[Skora i siersc] - wyrywanie, łysienie

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Roth
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 27, 2008 9:48 am
Lokalizacja: Poznań

[Skora i siersc] - wyrywanie, łysienie

Post autor: Roth »

Ostatnio zauważyłam że jedna z moich szczurzyc (2-letnia) skubie sobie sierść na lewej łapce (przyłapałam na gorącym uczynku :( ) i obecnie wygląda to podobnie jak pokazują fotki w tym temacie: http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=20212
Nie martwiłabym się tak gdyby nie fakt że z innym moim szczurkiem też się dzieje coś niedobrego :( Deidei (prawie dwuletni kastrat) ma za uszami, a najbardziej za lewym uchem takie łysiejące placki :( I tak samo jak w przypadku tamtej szczurki nie widać żadnych ran, strupków, krostek, niczego. Wydaje mi się jednak że dość często drapie się w tym miejscu. Co to może być? Objaw starości, czy jakaś choroba? :(
Niestety jutro wyjeżdżam i do piątku mnie nie będzie, ale poprosiłam mamę aby poszła z nimi do weta.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Łysienie i wyrywanie sierści

Post autor: merch »

Zapewne cos musi byc szczurkom , byc moze je tam swędzi.
Przyczyny Swiądu moga byc różne , najczestrze to infekcja pasozytnicza lub grzybicza .
Czasem nie udaje sie znalesc czynnika , ale naogol kapiel w nizoralu z nastepowa aplikacja ivermektyny oraz gruntowna dezynfekcja klatki i wybiegow , pozwala wyleczyć szczurki ze świądu.
Awatar użytkownika
Roth
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 27, 2008 9:48 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Łysienie i wyrywanie sierści

Post autor: Roth »

Kurcze no :( Strasznie się martwię... Klatka szczurków jest bardzo często czyszczona, więc dziwię się dlaczego tak jest... Boję się że to Lulu (ta co sobię łapkę skubie) przyniosła tą chorobę, bo dopiero od niedawna u mnie się znajduje :(
Awatar użytkownika
Roth
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 27, 2008 9:48 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Łysienie i wyrywanie sierści

Post autor: Roth »

Obserwowałam szczurki przez jakiś czas. Teraz wydaje mi się że Deidei może być przebiałczony. Ostatnio dawałam szczurkom dość dużo produktów zawierających białko np. jogurtu i to może być przyczyna. Inaczej chyba całe stado byłoby zarażone ??? Jeszcze dodam że Deidei nie jest jakoś mocno łysiejący, tylko po prostu włoski w jednym miejscu są przerzedzone. A to z Lulu to nie wiem... W fryzjerkę się bawi czy jak :/ W każdym razie mam zamiar jutro z samego rana iść po nizoral i wykąpać szczurki zanim wyjadę. Wieczorem szczury idą do weta. Myślicie że powinnam je wykąpać przed wizytą do weta? Chcę rano to zrobić bo potem mnie już nie będzie i wtedy moja mama będzie musiała je kąpać :/ No i czy myć całe stado czy tylko tamte dwa? Takie kąpiele to wielgachny stres :(
Awatar użytkownika
dziki_nomada
Posty: 118
Rejestracja: sob gru 08, 2007 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Łysienie i wyrywanie sierści

Post autor: dziki_nomada »

A może zmienić kolejność? Radzę najpierw weta, a potem przyjemności związane z kąpielą. Być może wcale nie trzeba ich tak męczyć, bo pomogą zastrzyki przeciwświerzbowe czy co tam im jest...
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Łysienie i wyrywanie sierści

Post autor: merch »

zdecydowanie najpierw do weta, jesli cos co wet moze zbadac jest , to bez sensu jest to cos usuwac kąpielą
Awatar użytkownika
Roth
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 27, 2008 9:48 am
Lokalizacja: Poznań

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: Roth »

No więc nie kąpałam szczurków, tylko od razu pojechały do weta i całe szczęście okazało się nie mają żadnych pasożytów:) W sumie nie wiadomo dokładnie co może być przyczyną tego. Nie jest to raczej przebiałczenie, ale najprawdopodobniej chodzi o stres (przynajmniej w przypadku Lulu, bo u Deideia te małe łysiejące miejsca spowodowane mogą być nadmiernym iskaniem :P ). Szczurki mogą się stresować, bo w końcu niedawno powiększyło się stadko, a w związku z tym jest ciągła walka o hierarchię. No i w końcu ostatnio szkoła się zaczęła, mnie długo w domu nie ma, a szczury muszą siedzieć częściej zamknięte w klatce. Pani weterynarz zalecała podawać im herbatkę melisę lub rozcieńczoną w wodzie neospasminę na uspokojenie oraz wyłysiałe miejsca smarować takim płynem (betadine bodajże), w razie jakby to jednak miało coś wspólnego z pasożytami.
Awatar użytkownika
dziki_nomada
Posty: 118
Rejestracja: sob gru 08, 2007 7:39 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: dziki_nomada »

A maść na wszelki wypadek, czyli zeskrobina nie była pobrana? Mam nadzieję, że szybko się wyjaśni, co tak naprawdę im dolega. Wymiziaj panienki :)
Awatar użytkownika
Roth
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 27, 2008 9:48 am
Lokalizacja: Poznań

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: Roth »

Łyse placki u Deia znikły o_O Wygląda na to że z nim wszystko w porządku. Gorzej z tą drugą, bo nadal ma coś z tą łapą dziwnego :/ Nie gryzie już jej, ale i tak został taki tatuaż ://
Awatar użytkownika
lola900
Posty: 235
Rejestracja: wt sty 19, 2010 6:21 pm

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: lola900 »

Odświeżam temat bo moja Roxi na jednej łapce z przodu ma tak jakby powyrywaną sierść.Na drugiej łapce, także z przodu już jej zaczyna znikać futerko.Nie ma żadnych strupków, jest wesoła, rozbrykana i normalnie je.Inne szczurki mają normalnie sierść na łapkach.Jak myślicie,czy to może być grzybica? Powinnam ją odseparować od innych szczurów?
Zara, Roxi, Maja, -czyli moje maleństwa ♥♥♥
Awatar użytkownika
Ogoniasta
Posty: 2285
Rejestracja: wt lut 10, 2009 11:17 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: Ogoniasta »

lola900 pisze:Odświeżam temat bo moja Roxi na jednej łapce z przodu ma tak jakby powyrywaną sierść.Na drugiej łapce, także z przodu już jej zaczyna znikać futerko.Nie ma żadnych strupków, jest wesoła, rozbrykana i normalnie je.Inne szczurki mają normalnie sierść na łapkach.Jak myślicie,czy to może być grzybica? Powinnam ją odseparować od innych szczurów?
Moja Fibi regularnie wyrywa sobie futerko na prawej łapce...dr Piasecki uważa że to na tle nerwowym/natręctwo. ::) Nie zauważyłam żeby Fibi była specjalnie nerwowa, aczkolwiek jest alfą, ma sporo na głowie, więc swoje stresy pewnie ma. :D

Czasami współtowarzysze potrafią też wyrywać futro np przy zbyt namiętnym iskaniu. ;)

Może u Twojej szczurki jest podobnie...jak wygląda skóra?? nie jest zaczerwieniona??

Dla pewności lepiej udać się do weta. :)
Ze mną:Mary,Serduszko,Brie,Odyseja i IliadaHS,Berta,Xavi
W sercu:Meggy,Pampuszek,Fibi,Rossa,Vilemo,Sasha,CelicaSR,Lexi,SeventhHeaven,Delicja,Izzie,Lily,Muffinka,FoxyLady,Brook,Brandy,
Shandy,Lucynka,Whisky,Bajka,Daisy,Morelka,Impala,Tessa,Tequila
Awatar użytkownika
lola900
Posty: 235
Rejestracja: wt sty 19, 2010 6:21 pm

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: lola900 »

Skóra normalna (trochę zasikana ::) ;D )
Zara, Roxi, Maja, -czyli moje maleństwa ♥♥♥
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: Paul_Julian »

Łyse łapki to natręctwo.

Tu jest też temat o łysieniu :
http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t ... ki#p648541
Ponize j w tamtym temacie dodałem fotkę takiej łysej łapki :)
U mnie wszytskie mają łyse łapki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
lola900
Posty: 235
Rejestracja: wt sty 19, 2010 6:21 pm

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: lola900 »

Ma właśnie tak jak twój szczurek ( http://s169.photobucket.com/albums/u233 ... skubu2.jpg )
Czyli nie powinnam się martwić? Może wygryzła sobie dlatego bo wczoraj nie mogłam wypuścić ich na wybieg?A ona to jest po prostu wulkan energii ;D
Zara, Roxi, Maja, -czyli moje maleństwa ♥♥♥
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Skora i siersc] - wyrywanie, lysienie

Post autor: Paul_Julian »

Nic sie nie martw. Moje jak je rozpiera energia to dostają kropelkę Neospasminy, albo kaszkę na noc. Po kaszce mają pełne brzuszki ciepłego jedzonka i lulają grzecznie (przewaznie) . Jak wrócą z wybiegu to dostają małpiego rozumu, i wtedy mają jescze większego nerwa. Nicponia jakies 2 miesiące temu wygryzła Florce "dziurę" między uszami. A w zeszlym roku Pati cały boczek.
Jedna z dziewczynek Soussie wyskubała drugiej cały ryjek, a są u niej non stop na wybiegu :)

Smarowanie łapek pewnie nic nie da (nawet nie wiem czym) , a poco jeszcze bardziej stresować. Ja sie nie pzrejmuję łysymi łapkami, dobrze , ze tylko łapki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”