszne danie gotowe.
Osobiscie zmodyfikowałam ten przepis dodajac podsmażonych krewetek. Jeszcze lepsze.
Moje smrodziuszki: Ezri, Odo, Vic
Merry['], Łaciatka['], Pysia['], Mała['], Megi['], Oksanka [']
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: yss »

ania: miało być dla wegetarian a ty nam o krewetkach :D
ale przepis wygląda pysznie. nie omieszkam wypróbować. lubię szpinak. pewnie można też dodać jakiejś fety czy innego ricotta.
i nie opowiadajcie mi o tłuszczu, bo ja lubię tłuszcz, szczególnie w smażonkach :D i smażony serek... np smażony camembert z żurawiną.... niam.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

yss błagam zarzuć jakąs pyszną zupę:) najlepiej z tymi glonami;) ale taka w miarę normalna - chce mojego Pawła zakoloegowac z wege zarciem bo poki co to on myslize to wstretne:) jakos mu sie zle kojarzy;)
myslalam zeby zrobic takie cos nie wiem jak to sie nazywa : mniej więcej fasola czerwona, kukurydza, papryka czerwona ostra duzo, w jakims sosie to bylo czerwoniastym prenie troche pomidorowego i tam byly mielone ale mozna przeciez dac sojowe koltety? czy lepiej kostke sojowa?:) to cos bylo po meksykańsku czy cos....:)
p.s potrawy juz przepisuję:) a co do glonów jeszcze... to widzialam różne rodzaje- czy te na W. sa najlepsze ?:)
Ostatnio zmieniony pn lut 12, 2007 4:37 pm przez Livonia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ania26
Posty: 405
Rejestracja: pt sie 05, 2005 4:17 am
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Ania26 »

[quote="yss"]
ania: miało być dla wegetarian a ty nam o krewetkach [/quote]

Kiedy ja uwielbiam owoce morza.....:-(
Moje smrodziuszki: Ezri, Odo, Vic
Merry['], Łaciatka['], Pysia['], Mała['], Megi['], Oksanka [']
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: yss »

te na W. jadam. niektóre moga być słodkawe. tak na wyrywki ich nie pamiętam...

zupy robię chamsko: warzywa włoszczyznowe, może być też np buraczek;
soczewica lub kasza, lub granulat sojowy,
trochę łuskanego słonecznika, sezam, siemię, majeranek/tymianek/bazylia, glony. miso jęczmienne, kropla oliwy [zapomniałam dopisać, że miso świetnie pasuje do glonów.]
do wersji "skrobiowej" dodaję czasem świderki razowe.

jestem leniem :D i nie chce mi się kombinować. są przepisy na zupy krem z dyni i inne wynalazki, alenigdy nie chciałomi się sprawdzać :)
ładnie wygląda w zupie marchewka krojona [po ugotowaniu] w plasterki :D

deser:
MAKARON RAZOWY Z JABŁKAMI
przyrządzamy mus jabłkowy - niekoniecznie taki całkiem rozdrobniony - może być słodzony np miodem, albo brązowym cukrem.
gotujemy makaron razowy.

na ciepłe kluchy walimy ciepły mus. można posypać cynamonem, jeśli ktoś lubi.


w następnym odcinku: ciasto marchewkowe [nie słodkie]. można jeść zamiast chleba, ale wymaga sokowirówki...
ten się nie myli, kto nic nie robi
Alispo
Posty: 473
Rejestracja: śr sty 14, 2004 10:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Alispo »

Jak jestesmy przxy ciastach to polecam razowca na bananach z Puszkkki,latwe,pyszne,zdrowe,bez wymyslnych skladnikow.

http://www.puszka.pl/przepis.php3?id=2447
Ostatnio zmieniony pn lut 12, 2007 4:55 pm przez Alispo, łącznie zmieniany 1 raz.
zostaly tylko koty i papugi....
[']: Rocky,Gaja,Gryzelda,Maja,Doti,Arka i Tosia
http://tailending3.blog.pl
http://www.empatia.pl
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Lulu »

Z banalnie prostych i szybkich dan a zarazem pysznych:
makaron razowy gotujemy w bulionie z oliwa i ziolami knorra, na patelni podgrzewamy czosnek i jak juz jest gotowy to wrzucami makaron i dalemy im sie razem jeszcze chwile wymieszac. nalozyc na talerz, posolic do smaku i juz ;) wlasnie zjedlismy na kolacje :)
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

jutro na obiad bedzie u nas to: od yss
spaghetti [sos robi się następująco:]
marchewka
+ po trochu z reszty ogólnej włoszczyzny - jak na zupę.  ale ja np daję mniej selera i pietruszki, bo mają bardzo silny smak. przewaga jest marchewki
oregano
papryka [osssstra ]
pieprz, sól, ew. miso jęczmienne
można dodać glony. ja uwielbiam i dodaję praktycznie do wszystkiego
+kropelka oliwy

wszystko gotuję w małej ilości wody. najlepiej tak, żeby woda odparowała i został sos o właściwej konsystencji. potem tylko machnąć makaron, zmiksować sos [acz niekoniecznie, jeśli nie masz czym - możesz porozgniatać widelcem pod sam koniec gotowania, żeby to się ładnie scaliło, albo użyć gnieciucha do ziemniaków puree] nałożyć sos, posypać odrobiną sera i zjeść.
trudno rozpoznać brak sosu pomidorowego. [pomidory na ciepło są kwasotwórcze -->hay]
pytanko MAKARON RAZOWY LEPIEJ CZY ZWYKŁY?:)podam to mojemu kochanemu:) bo on ogólnie lubi bardzo spagetti;) hce mu pokazać, że wege nei znaczy nie smacznie... eh;) dam znać jak wyszło:)

co sądzicie o tym:
ZAPIEKANE KANAPKI Z KISZONĄ KAPUSTĄ
Składniki:
kilka kromek razowego chleba,
pół szklanki kiszonej kapusty,
2 pomidory,
1 łyżka oliwy,
przyprawy: majeranek, kminek, tymianek

Wykonanie:
Na kromki skropione oliwą ułożyć kapustę i plasterki pomidorów. Posypać przyprawami. Ułożyć kanapki na blasze wysmarowanej tłuszczem i zapiec w piekarniku przez około 15 minut.
Ostatnio zmieniony wt lut 13, 2007 12:11 am przez Livonia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: yss »

livonia szczerze? zawsze robię ze zwykłym. akurat spaghetti. jakoś tak - nie wiem czemu. przyzwyczaiłam się do takiego. ale taki świderkowy zupowy, albo do jabłek i sosów jem razowy.
zapiekanki moga być super :) musze w koncu przepalić piekarnik i zacząć go używać.
i tylko bez kminku, rany boskie... :D heh
ten się nie myli, kto nic nie robi
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

u mnie napewno bedzie bez kminku;) ale takie kanapki fajne moga byc':)
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: limba »

Z kuchni wloskiej podobny przepis do Lulu :)
Makaron, moze byc spaghetti
duzo czosnku ok pol do 3/4 glowki (moze byc wiecej, wszystko wedle uznania)i natka pietruszki tez w duzej ilosci(1 duzy peczek badz 2 male).
czosnek drobno siekamy, i podsmazamy z natka na oliwie z oliwek w dosc duzej ilosci. Do tego dodajemy ugotowany makaron i tadam pychota gotowa. Mozna posypac zoltym serem, oryginalnie posypuje sie parmezanem. Oczywiscie moze byc bez sera.
Ostatnio zmieniony wt lut 13, 2007 1:31 am przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
lenalove
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 31, 2006 10:07 pm

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: lenalove »

yss kocham smazony camembert z żurawiną!!!!!!!! i poproszeę o wskazówki jak przyzadzić zieloną soczewicę... może jakiś przepis?

musze sie pochwalić wczoraj nie jadłam zadnego mięsa! ugotowałam zupę na włoszczyżnie "kartoflankę" kanapki z serem białym i kminkiem [nienawidzę kminku ale nie macie pojęcia jak on smakuje z serem białym!] i jogurcik... jestem z siebie dumna :D
moje aniołeczki: Natka ['], Miszel [']- zawsze w moim serduchu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”