Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Izold »

ry5i3kszczur pisze:Szczurki mogą być w pojedynkę w domu, ale tylko pod jednym warunkiem - to człowiek musi się im całkowicie oddać, wtedy nie będą samotne.
I tak,i nie!

"Całkowite oddanie" jest absolutnie niewykonalne :
Kiedy człowiek śpi,akurat wtedy szczurek budzi się i ma ochotę na nocne harce - by nie czuł się samotny,musiałoby się spać wtedy gdy on, i wstawac kiedy ma on ochotę na zabawę.
Kiedy szczury - jak to szczury- iskają się,to Ty wyiskasz szczurka ?
Zaśniesz z nim w kłębku na hamaczku?

Szczur potrzebuje szczura,tak samo jak człowiek chociaż jednej osoby dzięki której jego życie będzie lepsze. :)
ry5i3kszczur
Posty: 27
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 7:46 pm

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: ry5i3kszczur »

Przyznaje, że w 100% nie zastąpisz szczurka szczurkowi, ale możesz sprawić, że nie będzie potrzebował partnera/ki.
Jeśli o sen chodzi, szczura idzie "przestawić" na odpowiedni dla Ciebie rytm, będzie spał na ogół wtedy, kiedy Ciebie nie będzie w domu. Może ciężko w to wierzyć, ale to prawda. Mojej drugiej z rzędu samiczki nie szło obudzić w godzinach przedpołudniowych, tylko leniwie podnosiła łepek do góry, a za sekundę dalej "w kimę".
Spanie w hamaczku? Niestety nie dam rady się zmniejszyć do tych rozmiarów, a czasami chciałbym :P ale od śpiącego przez godzinę szczura na ramieniu nie ma za dużo lepszych rzeczy ze szczurami związanych. Albo gdy leżysz z laptopem na kolanach, a Twój szczur upodobał sobie właśnie miejsce niedaleko wylotu ciepłego powietrza ;]
Nawet wśród ludzi zdarzają się tacy, którzy wolą egzystować sami, bo im z tym dobrze.
Z drugiej strony nie bierz "całkowitego oddania" dosłownie. Nawet szczury w gromadzie potrzebują czasem spokoju i samotności.
Teoretycznie samotne szczury nie mają wesołego życia, co przekłada się także w pewnym stopniu na długość życia. Pierwsza samiczka (Fredka [*]) żyła mi około 3,5 roku, a druga (Czarna [*]) ciut ponad 3.
Wszystko zależy od tego jak dużo czasu szczurom poświęcasz i jakie środowisko im dasz - chodzi mi tu o różne atrakcje.
Nie powiem, nie zaleca się powszechnie, aby trzymać jednego szczurka w domu, ale spokojnie idzie im załatwić taką opiekę, że nie będzie tak wielkiej potrzeby szukać towarzysza.
Ale żeby nie było, że nie dam sobie przetłumaczyć, człowiek nie zastąpi szczura, ale może w taki sposób szczurem się zajmować, że zwierzęciu nie będzie brakowało szczurzego towarzystwa.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Filipw
Posty: 1020
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 6:57 pm
Lokalizacja: garwolin
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Filipw »

ty sobie jaja robisz... Przestawiać szczura. A może skoro tobie sie nie chce wziąść jeszcze jednego szczura, to ty sie do niego dostosuj?! To jest zwykłe egoistyczne myślenie... Nie chodzi tu o zwykłe iskanie, zabawy ale również o rozmowę. Szczury ze sobą rozmawiają, a ty z nim nie porozmawiasz ::)...
ry5i3kszczur
Posty: 27
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 7:46 pm

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: ry5i3kszczur »

Człowieku nie tak ostro!
Wyobraź sobie, że teraz w domu mam 3 szczury i jest mi z tym dobrze.
Gdyby to było zwykłe egoistyczne myślenie, to 80% ludzi byłoby egoistami, o musiałoby mieć przynajmniej: 2 rybki, 2 psy, 2 koty, 2 świnki, 2 szczury, 2 konie, 2 fretki i po przynajmniej dwoje innych zwierząt, bo przecież żadne z nich nie może być same, prawda?
Skoro dla Ciebie rozmowa, to główna rzecz, jaką trzeba zapewnić szczurowi, to ja nie chciałbym być Twoim szczurem.... ((...)Nie chodzi tu o zwykłe iskanie, zabawy ale również o rozmowę. Szczury ze sobą rozmawiają(...)), może mi powiesz, że inne zwierzęta ze sobą nie rozmawiają?!
Tu nie chodzi o rozmowę, jak powiedziałeś, ale o to, jak się szczurem zajmujesz i możesz go nauczyć przeróżnych nawyków, tak samo jak ludzi i inne zwierzęta. Przykład? Psy. Sikają gdzie popadnie, bo to przecież natura, ale po czasie wiedzą, że załatwiać im się można tylko na dworze, prawda? Nawet zwierzęta mają rozum, dzięki któremu uczą się różnych rzeczy.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Filipw
Posty: 1020
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 6:57 pm
Lokalizacja: garwolin
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Filipw »

Szczury to zwierzeta S T A D N E czyli występują tylko w stadach, ryby, psy, koty nie ( mowie ogółem zdarzają się różne przypadki).
Skoro dla Ciebie rozmowa, to główna rzecz, jaką trzeba zapewnić szczurowi, to ja nie chciałbym być Twoim szczurem
Nie główna a ważna...
może mi powiesz, że inne zwierzęta ze sobą nie rozmawiają
Pokaż mi wycinek gdzie powiedziałem że inne zwierzeta nie rozmawiają...
Tu nie chodzi o rozmowę, jak powiedziałeś, ale o to, jak się szczurem zajmujesz i możesz go nauczyć przeróżnych nawyków, tak samo jak ludzi i inne zwierzęta. Przykład? Psy. Sikają gdzie popadnie, bo to przecież natura, ale po czasie wiedzą, że załatwiać im się można tylko na dworze, prawda? Nawet zwierzęta mają rozum, dzięki któremu uczą się różnych rzeczy.
Ale to są blache rzeczy, a tu chodzi o to towarzystwo, nie nauczysz szczura że musi być sam, bo tak.
Wyjaśnij mi jak chcesz dostosować szczura do siebie? Jak będzie spał, wtedy kiedy tobie się to nie podoba, będziesz go budził i straszył żeby nie spał ?
ry5i3kszczur
Posty: 27
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 7:46 pm

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: ry5i3kszczur »

Nie powiesz mi, że ryby, albo inny przykład - ptaki, to zwierzęta, które nie potrzebują stada. Z nimi jest jednak inaczej, bo je jest dużo trudniej nauczyć pewnych nawyków.
Ty mi pokaż, gdzie ja napisałem, że uczę szczura, by był sam, bo tak. Ja pracuję dużo przy komputerze, akurat miejsce na klatki mam zaraz obok "domowego miejsca pracy". Wyobraź sobie, że śpisz, a ktoś, kogo lubisz przychodzi i w pewien sposób zaczyna hałasować zaraz obok. Nie obudzisz się? Nie będziesz chciał trochę kontaktu? A gdy będzie się to powtarzać co dzień o tej samej porze, nie przyzwyczaisz się? Gro ludzi powtarza, że po czasie, gdy zawsze wstają powiedzmy o 8:00, nie potrzebują budzika, bo sami się budzą, tzw. biologiczny zegar. Zależy od predyspozycji, może to trwać miesiąc, czy dwa, ale prędzej czy później się "przestawisz".
Szczur, gdy masz go tylko jednego, zaczyna Ciebie traktować jako część stada, wtedy Ty stajesz się osobnikiem dominującym w stadzie. Sama natura i mimo, że nie porozmawiasz ze zwierzęciem, to możesz mu stworzyć takie warunki, że będzie się czuł idealnie.
CHOCIAŻ POWTARZAM, ŻADEN CZŁOWIEK NIE ZASTĄPI DRUGIEGO SZCZURA, MOŻE JEDYNIE STWORZYĆ TAK DOBRE WARUNKI, ŻE SZCZUR NIE BĘDZIE SAMOTNY - o to mi chodzi, a Wy mi wytykacie, że ja jestem egoistyczny.....
Byłeś kiedyś np. w Europie Zachodniej? Jest pewna różnica czasu, najpierw czujesz zmęczenie, ale po pewnym czasie przyzwyczajasz się do nowego środowiska.
Obrazek
Obrazek
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Izold »

Tak, tylko pomyśl sobie :Jest noc. Jesteś szczurem siedzącym w klatce,Twój pan śpi.Co byś najchętniej sobie porobił by zabić czas? Manicure?Origami? Otóż nie. Bo ja bym w takiej sytuacji chciała mieć kogoś kto byłby przy mnie zawsze,by nie było mi nudno.Nikt nie lubi samotności.
Miałam podobne myślenie jak Ty.Myliłam się strasznie,i mam.Bura to straszny maminsynek,żarłok i obibok,a teraz w dodatku leniuch.Gdyby miała towarzysza,z pewnością byłaby pełnym życia ogonkiem,a tak nie jest i nie było do póki Bura nie poznała Piernika,Trufli i Tequili.
ry5i3kszczur
Posty: 27
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 7:46 pm

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: ry5i3kszczur »

Wiele zależy od szczura. Teoretycznie lepie jest je trzymać razem, ale teoria niezbyt często idzie w parze z praktyką.
Miałem szczyrzyckę trzymaną w pojedynkę, teraz mam stadko. Samiec z samiczką bawią się razem - o dziwo nie ciągnie ich do rozmnożenia, ale jak już tutaj wspominałem, mam w zamiarze stadko, więc nic się wielkiego nie stanie, samiczka raczej kładzie się na plecach i odpycha łapami samca, ten ustępuje - pewnie dlatego, że jest młodszy.
Druga z samiczek woli bawić się sama, albo siedzi ciągle u mnie. Bardzo rzadko widać je razem, częściej buszuje gdzie popadnie, najczęściej na półkach i regale. Jedyne co zaobserwowałem, że robią razem zawsze, to śpią. To może być główny minus tego, że szczur jest sam.
Ale jak już wspomniałem i co wynika z moich obserwacji - wszystko wynika z charakteru szczura.
Często też się zdarza, że szczur śpi na klatce, jedna z samic na regale (z kartonów zrobiłem im takie jakby zabudowanie), a druga, ta samotniczka śpi mi na kolanach. Także nawet spanie nie jest regułą.
Fakt, przyznaję, szczury to zwierzęta stadne i większość stada potrzebuje - większość, ale nie wszystkie.
Obrazek
Obrazek
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Izold »

ry5i3kszczur pisze:samiec z samiczką bawią się razem - o dziwo nie ciągnie ich do rozmnożenia
Kiedyś ich pociągnie,więc nie puszczaj ich razem!
Proponuje sprowadzenie kolegi dla samca.Albo wykastrowanie chłopca i dołączenie do samiczek.^^
Awatar użytkownika
Filipw
Posty: 1020
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 6:57 pm
Lokalizacja: garwolin
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Filipw »

Nie wmówisz mi że to że szczurowi jest niezbędne towarzystwo innego S Z C Z U R A nie idze w parze z praktyką!
Nie powiesz mi, że ryby, albo inny przykład - ptaki, to zwierzęta, które nie potrzebują stada. Z nimi jest jednak inaczej, bo je jest dużo trudniej nauczyć pewnych nawyków.
Może jeszcze wymienisz nosorożce albo słonie?! Matko przecież pisałem ogólnie o zwierzętach, nie będę ci wymieniał każdego gatunku! Szczury są z tych zwierząt co potrzebują innych szczurów...

Nie dając szczurkowi innego szczura, pozbawiasz go pewnych pierwotnych zachowań!

Pomine ze trzymasz 2 samice i samca (NIE KASTRATA) w jednej klatce, mają cały czas ze sobą kontakt itd. bo nie będę strzępił języka... (bo nie mam na to ochoty ani już po tej rozmowie nerwów, ale...)
napisałeś coś takiego
Samiec z samiczką bawią się razem - o dziwo nie ciągnie ich do rozmnożenia,
z tego wnisokuje że siedzisz caly czas przy klatce, dzień i noc, oka nie spuszczasz z 3 szczurów...

Jeśli za jakiś czas pojawi się jakieś (gdziekolwiek) ogłoszenie że byś miał małe szczury do oddania, to ja już bym od ciebie nie wziął. Nie wziął bym od człowieka który mimo tego że mu tłumaczono, że nie powinien to i tak on upierał się na swoim!!!

Nawet jak jest parę szczurów, to i tak one cie traktują jako część swojego stada. Nawet jak jest 30 szczurów i spędzasz z nimi czas to one i tak traktują cię jak alfe! To sie nie dziw że i z tobą szczur chce kontaktu co nie oznacza że jest samotniczką...
Fakt, przyznaję, szczury to zwierzęta stadne i większość stada potrzebuje - większość, ale nie wszystkie.
" nie wszystkich" jest b. mało i to są szczury które są chowane najczęściej od małego w osamotnieniu... Nie zaakceptują nowego osobnika bo byś uznał że ci to nie potrzebne... to tak jak ty byś nie wiedział co to tel. komórkowy, a ktoś by ci chciał go dać. To byś uznał że przedtem dawałeś rade bez niego to i teraz dasz.

Szczerze mówiąc to nie wierze ci że masz 21 lat... zachowujesz się nieodpowiedzialnie tym jak postępujesz....
Awatar użytkownika
Filipw
Posty: 1020
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 6:57 pm
Lokalizacja: garwolin
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Filipw »

prosze o zmiane w moim ostatnim poście
z tego
Nie zaakceptują nowego osobnika bo byś uznał że ci to nie potrzebne...

Nie zaakceptują nowego osobnika bo by uznały że im to nie potrzebne...
Awatar użytkownika
Filipw
Posty: 1020
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 6:57 pm
Lokalizacja: garwolin
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Filipw »

Kurcze!
prosze o zmiane w moim ostatnim poście
z tego
Nie zaakceptują nowego osobnika bo byś uznał że ci to nie potrzebne...
NA TO
Nie zaakceptują nowego osobnika bo by uznały że im to nie potrzebne...

Konsekwencje funkcji edytuj....
ry5i3kszczur
Posty: 27
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 7:46 pm

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: ry5i3kszczur »

LOL....człowieku, PODAJ MI WYPOWIEDŹ, GDZIE NAPISAŁEM, ŻE TRZYMAM SAMICE I SAMCA W JEDNEJ KLATCE! No podaj mi ten przykład, bo jestem bardzo tego ciekaw....naucz się czytać ze zrozumieniem.
Wybaczcie, że Capsem piszę, ale już inaczej nie potrafię. NIE ŻYCZĘ SOBIE, ABYŚ UBLIŻAŁ MI OD NIEODPOWIEDZIALNYCH, SKORO NIE WIESZ WSZYSTKIEGO NA PEWIEN TEMAT. Jak dobrze mnie znasz, że masz czelność takimi tekstami rzucać?! Za to Ty na pewno jesteś odpowiedzialny i wiesz wszystko o hodowli zwierząt.
Nigdzie nie powiedziałem, że szczury to nie są stadne zwierzęta, nigdzie nie powiedziałem, że KAŻDY szczur da się hodować w pojedynkę. Po co podajesz jako przykład słonie, jak tego się nie hoduje?! Pomijam ZOO. Jak zauważyłeś, podałem same przykłady, które można hodować w domu, nie licząc koni, bo musisz mieć wybieg! CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!
Tym myślisz, że jakby Ciebie szczur nie tolerował, to dawałby ci się głaskać? brać na ręce? No chyba nie. Skoro się daje, to znaczy, że traktuje Ciebie jak członka stada. Gdyby tak nie było, to by Cie gryzł przy każdym zbliżeniu! O tym pomyślałes?
Taki pies. Ludzie najczęściej mają w domu jednego psa. Ale zacznijmy od początku. Kupujesz psa, zawsze na początku pies się trochę boi, bo nowe otoczenie, nowi ludzie (osobniki innej rasy, w końcu ludzie to też zwierzęta), z czasem się przyzwyczaja. A nie mów mi, że pies nie jest stadny. Przykład: rodzina psowatych, Dingo. Może mi powiesz, że one naturalnie żyją w pojedynkę? Najprawdopodobniej to one jako pierwsze były chowane przez człowieka, potem znowu zdziczały. Od psa się różnią trochę budową, ale mimo wszystko pies domowy, a Dingo, to rodzina psowatych.
Tak samo szczury. Żyją w stadzie, ale jeśli braknie im towarzysza w postaci innego szczura, to za kompana obierają sobie właściciela.
Inny przykład. Masz dwa szczury, załóżmy, że jeden zdechł po roku z powodu choroby - bo tak się zdarza. Ten drugi za nic w świecie nie akceptuje innego szczura. Co zrobisz? Nie połączysz, bo się gryzą. Natomiast ten szczur toleruje tylko i wyłącznie Ciebie. Kto jest wtedy częścią stada?
Zalecane jest, żeby trzymać co najmniej dwa szczury, ale nie jest powiedziane, że nie można trzymać w pojedynkę, bo nie....Można, ale trzeba się tym szczurem odpowiednio zająć zapewnić mu odpowiednio dobrą rozrywkę. Zawsze będzie mu brakowało innego szczura, bodaj żeby pogadać, ale jeśli szczur nie będzie odczuwał nudy, to nie będzie samotny, bo będzie miał się czym zajmować!
Obrazek
Obrazek
ry5i3kszczur
Posty: 27
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 7:46 pm

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: ry5i3kszczur »

Sam pewnego pięknego dnia napisałeś na tym forum, że jak ktoś chce mieć jednego szczura, to powinien z nim spędzać maximum czasu. I O TO CHODZI MI PRZEZ CAŁY CZAS!!!
Dowód: post z dnia 25 czerwca 2007 roku. Tak kliknąłem na wszystkie Twoje posty i na ostatnią stronę przeszedłem, miałem szczęście, bo długo szukać nie musiałem....
Według mnie jeśli ktoś chce mieć szczura (jednego) To powinien z nim maksimum czasu spędzać jak to możliwe ja osobiście biore go na śniadanie ale myśle ze powinien mieć towrzysza broni!!
Fakt, napisałeś, że powinien mieć towarzysza, ale wcześniej piszesz, że jak już jednego, to max czasu trzeba przy nim spędzać - też tak uważam.
Powinno się trzymać co najmniej dwa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać jednego. A i powody mogą być różne, czemu ktoś ma tylko jednego...

I prośba, zróbcie edycję potów....da się na pewno :P
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: zalbi »

jest na forum informacja na temat opcji edytuj - została usunięta do odwołania.


co do słoni.. są też hodowle słoni. i nie, nie mówię o zoo.

a co do innych zwierząt.. są gatunki, które żyją samotnie ale szczur do nich nie należy.


masz swoje zdanie - ok. ale nie wmawiaj innym, że szczur dobrze czuje się w samotności bo przeczyta to jeden i drugi dzieciak i poleci do sklepu, kupi szczura i dopiero zaczną się problemy..
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”