Rana po ropniu.

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
misiekbb
Posty: 12
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 9:17 pm

[RANY] wrzod

Post autor: misiekbb »

To sie tyczy mojego drugiego szczura. Jakis czas temu zauwazylem na prawym boku szczura jakiegos guzka. Na skorze w miejscu guzka widnial maly, jasny strupek. Ostatnio z czystej ciekawosci scisnalem delikatnie tego guzka. Strupek pekl a ze srodka wyskoczyl (doslownie) jakies cos, troche przypominajace wrzoda. Taka biala kulka wielkosci paznokcia. Potem jeszcze polalo sie troche ropy (chyba), w kazdym choc razie wygladalo to jak ta kulka tylko ze zadsze. Teraz w miejcu tego guzka ma malutkiego strupka, a pod skora nie wyczuwam juz zadnego guza.

Co to moglo byc ??? I jak sie moj biedny szczor mogl tego nabawic ???
Ostatnio zmieniony śr maja 17, 2006 11:39 am przez misiekbb, łącznie zmieniany 1 raz.
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[RANY] wrzod

Post autor: Arbor Vitae »

Wrzod to ubytek skory lub blony sluzowej penetrujacy tkanki az do skory wlasciwej i glebiej, a nie cos co wyskakuje :)
Z opisu wnioskuje ze bylo to zapalenie gruczolu lojowego, jesli mam racje to spokojnie - to nic groznego. Przemywaj szczurkowi rane Rivanolem (zwlaszcza jej srodek) przez kilka dni 2 lub 3 razy dziennie. Brzegi rany nie moga sie zarosnac, wiec w razie koniecznosci zrywaj strupek za kazdym przemyciem. Oczywiscie pamietaj o myciu rak przed i po czyszczeniu.
W razie gdyby ranka nie goila sie 3 dni, a wyplyw ropny nadal sie utrzymywal, zasiegnij porady lekarza. Podobne zmiany moga dawac nowotwory skory, choc te raczej nie pekaja pod naciskiem, wiec bez nerwow. Odczekaj 3 dni, w razie komplikacji dopiero do weterynarza.
Wszystkiego dobrego.
Dulka
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 13, 2006 9:21 pm

[RANY] wrzod

Post autor: Dulka »

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc dopisuje tutaj. Dzisiaj zobaczyłam, że mój szczur ma wielką ranę na szyi. Mój tata stwierdził, że to pęknięty wrzód. CZy tutaj też pomoże rivanol. Wygląda to bardzo poważnie. Ścianki akwarium były całe obryzgane krwią, ale szczur nic sobie z tego nie robi. Sprawia wrażenie jakby to go wogle nie bolało. Czy wystarczy smarowanie rivanolem?
mazoq
Posty: 1795
Rejestracja: pn lut 13, 2006 11:35 pm
Kontakt:

[RANY] wrzod

Post autor: mazoq »

Dulka, idź z tym do weta i to na pewno, na lekach się nie znam ale to to każdy w takim wypadku powinien wiedzieć...

i dlaczego szczur mieszka w akwarium? jeśli nie jest dobrze wietrzone będzie w nim strasznie dużo wilgoci co jest idealnym środowiskiem dla wszelkiego rodzaju paskudztw...
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[RANY] wrzod

Post autor: Arbor Vitae »

W gruncie rzeczy akwarium nie jest zle, o ile sprzata sie tam maksymalnie co 3 dni, myje je i osusza. Mimo wszystko polecam klatke, jest odpowiedniejszym lokum dla szczura. A co do rany na szyji, jesli zmiana jest duza, poszedlbym, do weterynarza. Duza rana - to dosc duze ryzyko powiklan. Sam od siebie polecam masc Solcoseryl, ktora przyspiesza gojenie. I zamiast siana i trocin wyloz dom szczurowi lignina, zeby nie brudzil elementami sciolki tej rany.
EMKA1234567
Posty: 62
Rejestracja: pn mar 10, 2008 3:53 pm

ropień -pęknął

Post autor: EMKA1234567 »

Witam
dzisiaj u mojej 1,5 rocznej szczurki zauważyłam ze w miejscu guza którego miała zaczeła wypływać ropa to znaczy ze to nie nowotwor tylko ropien jestem szczesliwa z jedej strony a z drugiej boje sie ze cos jej sie stanie .Co mam w tej sytuacji zrobic wiem ze musze isc do weta zeby jej to oczyscił ale moj szczur nie moze miec juz zadnej narkozy bo miał juz 4 operacje i kolejnej narkozy juz nie wytrzyma na czym dokładnie polega oczyszczenie ropnia i w jaki sie to sposob odbywa.
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: ropień -pęknął

Post autor: Mycha »

Należy jak najszybciej udać się do weta na czyszczenie, które odbywa się zwykle bez znieczulenia "na żywca". Po oczyszczeniu szczur dostanie antybiotyk.
Pośpiesz się, aby nie wdało się zakażenie.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
akinom
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:50 am

wielka rana

Post autor: akinom »

Witam Wszystkich!
Mój szczurek miał spuchnięty policzek. Byłam z Nim u Weterynarza który powiedział,że to w wyniku zadrapania się przez szczurka i dał mu antybiotyk w zastrzyku i jeszcze jakieś kropelki również przez zastrzyk. Powiedział,że to samoistnie pęknie w ciągu 2-3 dni i rana się zagoi. Ok, pękło po 3 dniach, był strupek nawet się ucieszyłam,że już po wszystkim,ale najgorsze było to jak zobaczyłam,że ten strupek razem z sierścią zaczął odlatywać i pojawiła się okropna rana! W nocy Łudi (mój szczur) sierść lekko czerwoną zaplamioną od kwi :( Dziś rano jakby to wyschło, ale cała ta sytuacja mnie przeraża,bo nie wiem czy to się samo zagoi czy ten strupek odpadnie.. :( Może coś wiecie na ten temat?
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: wielka rana

Post autor: alken »

lekarz Ci nie powiedział że to był ropień?
obserwuj, jeśli nie będzie się paprać i nie napłynie znowu ropa to będzie ok.
może czymśtam powinnaś przemywac (riwanolem) ale może niech ktoś bardziej doświadczony się wypowie bo ja nie miałam takiego przypadku.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
akinom
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:50 am

Re: wielka rana

Post autor: akinom »

Właśnie nie, nie powiedział,że to był ropień tylko,że spuchło mu dlatego,że sam sobie zadrapał policzek. Chciałam czymś Mu to przemyć,ale nawet nie mam rywanolu... Zobaczę co będzie się z tym działo do jutra. Najwyżej pojadę do weterynarza. Mam nadzieję,że nic poważnego z tego nie wyniknie.
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: wielka rana

Post autor: alken »

z Twojego opisu wynika że to był właśnie ropień. u szczurów zdarzają się najczęściej w okolicach pyszczka. najważniejsze że jest otwarty i opróżniony. powinien sam się zagoić ale wizyta na wszelki wypadek nie zaszkodzi, bo zawsze jest niebezpieczeństwo że się wda zakażenie.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
matrix360
Posty: 2385
Rejestracja: pn paź 26, 2009 8:34 pm

Re: wielka rana

Post autor: matrix360 »

Rivanolem się smaruje, żeby strupek szybciej i bezboleśniej odpadł. Teraz powinna używać maści do szybszego gojenia się. Można taką maść kupić w aptece, jest na oczy.. Nie pamiętam nazwy, ale jeżeli będziesz zainteresowana to poszukam pudełeczka i napisze CI nazwę. Lek jest na prawdę świetny. Mój szczurek też miał wielką raną i po smarowaniu tą maścią się zagoiła. Trochę to trwa (około 2 tygodni) ale na prawdę warto.
matrix360
Posty: 2385
Rejestracja: pn paź 26, 2009 8:34 pm

Re: wielka rana

Post autor: matrix360 »

Znalazłam nazwę tej maści : Neomycyna, kupisz ją w normalnej aptece, nie wiem ile kosztuje, bo wet mi dawała jak u niej byłam, ale na prawdę ją polecam. I jeżeli jeszcze jakiś strupek został na policzku to rób okłady z Rivanolu (w aptece jest chyba za jakieś 2 złote duża buteleczka). No i to tyle moich rad. Życzę powodzenia, w razie pytań pisz, jestem na bieżąco, bo niedawno zagoiła się ranka u mojego szczurka.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: wielka rana

Post autor: Paul_Julian »

Ropnie często powstają w wyniku zadrapania( w pyszczku mogł sie zadrapać twardym chrupkiem) , ale nie powinno się dopuścić do tego , zeby samo pękło :(

Więcej info o traktowaniu ropnia masz tu :
http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=24966&

Matrix ma rcję , warto sie zaopatrzyć w riwanol, bo sie przydaje na rózne ranki i ropnie :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
akinom
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:50 am

Re: wielka rana

Post autor: akinom »

Okey. Dziękuję za rady!! :* Jutro rano zadzwonię do weterynarza i wypytam Go co i jak. Zapytam też o stosowanie Twojej maści. Dzisiaj strupek odpadł razem ze skórką. Została rana o głębokości około 0,5CM, nie wygląda za dobrze, ponieważ jest taka "mokra" i ciemnobrązowa. Pierwszy raz mam Szczurka i naprawdę się zmartwiłam. Pociesza mnie jedynie to,że normalnie je, normalnie pije, hasa sobie po klatce. Wydaje mi się tylko,że ciut więcej śpi,ale to chyba dobrze (?) Nie widziałam żeby drapał się w tą rankę także chyba Mu aż tak nie doskwiera.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”